Romania a ocupat doar locul 8 in clasamentul pe medalii al Campionatelor Balcanice de atletism de la Belgrad, desfasurate sambata, cu o medalie de aur, 8 de argint si 6 de bronz, informeaza Agerpres.

Bianca RazorFoto: Facebook/ Bianca Razor

Grecia a ocupat prima pozitie, cu 4 medalii din fiecare metal, urmata de Serbia, 4-1-4, Turcia, 3-3-2, etc. Totusi, Romania a cucerit cele mai multe medalii (15). Tricolorii au fost ultimii in clasamentul masculin (10) si pe locul cinci la feminin.

Singura medalie de aur a fost adusa de stafeta feminina 4x400 m (Anamaria Nesteriuc, Camelia Florina Gal, Florina Pierdevara, Bianca Razor), medaliile de argint au fost cucerite de Elena Andreea Panturoiu (triplusalt), Bianca Razor (400 m), Roxana Birca (3.000 m), Florina Pierdevara (1.500 m), Catalin Constantin Atanasoaei (3.000 m), Ionut Andrei Neagoe (lungime), Valentin Voicu (800 m) si stafeta masculina 4x400 m (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu), iar cele de bronz de Cristina Bujin (triplusalt), Andreea Alina Piscu (3.000 m), Sebastian Mihai Ursachi (400 m), Cosmin Trofin (800 m), Andrei Gag (greutate), Cosmin Ilie Dumitrache (60 m garduri).

Rezultate:

FEMININ

triplusalt

1. Paraskevi Papachristou (Grecia) 14,19 m

2. Elena Andreea Panturoiu (Romania)13,94 m

3. Cristina Bujin (Romania) 13,84 m

prajina

1. Tina Sutej (Slovenia) 4,45 m

2. Buse Arikazan (Turcia) 4,30 m

3. Stella-Iro Ledaki (Grecia) 4,20 m

400 m

1. Tamara Salaski (Serbia) 53.69

2. Bianca Razor (Romania) 53.93

3. Andriana Ferra (Grecia) 53.94

.....................................................

6. Camelia Florina Gal (Romania) 55.71

greutate

1. Radoslava Mavrodieva (Bulgaria) 18,10 m

2. Emel Dereli (Turcia) 17,80 m

3. Dimitriana Surdu (R. Moldova) 17,30 m

4. Lenuta Burueana (Romania) 15,81 m

800 m

1. Liliana Gheorghieva (Bulgaria) 2:09.62

2. Ludmila Frunze (R. Moldova) 2:16.30

3. Lilit Harutiunian (Armenia) 2:16.92

inaltime

1. Marusa Cernjul (Slovenia) 1,86 m

2. Marija Vukovic (Muntenegru) 1,86 m

3. Ana Simic (Croatia) 1,86 m

3.000 m

1. Tugba Guvenc (Turcia) 9:11.06

2. Roxana Birca (Romania) 9:11.99

3. Andreea Alina Piscu (Romania) 9:25.51

60 m

1. Ina Eftimova (Bulgaria) 7.35

2. Rafailia Spanoudaki-Hatziriga (Grecia) 7.46

3. Diana Vaisman (Israel) 7.50

lungime

1. Ivana Spanovic (Serbia) 6,96 m

2. Haido Alexouli (Grecia) 6,49 m

3. Milena Mitkova (Bulgaria) 6,32 m

1.500 m

1. Amela Terzic (Serbia) 4:13.14

2. Florina Pierdevara (Romania) 4:19.17

3. Emine Hatun Tuna (Turcia) 4:20.48

60 m garduri

1. Elisavet Pesiridou (Grecia) 8.10

2. Ivana Loncarek (Croatia) 8.16

3. Milica Emini (Serbia) 8.34

Anamaria Nesteriuc (Romania) - descalificata

stafeta 4x400 m

1. Romania (Anamaria Nesteriuc, Camelia Florina Gal, Florina Pierdevara, Bianca Razor) 3:44.86

2. Serbia 3:47.34

3. Bulgaria 3:57.62

MASCULIN

inaltime

1. Vasilios Constantinou (Cipru) 2,25 m

2. Tihomir Ivanov (Bulgaria) 2,22 m

3. Alen Melon (Croatia) 2,19 m

..............................................

7. Marius Dumitrache (Romania) 2,13 m

triplusalt

1. Levon Agasian (Armenia) 16,39 m

2. Rumen Dimitrov (Bulgaria) 16,34 m

3. Dimitrios Tsiamis (Grecia) 16,05

........................................................

6. Cristi Boboc (Romania) 15,87 m

3.000 m

1. Ezan Bicic (Serbia) 8:06.98

2. Catalin Constantin Atanasoaei (Romania) 8:07.72

3. Dusan Markevic (Serbia) 8:12.40

lungime

1. Izmir Smajlaj (Albania) 7,98 m

2. Ionut Andrei Neagoe (Romania) 7,82 m

3. Atanasios Galazoulas (Grecia) 7,53 m

.................................................................

5. Adrian Vasile (Romania) 7,43 m

400 m

1. Batuhan Altintas (Turcia) 46.92

2. Rusmir Malkocevic (Bosnia) 48.23

3. Sebastian Mihai Ursachi (Romania) 48.86

.......................................................................

7. Cristian Radu (Romania) 49.13

800 m

1. Abedin Mujezinovic (Bosnia) 1:51.08

2. Valentin Voicu (Romania) 1:51.23

3. Cosmin Trofin (Romania) 1:51.62

prajina

1. Ian Horvat (Croatia) 5,76 m

2. Konstadinos Filippidis (Grecia) 5,71 m

3. Nikandros Stylianou (Cipru) 5,61 m

greutate

1. Stipe Zunic (Croatia) 20,77 m

2. Mesud Pezer (Bosnia) 20,12 m

3. Andrei Gag (Romania) 19,65 m

60 m

1. Denis Dimitrov (Bulgaria) 6.73

2. Zvonimir Ivaskovic (Croatia) 6.79

3. Yigitcan Hekimoglu (Turcia) 6.82

4. Petre Rezmives (Romania) 6.83

1.500 m

1. Andreas Dimitrakis (Grecia) 3:45.75

2. Suleyman Bezmekci (Turcia) 3:47.10

3. Nikola Bursac (Serbia) 3:47.93

4. Dorin Andrei Rusu (Romania) 3:48.13

.................................................................

8. Nicolae Marian Coman (Romania) 4:01.88

60 m garduri

1. Milan Trajkovic (Cipru) 7.63

2. Konstadinos Douvalidis (Grecia) 7.80

3. Cosmin Ilie Dumitrache (Romania) 7.87

stafeta 4x400 m

1. Turcia 3:16.26

2. Romania (Sebastian Mihai Ursachi, Valentin Voicu, Cosmin Trofin, Cristian Radu) 3:17.43

3. Serbia 3:18.10

Clasamentul pe medalii: