Selectionata Angliei a invins reprezentativa Fiji cu scorul de 35-11 (18-8), vineri seara, pe Stadionul Twickenham din Londra, in meciul de deschidere al Cupei Mondiale de rugby 2015, care are loc in Anglia si Tara Galilor, noteaza Agerpres.

XV-le Trandafirului si-a asigurat si punctul bonus ofensiv, reusind al patrulea eseu in prelungirile partidei.

Fiji, la care a jucat si Manasa Saulo (Timisoara Saracens), a tinut piept vreme de circa 70 de minute echipei Angliei, dar in cele din urma gazdele au reusit sa se desprinda pe tabela, castigand confortabil un meci in care Mike Brown, autor a doua eseuri, a fost desemnat cel mai bun om de pe teren.

Anglia a reusit in acest meci cea mai rapida incercare la un meci de deschidere in istoria Cupei Mondiale, dupa doar 13 minute (eseu de penalizare), depasind recordul stabilit in 2011 de neozeelandezul Richard Kahui, dupa 19 minute, in meciul cu Tonga.

Pentru Anglia au marcat George Ford (lovituri de pedeapsa - 3, 34, transformare - 14), Mike Brown (eseuri - 22, 72), Billy Vunipola (eseu - 81), Owen Farrell (lovituri de pedeapsa - 68, transformari - 74, 85), plus un eseu de penalizare (13).

Nemani Nadolo (eseu - 30 si lovitura de pedeapsa - 36) si Ben Volavola (lovitura de pedapsa - 64) au realizat punctele fijienilor.

Urmatorul meci al englezilor va avea loc sambata 26 septembrie (22,00), cu Tara Galilor, pe Twickenham, in timp ce fijienii vor juca miercuri 23 septembrie (18,45), contra Australiei, la Cardiff (Millennium Stadium).