ROLAND GARROS 2018
Daria Kasatkina și pasivitatea care doare - Sloane Stephens, lucrurile simple și calificarea în semifinale Daria Kasatkina a încercat marți, pe Chatrier, să le facă pe toate: spectacol pentru tribune, să găsească unghiuri care mai de care mai ascuțite, a căutat în permanență să complice lucrurile. Sloane Stephens a realizat fix opusul, a jucat la siguranță și a forțat loviturile căștigătoare doar când a fost sigură pe ea. Americanca a tras lozul norocos, tactica ducând-o în semifinalele de la Roland Garros (6-3, 6-1, după o oră și zece minute).
Cronică de la fața locului: Buzărnescu, Bara și visul frânt - Asiaticele și plasa care a făcut diferența Departe de zgomotul arenelor importante ale complexului de la Paris (Chatrier și Lenglen), Irina și Mihaela au jucat cu ambiție și au crezut până la capăt în șansa lor de a ajunge într-o semifinală de Grand Slam. Mai active la "plasă", experimentatele Chan și Yang (favorite opt) au speculat unele nesincronizări din jocul fetelor noastre și au <deblocat> ușa care le deschide larg participarea în semifinalele de la Roland Garros.
Roland Garros: Madison Keys, calificată în premieră în semifinalele Grand Slam-ului de la Paris Americanca Madison Keys, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 13, s-a calificat marţi pentru prima dată în semifinalele turneului de la Roland Garros, după ce a învins-o cu scorul de 7-6 (), 6-4 pe Yulia Putintseva din Kazahstan, locul 98 WTA.
Roland Garros: Irina Bara și Mihaela Buzărnescu, eliminate în sferturile probei de dublu Parcursul extraordinar reușit de perechea Irina Bara/Mihaela Buzărnescu la Roland Garros a luat sfârșit în faza sferturilor de finală. Jucătoarele noastre au fost învinse de cuplul Ching Chan/Zhaoxuan Chang (Taiwan/China), cap de serie numărul 8, scor 6-3, 1-6, 6-4.
Virginia Ruzici, premiată de organizatori la împlinirea a 40 de ani de la titlul cucerit la Roland Garros Organizatorii de la Roland Garros nu au uitat-o pe Virginia Ruzici, o ceremonie având loc pe arena Philippe Chatrier pentru a sărbători 40 de ani de la titlul cucerit la Paris de jucătoarea din România.
Simona Halep, Grand Slam-ul și frumusețea Soranei Cîrstea - Poveste despre corupție, generația de aur și distracțiile de pe Lipscani Sportul unește culturi, sportul sparge bariere. Par vorbe gratuite, dar am primit confirmarea în vecinătatea complexului de la Roland Garros. Ce se întâmplă când un român, un israelian, o grecoaică și un croat nu au aproape nimic în comun în afară de sport? (și nu, nu e banc) Rezultă o discuție pe cinste. Dacă nu mă credeți, dati un click.
Roland Garros: Eșecuri pe linie pentru juniorii români în partidele disputate luni Juniorii români au pierdut toate meciurile susţinute luni la turneul de tenis de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului.
Angelique Kerber, înainte de duelul cu Halep: "Știu la ce să mă aștept, trebuie să am inițiativa și să fiu mai agresivă. Cred că va fi o partidă lungă" Simona Halep și Angelique Kerber se vor înfrunta pentru a zecea oară în carieră, miza confruntării fiind una imensă: calificarea în semifinalele de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului. Nemțoaica a declarat că știe deja la ce să se aștepte, precizând că trebuie să aibă inițiativa și să fie mai agresivă. În plus, fostul lider mondial este de părere că partida va fi una de lungă durată.
​Roland Garros: Programul primelor meciuri din sferturi - Mihaela Buzărnescu și Irina Bara vor evolua în proba de dublu Ziua de marți programează primele dueluri din faza sferturilor de finală de la Roland Garros, iar o partidă extrem de interesantă se anunță a fi cea dintre Dominic Thiem (favorit 7) și Alexander Zverev (2). Tot marți, Mihaela Buzărnescu și Irina Bara vor lupta pentru un loc în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de Grand Slam de la Paris.
Capriciosul Fognini, tenisul spectacol și seriozitatea lui Cilic Ziua de tenis de la Roland Garros s-a încheiat cu un meci de trei ore și 37 de minute, iar cel mai bun fel de a face pasul către "mâine" a fost o dispută între capriciosul (dar în egală măsură talentatul) Fabio Fognini și <seriosul> Marin Cilic. A fost un meci de cinci seturi (6-4, 6-1, 3-6, 6-7(4), 6-3 pentru croat), în urma căruia publicul a plecat mulțumit: au fost lovituri spectaculoase, aplauze la scenă deschisă și un italian care la final a fost învins pe teren, dar a cucerit inimile celor prezenți.
Roland Garros: Sharapova și Muguruza, odihnite de accidentările adversarelor - Spaniola a stat doar 20 de minute pe teren Garbine Muguruza este ultima jucătoare calificată în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, iberica profitând de abandonul Lesiei Tsurenko după doar 20 de minute de joc. În confruntarea următoare, Muguruza o va întâlni pe rusoaica Maria Sharapova, care la rândul ei a beneficiat de retragerea din competiție a Serenei Williams.
VIDEO Roland Garros: Angelique Kerber, adversara Simonei Halep în sferturi Pentru un loc în semifinalele turneului de la Roland Garros, Simona Halep (1 WTA) se va duela cu Angelique Keber (Germania, 12 WTA). Nemțoaica a trecut fără emoții de Caroline Garcia (Franța), favorită numărul 7, scor 6-2, 6-3.
Roland Garros: Rafael Nadal, în sferturi - Victoria cu numărul 900 pentru iberic (6-3, 6-2, 7-6 cu Maximilian Marterer) Rafael Nadal (1 ATP) a obținut calificarea în sferturile de finală de la Roland Garros, după un succes în trei seturi cu germanul Maximilian Marterer (70 ATP). Ibericul s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, 7-6 (4), după două ore și 33 de minute, reușind victoria cu numărul 900 din carieră.
Roland Garros: Cel mai așteptat meci din optimi nu va mai avea loc - Serena Williams s-a retras din cauza unei accidentări Serena Williams a fost nevoită să abandoneze înaintea meciului cu Maria Sharapova, din optimile turneului de la Roland Garros, din cauza unor probleme la mușchiul pectoral drept, anunță organizatorii turneului de Grand Slam de la Paris.
Simona Halep: "Mă gândesc la câștigarea unui Grand Slam, dar nu știu dacă se va întâmpla în acest an sau în această viață" Simona a venit relaxată la conferința de presă, jucătoarea noastră fiind fericită după calificarea în sferturile de la Roland Garros. Halep a discutat despre meciul cu Elise Mertens, despre cum a crescut jocul ei pe durata partidelor de la Paris și despre câștigarea unui Grand Slam. "Mă gândesc la câștigarea unui Grand Slam, dar nu știu dacă se va întâmpla în acest an sau în această viață", a punctat numărul unu mondial.
Roland Garros: Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara, în sferturile de finală ale probei de dublu Perechea Irina Bara/Mihaela Buzărnescu s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Roland Garros.
VIDEO Roland Garros: Caroline Wozniacki (favorită 2), eliminată în optimi - Victorie în două seturi pentru Daria Kasatkina (scor 7-6, 6-3) Caroline Wozniacki, favorită numărul doi la Roland Garros, a părăsit competiția în faza optimilor de finală, daneza fiind învinsă în două seturi de rusoaica Daria Kasatkina (14 WTA), scor 7-6(5), 6-3. Cele două jucătoare au revenit astăzi pe arena Philippe-Chatrier pentru a mai disputa doar trei game-uri (toate câștigate de Kasatina), după ce partida a fost întreruptă duminică, din cauza întunericului, la scorul de 7-6(5), 3-3.
Cronică de la fața locului: Simona Halep și liniștea încrederii - Am uitat emoțiile la intrarea în complex Elise se încurajează, face eforturi să se agațe de orice șansă, dar mingea vine prea repede parcă de la adversară. Terenul belgiencei pare la fiecare schimb mai mare, oricum te-ai uita. Mertens părăsește Roland Garros-ul în optimi, după un meci în care nu are să-și reproșeze prea multe. Simona Halep a fost la un alt nivel (6-2, 6-1 și calificare în sferturi), iar siguranța pe care a afișat-o liderul mondial m-a făcut să îmi uit emoțiile la intrarea în complexul parizian.
Wim Fissette, fostul antrenor al Simonei Halep: "Pentru mine, marea favorită la câştigarea Roland Garros-ului este Simona" Wim Fissette, fostul antrenor al Simonei Halep, a declarat că, în opinia sa, jucătoarea română este marea favorită la câştigarea trofeului la Roland Garros.
VIDEO Roland Garros: Simona Halep vs Elise Mertens 6-2, 6-1 / Halep, la nivelul maxim - Calificare lejeră în sferturi Simona Halep (1 WTA) a început a doua săptămână la Roland Garros cu o evoluție aproape de perfecțiune în partida cu Elise Mertens (16 WTA). Liderul mondial a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a închide meciul în două seturi, scor 6-2, 6-1, obținând astfel calificarea în sferturile de finală ale Grand Slam-ului de la Paris. Începutul meciului a fost unul echilibrat, însă totul s-a năruit în jocul belgiencei după game-ul al treilea, când Halep a reușit break-ul. De atunci, meciul a mers într-o singură direcție, jucatoarea noastră a avut soluții la toate loviturile lui Mertens, a fost agresivă și a făcut diferența cu serviciul.