MOTOR
Skoda Fabia R5, masina de concurs a romanilor

​Auto: Dan Gîrtofan a câştigat Raliul Serbiei

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Echipajul românesc format din Dan Gîrtofan şi Tudor Mârza, pe Skoda Fabia R5, a câştigat Raliul automobilistic al Serbiei, desfăşurat în weekend. La ediţia a 51-a a cursei, brașovenii au fost cronometraţi cu timpul de 1 h 31 min 32 sec 9/10, pe 12 probe speciale.
Marc Marquez, Andrea Iannone si Andrea Dovizioso, podiumul GP Aragon

​MotoGP: Marc Marquez a câştigat Marele Premiu al Aragonului

Duminică, 23 Sept 2018 Sport | Motor
Spaniolul Marc Marquez (Honda) a câștigat, duminică, pe circuitul MotorLand Aragon, Marele Premiu al Aragonului la MotoGP, a 14-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, acesta fiind al șaselea său succes din acest sezon. Podiumul a fost completat de italienii Andrea Dovizioso (Ducati) şi Andrea Iannone (Suzuki).
Scott Dixon

Scott Dixon a câştigat pentru a cincea oară campionatul IndyCar

Luni, 17 Sept 2018 Sport | Motor
Neozeelandezul Scott Dixon a câştigat pentru a cincea oară în cariera sa campionatul nord-american de automobilism IndyCar, la capătul ultimei curse a sezonului, Marele Premiu de la Sonoma, desfăşurată duminică.
Lewis Hamilton, castigator in MP al Singapore

Formula 1: Lewis Hamilton, învingător în Singapore

de A.I. HotNews.ro
Duminică, 16 Sept 2018 Sport | Motor
Plecat din pole-position, Lewis Hamilton a reușit să câștige Marele Premiu al statului Singapore la Formula 1, britanicul mărind astfel avantajul față de Sebastian Vettel în ierarhia generală (40 de puncte îi separă în acest moment). Podiumul din Grand Prix-ul de duminică a fost completat de Max Verstappen (RedBull) și Sebastian Vettel (Ferrari).
Lewis Hamilton, cel mai rapid in calificarile din Singapore

Formula 1: Lewis Hamilton, pole-position în Singapore

Sâmbătă, 15 Sept 2018 Sport | Motor
Lewis Hamilton a reușit să fie cel mai rapid în calificările pentru Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, britanicul urmând să plece din pole-position în Grand Prix-ul de duminică. Pe doi a încheiat Max Verstappen (RedBull), iar pe trei Sebastian Vettel (Scuderia Ferrari).
Formula 1

​FOTOGALERIE Cum vor arăta monoposturile de Formula 1 din 2021

Vineri, 14 Sept 2018 Sport | Motor
Formula 1 a făcut publice pe site-ul oficial planurile de îmbunătățire a calității curselor de mașini printr-un design nou al monoposturilor ce va fi introdus in 2021.
Romano Fenati actionand frana lui Stefano Manzi

Fenati se retrage din motociclism după ce a fost dat afară de echipa lui pentru gestul de a acţiona frâna unui rival

Marţi, 11 Sept 2018 Sport | Motor
Italianul Romano Fenati a decis să se retragă din motociclism la vârsta de 22 de ani, după ce a fost dat afară de echipa lui pentru că a acţionat frâna motocicletei unui adversar, la MP al statului San Marino.

Romano Fenati, după ce a fost dat afară de echipa sa: "Am făcut un gest ruşinos şi nu m-am comportat ca un om"

Luni, 10 Sept 2018 Sport | Motor
Italianul Romano Fenati, care a acţionat frâna motocicletei unui adversar, în timpul cursei de Moto2 din cadrul Marelui Premiu al statului San Marino, a declarat că gestul său a fost unui ruşinos şi nu s-a comportat ca un om, potrivit News.ro.

​VIDEO Motociclistul care a acţionat frâna unui adversar într-o cursă de Moto2, dat afară de echipa sa

Marinelli Snipers Team a anunţat, luni, excluderea din echipă a sportivului Romano Fenati, după ce acesta a acţionat frâna motocicletei unui adversar, în timpul cursei de Moto2 din cadrul Marelui Premiu al statului San Marino, potrivit News.ro.
Lewis Hamilton, victorie la Monza
Formula 1

MP al Italiei: Lewis Hamilton, victorie la Monza, pe circuitul de casă al celor de la Ferrari

de Adrian Ilincescu HotNews.ro
Duminică, 2 Sept 2018 Sport | Motor
Plecat în cursă al treilea de pe grila de start, Lewis Hamilton a reușit să câștige Marele Premiu al Italiei la Formula 1, Grand Prix desfășurat pe circuitul de casă al celor de la Ferrari, la Monza. Kimi Raikkonen a trecut linia de sosire pe doi, iar Sebastian Vettel a pierdut puncte importante în lupta pentru titlul mondial din Marele Circ.
Fernando Alonso

​F1 Kevin Magnussen (Haas): "Alonso se crede Dumnezeu, îmi doresc să se retragă"

Pilotul danez Kevin Magnussen (Haas) a afirmat că spaniolul Fernando Alonso (McLaren) ''se crede Dumnezeu'', după un duel între cei doi, pe pistă, în calificările de sâmbătă pentru grila de start a Marelui Premiu de Formula 1 al Italiei, care va avea loc duminică, la Monza.
Kimi Raikkonen
Formula 1

MP al Italiei: Kimi Raikkonen va pleca din pole-position în cursa de la Monza - Dublă pentru Ferrari

Sâmbătă, 1 Sept 2018 Sport | Motor
Bucuria a atins cote înalte în tribunele circuitului de la Monza, după ce Ferrari a reușit să ocupe primele două poziții pe grila de start a Marelui Premiu al Italiei la Formula 1. Kimi Raikkonen a bifat cel mai bun timp (din istoria circuitului) în Grand Prix-ul "de casă" al Scuderiei, în timp ce coechipierul Sebastian Vettel a fost al doilea. Podiumul a fost completat de Lewis Hamilton (Mercedes).
Sebastian Vettel, invingator in MP al Belgiei

​VIDEO Formula 1: Sebastian Vettel a câștigat Marele Premiu al Belgiei; Accident grav imediat după startul cursei

de Diana Ene HotNews.ro
Duminică, 26 Aug 2018 Sport | Motor
Germanul Sebastian Vettel (Ferarri) a câștigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei, a XII-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole-position, și Max Verstappen (Red Bull). Grație acestei victorii, Vettel (214 puncte) s-a apropiat la 17 puncte de Hamilton (231 de puncte), liderul clasamentului piloților.
Lewis Hamilton

​Formula 1: Lewis Hamilton, pole position la Marele Premiu al Belgiei

Sâmbătă, 25 Aug 2018 Sport | Motor
Lewis Hamilton (Mercedes) a reușit cel mai bun timp în cadrul calificărilor pentru Marele Premiu al Belgiei la Formula 1, pilotul britanic urmând să plece din pole-position în cursa de duminică de pe circuitul Spa-Francochamps. Pe grila de start urmează germanul Sebastian Vettel (Ferrari) și francezul Esteban Ocon (Racing Point Force India).​
Verstappen si Gasly

​Formula 1: Pierre Gasly îl va înlocui pe Daniel Ricciardo în echipa Red Bull din sezonul următor

Marţi, 21 Aug 2018 Sport | Motor
Pilotul francez Pierre Gasly va pilota, din 2019, pentru echipa Red Bull, în locul australianului Daniel Ricciardo, care va pleca la Renault.
Carlos Sainz Jr.

Formula 1: Carlos Sainz Jr. îl va înlocui pe Fernando Alonso în echipa McLaren din sezonul viitor

Joi, 16 Aug 2018 Sport | Motor
Spaniolul Carlos Sainz Jr. va concura din sezonul viitor al Formulei 1 pentru echipa McLaren, înlocuindu-l astfel pe conaţionalul său Fernando Alonso, care a anunțat că va pune capăt carierei la sfârșitul actualului sezon competiţional.

Fernando Alonso se retrage din Formula 1 la finalul sezonului

Marţi, 14 Aug 2018 Sport | Motor
Fernando Alonso (37 de ani), pilotul echipei McLaren-Renault şi dublu campion mondial (în 2005 şi 2006 cu Renault), a anunţat, marţi, că se retrage din Formula 1 la finalul acestui sezon. După o carieră de 17 ani, spaniolul îşi va lua rămas bun de la circuit în 25 noiembrie, la Yas Marina (Abu Dhabi).
Jorge Lorenzo

MotoGP: Jorge Lorenzo a câştigat Marele Premiu al Austriei

Duminică, 12 Aug 2018 Sport | Motor
Spaniolul Jorge Lorenzo (Ducati) a câștigat, duminică, pe circuitul de la Spielberg, Marele Premiu al Austriei la MotoGP, a 11-a etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză, acesta fiind al treilea său succes din acest sezon. Podiumul a fost completat de spaniolul Marc Marquez (Honda) şi italianul Andrea Dovizioso (Ducati).
Daniel Ricciardo

Formula 1: Daniel Ricciardo va concura pentru Renault din 2019 - "A fost una dintre cele mai grele decizii din cariera mea"

Vineri, 3 Aug 2018 Sport | Motor
În prezent la austriecii de la Red Bull, Daniel Ricciardo va concura din sezonul viitor pentru echipa Renault. Înțelegerea dintre pilotul australian de Formula 1 și constructorul francez este valabilă pe o perioadă de doi ani, a anunțat renaultsport.com.

Formula 1: Lewis Hamilton a câștigat pentru a șasea oară Marele Premiu al Ungariei

Duminică, 29 Iul 2018 Sport | Motor
Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), campionul en-titre, a câștigat pentru a șasea oară Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei, desfășurat pe circuitul de la Hungaroring. Podiumul etapei a 12-a a fost completat de piloții Ferrari, Sebastian Vettel și Kimi Raikkonen.