Sportiva Corina Caprioiu a cucerit, sambata, cand implineste 29 de ani, medalia de argint la categoria 57 de kilograme, la Grand Slam la judo de la Tyumen (Rusia), turneu dotat cu premii totale de 154.000 de dolari, informeaza Mediafax.

Corina Caprioriu a debutat in competitia din Rusia cu doua victorii in fata unor adversare din Mongolia si Italia, castigand astfel grupa A. In semifinale, Caprioriu a invins-o pe Sanne Verhagen (Olanda), dar apoi a fost invinsa in finala cu nipona Tsukasa Yoshida, obtinand medalia de argint.

La categoria 48 de kilograme, Monica Ungureanu a fost invinsa in turul II, intrand in recalificari, faza in care a trecut de Shishi Xie (China) in primul meci, iar in al doilea, pentru medalia de bronz, a fost invinsa de Irina Dolgova (Rusia), incheind astfel competitia pe locul 5.

Si Andreea Chitu a ajuns in recalificari la categoria 52 de kilograme, dupa ce in grupa A obtinuse o victorie cu Zana Stankhevich (Armenia), respectiv o infrangere in fata portughezei Joana Ramos. In primul meci din recalificari insa, Chitu a fost insa invinsa de Gili Cohen (Israel). Andreea Chitu, campioana europeana en-titre, a incheiat pe locul 7.

La Grand Slam de la Tyumen, premiile totale sunt de 154.000 de dolari, medalia de aur fiind recompesanta cu 5.000 de dolari, cea de argint cu 3.000 de dolari, iar cele doua de bronz cu cate 1.500 de dolari.