JO 2018: Patinatoarea rusa Olga Graf refuza sa mearga la Pyeongchang, desi CIO i-a permis acest lucru

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:24 Sport | Alte sporturi


Olga Graf
Foto: Facebook
Sportiva Olga Graf, dubla medaliata cu bronz la patinaj viteza la 3.000 de metri si in proba pe echipe la Soci, a refuzat sa mearga la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang, desi figura pe lista atletilor "curati", care au primit permisiunea Comitetului International Olimpic (CIO) de a participa la competitia din Coreea de Sud, informeaza News.ro.

"Sunt incantata ca am fost recunoscuta ca o sportiva curata, dar sunt trista ca jumatate din echipa nationala de patinaj viteza nu a primit invitatie din partea CIO. Acest luctu inseamna ca toate sperantele mele de a castiga o medalie olimpica sunt distruse deoarece sportul a devenit o moneda de schimb in jocuri politice vicioase", a scris Graf pe Facebook.

Graf facea parte din cei 169 de sportivi rusi care au primit acordul CIO de a participa la JO de la Pyeongchang, in ciuda excluderii Rusiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2285 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    amnestie? (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:27)

    Adrian_. [utilizator]

    bine ca la CIO nu a ajuns un Tuderel ca al nostru, ca se baga rapid o amnestie si acolo.
    • +5 (7 voturi)    
      ba a fost amnistie tacita pentru decenii (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:52)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      decenii in care sportivii din fosta URSS s-au dopat sistematic si cu toate astea n-au fost prinsi la controale.
      • -2 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:52)

        [anonim] i-a raspuns lui mmmircea

        • +1 (1 vot)    
          iesi ma (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:46)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

          Plange de mila mujiciei la ma-ta rusie acasa. Pana una alta, faptul ca mujica a fost admisa nu inseamna si ca o doreste cineva.
  • +5 (7 voturi)    
    obrazul gros... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 14:57)

    g01an [utilizator]

    intrebarea pentru tovarasa: cand nu a fost folosit sportul in Rusia ca moneda de schimb politica?

    si altii folosesc sportul ca o metoda de promovare a ideologiei lor, dar investesc bani in antrenamente si organizarea echipelor nationale, nu simt nevoia sa-si dopeze sportivii sistemic, cu implicarea armatei, pentru a obtine rezultate, asa cum a facut-o Rusia.
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 ianuarie 2018, 22:57)

      [anonim] i-a raspuns lui g01an

  • +2 (6 voturi)    
    Solidarizarea cu hotii.... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:13)

    gigiN [utilizator]

    ....inseamna lipsa de fair-play !!!
  • -2 (6 voturi)    
    dopaj da sa stim si noi (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:11)

    calutu1958 [utilizator]

    nu exista sportivi nedopati ci doar teste antidoping care sunt in urma descoperirilor in materie de dopaj. Din cand in cand se mai da cate un *exemplu*, altii se retrag fara o explicatie plauzibila, etc. De fapt cu rusii se platesc niste polite. Americanii au si ei dopatii lor in toate sporturile, de la tenis pana laatletism, etc
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 30 ianuarie 2018, 23:10)

      [anonim] i-a raspuns lui calutu1958

    • 0 (4 voturi)    
      Ce le mai știm noi (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 8:27)

      Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui calutu1958

      Vă dați seama ce multe știu unii care postează pe aici ? Ei știu precis că sportivii americani s-au dopat...Ce dovezi, ce argumente ? "Hai, domle', că eu știu perfect, mi-au zis reptilienii și extratereștrii..."
      • -1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:06)

        [anonim] i-a raspuns lui Ion Alexandru

        • +1 (3 voturi)    
          Hai să manipulăm (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 12:40)

          Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui

          Carl Lewis vorbea de anul 1988. Adică de acum 30 ani !!. La ruși este vorba de anul 2017. Și 2018. Paniemaiși ? La ruși e DOPAJ suținut se Stat. Asta-i problema. Ce-ar fi să căutăm și prin anii 1950 cazuri de dopaj, nu vreți ? Precis găsim americani dopați și atunci, nu ?
        • 0 (2 voturi)    
          te roade, eh... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 18:49)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

          eh... s-au dus vremurile cand era la moda sa faci facultatea la Moscova... ce vremuri nene... ce bine o mai duceai tu cu Ilici in anii studentiei...
          Toata cultura voastra bolsevica s-a dus pe buda, iar acum auzi de americani in fiecare zi si mori incet.
          • -1 (1 vot)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:16)

            [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

            • 0 (0 voturi)    
              ha ha... in plus tre sa mai suporti si golanii (Duminică, 4 februarie 2018, 23:01)

              stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui

              ...grea viata pentru gunoiuri bolsevice ca voi ma, singuri impotriva tuturor. In Europa nu va ia nimeni in serios, iar aici va scuipam toti.
              Gandeste-te ce bine ti-ar fi la tactu' Phutin...