Steaua CSM Eximbank a invins-o cu scorul de 82-75 (23-27, 15-12, 26-17, 18-19) pe U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, vineri, in Sala Mihai Viteazul din Capitala, in primul meci din finala mica a Ligii Nationale de baschet masculin, informeaza Agerpres.

Steaua a avut un inceput mai bun de meci, dar dupa primele zece minute ''U'' avea avantaj de trei puncte, 23-27. La jumatatea meciului, Steaua s-a apropiat la un singur punct de adversara sa, 38-39. Stelistii au avut un sfert trei foarte bun, in urma caruia au trecut in avantaj, iar cu zece minute inainte de final conduceau cu 64-56. In ultimul sfert, gazdele s-au desprins la 16 puncte pe tabela de marcaj, 75-59, iar apoi au putut gestiona fara probleme jocul, castigand cu 82-75.

Cel mai bun om al invingatorilor a fost Nikola Malesevic, cu 18 puncte, 7 recuperari, dar evolutii notabile au avut si Bill Amis, 16 p, 5 rec, Marko Marinovic, 13 p, 4 rec, 9 pase decisive, si Pankracije Barac, 13 p.

MVP-ul oaspetilor a fost Kyndall Dykes, cu 23 p, 3 rec, 4 pd, sprijinit de Ivan Zigeranovic, 20 p, 5 rec.

Finala mica are loc dupa regula cel mai bun din trei partide, urmatoarea fiind programata pe 25 mai, la Cluj-Napoca.