Echipa feminina a SUA a castigat, joi, dupa executarea loviturilor de departajare, finala turneului olimpic de hochei pe gheata, disputata cu reprezentativa Canadei, la Pyeongchang. Americancele reintra in posesia titlului tot dupa o finala cu Canada si dupa 20 de ani, de la JO de la Nagano din 1998, prima editie olimpica la care s-a desfasurat turneul feminin de hochei pe gheata, informeaza News.ro.

SUA, medalie de aur la JOFoto: pyeongchang2018

De atunci, SUA a pierdut trei finale, toate in fata Canadei, si a luat o medalie de bronz, in 2006, la Torino, editie la care tot canadiencele s-au impus.

Joi, SUA a avut 1-0 dupa prima repirza, Canada a intors la 2-1 in repriza secunda, dar americancele au egalat cu mai putin de sapte minute inainte de finalul jocului, in repriza a treia.

Jocelyne Lamoureux-Davidson a marcat la loviturile de departajare (scor 3-2) golul care a adus aurul olimpic echipei SUA dupa 20 de ani.

Medaliile de bronz le-au revenit finlandezelor, care au invins, cu 3-2, echipa sportivelor din Rusia, in finala mica.