Pugilistul american Andre Ward a castigat centurile mondiale WBA, IBF si WBO la categoria semigrea, dupa ce l-a invins, la puncte, pe rusul Serghei Kovalev, intr-un meci disputat la Las Vegas.

Andre WardFoto: andresogward.com

Andre Ward, 31 de ani, care a urcat de la supermijlocie la semigrea, a primit o decizie unanima, dar foarte stransa cu (114-113, 114-113, 114-113) in fata lui Kovalev, care a suferit prima infrangere fata de 30 victorii si un egal, informeaza Agerpres.

Trimis la podea pentru prima data in cariera pe finalul reprizei a doua, Ward (31 de ani) a reusit sa revina si sa castige datorita unei defensive perfecte si a unei mai bune mobilitati in ring.

Kovalev, care detinea cele trei titluri mondiale din noiembrie 2014, sustine ca arbitrii nu au dat decizia corecta: ''Nu este un verdict bun. Toata lumea a vazut ce s-a intamplat. El a castigat poate trei reprize, dar in niciun caz meciul. El este american, arbitrii sunt americani. Dar asa este sportul, nu trebuie sa amestecam aici si politica''.

Dupa acest meci echilibrat, Ward, fost campion WBA si WBC la supermijlocie, ar putea fi nevoit sa-i acorde revansa lui Kovalev.