​Columbianul Miguel Angel Lopez (Astana) s-a impus duminica in cea de-a cincisprezecea etapa a Turului Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Alcala la Real - Alto Hoya de la Mora, cu o distanta de 129,4 km. Finalul cursei i-a regasit pe ciclisti la altitudinea de 2500m, in Sierra Nevada. Pe pozitia secunda, la 36 de secunde in urma columbianului, a sosit rusul Ilnur Zakarin (Team Katusha Alpecin), iar pe locul al treilea, la 45 de secunde, a terminat olandezul Wilco Kelderman (Team Sunweb). Chris Froome, liderul clasamentului general, si-a marit avansul cu sase secunde in fata lui Vincenzo Nibali, apropiindu-se tot mai mult de dubla Le Tour - Vuelta.

Miguel Angel Lopez (Astana)Foto: lavuelta.com

Cataratorul celor de la Astana, Miguel Angel Lopez, l-a depasit cu usurinta pe Adam Yates (Orica - Scott) si a trecut primul linia de sosire aflata in cel mai inalt punct al competitiei din acest an. Acesta a obtinut a doua victorie de etapa din acest Tur al Spaniei, intr-o etapa scurta, dar deloc prietenoasa.

Ilnur Zakarin a accelerat in ultimii doi km ai cursei si a reusit sa il depaseasca pe Wilco Kelderman in clasamentul general, urcand pe locul al treilea al podiumului.

Britanicul Froome a avut o atitudine defensiva, bazandu-se pe coechipierii sai, in special pe olandezul Wout Poels, care a terminat etapa pe pozitia a opta, urcand astfel pe locul 10 al clasamentului general.

Alberto Contador (Trek Segafredo) a avut o incercare de a porni spre victoria de etapa, insa acesta nu i-a putut rezista lui Miguel Angel Lopez, a obosit si a terminat ziua doar pe pozitia a treisprezecea.

Sprintul intermediar de la Granada l-a avut drept castigator pe Matteo Trentin (Quick - Step Floors), urmat de Tom Van Asbroeck (Cannondale Drapac) si Edward Theuns (Trek Segafredo).

Prima catarare a zilei, Alto de Hazallanas, de categoria intai, a fost cucerita de Sander Armee (Lotto Soudal), care a obtinut 10 puncte. Ceilalti ciclisti care au primit puncte au fost: Stephane Rossetto (Cofidis), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Adam Yates (Orica - Scott) si Steven Kruijswijk (LottoNL - Jumbo).

A doua catarare a zilei, Alto del Purche, tot de categoria intai, a fost castigata de Adam Yates (Orica - Scott), urmat de Steven Kruijswijk (LottoNL - Jumbo), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Alberto Contador (Trek Segafredo) si Miguel Angel Lopez (Astana).

A saisprezecea etapa a Turului Spaniei se va desfasura marti, pe traseul Circuito de Navarra - Logrono, fiind un contratimp individual cu o distanta de 40.2 km. Luni este zi de odihna pentru ciclisti, in Logrono.

Clasamentul etapei

1. LOPEZ MORENO Miguel Angel (ASTANA PRO TEAM) 03h34'51" B: 10"

2. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +00'36" B: 06"

3. KELDERMAN Wilco (TEAM SUNWEB) +00'45" B: 04"

4. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) +00'47"

5. FROOME Christopher (TEAM SKY) +00'47"

6. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +00'50"

7. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +00'53"

8. POELS Wout (TEAM SKY) +00'53"

9. MEINTJES Louis (UAE TEAM EMIRATES) +00'53"

10. BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello +01'02"

Clasamentul general (tricoul rosu)

1. FROOME Christopher (TEAM SKY) 62h06'25"

2. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +01'01"

3. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +02'08"

4. KELDERMAN Wilco (TEAM SUNWEB) +02'11"

5. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) +02'39"

6. LOPEZ MORENO Miguel Angel (ASTANA PRO TEAM) +02'51"

7. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +03'24"

8. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +03'26"

9. CONTADOR Alberto (TREK SEGAFREDO) +03'59"