ROMANI LA OLIMPIADA 2014

Jocurile Paralimpice Soci: Laura Valeanu, locul 7 la slalom urias

de A.I. HotNews.ro
Schioarea Laura Valeanu a ocupat, duminica, locul 7 in proba de slalom urias, din cadrul Jocurilor Paralimpice de iarna de la Soci, informeaza site-ul oficial al competitiei.
JO Soci 2014 - bob

Romania la JO Soci: Cel mai bun rezultat - locul 17. Lista pozitiilor pe care s-au clasat sportivii romani

de V.M. HotNews.ro
Cel mai bun rezultat al sportivilor romani la Jocurile Olimpice de la Soci, care se incheie duminica, a fost reprezentat de locul 17, ocupat de echipajele masculine si feminine de bob doua persoane.
Mario Matt (Austria), campion olimpic

JO Soci: Alexandru Barbu, pe locul 21 la slalom. Mario Matt, campion olimpic

Sportivul roman Alexandru Barbu s-a clasat, sambata, pe locul 21 in proba de slalom din cadrul concursului olimpic de schi alpin de la Soci, castigata de austriacul Mario Matt.
Ted Ligerty (SUA)

JO Soci, slalom urias: Alexandru Barbu, locul 48; Ted Ligety (SUA), campion olimpic

Schiorul roman Alexandru Barbu a incheiat pe locul 48 concursul de slalom urias desfasurat la Jocurile Olimpice de la Soci. Ted Ligerty este noul campion olimpic, americanul fiind urmat de Steve Missillier si Alexis Pinturault (ambii din Franta).
JO Soci 2014

JO Soci: Programul sportivilor romani care vor concura miecuri

Sportivii romani Alexandru George Barbu, Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene, Maria Adela Constantin si Andreea Grecu vor concura in probele programate, miercuri, la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci.
Sorin Iulian Patea

Romani la Soci: Sorin Iulian Patea (sarituri cu schiurile), mezinul delegatiei - "Toata viata am visat sa ajung la Olimpiada"

Romania a avut la Soci, pentru a doua oara in istorie, un reprezentant la sarituri cu schiurile. In varsta de doar 16 ani, Sorin Iulian Patea a fost mezinul delegatiei tricolore. "Toata viata am visat sa ajung la Olimpiada. Pentru mine este un vis implinit", a precizat Patea.

(P) Groupama asigura elita sportului romanesc

de Smile Media
Groupama Asigurari, unul dintre principalii jucatori din piata de asigurari, este asiguratorul oficial al lotului de sportivi care reprezinta Romania la Jocurile Olimpice de iarna 2014, organizate la Soci. Compania asigura intreaga delegatie a Romaniei, formata din 24 de sportivi si 27 de oficiali, antrenori si medici. Asigurarea emisa de Groupama pentru delegatia Romaniei la Jocurile Olimpice de la Soci este una de grup si include toti membrii. Fiecare dintre acestia beneficiaza de asigurare de calatorie si de viata.

JO Soci: Programul sportivilor romani care vor concura luni

Sportivii romani Cornel Dumitru Puchianu, Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate şi Eva Tofalvi vor concura in probele programate, luni, la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci.

JO Soci: Programul sportivilor romani care vor concura duminica

Sportivii romani Cornel Dumitru Puchianu, Florin Cezar Craciun si Nicolae Istrate vor concura in probele programate, duminica, la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci.
Anna Fenninger

Soci 2014: Ania Caill, locul 30 la Super G - Anna Fenninger (Austria), noua campioana olimpica

Ania Caill a terminat pe locul 30, penultimul, proba de Super G din cadrul concursului de schi alpin contand pentru Jocurile Olimpice de la Soci. Titlul i-a revenit sportivei Anna Fenninger, din Austria.

JO Soci: Programul sportivilor romani care vor concura sambata

Sportivii romani Dorin Dumitru Velicu si Ania Monica Germaine Caill vor concura in probele programate, sambata, la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci (Rusia).

JO 2014: Sorin Patea, locul 51 in calificarile la sarituri cu schiurile - Trambulina mare

Romanul Sorin Iulian Patea s-a clasat, vineri, pe locul 51 in calificarile probei de sarituri cu schiurile de la trambulina mare, la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci. In urma acestui rezultat, Patea a ratat prezenta in urmatoarea faza a competitiei.
Zoltan Kelemen

JO Soci: Zoltan Kelemen - locul 23 la patinaj artistic, Yuzuru Hanyu - campion olimpic

Patinatorul roman Zoltan Kelemen s-a clasat pe locul 23, vineri seara, in proba masculina din cadrul concursului de patinaj artistic de la Jocurile Olimpice de la Soci, castigata de japonezul Yuzuru Hanyu.
Eva Tofalvi

JO Soci Eva Tofalvi, locul 21 la biatlon 15 km individual. Daria Domraceva din Belarus a castigat inca un titlu olimpic

de Vlad Barza HotNews.ro
Romanca Eva Tofalvi a terminat pe locul 21 proba de biatlon, 15 km individual la care au luat parte 84 de sportive. Daria Domraceva din Belarus a devenit pentru a doua oara campioana olimpica la Soci, iar locurile doi si trei au fost ocupate de sportive din Elvetia si Belarus.
Dario Cologna

JO Soci Elvetianul Dario Cologna a castigat titlul olimpic la 15 km clasic. Paul Constantin Pepene a terminat pe locul 62

de A.C. HotNews.ro
Schiorul roman Paul Constantin Pepene s-a clasat, vineri, pe locul 62 in proba de 15 kilometri clasic din cadrul Jocurilor Olimpice de la Soci, concurs in care elvetianul Dario Cologna a obtinut titlul olimpic, informeaza site-ul oficial al competitiei, informeaza Mediafax. La startul competitiei au fost 92 de sportivi, dintre care  87 au terminat cursa.
Eva Tofalvi

Romani la Soci - Eva Tofalvi, povestea sportivei care a reprezentat tara la cinci editii ale JO de iarna: "Generatia care vine din spate o sa fie foarte saraca si nesanatoasa"

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Eva Tofalvi a bifat la Soci cea de-a cincea participare la Jocurile Olimpice de iarna din cariera. Ajunsa la 35 de ani, sportiva nascuta la Miercurea Ciuc a vorbit despre situatia in care se afla sportul romanesc. "Din pacate, generatia care vine din urma o sa fie foarte saraca si nesanatoasa", a precizat Eva.
-

JO Soci Romanul Ioan Achiriloaie a cazut in proba de coborare a supercombinatei alpine

Sportivul Ioan Valeriu Achiriloaie a cazut in proba de coborare din cadrul supercombinatei alpine de la Jocurile Olimpice de la Soci, informeaza Mediafax. In total 46 de sportivi au terminat cursa, iar patru au abandonat. Achiriloaie a intrat ultimul in concurs, a pierdut controlul si a iesit din traseu.
-

JO Soci Programul sportivilor romani care vor concura vineri

Sapte sportivi romani, printre care si biatlonista Eva Tofalvi, vor concura vineri la Jocurile Olimpice de la Soci, informeaza Mediafax.

JO Soci Patinatorul Zoltan Kelemen s-a calificat de pe ultimul loc in finala probei masculine

Patinatorul roman Zoltan Kelemen s-a calificat de pe ultimul loc in finala probei masculine de la Jocurile Olimpice de iarna de la Soci, dupa ce a incheiat programul scurt pe locul 24 din 30 de sportivi. Kelemen, care a beneficiat si de abandonul rusului Evgheni Plushenko, a incheiat programul scurt cu 60,41 de puncte.
Cei trei medaliati

JO Soci Francezul Fourcade a castigat proba de biatlon 20 km individual. Cornel Puchianu a terminat pe locul 60

Martin Fourcade din Franta a castigat proba de biatlon 20 km individual, medaliile de argint si bronz fiind castigate de un german, respectiv un rus. Romanul Cornel Puchianu a terminat pe locul 60, iar legenda Ole Einar Bjoerndalen a terminat pe locul 34.