Reprezentativa Norvegiei, campioana europeana si mondiala en titre, va intalni Olanda in finala Campionatului European - EURO 2016 - din Suedia, dupa ce a invins vicecampioana olimpica Franta cu scorul de 20-16 (11-9), vineri, la Goteborg, in a doua semifinala, relateaza Agerpres.

Franta a inceput mai bine si a condus, mai intai la diferenta de un gol, apoi cu 6-3 (11), insa nordicele au restabilit egalitatea, 7-7 (22), iar apoi au trecut in avantaj, 11-7 (27), dupa o serie incredibila de sapte goluri.

Norvegia a condus la pauza cu 11-9, iar Franta a reusit egalarea in debutul reprizei secunde, 11-11 (34).

Scandinavele au avut 13-11 si 14-13, dar apoi Franta a intors scorul, 15-14 (46) si 16-15 (53). Finalul a fost dramatic, Norvegia desprinzandu-se la 18-16 (56), a ramas in inferioritate numerica, dar echipa antrenata de Olivier Krumbholz a ratat de la 7 metri (Houette), prin Dembele, Ayglon si Niombla, iar Oftedal si Kurtovic au transat soarta partidei, castigata de Norvegia cu 20-16.

A fost un meci al portarilor, castigat de Silje Solberg, cu un procentaj senzational de 59% (13 mingi aparate), dar si frantuzoaicele Laura Glauser si Amandine Leynaud au avut procentaje excelente, 44% (8 mingi parate), respectiv 41% (7 mingi parate).

Cele mai bune marcatoare de la invingatoare au fost Nora Mork ¬ 7 goluri, Marit Frafjord ¬ 4, Veronica Kristiansen ¬ 3, Emilie Arntzen ¬ 3 etc.

Din echipa Frantei s-au evidentiat Alexandra Lacrabere ¬ 6 goluri, Manon Houtette ¬ 3, Marie-Paule Gnabouyou ¬ 3. Laurisa Landre (SCM Craiova) a marcat un gol, Gnonsian Niombla (CSM Bucuresti) un gol, iar Camille Ayglon (CSM Bucuresti) nu a inscris, ca si vedeta Allison Pineau.

In prima semifinala, Olanda a dispus cu 26-22 de Danemarca.

Finala dintre Olanda si Norvegia se va juca duminica, de la ora 19,00 (ora Romaniei), fiind precedata de finala mica, Franta ¬ Danemarca (16,30).

Romania s-a clasat pe locul 5 la EURO 2016, dupa ce a dispus, vineri, in meci de clasament, de Germania, cu 23-22.