Lucian Bute a fost invins, decizie la puncte, de Jean Pascal, dupa un meci de box profesionist care a avut loc la Montreal, in Canada. Haitianul a dominat in mare parte disputa, Bute practicand o partitura ceva mai defensiva de-a lungul celor 12 runde. Pugilistul roman s-a ridicat la nivelul adversarului doar in ultima repriza, una in care Bute a fortat o victorie prin KO. A fost a doua infrangere a carierei pentru Lucian, dupa cea suferita prin KO in fata lui Carl Froch.

Lucian Bute, invins clar de Jean PascalFoto: Captura YouTube

Disputa a contat pentru Centura de Diamanat a WBC (centura onorifica care valoreaza 50.000 de dolari si este acordata in urma unei lupte intre doi pugiilisti considerati de anvergura), plus centura NABF (categoria semigrea).

Jean Pascal a fost declarat invingator de toti cei trei arbitri: 116-112, 117-110 si 117-111.

Desfasurarea meciului: Bute, economicos - Pascal, lovituri fulgeratoare

La primul meci dupa o pauza de 18 luni, Lucian Bute a boxat temator, romanul fiind in permanenta in urma haitianului. Pascal a fost cel care a detinut initiativa (cel putin la finalul fiecarei reprize), adversarul lui Lucian reusind cateva combinatii bune de lovituri.

Bute a avut o tresarire de orgoliu doar in repriza a 12-a, una in care s-a naspustit peste adversar, dar nu l-a putut dobora. Dupa aspectul general al disputei (adversarul a fost mai bun), Lucian ar fi putut castiga doar printr-un KO, lucru care nu s-a intamplat.

Bursa celor doi a fost de cate doua milioane de dolari canadieni.