Gimnasta Laura Jurca s-a clasat, vineri, pe locul 7, iar Diana Bulimar pe locul 10, în finala la individual compus, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, informeaza Mediafax.

Diana Bulimar a fost notata in finala la individual compus cu 13,766 la sarituri, 13,533 la paralele, 13,666 la barna si 13,666 la sol, in timp ce Laura Jurca a obtinut urmatoarele note: sol 13,733, sarituri 14,766, 12,866 la paralele, 13,500 la barna. Ca urmare, Bulimar s-a clasat pe locul 10 (54,631 puncte), iar Jurca a ocupat pozitia a saptea (54,865 puncte).

Medalia de aur a revenit gimnastei Giulia Steingruber (Elvetia, 57,873 puncte), urmata pe podium de rusoaica Marian Karenkova (57,132) si de Elissa Downie (Marea Britanie, 56,623).

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier, Romania va mai fi reprezentata, duminica, de Andreea Munteanu in finalele de la sol si barna, respectiv Marius Berbecar si Andrei Muntean in finala la paralele.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participa 167 de sportivi din 38 tari în concursul masculin si 100 de gimnaste din 33 de tari în competitia feminina.

La finalul competitiei, presedintele Uniunii Europene de Gimnastica, Georges Guelzec, va inmana drapelul forului european urmatoarei gazde a a CE, Bucuresti (2017).