Sportivul german Arnd Peiffer a cucerit, duminica, medalia de aur in proba masculina de sprint (10 km) a concursului de biatlon din cadrul Jocurilor Olimpice de iarna de la PyeongChang (Coreea de Sud), in timp ce romanul Cornel Puchianu a ocupat locul 60, informeaza Agerpres.

Peiffer a fost cronometrat cu timpul de 23 min 38 sec 8/10, devansandu-i in clasamentul final pe cehul Michal Krcmar, cu 4 sec 4/10, si pe italianul Dominik Windisch, cu 7 sec 7/10, etc.

Germanul, cvadruplu campion mondial, a profitat de forma slaba aratata de francezul Martin Fourcade (dublu campion olimpic la Soci), clasat doar pe locul 8, si e norvegianul Johannes Boe, clasat pe 31, si a produs surpriza.

Germania obtinuse aurul si in proba feminina de sprint, prin Laura Dahlmeier.

Peiffer si Krcmar au fost singurii biatlonisti care nu au ratat tinta intr-o proba desfasurata pe vant.

Puchianu a ocupat locul 60, sosind la 2 min 13 sec 9/10 de invingator, si a prins in extremis calificarea pentru proba de urmarire (primii 60 s-au calificat). Remus Faur a terminat pe 68, la 2 min 24 sec 5/10, in timp ce Gheorghe Pop si Marius Ungureanu (portdrapelul Romaniei la ceremonia de deschidere) au ocupat ultimele doua locuri, 86 (la 4 min 25 sec 6/10), respectiv 87 (la 5 min 20 sec 3/10).

Ce au spus sportivii Romaniei (potrivit cosr.ro):

"O cursa foarte grea, si din cauza vantului, si din cauza gerului. Sunt si un pic racit, iar de trei zile am stat pe medicamente. Am resimtit problemele mai ales pe ultima parte a probei, parca nu aveam suflu. Pot sa spun ca sunt multumit de tragere, unde am ratat un singur foc, dar nu a mers alergarea. O singura data am mai alergat pe un frig atat de puternic, in 2013, dar de atunci nu mi s-a mai intamplat. Am avut manusi groase, nu au fost probleme la maini, dar am simtit la fata si la respiratie. Fata de Jocurile Olimpice de la Sochi parca ma simt mai slab. Sunt nemultumit de sezon. Am inceput cu entuziasm, pentru ca mi-a mers bine anul trecut, cand am ocupat locul 14 in cupa mondiala si locul 20 la mondiale. De aceea ma asteptam la mai mult. Din pacate nu a fost asa. Poate am gresit si in pregatire. Astept sa se termine competitia, sa analizam tot ce a fost si sa o iau de la capat. Deocamdata, mai avem curse aici, speram la o clasare mai buna la proba lunga de 20 de kilometri. Cu o tragere buna, se poate mai mult" - Cornel Puchianu.

"Am avut o tragere buna, chiar daca a batut vantul in rafale. Am ratat un singur cartus, ultimul tras la pozitia din picioare. Din pacate, din cauza frigului, nu a mers alergarea. Nu au fost probleme cu reglajele sau cu pregatirea echipamentului. Antrenorii si-au facut bine treaba, dar atat s-a putut azi" - Remus Faur.

"A fost foarte greu, pentru ca a fost extrem de frig. Inca de la incalzire m-am simtit amortit. Din acest motiv, nici nu am intrat bine incalzit in cursa. In plus, nu am stat bine nici la partea de tragere, unde am ratat cinci cartuse. Este extrem de greu sa recuperezi, mai ales in conditiile acestea. Este adevarat, vremea a fost aceeasi pentru toata lumea, dar poate ca alti sportivi au reusit sa se acomodeze mai bine. Imi pare rau ca nu am putut mai mult. Poate va iesi mai bine la cursa urmatoare" - Gheorghe Pop.