​Britanicul Chris Froome (Team Sky) a castigat duminica etapa a noua a Turului Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Orihuela - Cuembre del Sol, cu o distanta de 174 km, dupa ce a terminat in 04h07'13". Podiumul etapei a fost completat de Esteban Chaves (Orica - Scott) si Michael Woods (Cannondale - Drapac). Liderul celor de la Sky si-a marit avansul din clasamentul general si are acum 36 de secunde in fata lui Esteban Chaves.

Chris FroomeFoto: lavuelta.com

Etapa a fost in mare parte controlata de Cannondale - Drapac, americanii incercand sa obtina o victorie dupa ce aseara au aflat ca ar putea ramane fara sponsor la finalul anului.

A fost o zi grea pentru evadati, traseul fiind plat, cu doar doua catarari. Zece oameni s-au desprins de pluton, Ricardo Vilela (Manzana Postobon), Marc Soler (Movistar Team), Tobias Ludvigsson (FDJ), Lluis Mas (Caja Rural-Seguros RGA), Connor Dunne (Aqua Blue Sport) Markel Irizar (Trek - Segafredo), Marco Haller (Katusha - Alpecin), Bert-Jan Lindeman (LottoNL-Jumbo) si Diego Rubio (Caja Rural-Seguros RGA).

Dintre acestia, doar primii trei, cataratori puternici, s-au descurcat pana aproape de final, ultimii prinsi fiind Soler si Ludvigsson, cu 5 km inainte de final. Pe parcursul traseului, evadatii au pastrat un avans constant de 3 minute.

Prima catarare a zilei, Alto de Puig Llorenca, de categoria a doua, l-a avut ca invingator pe Marc Soler (Movistar), care a obtinut 5 puncte, urmat de Tobias Ludvigsson (FDJ), cu 3 puncte si Ricardo Vilela (Manzana Postobon), cu 1 punct.

Sprintul intermediar a fost castigat de Tobias Ludvigsson (FDJ) urmat de Marc Soler (Movistar) si Koen de Kort (Trek - Segafredo).

Atacul decisiv a fost al lui Froome, care a demonstrat ca este cel mai in forma ciclist al momentului. Contador nu a mai putut tine pasul cu Froome, Esteban Chaves si Michael Woods fiind rutierii ce au pornit in urmarirea lui. Initial prins din urma de Chaves, Froome a atacat din nou cu 200m inainte de final si a trecut singur linia de sosire.

A zecea etapa a Turului Spaniei se va desfasura marti, pe traseul Caravaca de la Cruz – ElPozo Alimentacion, pe o distanta de 168.4 km. Luni este prima zi de odihna, in Alicante.

Clasamentul etapei

1. FROOME Christopher (TEAM SKY) 04h07'13" B:10'

2. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) +00'04" B: 06'

3. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +00'05" B:04'

4. KELDERMAN Wilco (TEAM SUNWEB) +00'08"

5. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +00'08"

6. CONTADOR Alberto (TREK - SEGAFREDO) +00'12"

7. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK - STEP FLOORS) +00'12"

8. OOMEN Sam (TEAM SUNWEB) +00'12"

9. ROCHE Nicolas (BMC RACING TEAM) +00'14"

10. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +00'14

Clasamentul general (tricoul rosu)

1. FROOME Christopher (TEAM SKY) 36H33'16"

2. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) +00'36"

3. ROCHE Nicolas (BMC RACING TEAM) +01'05"

4. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +01'17"

5. VAN GARDEREN Tejay (BMC RACING TEAM) +01'27"

6. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK - STEP FLOORS) +01'30"

7. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +01'33"

8. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +01'52"

9. YATES Adam (ORICA - SCOTT) +01'55"

10. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +02'15"

Clasamentul pe puncte (tricoul verde)

1. FROOME Christopher (TEAM SKY) 55 pts

2. TRENTIN Matteo (QUICK - STEP FLOORS) 49 pts

3. POLJANSKI Pawel (BORA - HANSGROHE) 44 pts

4. MOHORIC Matej (UAE TEAM EMIRATES) 43 pts

5. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) 38 pts

Clasamentul cataratorilor (tricoul alb cu buline albastre)