MOTOR
MotoGP: Marc Marquez a câştigat Marele Premiu al Cataloniei Pilotul spaniol Marc Marquez (Honda) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Cataloniei, la clasa MotoGP, în Campionatul Mondial de motociclism viteză, el fiind urmat pe podium de francezul Fabio Quartararo (Yamaha) şi italianul Danilo Petrucci (Ducati).
VIDEO Toyota 8 a câştigat cursa de 24 de ore de la Le Mans, după ce Toyota 7 a suferit o pană de cauciuc cu o oră înaintea finalului Maşina Toyota cu numărul 8, pilotată de japonezul Kazuki Nakajima, spaniolul Fernando Alonso şi elveţianul Sebastien Buemi, a câştigat ediţia cu numărul 87 a cursei de 24 de ore de la Le Mans şi, totodată, Campionatul Mondial de Anduranţă.
WRC: Dani Sordo, lider în Raliul Sardiniei după două zile de cursă / Simone Tempestini, locul 15 Spaniolul Dani Sordo (Hyundai) ocupă primul loc în clasamentul Raliului Sardiniei, etapa a opta a Campionatului Mondial de raliuri (WRC), după două zile de concurs, în timp ce românul de origine italiană Simone Tempestini se află pe 15.
Pilotul Romain Grosjean a pus pe fugă doi hoţi care au pătruns în locuinţa lui Pilotul francez al echipei de Formula 1 Haas, Romain Grosjean, a pus pe fugă doi hoţi care i-au pătruns în locuinţă, în noaptea de luni spre marţi, informează lequipe.fr.
Leclerc nu a fost anunțat de penalizarea lui Vettel - Explicația Ferrari: "Am fost ocupaţi şi am uitat" Conducerea Ferrari nu i-a comunicat celui de-al doilea pilot al echipei, Charles Leclerc, că Sebastian Vettel a fost penalizat cu cinci secunde, la Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, alimentând speculaţiile că scuderia îl favorizează pe german.
Formula 1: Vettel, penalizat după ce comisarii FIA au vizionat imagini care nu au fost disponibile publicului Comisarii FIA l-au penalizat cu cinci secunde pe Sebastian Vettel la Marele Premiu al Canadei, pe baza imaginilor surprinse de camera instalată pe monopostul Ferrari, dar şi pe cele înregistrate de o cameră de supraveghere, la care publicul nu a avut acces, prin intermediul transmisiei TV, informează lequipe.fr.
VIDEO Hamilton, fair-play după ce a câștigat MP al Canadei grație unei penalizări a lui Vettel: L-a tras pe german pe prima treaptă a podiumului Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat duminică Marele Premiu al Canadei grație unei penalizări de cinci secunde primite de rivalul de la Ferrari, Sebastian Vettel. La ceremonia de premiere, britanicul l-a tras pe prima treaptă a podiumului pe Vettel, declarând apoi că nu așa vrea să câștige o cursă.
VIDEO Foști piloți din Formula 1 au reacționat după penalizarea lui Vettel la MP al Canadei: "Așa ceva nu este acceptabil la acest nivel al sportului nostru extraordinar" Germanul Sebastian Vettel de la Ferrari a trecut primul linia de sosire la Marele Premiu de Formula 1 al Canadei, desfăşurat duminică, la Montreal, dar câştigător a fost declarat britanicul Lewis Hamilton de la Mercedes, clasat al doilea. Foşti piloţi au reacţionat pe reţele de socializare considerând injustă decizia de a-l penaliza pe Vattel.
​VIDEO Formula 1, MP al Canadei: Sebastian Vettel a trecut primul linia de sosire, dar victoria i-a revenit lui Lewis Hamilton - Germanul a fost penalizat cu cinci secunde Continuă seria câștigătoare a celor de la Mercedes, chiar și atunci când niciunul dintre piloți nu trece primul linia de sosire. Plecat din pole-position, Sebastian Vettel (Ferrai) s-a impus pe pistă la Marele Premiu al Canadei, însă victoria i-a revenit britanicului Lewis Hamilton (Mercedes), după ce germanul a primit o penalizare de cinci secunde. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Charles Leclerc (Ferrari).
Formula 1: Sebastian Vettel (Ferrari), pole-position la Marele Premiu din Canada Germanul Sebastian Vettel (Ferrari) a fost cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu al Canadei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, astfel că va porni de pe prima poziţie a grilei în cursa de duminică, pe circuitul de la Montreal. Vettel va fi urmat de Lewis Hamilton (Mercedes) și de coechipierul Charles Leclerc (Ferrari).
DigiSport: Veste incredibilă despre Michael Schumacher. Anunţul făcut de Bernie Ecclestone Bernie Ecclestone, fostul şef al Formula 1, a oferit o declaraţie care dă mari speranţe tuturor fanilor lui Michael Schumacher. Englezul de 88 de ani a vorbit despre posibilitatea ca germanul să răspundă...
Sebastian Vettel neagă o eventuală retragere la finalul acestui sezon: ''Nu am nicio intenţie să închei cu Formula 1" Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari), cvadruplu campion mondial de Formula 1, dar fără victorie în 2019, a dezminţit zvonurile privind o retragere la finalul acestui sezon, relatează L'Equipe.
​WRC: Ott Tanak a câştigat Raliul Portugaliei; Ogier, lider la general Pilotul eston Ott Tanak a câştigat, duminică, Raliul Portugaliei, a şaptea etapă a Campionatului Mondial de Raliuri (WRC).
​MotoGP: Danilo Petrucci (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Italiei Pilotul italian Danilo Petrucci (Ducati) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Italiei la MotoGP, a şasea etapă a Campionatului Mondial de Motociclism Viteză, disputat pe circuitul de la Mugello.
​WRC: Raliul Portugaliei: Ott Tanak, lider după prima zi; Simone Tempestini, locul 26 Estonianul Ott Tanak a preluat conducerea în Raliul Portugaliei, după prima zi a acestei curse din cadrul Campionatului Mondial (WRC), dominată de piloţii echipei Toyota, clasaţi pe primele poziţii, în timp ce echipajul românesc Simone Temestini-Sorin Itu (Napoca Rally Team) ocupă locul 26.
VIDEO Auto - IndyCar: Francezul Simon Pagenaud a câştigat cursa de 500 de mile de la Indianapolis Simon Pagenaud a devenit duminică primul pilot francez care reuşeşte să se impună în legendara Cursă de 500 mile de la Indianapolis, după aproape un secol de la victoria compatriotului său Gaston Chevrolet, câştigătorul ediţiei din 1920, informează AFP.
Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat MP al Principatului Monaco; Sebastian Vettel, pe locul doi - Britanicul i-a dedicat victoria lui Niki Lauda Plecat din pole-position, Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Principatului Monaco, a şasea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care s-a desfăşurat pe circuitul de la Monte Carlo. Britanicul i-a dedicat victoria legendarului pilot Niki Lauda, care a decedat luni, la vârsta de 70 de ani. Hamilton a fost urmat pe podium de Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) și Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes).
Formula 1: Încă o "dublă" pentru Mercedes - Lewis Hamilton, pole position la Marele Premiu al Principatului Monaco Mercedes pare de neoprit în actualul sezon din Formula 1, reușind "dublă" și în calificările pentru Marele Premiu al Principatului Monaco. Britanicul Lewis Hamilton va pleca din pole position în cursa de duminică, fiind urmat pe grilă de start de coechipierul Valtteri Bottas și de Max Verstappen (RedBull Racing).
MP al Principatului Monaco: Minut de reculegere pentru Niki Lauda; Componenții echipei Mercedes vor purta banderole negre Un minut de reculegere în amintirea lui Niki Lauda va fi păstrat duminică înaintea startului pentru Marele Premiu al Principatului Monaco la Formula 1, informează AFP.
Niki Lauda, o poveste despre sport şi despre viaţă Niki Lauda a decedat, dar povestea vieţii lui şi cea a carierei sale vor dăinui veşnic. Accidente, operaţii, transplanturi, reveniri spectaculoase şi o frumoasă proveste de dragoste, toate acestea sunt parte din legenda Niki Lauda, un pilot de succes şi un priceput manager, care lasă în urmă amintiri de neuitat.