Boxerul filipinez Manny Pacquiao a aratat un box sclipitor la revenirea sa in ring dupa o scurta retragere si a obtinut o victorie clara la puncte impotriva americanului Jessie Vargas in meciul de la Las Vegas, care i-a adus si titlul mondial WBO la categoria welter, informeaza Agerpres.

Manny PacquiaoFoto: AGERPRES

Arbitrii i-au acordat in unanimitate victoria senatorului filipinez (118-109, 118-109, 114-113), care si-a trecut in palmares a 59-a sa victorie fata de 6 infrangeri si 2 egaluri. ''Pac-Man'' a castigat al 17-lea sau meci pentru un titlu mondial si a obtinut pentru a 3-a oara in cariera sa titlul WBO la welter.

Vargas, care detinea centura WBO din martie curent, a incasat a 2-a sa infrangere fata de 27 victorii.

Pacquiao, campion mondial la 8 categorii diferite, a disputat ultimul sau meci in aprilie, cand l-a invins pe americanul Timothy Bradley, si s-a retras apoi din ring pentru a candida la alegerile pentru senatul din tara sa. Dupa ce a fost ales senator, Pacquiao nu a rezistat tentatiei unui meci pentru un titlul mondial si a revenit in ring dupa o pauza de 7 luni.

''Ma simt fericit. Simt ca as fi putut sa fac mai mult, dar obiectivul meu nu a fost sa-l fac KO in fiecare repriza. Le multumesc fanilor mei, multumesc poporului din Filipine'', a declarat Pacquiao, care l-a trimis la podea in repriza secunda pe Vargas.

Intr-un alt meci al galei de la Las Vegas, mexicanul Oscar Valdez si-a aparat titlul mondial WBO la categoria pana, dupa ce l-a invins pe japonezul Hiroshige Osawa prin KO in repriza a 7-a. Valdez ramane neinvins dupa 21 de meciuri.