Slovenul Matej Mohoric (UAE Team Emirates), campion mondial la juniori in 2012 si la sub 23 de ani in 2013, a castigat etapa a saptea din Turul Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Lliria – Cuenca, pe o distanta de 207,7 km, dupa ce a terminat in 4h43’35”. Locul secund a fost ocupat de Pawel Polanski (Bora – Hansgrohe) , iar podiumul a fost completat de Joan Joaquin Rojas (Movistar). Chris Froome a pastrat pentru inca o zi tricoul rosu de lider al clasamentului general.

Matej Mohoric (UAE Team Emirates)Foto: lavuelta.com

188 de ciclisti au luat startul in etapa de vineri, dupa ce Carlos Betancur (Movistar) a fost obligat sa se retraga din La Vuelta, dupa ce si-a rupt glezna in urma unei coliziuni cu Tejay Van Garderen (BMC Racing Team) in etapa precedenta.

Traseul a fost unul dificil, cea mai mare parte a acestuia fiind in urcare. Dupa primii 10 km ai cursei, 14 rutieri, Alessandro De Marchi (BMC), Richard Carapaz, Jose Joaquin Rojas (Movistar), Pawel Poljanski (Bora Hansgrohe), Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Floris De Tier (LottoNL – Jumbo), Matej Mohoric (UAE Team Emirates), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Arnaud Courteille (FDJ), Luis Angel Mate, Anthony Perez (Cofidis), Rafael Reis (Caja Rural-Seguros RGA), Aldemar Reyes si Jetse Bol (Manzana Postobon) au evadat din pluton.

Jonas Van Genechten (Cofidis), castigator de etapa in La Vuelta 2016, a abandonat si el aceasta editie a Turului Spaniei.

Ploaia si-a facut simtita prezenta in Turul Spaniei pentru prima oara in acest an, inaintea primei catarari a zilei, pe care evadatii au atacat-o avand un avans de aproape sase minute in fata plutonului.

Prima catarare a zilei, Puerto La Montalbana, de categoria a treia, a fost castigata de Thomas De Gendt (Lotto Soudal), care a obtinut 3 puncte, acesta a fost urmat de Jose Joaquin Rojas (Movistar) cu 1 punct, respectiv Matej Mohoric (UAE Team Emirates), cu 1 punct.

Evadatii au intrat in Provincia Cuenca cu un avans de 7 minute in fata plutonului. Ultimul finish la Cuenca a avut loc in 2006.

Cea de-a doua catarare a zilei, Alto de Santa Cruz de Moya, de categoria a treia, l-a avut ca invingator tot pe Thomas De Gendt (Lotto Soudal), urmat de Luis Angel Mate (Cofidis) si Alessandro De Marchi (BMC).

Jimmy Turgis (Cofidis) si Sven Erik Bystrom (Katusha Alpecin) au avut probleme si s-au prabusit alaturi de alti rutieri din pluton. Printre acestia s-a aflat si Merhawi Kudus, clasat pe locul secund in cea de-a cincea etapa a Turului din acest an. Kudus si Lawrence Warbase, ambii de la Dimension Data, au parasit si ei aceasta editie a competitiei, dupa ce alti trei coechipieri de-ai lor au fost obligati sa abandoneze Turul Spaniei in urma unor probleme la stomac.

Din grupul evadatilor, Jetse Bol (Manzana Postobon), este cel mai aproape de tricoul rosu, inaintea etapei clasandu-se pe locul 32, cu 8’55” in urma lui Chris Froome.

Sprintul intermediar din Cuenca a avut loc la 191 km dupa startul etapei, acesta fiind castigat de Matej Mohoric (UAE Team Emirates). Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale) si Richard Carapaz (Movistar) au sosit in urma sa.

Rafael Reis (Caja Rural-Seguros RGA) a cazut in timpul celei de-a treia catarari a zilei, Alto del Castillo de Cuenca, tot de categoria a treia. Matej Mohoric (UAE Team Emirates) si Jose Joaquin Rojas (Movistar) s-au desprins de restul evadatilor, insa au fost in scurt timp prinsi de Thomas De Gendt si Pawel Poljanski.

A treia catarare a fost castigata de Matej Mohoric (UAE Team Emirates), urmat de Jose Joaquin Rojas (Movistar) si Thomas De Gendt (Lotto Soudal).

Matej Mohoric (UAE Team Emirates) a atacat cu 9 km inainte de final si a trecut singur linia de sosire, acesta a fost urmat de Pawel Poljanski (Bora – Hansgrohe) si Jose Joaquin Rojas (Movistar) la o distanta de 16 secunde. Plutonul, in care se aflau si favoritii, a sosit cu o intarziere de 8 minute si 37 de secunde.

A opta etapa a Turului Spaniei se va desfasura sambata, pe traseul Hellin – Xorret de Cati, cu o distanta de 199.5 km.

Clasamentul etapei

1. MOHORIC Matej (UAE TEAM EMIRATES) 04h43’35” B: 13”

2. POLJANSKI Pawel (BORA – HANSGROHE) +00’16” B: 06”

3. ROJAS Jose Joaquin (MOVISTAR TEAM) +00’16” B:04”

4. DE GENDT Thomas (LOTTO SOUDAL) +00’16”

5. DE MARCHI Alessandro (BMC RACING TEAM) +00’27”

6. DE TIER Floris (TEAM LOTTO NL-JUMBO) +00’27”

7. BOL Jetse (MANZANA POSTOBON TEAM) +00’29”

8. MATE MARDONES Luis Angel (COFIDIS) +01’21”

9. PEREZ Anthony (COFIDIS) +01’32”

10. COURTEILLE Arnaud (FDJ) +01’32”

Clasamentul general (tricoul rosu)

1. FROOME Christopher (TEAM SKY) 27h46’51”

2. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA – SCOTT) +00’11”

3. ROCHE Nicolas (BMC RACING TEAM) +00’13”

4. VAN GARDEREN Tejay (BMC RACING TEAM) +00’30”

5. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN MERIDA) +00’36”

6. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK – STEP FLOORS) +00’40”

7. BOL Jetse (MANZANA POSTOBON TEAM) +00’46”

8. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +00’49”

9. YATES Adam (ORICA – SCOTT) +00’50”

10. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +01’13”

Clasamentul pe puncte (tricoul verde)

1. TRETIN Matteo (QUICK – STEP FLOORS) 49 pts

2. POLJANSKI Pawel (BORA – HANSGROHE) 44 pts

3. MOHORIC Matej (UAE TEAM EMIRATES) 43 pts

4. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN MERIDA) 31 pts

5. LUTSENKO Alexey (ASTANA PRO TEAM) 29 pts

Clasamentul cataratorilor (tricoul alb cu buline albastre)