​JO 2018 - Skeleton: Sud-coreeanul Yun Sung-bin a cucerit medalia de aur; Dorin Velicu s-a clasat pe locul 25

Vineri, 16 februarie 2018, 9:02 Sport | Alte sporturi

Dorin Velicu, la PyeongChang
Sud-coreeanul Yun Sung-bin a devenit, vineri, primul sportiv asiatic care castiga un titlu la skeleton, dupa ce s-a impus in proba masculina din cadrul Jocurilor Olimpice de iarna de la PyeongChang, in care romanul Dorin Velicu a terminat pe locul 25, informeaza Agerpres.

Impins de la spate de public, sportivul de 23 de ani a oferit Coreei de Sud, gazda Jocurilor din acest an, al doilea titlu olimpic la editia de la PyeongChang, dupa cel adus de Lim Hyo-jun, la short-track.

Yun s-a impus cu timpul cumulat de 3 min 20 sec 55/100, fiind urmat la mare distanta de rusul Nikita Tregubov (la 1 sec 63/100) si de britanicul Dom Parsons (la 1 sec 65/100).

Inaintea Jocurilor Olimpice 2018, doar noua tari obtinusera o medalie olimpica la skeleton, disciplina dominata de Statele Unite, Austria, Canada, Germania sau Elvetia.

Velicu s-a clasat pe locul 25 in prima mansa, a fost al 22-lea in mansa secunda si pe 27 in mansa a treia (doar primii 20 au evoluat in mansa finala), ocupand in final pozitia a 25-a, cu timpul de 2 min 35 sec 44/100.