Gimnastul Marian Dragulescu a cucerit medalia de argint in prima zi a finalelor concursului contand pentru "Cupa Mondiala", din orasul ungar Szombathely, clasandu-se pe locul secund la sol, cu o nota de 14,200 puncte (dificultate 6,5, executie 7,7), anunta Agerpres.

Marian Dragulescu Foto: AGERPRES

Primul loc la acest aparat, care a deschis sambata concursul, a fost ocupat de japonezul Fuya Maeno, cu aceeasi nota, 14,200 puncte, departajarea pe podium fiind facuta, conform regulamentului, de nota de la executie, unde sportivul asiatic a primit 8,4, in timp ce dificultatea exercitiului sau a fost de doar 5,8. Pe pozitia a 3-a la sol a fost turcul Ahmed Onder, cu 13,933 puncte.

Tot in prima zi a finalelor, in intrecerea feminina, romanca Laura Jurca a fost a 6-a la paralele, cu 12,833 puncte, concursul la acest aparat fiind castigat de suedeza Jonna Adlerteg - 14,200 puncte.

Tot sambata, un alt gimnast roman calificat in concursul pe aparate, Cristian Bataga, a ocupat locul 6 la inele, cu 13,333 puncte.

Duminica, in ultima zi a concursului de "Cupa Mondiala" de la Szombately, vor evolua, cu sanse mari la medalii, la feminin, Catalina Ponor, la barna si sol, unde a evoluat cel mai bine in calificari, Maria Holbura, la barna, precum si Marian Dragulescu si Cristian Bataga, la sarituri, Vlad Cotuna fiind prezent in finala la paralele.