MOTOR
WRC: Sebastien Ogier spune că se va retrage din activitate la încheierea contractului cu Citroen Francezul Sebastien Ogier (M Sport), care a câştigat duminică WRC, consideră că se va retrage din activitatea sportivă peste doi ani, când îi va expira contractul cu Citroen.
​WRC: Sebastien Ogier, campion mondial pentru a şasea oară consecutiv Francezul Sebastien Ogier (M Sport/ Ford) a câştigat, duminică, pentru a şasea oară consecutiv Campionatul Mondial de Raliuri. Finlandezul Jari-Matti Latvala s-a impus în ultima etapă a sezonului, Raliul Australiei, și i-a adus titlul la constructori echipei Toyota Gazoo Racing.
Formula 1 - Max Verstappen continuă scandalul cu Esteban Ocon: "Nu vorbesc cu proştii" Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a continuat să-l facă prost pe francezul Esteban Ocon de la Force India, cu care a avut un incident pe pistă, la Marele Premiu al Braziliei, de duminică.
VIDEO Max Verstappen, sancţionat de FIA cu două zile de muncă în folosul comunităţii pentru că a vrut să-l bată pe Esteban Ocon Max Verstappen (pilotul celor de la RedBull) a fost sancționat de FIA cu două zile de muncă în folosul comunitații după ce la finalul Marelui Premiu al Braziliei a vrut să îl bată pe Esteban Ocon (pilotul echipei Force India l-a acroșat în momentul în care Verstappen îl depășea cu un tur).
Lewis Hamilton, învingător în MP al Braziliei - Mercedes a câştigat titlul mondial la constructori, pentru a cincea oară la rând Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat, duminică, MP al Braziliei, a XX-a etapă, penultima, a Campionatului Mondial de Formula 1. El a fost urmat de olandezul Max Verstappen de la Red Bull şi de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari.
F1 - MP al Braziliei: Pole-position pentru Lewis Hamilton Britanicul Lewis Hamilton va porni de pe prima poziţie a grilei, duminică, în marele Premiu al Braziliei, etapa a XX-a, penultima a Campionatului Mondial de Formula 1. Pentru echipa lui Hamilton, Mercedes, este al 100-lea pole position în F1.
​MotoGP: Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Malaeziei Deja campion mondial, spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul Sepang International, Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP, a 18-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, acesta fiind al nouălea său succes din acest sezon. Podiumul a fost completat de spaniolul Alex Rins (Suzuki) şi francezul Johann Zarco (Yamaha). Aceasta a fost a 70-a victorie (la toate clasele) din cariera lui Marc Marquez.
Formula 1: Vietnamul va organiza primul său Mare Premiu în 2020 Vietnamul va găzdui în 2020 primul său Mare Premiu de Formula 1, a anunţat joi regimul comunist din această ţară, citat de AFP. Această cursă va fi găzduită de orașul Hanoi.
Formula 1: Lewis Hamilton, vechiul și noul campion din Marele Circ - Britanicul și-a asigurat coroana în MP al Mexicului Calculele au luat sfârșit, de acum este oficial: Lewis Hamilton a cucerit, duminică seara, al cincilea titlu mondial în Formula 1, după ce a încheiat pe locul patru Marele Premiu al Mexicului. Grand Prix-ul a fost câștigat de Max Verstappen (RedBull), podiumul fiind completat de Sebastian Vettel și Kimi Raikkonen (ambii Scuderia Ferrari).
​F1: MP al Mexicului - Daniel Ricciardo va pleca din pole-position Pilotul australian Daniel Ricciardo (Red Bull) va pleca din pole-position la Marele Premiu al statului Mexic, după rezultatele din calificări înregistrate sâmbătă.
MotoGP: Marc Marquez, campionul mondial, va fi operat la umăr la finalul sezonului Spaniolul Marc Marquez, care şi-a asigurat duminica trecută al cincilea titlu mondial la MotoGP, a anunţat, vineri, că va fi operat la umărul stâng la finalul sezonului, informează AFP.
Kimi Raikkonen a câştigat MP al SUA. Hamilton, al treilea, amână "încoronarea". Vettel, locul 4 Pilotul britanic Lewis Hamilton a ratat posibilitatea de a obţine, duminică, al cincilea titlu de campion mondial în Formula 1, al doilea consecuitv, după ce, plecat din pole position, a ocupat doar locul al treilea în Marele Premiu al SUA. Cursa de la Austin a fost câştigată de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari, urmat de olandezul Max Verstappen de la Red Bull, care a fost pe locul 18 la start. Pe locul al patrulea s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Ferrari, chalangerul la titlu, iar al cincilea a fost finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes anunță News.ro.
​MotoGP: Marc Marquez, campion mondial pentru a cincea oară / A câștigat Marele Premiu al Japoniei Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul Twin Ring Motegi, Marele Premiu al Japoniei la MotoGP, a 16-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, obținând astfel al cincilea titlu mondial MotoGP din carieră. Podiumul a fost completat de britanicul Cal Crutchlow (Honda) și spaniolul Alex Rins (Suzuki).
​Formula 1: Lewis Hamilton, pole-position în Statele Unite ale Americii / Tot mai aproape de al cincilea titlu mondial Lewis Hamilton a reușit să fie cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 din Statele Unite ale Americii, desfășurate pe Circuit of the Americas. Acesta a fost mai rapid doar cu 61 de miimi de secundă decât Sebastian Vettel, clasat al doilea. Germanul va fi retrogradat trei locuri pe grila de start, deoarece a depăşit viteza sub safety car, vineri, în antrenamentele libere.
Mick Schumacher, fiul lui Michael Schumacher, campion european la Formula 3 Mick Schumacher, fiul lui Michael Schumacher, a devenit campion european la Formula 3, sâmbătă, pe circuitul de la Hockenheim.
​MotoGP: Marc Marquez a câștigat Marele Premiu al Thailandei​ Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul Buriram United, Marele Premiu al Thailandei la MotoGP, a 15-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, acesta fiind al șaptelea său succes din acest sezon. Podiumul a fost completat de italianul Andrea Dovizioso (Ducati) şi spaniolul Maverick Vinales (Yamaha).
WRC: Sebastien Ogier (Ford), noul lider al Raliului Marii Britanii / Simone Tempestini, pe locul 17 Francezul Sebastien Ogier (Ford) este noul lider al Raliului Marii Britanii, etapă din Campionatul Mondial de Raliuri (WRC), după cele nouă probe speciale desfăşurate sâmbătă, în timp ce românul Simone Tempestini ocupă locul 17.
MP al Japoniei: Lewis Hamilton se impune pentru a patra oară pe circuitul de la Suzuka Plecat din pole-position, Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Japoniei la Formula 1, britanicul mărind astfel avantajul față de Sebastian Vettel în ierarhia generală (67 de puncte îi separă în acest moment, după ce Vettel a terminat cursa pe poziția a șasea). Podiumul din Grand Prix-ul de duminică a fost completat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) și olandezul Max Verstappen (Red Bull).
VIDEO MotoGP: Jorge Lorenzo, la spital după o căzătură spectaculoasă la Grand Prix-ul Thailandei Pilotul spaniol Jorge Lorenzo, de la Ducati, a fost transportat la spital, vineri, după ce a căzut în a doua şedinţă de teste la Marele Premiu de motociclism al Thailandei la clasa MotoGP.
​Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Rusiei, al 70-lea titlu din carieră Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Rusiei la Formula 1, britanicul mărind astfel avantajul față de Sebastian Vettel în ierarhia generală (50 de puncte îi separă în acest moment). Podiumul din Grand Prix-ul de duminică a fost completat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) și germanul Sebastian Vettel (Ferrari).