Nationala masculina de polo pe apa a Romaniei a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de vara de la Rio de Janeiro, vineri, dupa ce a fost invinsa la limita de echipa Italiei, cu scorul de 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1), in sferturile turneului preolimpic de polo pe apa de la Trieste (Italia), informeaza Agerpres.

Golul victoriei echipei Italiei a fost marcat de Figlioli, cu 17 secunde inainte de final, dupa ce Dimitri Goanta primise cartonas rosu 13 secunde mai devreme, potrivit site-ului oficial al competitiei.

Tricolorii au facut un meci foarte bun in fata valoroasei adversare, dar au cedat la limita. Tripla campioana olimpica (1948, 1960, 1992) a castigat Grupa B a turneului de la Trieste, in timp ce Romania a ocupase locul 4 in Grupa A.

Italia a inceput bine partida si a terminat primul sfert in avantaj, 2-0. Echipa noastra, antrenata de sarbul Dejan Stanojevic a intrat in joc in sfertul al doilea, a reusit egalarea (2-2), dar la jumatatea partidei gazdele aveau un gol in plus pe tabela, 4-3. Italia a condus apoi cu 5-3 si 6-4, dar Romania a egalat gratie golurilor semnate de Negrean si Ghiban. Figlioli a a adus ''Settebello'' in avantaj inaintea ultimului sfert, 7-6. Mihnea Gheorghe a egalat (7-7), iar apoi niciuna dintre echipe nu a mai reusit sa inscrie pana la final, cand Italia a inscris pe o superioritate numerica.

Pentru Romania au marcat Mihnea Gheorghe ￯ 3 goluri, Alexandru Ghiban 2, Cosmin Radu 1 si Tiberiu Negrean 1.

Golurile Italiei au fost inscrise de F. Di Fulvio 2, Figlioli 2, C. Presciutti 1, S. Luongo 1, Aicardi 1, Baraldi 1.