Sportiva Ancuta Bobocel a castigat, duminica, semimaratonul Bucuresti, ea stabilind si un record al cursei la feminin, cu timpul 1:11:43. La masculin, castigator a fost etiopianul Anbesa Lencho Tesfaye, de asemenea detinator de acum al recordului de cursa, cu timpul 1:01:08, informeaza News.ro.

Pe locul doi la feminin s-a clasat sportiva etiopiana Alemayehu Tejitu Siyum (1:12:53), iar pe pozitia a treia a podiumului a urcat Andreea Piscu (1:13:15).

La masculin, Anbesa a fost urmat, pe pozitia a doua, de kenyanul Rono Kenneth Kibet (1:01:45), iar al treiea a terminat Tolosa Jiksa Tadesse din Etiopia, cu timpul 1:02:00.

Primul roman care a incheiat cursa a fost Nicolae Soare, locul 11 cu timpul 1:06:53.