JO 2016: Michael Phelps a castigat a 22-a medalie olimpica de aur din cariera

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 12 august 2016, 10:10 Sport | Alte sporturi


Michael Phelps, regele inotului mondial
Foto: AGERPRES
Inotatorul american Michael Phelps a castigat, vineri, al 22-lea titlu olimpic, dupa ce a castigat finala probei de 200 metri mixt din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Pe podium, alaturi de Phelps, au mai urcat japonezul Kosuke Hagino (argint) si chinezul Shun Wang (bronz).

Americanul a devenit astfel primul sportiv care obtine titlul olimpic la aceeasi proba la patru editii consecutive ale Jocurilor Olimpice.

Michael Phelps castigase deja alte trei medalii de aur la aceasta editie a JO: la 200 metri fluture, cu stafeta SUA de 4x200 metri liber si cu stafeta de 4x100 metri liber.

In total, cel mai titrat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice are in palmares 26 de medalii: 22 din acestea sunt de  aur, doua de argint si doua de bronz, informeaza News.ro.

200 m mixt masculin, rezultate:

1. Michael Phelps (SUA) 1:54,66
2. Kosuke Hagino (Japonia) 1:56,61
3. Wang Shun (China) 1:57,05
4. Hiromasa Fujimori (Japonia) 1:57,21
5. Ryan Lochte (SUA) 1:57,47
6. Philip Heintz (Germania) 1:57,48
7. Thiago Pereira (Brazilia) 1:58,02
8. Dan Wallace (Marea Britanie) 1:58,54.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3716 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    eu incep sa am dubii ... privind performantele lui (Vineri, 12 august 2016, 10:47)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    ... de cand cu scandalul Luis Amstrong ... ma intreb ... oare si Michael este chiar atat de bun? sau este doar priceput la a eluda testele antidoping?
    Nu vreau sa-i stirbesc deloc imaginea si sa-i neg meritele ... dar asta este intrebarea care ma tot macina ... Exista oare cineva chiar atat de bun?
    • +3 (3 voturi)    
      Da exista ! (Vineri, 12 august 2016, 13:24)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Asa cum exista si oameni care citesc carti, fac scoala serios si mult, au cultura generala ! Sunt rari dar exista !
  • -2 (6 voturi)    
    ERATA la comentariul anterior. (Vineri, 12 august 2016, 10:52)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Cred ca am scris Louis Amstrong in loc de Lance Armstrong la comentariul anterior. Imi cer scuze! Vroiam sa fac referire la cazul de dopaj al ciclistului Lance Amstrong, castigatorul a 7 editii consecutive ale turului Frantei.
    • 0 (2 voturi)    
      Mda (Vineri, 12 august 2016, 15:55)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Pai tu nici nu stii cine a fost Lance Armstrong si vorbesti despre cazul lui. El nu a fost prins niciodata dopat, el a fost acuzat de dopaj si nu a negat acuzatiile. Atata tot. Vezi ca Dodel de la echipa ta preferata mananca doar jar ca si calul lui Harap Alb.
  • +5 (7 voturi)    
    Un monument al sportului (Vineri, 12 august 2016, 10:52)

    math_2 [utilizator]

    Rusia are pana acum tot 4 medalii de aur.

    Mare bucurie azi noapte si pentru noi, mai ales pentru optimistii care au ramas treji. S-a auzit si imnul Romaniei, in sfarsit. Emotionant dupa ce am inteles ca si in sport e ca si in educatie. cateva varfuri numarate pe degete, altfel suntem vai steaua noastra.
  • -2 (4 voturi)    
    mda (Vineri, 12 august 2016, 11:44)

    SoulSearcher [utilizator]

    peste 10-20 ani citim si de asta ca s-a drogat nevoie mare ca sa doboare atatea recorduri

    avem exemplu concret pe armstrong la ciclism... era cel mai tare, nimeni nu-i sufla tricoul galben

    si pana la urma a recunoscut ca a luat tot felul de droguri, de a ramas fara titluri
    • +1 (1 vot)    
      Sunt foarte multe feluri de a te droga. (Vineri, 12 august 2016, 14:37)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Spre exemplu te antrenezi nemâncat, concurezi până la finală nemâncat. Astfel mâncarea a devenit efectiv un drog pentru tine îți asigură plusul necesar de energie pentru a câștiga finala.