Biatlonista Luminita Piscoran, in varsta de 26 de ani, a castigat, joi, medalia de aur in proba individuala 15 kilometri din cadrul Campionatelor Europene ce se desfasoara la Otepaa (Estonia), informeaza site-ul oficial al competitiei, citat de Mediafax.

Piscoran, locul 69 in clasamentul Cupei Mondiale in acest sezon, cu 13 puncte, a terminat cei 15 kilometri de alergare si tragere in 46 de minute, 15 secunde si 7 zecimi. Insa, din cauza celor cinci tinte ratate, una la prima tragere (in pozitia culcat), trei la cea de a doua (in picioare) si una la cea de a treia (culcat), ea a avut un timp total de 51 de minute, 15 secunde si 7 zecimi, deoarece in aceasta proba ratarea unui foc echivaleaza cu un minut de penalizare.

Piscoran a fost urmata in clasament de austriaca Christina Rieder, la 20 de secunde si sase zecimi, care a avut doar trei focuri ratate, si rusoaica Ekaterina Iurlova, la 47 de secunde si 5 zecimi, care a ratat de sapte ori tinta.

Eva Tofalvi s-a clasat pe locul 29, cu opt focuri ratate, la 4 minute, 39 de secunde si trei zecimi de Piscoran.

La aceasta editie a Campionatelor Europene nu participa niciuna dintre sportivele aflate in primele 30 de locuri ale clasamentului general al Cupei Mondiale, precum finlandeza Kaisa Makarainen, ocupanta primei pozitii, bielorusa Daria Domraceva, locul 2, sau ucraineanca Vali Semerenko, aflata pe locul trei in ierarhia mondiala.