ROLAND GARROS 2019
Amanda Anisimova, nerăbdătoare să joace cu Simona Halep: "Nu am niciun fel de presiune. Sper că voi reuşi cel mai bun tenis al meu" La doar 17 ani, Amanda Anisimova (51 WTA) este în sferturi la Roland Garros și se va duela pentru un loc în penultimul act cu Simona Halep, campioana en-titre. Americanca de origine rusă a declarat, într-o conferință de presă, că este nerăbdătoare să joace împotriva numărului 3 WTA, precizând că nu are nicio presiune și speră să joace cel mai bun tenis al său. Anisimova a afirmat că s-a bucurat pentru succesul româncei de anul trecut de la Roland Garros.
Mansour Bahrami, pentru HotNews.ro, despre ce și-ar putea îmbunătăți Simona Halep în joc și cine va câștiga Roland Garros-ul Face spectacol peste tot în lume, iar dacă nu ați apucat să îi vedeți măcar unul dintre meciurile demonstrative, atunci ar fi cazul să o faceți. Mansour Bahrami a acceptat dialogul cu HotNews.ro în complexul de la Roland Garros, fostul tenisman vorbind deschis despre ceea ce ar putea îmbunătăți Simona Halep în jocul ei. De asemenea, personajul născut în Arak, Iran, a mai precizat, printre altele, următorul lucru: este sigur că Simona va reveni într-o zi pe locul 1 în lume.
Roland Garros: Faza sferturilor debutează marți - Stan Wawrinka vs Roger Federer, primul meci al zilei pe arena Suzanne-Lenglen Turneul de la Roland Garros a ajuns în faza sferturilor, primele confruntări urmând să aibă loc marți. Cel mai așteptat meci al zilei, Stan Wawrinka vs Roger Federer va deschide ziua de tenis pe arena Suzanne-Lenglen, de la ora 15:00 (ora României). Tot marți vor evolua Rafael Nadal (campionul en-titre) și Sloane Stephens (finalistă la ediția de anul trecut).
Iga Swiatek, surprinsă de jocul Simonei Halep: "Dădea în direcţia în care nu eram pregătită. Credeam că o să joace cross şi ea dădea lung de linie" Simona Halep (3 WTA) nu i-a dat nicio șansă polonezei Iga Swiatek (104 WTA) în partida din optimile turneului de la Roland Garros (scor 6-1, 6-0). Jucătoarea în vârstă de 18 ani a declarat că i s-a părut că nu a controlat nimic, fiind surprinsă de jocul româncei: "Mi se părea că o să joace <cross> şi ea juca în lung de linie şi nu eram pregătită pentru asta."
​Roland Garros: Karen Khachanov îl învinge pe Juan Martin del Potro și se califică în sferturi Karen Khachanov (favorit nr. 10) s-a calificat în sferturile Grand Slam-ului de la Paris, după ce l-a învins pe Juan Martin del Potro (8), scor 7-5, 6-3, 3-6, 6-3. Rusul s-a impus după trei ore și 10 minute.
Simona Halep: "Merg cu încredere în sferturi pentru că am experiență, am un joc solid" Simona Halep continuă cursa pentru apărarea trofeului de la Roland Garros, numărul trei mondial trecând la viteză maximă de Iga Swiatek (6-1, 6-0, după 45 de minute). Pentru un loc în semifinale, Simona se va duela cu Amanda Anisimova. "Merg cu încredere în sferturi pentru că am experiență, am un joc solid", a punctat campioana en-titre de la Paris.
Roland Garros: Amanda Anisimova (51 WTA, 17 ani), adversara Simonei Halep din sferturi / Americanca, fără set pierdut la această ediție a competiției (a trecut și de Irina Begu) Simona Halep, locul 3 WTA, va evolua, miercuri, cu americanca de 17 ani Amanda Anisimova, locul 51 WTA, în sferturile de finală ale Roland Garros.
​Roland Garros: Dominic Thiem și Alexander Zverev s-au calificat în sferturi; Monfils și Fognini părăsesc competiția Dominic Thiem, finalist anul trecut și favorit nr. 4, s-a calificat în sferturile competiției de la Roland Garros, după ce l-a învins pe spectaculosul Gael Monfils (cap de serie nr. 14), scor 6-4, 6-4, 6-2. Mai departe s-a calificat și Alexander Zverev (5), după o victorie în fața lui Fabio Fognini (9).
Pe repede înainte spre sferturi Simona nu face casă bună cu organizatorii de la Roland Garros: stă puțin pe teren, poate fi urmărită mai lesne când dă interviuri la tv, campioana este parcă prea grăbită pentru plătitorii de bilete. Halep a cedat un singur game (6-1, 6-0) cu Iga Swiatek, a primit biletul pentru sferturi după doar 45 de minute, iar publicul francez dacă vrea s-o vadă mai mult să vină la antrenamentele campioanei en-titre...Simona Halep: "Merg cu încredere în sferturi pentru că am experiență, am un joc solid"Amanda Anisimova (51 WTA, 17 ani), adversara Simonei din sferturi
VIDEO Roland Garros: Simona Halep vs Iga Swiatek 6-1, 6-0 / Demonstrație de tenis - Halep, în sferturi după o victorie în 45 de minute Simona Halep (3 WTA) a avut nevoie doar de 45 de minute pentru a-și asigura prezența în sferturile de la Roland Garros. În vârstă de 18 ani, poloneza Iga Swiatek (104 WTA) a fost depășită total de miza partidei, jocul a curs într-o singură direcție de la început, iar Halep a arătat o formă excepțională. A fost 6-1, 6-0 pentru campioana en-titre.
Roland Garros: Filip Jianu s-a calificat în optimile turneului de juniori Tenismenul Filip Jianu, locul 15 ITF şi cap de serie numărul 15, l-a învins, luni, cu scorul de 6-4, 6-4, pe brazilianul Mateus Alves, locul 86 ITF, calificându-se în optimile de finală ale turneului de juniori de la Roland Garros.
Roland Garros: Anna Tatishvili a pierdut tot premiul pentru turul I din cauza lipsei de combativitate Jucătoarea de tenis Anna Tatishvili a fost amendată cu întreaga sumă ce recompensa participarea ei în turul I al French Open, 46.000 de euro, pentru lipsa de combativitate de care a dat dovadă în meciul cu Maria Sakkari din Grecia, informează presa internaţională.
​FOTO Simona Halep, antrenamentul, ploaia și "vecina" de teren Jelena Ostapenko Simona Halep a efectuat ultimul antrenament înainte de meciul cu Iga Swiatek din optimi, ploaia fiind și ea prezentă pe terenul 16. Halep a început pregătirea pe 15, pentru ca după doar câteva minute să ajungă pe 16, acolo unde era de fapt programată. Ea i-a făcut loc tocmai celei care i-a <răpit> trofeul de la Roland Garros în finala din 2017 - Jelena Ostapenko.
Roland Garros: Novak Djokovic și Kei Nishikori, în sferturi; Benoit Paire, eliminat de japonez după ce a avut 5-3 și serviciul în decisiv Novak Djokovic (1 ATP) și Kei Nishikori (7 ATP) și-au asigurat prezența în sferturile turneului de la Roland Garros. Dacă pentru liderul mondial partida cu Jan-Lennard Struff a fost una extrem de lejeră, Nishikori a dus o luptă de aproape patru ore cu Benoit Paire, favoritul gazdelor. Francezul a fost învins cu 6-2, 6-7(8), 6-2, 6-7(8), 7-5, deși a avut 5-3 în decisiv și a servit pentru câștigarea meciului.
​FOTO Tenis printre picături - Vremea, marele dușman la debutul săptămânii a doua de la Roland Garros La Paris a plouat slab de dimineață, iar primele meciuri ale zilei de luni au început sub picături. A doua săptămână de concurs de la Roland Garros a debutat cu un oaspete nedorit în complex - ploaia. Meciul Simonei Halep cu Iga Swiatek va închide ziua de tenis de pe Chatrier.
Roland Garros: Ashleigh Barty și Madison Keys s-au calificat în sferturi - Sofia Kenin și Katerina Siniakova părăsesc turneul după marile surprize furnizate în turul trei Ashleigh Barty (8 WTA) și Madison Keys (14 WTA) au obținut calificarea în sferturile turneului de la Roland Garros, după victorii împotriva a două jucătoare care au produs unele dintre cele mai mari surprize ale actualei ediții a Grand Slam-ului de la Paris: Sofia Kenin, respectiv Katerina Siniakova.
Roland Garros: Horia Tecău şi Jean-Julien Rojer, eliminaţi în sferturi de argentinienii Guido Pella şi Diego Schwartzman Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au oprit în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Perechea româno-olandeză (cap de serie 10) a fost învinsă de argentinienii Guido Pella şi Diego Schwartzman, scor 6-4, 6-4, după o oră şi 22 de minute.
Stefanos Tsitsipas a plâns după meciul epic cu Stan Wawrinka: "Creierul meu este gol. Nu am mai trăit așa ceva în viața mea" Stefanos Tsitsipas și Stan Wawrinka au oferit în optimile de la Roland Garros unul dintre cele mai frumoase meciuri ale anului. Victoria i-a revenit elvețianului după cinci ore și nouă minute de joc, scor 7-6(6), 5-7, 6-4, 3-6, 8-6. Tsitsipas a mărturist, într-o conferință de presă, că a plâns după meci, precizând că nu a mai trăit niciodată un astfel de moment. "Creierul meu este gol, complet gol. Mă simt epuizat, nu am mai trăit așa ceva în viața mea", a spus grecul de 20 de ani.
Roger Federer, după ce Thiem a fost scos din sala de presă pentru a-i lăsa locul Serenei Williams: "Îi înțeleg frustrarea. Cel care este încă în turneu are prioritate" Roger Federer a vorbit despre situația care l-a deranjat pe Dominic Thiem la Roland Garros, acesta fiind scos din sala de presă pentru a-i lăsa locul Serenei Williams. Campionul elvețian a declarat că îi înțelege frustrarea lui Thiem, precizând că cel care se află încă în turneu are prioritate să meargă la conferința de presă.
De ce este periculoasă școlărița Iga Swiatek - Lăudată de Annabel Croft pentru tenisul complet pe care îl practică A pierdut cu 6-0 primul set al partidei cu Monica Puig, dar a avut puterea mentală să se restarteze și să ia totul de la capăt. Iga Swiatek este o jucătoare periculoasă, cu multe lovituri bune în bagaj și cu un mare avantaj: <nebunia> tinereții, cea care îi dă aripi și încredere. La ultimul meci, poloneza a fost lăudată de Annabel Croft, fosta jucătoare britanică fiind prezentă în tribune pentru a o vedea.