​Cei trei sportivi români care au evoluat vineri, în ziua a doua a Campionatelor Europene de judo de la Tel Aviv, au părăsit competiţia încă din tururile preliminare, informează Agerpres.

La feminin, în limitele cat. 63 kg, Adelina Ştefania Dobre a fost învinsă în primul tur de britanica Alice Schlesinger.

În concursul masculin, la cat. 73 kg, Alexandru Raicu a pierdut în primul tur în faţa ucraineanului Artem Homula, iar Marcel Cercea a cedat în faţa monegascului Cedric Bessi.

La cat. 81 kg, Elemer Szocs a fost învins în turul secund de estonianul Kristjan Toniste.

Pentru România vor mai evolua la Tel Aviv, sâmbătă, în ultima zi de competiţie Eduard Şerban (cat. 90 kg), Luca Kunszabo (cat. 100 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg).