MOTOR
​MotoGP: Maverick Vinales și-a prelungit contractul cu Yamaha Spaniolul Maverick Vinales (locul 3 în clasamentul piloților în sezonul trecut de MotoGP) şi-a prelungit contractul cu echipa Monster Energy Yamaha, urmând se evolueze pentru constructorul japonez până la finalul sezonului 2022.
​WRC: Thierry Neuville a câştigat pentru prima oară Raliul Monte Carlo ​Pilotul belgian Thierry Neuville (Hyundai i20) a câştigat duminică, pentru prima oară în cariera lui, Raliul Monte Carlo, prima etapă a Campionatului mondial de raliuri WRC.
Motociclistul Edwin Straver, accidentat grav la Raliul Dakar, a murit Motociclistul olandez Edwin Straver, care s-a accidentat grav la ediţia din acest an a Raliului Dakar, la 16 ianuarie, în penultima etapă a competiţiei, a murit.
​Formula 1: Ferrari îşi va prezenta monopostul pentru noul sezon competiţional pe 11 februarie Ferrari îşi va prezenta monopostul pentru noul sezon competiţional de Formula 1 pe 11 februarie la teatrul Romolo Valli din oraşul Reggio Emilia, a anunţat scuderia italiană.
​Raliul Dakar: Americanul Ricky Brabec a câştigat la clasa moto; Emanuel Gyenes, locul 29 Pilotul american Ricky Brabec (Honda) a câştigat vineri ediţia 2020 a Raliului Dakar, la clasa moto, prima desfăşurată în Arabia Saudită, în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) s-a clasat pe 29 la general, a fost al 14-lea la ''marathon'' şi primul la ''malle moto''.
Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, cea mai bună clasare de până acum - Locul 14 în etapa a zecea Emanuel Gyenes a obținut miercuri cea mai bună clasare de până acum în Raliul Dakar 2020, la secțiunea moto. Românul a încheiat pe locul 14 etapa a zecea, desfășurată între Haradh și Shubaytah, în Arabia Saudită.
Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, locul 32 în etapa a noua; Românul, în continuare lider la "Original by Motul" Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 32 etapa a noua a Raliului Dakar, la secţiunea moto, desfăşurată marţi pe distanţa de 410 km, între Wadi Al Dawasir şi Haradh, în Arabia Saudită. Românul este în continuare lider la categoria "Original by Motul" (fără asistenţă tehnică).
Raliul Dakar - Auto: Francezul Mathieu Serradori a câştigat etapa a opta; Fernando Alonso, pe locul doi Francezul Mathieu Serradori (SRT) a câştigat luni etapa a opta a Raliului Dakar, la clasa auto, în timp ce spaniolul Fernando Alonso (Toyota), dublu campion mondial de Formula 1, aflat la prima sa participare la această competiţie, s-a clasat pe locul secund.
Raliul Dakar: Etapa a opta la moto şi quad, anulată ca urmare a decesului lui Paulo Goncalves Organizatorii Raliului Dakar au anunţat că etapa a opta a competiţiei, programată luni, a fost amânată pentru categoriile moto şi quad, ca urmare a decesului lui Paulo Goncalves.
Raliul Dakar - Moto: Joan Barreda a câştigat etapa a șaptea / Emanuel Gyenes, locul 29 Spaniolul Joan Barreda (Honda) a câştigat duminică etapa a 7-a a Raliului Dakar la clasa moto, îndoliată de moartea portughezului Paulo Goncalves în urma unei căzături, informează AFP.
Pilotul de motocros Paulo Goncalves a murit în etapa a șaptea a Raliului Dakar Pilotul portughez de motocros Paulo Goncalves de la echipa Hero a decedat, duminică, în timpul etapei a VII-a a Raliului Dakar, competiţie care are loc în Arabia Saudită, informează lesoir.be.
Raliul Dakar - Moto: Ricky Brabec, învingător în etapa a șasea; Emanuel Gyenes, locul 34 Pilotul american Ricky Brabec (Honda) a câştigat, vineri, etapa a șasea a Raliului Dakar 2020 la secţiunea moto, desfăşurată între Ha'il și Riyadh, distanțându-se în fruntea clasamentului general. Românul Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 34 și se menține lider la categoria "Original by Motul" (fără asistenţă tehnică).
Incendiile din Australia: Lewis Hamilton donează jumătate de milion de dolari Pilotul de Formula 1 Lewis Hamilton a anunţat că va dona jumătate de milion de dolari pentru susţinerea pompierilor şi a asociaţiilor pentru protecţia animalelor afectate de incendiile din Australia, relatează bbc.com.
VIDEO Raliul Dakar - Moto: Emanuel Gyenes, locul 43 în etapa a cincea; Românul rămâne lider la "Original by Motul" Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 43 la clasa moto a Raliului Dakar, joi, în etapa a cincea, desfășurată pe o distanță de 563 km, din care 353 km probă specială, între Al-‘Ula şi Ha’il (Arabia Saudită). Românul se menține lider la categoria "Original by Motul".
Raliul Dakar - Moto: Gyenes, locul 38 în etapa a patra; Românul este lider la categoria "Original by Motul" Românul Emanuel Gyenes a ocupat locul 38 la clasa moto, miercuri, în etapa a patra a Raliului Dakar 2020, competiţie care se desfăşoară în Arabia Saudită. La "Original by Motul", categorie care îi include pe competitorii care concurează fără asistenţă, Gyenes este lider.
​Raliul Dakar - Auto: Carlos Sainz, noul lider după ce s-a impus în etapa a treia Pilotul spaniol Carlos Sainz (Mini) a devenit noul lider al Raliului Dakar 2020 la clasa auto, după ce a câştigat marţi etapa a 3-a, desfăşurată în circuit la Neom (Arabia Saudită), pe 426 km cronometraţi, cu timpul de 3h48min01sec, relatează EFE.​
Formula 1: Max Verstappen și-a prelungit contractul cu Red Bull Racing Max Verstappen (22 de ani) și-a prelungit contractul cu Red Bull Racing până în anul 2023. "Vreau să luptăm împreună pentru campionatul mondial", a spus pilotul olandez.
​Raliul Dakar - Moto: Toby Price, deţinătorul titlului, învingător în runda inaugurală; Emanuel Gyenes, pe locul 49 Pilotul australian Toby Price (KTM), deţinătorul titlului, a câştigat etapa de debut a ediţiei din acest an a Raliului Dakar, cursă care se desfăşoară în premieră în Arabia Saudită, în timp ce românul Emanuel Gyenes s-a clasat pe locul 49.
Raliul Dakar - Auto: Lituanianul Vaidotas Zala a câștigat prima etapă Lituanianul Vaidotas Zala (Mini) a dominat prima etapă a Raliului Dakar 2020 la clasa auto, impunându-se în faţa tuturor favoriţilor, printre care şi fostul pilot de Formula 1 Fernando Alonso (Toyota), care şi-a făcut cu această ocazie debutul în celebrul raliu-raid.
Michael Schumacher, la 51 de ani - Mesajul soției: "Marile lucruri încep cu paşi mici" Septuplul campion mondial la Formula 1, Michael Schumacher, grav rănit într-un accident de schi la 29 decembrie 2013, împlineşte, vineri, 51 de ani.