Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, duminica, medalia de aur, iar Diana Bulimar pe cea de argint la proba de barna din cadrul Campionatele Europene individuale de la Moscova, transmite Mediafax. Flavius Koczi a obtinut medalia de argint la proba de sarituri.

Larisa IordacheFoto: Agerpres/AP

UPDATE Larisa Iordache a castigat medalia de argint in finala de sol in timp ce Diana Bulimar a obtinut medalia de bronz, potrivit Mediafax. Romania incheie astfel participarea la CE individuale de la Moscova cu 7 medalii, dupa ce vineri si sambata Larisa Iordache a mai cucerit doua medalii, ambele de argint, la individual-compus si sarituri.

Diana Bulimar a intrat a patra in finala de la sol, evolutia sa fiind notata cu 14.533, cu care a obtinut medalia de bronz.Larisa Iordache a fost penultima pe lista de start, primind nota 14.733, cu care a cucerit medalia de argint.

In finala de la barna, Diana Bulimar a intrat a treia si a fost notata cu 14.833, obtinand medalia de argint. Larisa Iordache a fost a saptea pe lista de start, evolutia sa foarte buna fiind notata cu 15.266.

Potrivit Agerpres, in finala de la barna de duminica, atat Larisa Iordache cat si Diana Bulimar si-au depasit evolutiile din calificari, unde, de asemenea, au fost pe primele doua locuri.

Iordache, cu un exercitiu cu dificultate 6,4, cea mai mare din concurs, a totalizat 15,266, iar Diana Bulimar (dificultate 6,00) - 14,833.

Medalia de bronz a fost castigata de rusoaica Anastasia Grisina - 14,366, care a beneficiat, ca prima rezerva, de retragerea britanicei Gabrielle Jupp.

Gimnasta Larisa Iordache a mai castigat doua medalii de argint la probele de individual compus si sarituri.

Flavius Koczi a deschis duminica ultimul concurs special pe aparate cu o medalie, de argint, la sarituri, pentru delegatia Romaniei la Campionatele europene individuale de gimnastica artistica de la Moscova, transmite Agerpres. Koczi a fost notat cu 15.158 la prima saritura si cu 14.616 la cea de-a doua, clasandu-se pe locul secund cu o medie de 14,887.

Proba de sarituri a fost castigata de rusul Denis Abliazin - 15,408, bronzul fiind adjudecat de armeanul Artur Davtian - 14,866.

UPDATE: Gimnastii medaliati au fost felicitati atat de presedintele Traian Basescu, cat si de premierul Victor Ponta