Jucătoarea belarusă Aliaksandra Sasnovich s-a calificat fără joc în semifinalele turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce adversara sa din sferturi, letona Anastasija Sevastova, a treia favorită, s-a retras din cauza unor probleme medicale, transmite Agerpres.

Aliaksandra SasnovichFoto: wtatennis.com

Sevastova a primit îngrijiri în meciul de miercuri, cu românca Irina Bara, în setul decisiv, când era condusă cu 3-2, dar a reuşit în cele din urmă să se impună cu 6-2, 6-7 (5), 6-4.

Sasnovich, cap de serie numărul cinci, trecuse în optimi de rusoaica Evghenia Rodina, cu 7-5, 6-2.

Tânăra slovenă Tamara Zidansek a produs surpriza turneului, prin victoria cu 6-4, 2-6, 6-4 în faţa rusoaicei Daria Kasatkina, a doua favorită.

În sferturi s-a calificat şi Laura Siegemund (Germania), după 6-0, 6-3 cu Katerina Kozlova (Ucraina).

Celelalte trei sferturi de finală sunt Julia Goerges (Germania/N.1) - Olga Danilovic (Serbia), Valentina Ivahnenko (Rusia) - Anastasia Potapova (Rusia) şi Laura Siegemund - Tamara Zidansek.