​CE Natație: Robert Glință, medalie de argint în proba de 50 de metri spate

Sâmbătă, 4 august 2018, 20:57 Sport | Alte sporturi

Robert Glinta
​Sportivul Robert Glinţă a câştigat, sâmbătă, medalia de argint în proba de 50 de metri spate din cadrul Campionatelor Europene de nataţie, la Glasgow, susține News.ro.

Glinţă a fost cronometrat cu timpul 24.55.

Medalia de aur a fost obţinută de rusul Kliment Kolesnikov, cu timpul 24.00, iar pe locul trei s-a clasat irlandezul Shane Ryan, cu timpul 24.64.

Kolesnikov a stabilit, cu timpul din finală, un nou record mondial şi european, la seniori şi juniori.

Robert Glinţă va concura, duminică, şi în proba de 100 m spate, la care participă şi Andrei Mircea Anghel.

Anul trecut, Robert Glinţă a obţinut medalia de bronz la 100 m spate, la Campionatele Europene în bazin scurt.

1082 vizualizari

Miracol inexplicabil,la ce bazine avem !!! (Duminică, 5 august 2018, 9:32)

Plagarus [utilizator]

Repetitie precum cea cu Diana Mocanu, prima campioană olimpică la înot a României:
    - Sydney 2000: Diana Mocanu cucereste, pentru prima data in istoria natatiei romanesti, doua medalii olimpice de aur, la proba 100m. spate (1'00"21), proba in care stabileste in premiera un nou record olimpic (in acelasi timp si record european), si la 200m.Spate (2'08"16);
    AUR - Tamara Costache, la 50m.Liber (25"28) - prima campioana mondiala din istoria inotului romanesc (Madrid, 1986)