Columbianul Fernando Gaviria (Quick-Step) a câştigat, marți, etapa a patra a Turului Franței, desfășurată pe distanța de 192 kilometri, între localitățile La Baule și Sarzeau, după ce s-a impus la sprint în fața lui Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) și a lui André Greipel (Lotto Soudal). Belgianul Greg Van Avermaet se menține tricou galben.

Fernando Gaviria (in albastru), castigatorul etapei a patra din Turul FranteiFoto: letour.fr

Aflat la prima sa participare în Turul Franței, Fernando Gaviria are deja două victorii după primele patru etape. Columbianul a câștigat și prima etapă, desfăşurată pe distanţa de 201 kilometri, între Noirmoutier-en-L’Ile şi Fontenay-le-Compe.

Clasamentul etapei a patra:

Clasamentul general:

Fernando Gaviria, câștigătorul etapei a patra din Turul Franței:

Etapa a cincea va avea loc miercuri, între localitățile Lorient și Quimper, pe distanța de 204,5 kilometri.

Turul Franței se desfășoară în perioada 7-29 iulie, având startul la Noirmoutier-en-l'Île și sosirea pe Champs-Elysees. Distanța totală a turului este de 3.329 km și va fi parcursă în 21 de etape. În România, competiția poate fi urmărită în direct pe Eurosport.