VIDEO JO 2018: Echipa Rusiei a castigat dramatic titlul olimpic la hochei pe gheata - Jucatorii rusi au intonat imnul lor national dupa finala cu Germania, desi le era interzis sa faca acest lucru

de Diana Ene     HotNews.ro
Duminică, 25 februarie 2018, 10:49 Sport | Alte sporturi


Sportivii Olimpici ai Rusiei au castigat medalia de aur la hochei pe gheata
Foto: pyeongchang2018/ twitter
Sportivii Olimpici din Rusia au invins, duminica, in finala turneului olimpic de hochei pe gheata de la Pyeongchang, nationala Germaniei, scor 4-3, dupa prelungiri. Jucatorii rusi au intonat imnul lor national la ceremonia de decernare a medaliilor, desi acest lucru le era interzis, conform codului de conduita stabilit de CIO pentru sportivii rusi, relateaza Reuters, potrivit News.ro.

Deoarece Rusia este suspendata de CIO, la competitia din Coreea de Sud li s-a permis participarea mai multor sportivi rusi, insa sub drapelul olimpic si sub titulatura Sportivii Olimpici ai Rusiei. Acestora li s-a interzis sa afiseze insemne nationale si sa intoneze imnul tarii lor.

Potrivit Agerpres, cu un minut inainte de finalul meciului, Germania era la conducere cu 3-2, dar rusii au reusit sa egaleze cand mai erau 55 de secunde prin Nikita Gusev si au trimis meciul in prelungiri, unde Kirill Kaprizov a marcat golul decisiv in minutul 70 si a adus al 9-lea titlul olimpic pentru jucatorii rusi.

Rusii aveau in palmares 8 titluri olimpice, dar ultimul data din 1992. Ei au mai jucat apoi finala doar in 1998 la Nagano.

Germania a fost marea revelatie a competitiei, dupa ce a eliminat Suedia, argint la Soci, si Canada, campioana olimpica a ultimelor doua editii. Este a treia medalie pentru germani la hochei, dupa cele de bronz de la Lake Placid (1932) si Innsbruck (1976), ultima cucerita de fosta RDG.

Medalia de bronz la hochei pe gheata a fost castigata de Canada, care a invins cu 6-4 Cehia in finala mica, sambata.

Delegatia Sportivii Olimpici ai Rusiei a obtinut la actuala editie a Jocurilor Olimpice de iarna 17 medalii - doua de aur, sase de argint si noua de bronz.



Citeste mai multe despre   


















4078 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    mda (Duminică, 25 februarie 2018, 10:59)

    tirolez [utilizator]

    parca auzi maine ca jumate erau dopati.
    • +1 (21 voturi)    
      numai jumate? (Duminică, 25 februarie 2018, 11:31)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Si in final, cum de au avut voie sa participe la jocurile olimpice?

      Parca era vorba ca tot lotul Rusiei era exclus de la jocuri. Se pare totusi ca spaga ruseasca a ajuns si pe la comitetul olimipic
      • +3 (13 voturi)    
        Garbage in, garbage out! (Duminică, 25 februarie 2018, 13:01)

        tarantella [utilizator] i-a raspuns lui taro

        Era ditamai Rusia, actor global, ma-ntelegi? Nu se putea sa ramana fara coledzi tocmai dumneaei. A fost compromisul initial care a compromis toata competitia. La fel ca si admiterea delegatiei Coreei de Nord. Astora numai gandul la unire nu le-a fost. In schimb, au profitat copios de ocazie pentru a-si etala spectacolul propagandistic, gen Cantarea Romaniei pe stadionul 23 August. Faimoasa lor echipa de majorete n-a avut voie nici macar sa aplaude in afara programului artistic impus. Istoria se repeta. Si lui Hitler i s-au facut, pas cu pas, multe concesii. Pana cand, la 1 sept.1939, a decis ca nu mai are nevoie de ele.
  • -18 (28 voturi)    
    Bravo lor! (Duminică, 25 februarie 2018, 11:11)

    Talibanu' cu turban Armani [utilizator]

    Ca au intonat imnul. Asta nu e rau. Numai sa nu le fi sarit prafurile din nas... la cat de dopati au fost.
    • +4 (14 voturi)    
      Axioma: Rus=porc (Duminică, 25 februarie 2018, 13:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Talibanu' cu turban Armani

      Daca nu au respectat regulamentul, out. Sa li se ia medalia si afara cu ei !!!!
      • -2 (2 voturi)    
        hei (Duminică, 25 februarie 2018, 16:28)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Nu conteaza, au castigat pe gheatza.
  • +6 (20 voturi)    
    Reguli pentru rusi ? (Duminică, 25 februarie 2018, 11:26)

    gigiN [utilizator]

    Daca zise Putin, nu mai conteaza nimic altceva.
  • +4 (18 voturi)    
    Rusii si regulile ? (Duminică, 25 februarie 2018, 11:49)

    Plagarus [utilizator]

    Eurasia are metehnele ei insurmontabile in sec. XXI
  • +6 (18 voturi)    
    Pai daca . . . (Duminică, 25 februarie 2018, 12:34)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . au sfidat si nu au respectat regulamentul impus, cel mai simplu ar fi sa li se ia titlul si medalia de aur si sa fie trimisi urgent acasa. Eu daca as fi director de concurs asa as face!
  • +5 (9 voturi)    
    cred ca hocheiul timpeste, (Duminică, 25 februarie 2018, 13:22)

    iodixit [utilizator]

    pe unii! la noi nu stiu ce echipa din covasna a cintat imnul secuiesc la cistigarea unei competitii, iar rusii cinta imnul urss la o olimpiada unde li s-a permis sa participe doar celor nedopati, teoretic!
  • -5 (13 voturi)    
    bravo lor! (Duminică, 25 februarie 2018, 13:31)

    nectarie [utilizator]

    si atat.
    sa judecam in spiritul sportivitatii, care traverseaza barierele rasiale, politice, economice de sute de ani.
    • +9 (13 voturi)    
      Pentru ce? (Duminică, 25 februarie 2018, 14:50)

      radu_cel_frumos [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

      Pentru ca au calcalt in picioare sportivitatea si s-au dopat in masa si acum ne arata degetul sculat si nesocotesc regulile forului care organizeaza aceasta competitie? Sa fie clar: asta este competitia Comitetului International Olimpic. Nu a lui mama. Nu a lui tata Putin si nu a regionalei de pertid. Aici regulile sunt astea. Nu iti place nu perticipi. Nu vi sa imi faci tu regulile tale in casa mea. Asta arata un obicei prost si o educatie de mujic.

      Patriotism inseamna cand castigi fara sa inseli. Cand castigi fara sa te dopezi. Daca ai facut invers arata-mi ca ai inteles ca ai gresit nu ca "asa vrea muschii tai".

      Rusine!
    • +1 (9 voturi)    
      Ca fost rugbyst... (Duminică, 25 februarie 2018, 17:10)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

      Iti spun ca,punctual cu rusii,te inseli.
      Am vazut tot meciul.
      La 2-1,repriza 3,rusii au egalat cu cel mai nesportiv shut,direct plasat in casca portarului german,de la 2 m distanta.
      O mizerie.Nu faci asa ceva.
      La fel ca si eliminarea neamtului in prelungiri.Omul "era pe cadere",nu a ridicat crosa intentionat sa ii rupa fatza asiaticului rusnac...
      Normal ca au marcat rushii..si..restul e istorie..
  • +7 (13 voturi)    
    Heh (Duminică, 25 februarie 2018, 13:38)

    Soljenitin [utilizator]

    Interesant este ca si l-au amintit...
  • -1 (3 voturi)    
    Vestul civilizat si libertatile (Luni, 26 februarie 2018, 0:07)

    luciannn [utilizator]

    In timp ce promoveaza cele mai bizare deviatii ca fiind drepturi normale si naturale ale omului, banala intonare a imnului national de catre echipa castigatoare este interzisa.

    Cum spune presa din vest ca este in Coreea de Nord sau in China? Este interzis sa scoti non-stop laturi pe gura in directia conducerii tarii? Bine ca in lumea democrata civilizata este permisa o astfel de libertate, dar este interzisa cantarea imnului national de catre echipa ce a castigat aurul la Jocurile Olimpice!

    Ce mai civilizatie!
    • +1 (1 vot)    
      :-) (Luni, 26 februarie 2018, 8:33)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Dar cine esti tu sa stabilesti ce este bizar, ce este deviatie si ce este normal?