FOTBAL
Ucraina poate pierde gazduirea EURO 2012 "Trebuie sa urgentam lucrarile, altfel pierdem organizarea turneului. Este o chestiune de ore si zile, nu de luni!", suna declaratia lui Grigori Surkis, presedintele federatiei de fotbal de la Kiev, dupa ce UEFA a avertizat Ucraina ca nu respecta graficul lucrarilor, adoptat in momentul prezentarii candidaturii. Pentru 2012, turneul final al campionatului european ar trebui gazduit de Ucraina si Polonia, insa forul continental este nemultumit de ritmul in care se desfasoara lucrarile.
Marian Iancu, dispus sa preia Rapidul Presedintele clubului Poli Stiinta Timisoara, Marian Iancu, ia in calcul o eventuala cumparare a actiunilor majoritare de la Rapid in cazul in care autoritatile de pe Bega nu vor ajuta financiar echipa pregatita de Dusan Uhrin Jr.
LPF cunoaste rezultatul partidei Poli Timisoara - Unirea Urziceni care va avea loc diseara! Site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal informeaza ca rezultatul final al partidei dintre Poli Stiinta Timisoara si Unirea Urziceni, care va avea loc in aceasta seara, de la ora 20.30, va fi de 2-1 in favoarea gazdelor.
UPDATE: Nicolae Badea, membru in CA Griro: Nu am semnat nici un acord cu Copos pentru cumpararea Rapidului. George Copos dezminte vanzarea clubului Nicolae Badea, membru in Consiliul de Administratie al societatii Griro, a declarat in exclusivitate pentru HotNews.ro ca societatea nu a semnat nici un memorandum cu George Copos pentru cumpararea pachetului majoritar de actiuni la clubul de fotbal Rapid. "Chiar acum sunt in sedinta Consiliului de Administratie al Griro. Nu a existat nici o negociere pentru actiunile clubului Rapid. Daca tot vrea sa scape de club, poate ca domnul Copos le va oferi suporterilor giulesteni", a declarat Nicolae Badea pentru HotNews.ro. Reamintim ca, in cursul diminetii, Realitatea TV a relatat, citand surse convergente, faptul ca George Copos ar fi semnat un memorandum cu Griro pentru vanzarea a 80% din actiunile Rapidului.UPDATE: Patronul Stelei, Gigi Becali, a declarat ca George Copos ar fi semnat un acord de imprumut in nume personal cu omul de afaceri Fathi Taher, unul dintre membrii CA al Griro.UPDATE: George Copos a dezmintit si el acordul cu Griro SA sau cu Fathi Taher.UPDATE: Fathi Taher a dezmintit si el orice intelegere cu Copos.
Chivu, incert pentru returul din Champions League cu Liverpool Romanul Cristi Chivu ar putea absenta din lotul echipei Inter Milano la returul cu Liverpool, din optimile Champions League, care va avea loc pe 11 martie, din cauza accidentarii suferite ieri in partida cu Napoli, pierduta de milanezi cu 1-0, sustine sports.it.
Pandurii l-au dat afara pe Teixeira si il cheama inapoi pe Neagoe Pandurii Tg Jiu, cazuti pe ultimul loc al clasamentului Ligii 1, au ramas fara antrenor dupa ce patronul Marin Condescu l-a demis pe Joaquim Teixeira. Doar doua meciuri a rezistat teixeira pe banca gorjenilor. Acolo unde se pregateste sa revina fostul antrenor, Eugen Neagoe...
Gigi Becali: "Nu-mi convine sa castige ungurii campionatul in Tara Romaneasca" Patronul Stelei, Gigi Becali, a marturisit, dupa victoria cu CFR-ul lui Ioan Andone, ca il va lasa pe Marius Lacatus pe banca vicecampioanei chiar daca echipa ros-albastra nu prinde locul doi si ca va trece la apasatul butoanelor pe care le stie pentru ca ungurii sa nu castige campionatul in Tara Romaneasca.
VIDEO Steaua-CFR Cluj 3-1. Campionatul s-a relansat CFR pierde al doilea meci stagional si mai are doar cinci puncte in plus fata de Rapid, si opt in fata Stelei. Clujenii au deschis scorul in minutul 4, prin Trica, dar Steaua marcheaza trei goluri la capatul a trei faze fixe: mai intai, in minutul 26, printr-un autogol antologic al lui Hirschfeld, dupa un corner, apoi in minutul 56 prin Dayro Moreno tot dupa un corner, iar Ovidiu Petre inchide meciul in prelungiri dupa o lovitura libera.
Fiorentina invinge la Juventus si se apropie de Champions League Fara Adrian Mutu, Fiorentina reuseste sa invinga pe terenul "Batranei Doamne", scor 3-2, la capatul unui meci nebun in care a punctat decisiv in minutul 90, prin Osvaldo. Echipa Viola se afla la un singur punct de locul trei ocupat de Juventus. Cutremur in ultimul meci al rundei: Inter a suferit prima infrangere stagionala pe terenul lui Napoli, intr-un meci in care Cristi Chivu si-a dislocat umarul.
Otelul Galati - Rapid 0-1, Boya reaprinde sperantele in Giulesti Golul reusit de Pierre Boya in minutul 75 face nu numai ca Giulestiul sa iasa din criza, dar si reaprinde sperantele pentru titlu in tabara visinie. Rapidul se afla la numai cinci puncte de CFR si spera ca in aceasta seara Steaua sa izbuteasca macar un rezultat de egalitate in fata liderului din Liga 1.
Gloria Buzau - Poli Iasi 1-1, egalul care nu ajuta pe nimeni Gloria Buzau si Politehnica Iasi au remizat, scor 1-1, la capatul unei partide in care cele doua echipe au luptat mult pentru o victorie care sa le scoata din zona fierbinte a retrogradarii.
Universitatea Craiova - Pandurii Targu-Jiu 1-0, Costea - omul providential Universitatea Craiova castiga la limita, scor 1-0, partida cu rivalii olteni de la Pandurii Targu-Jiu, la capatul unei partide de o slaba factura tehnico-tactica. "Juvetii" razbuna astfel infrangerea din tur, scor 0-2, si se indeparteaza, cel putin pentru moment, de ultimul loc retrogradabil ocupat de Dacia Mioveni.
Suspendarea terenului, marea frica din Ghencea Cu cateva ore inainte de startul derby-ului cu CFR Cluj, oficialii din Ghencea se tem mai mult de suspendarea proprului teren ( in cazul in care situatia va scapa de sub control) decat de ceferistii clujeni, Adrian Ilie, managerul sportiv al Stelei, declarand ca fanii vor fi incitati de faptul ca Iuliu Muresan, presedintele CFR-ului, va sta pe banca tehnica a oaspetilor.
VIDEO Radu Stefan, egalul Milanului Cu Stefan Radu din primul minut pe teren, Lazio Roma a plecat neinvinsa de pe San Siro, scor 1-1, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXVI din Serie A si in care AC Milan si-a menajat mai multi dintre titulari.
Peste 7.000 de euro prima in Ghencea pentru o victorie cu CFR-ul lui Andone Valeriu Argaseala, presedintele Consiliului de Administratie de la Steaua, a declarat la Sport.ro ca Radoi si compania vor avea o prima mai mare de 7.000 de euro in cazul in care vor invinge liderul detasat al Ligii 1, CFR Cluj. "Avem emotii. Prima este mai mare de 7.000 de euro, nu va pot spune cat, pentru ca altfel n-ar mai fi surpriza pentru jucatori cand vor fi anuntati in cabina inainte de meci", a precizat fostul arbitru.
Ivan Ljubicic invins de locul 209 ATP!  Tenismanul Serghei Stahovski, 22 de ani, din Ucraina, aflat in momentul de fata pe locul 209 in clasamentul ATP, a produs marea surpriza dupa ce a reusit sa castige turneul international masculin de tenis de la Zagreb, in finala invingandu-l pe Ivan Ljubicic, favoritul numarul unu.
Video Super executie Ronaldinho contra Atletico Madrid Brazilianul Ronaldinho a reusit contra celor de la Atletico Madrid unul dintre cele mai frumoase goluri din acest sezon de Primera Division, starul catalanilor anuntandu-si prin aceasta super executie revenirea de forma mult asteptata.
Sorin Cartu a demisionat de la Dacia Mioveni La finalul partidei pierdute de Dacia Mioveni pe teren propriu cu Dinamo, Sorin Cartu, antrenorul argesenilor, si-a anuntat demisia de la conducerea tehnica, din cauza "mediocritatii" echipei. "Cu astfel de jucatori ca la Dacia eu nu mai continui si prefer sa ma retrag", a spus Cartu, imediat dupa meci.
Barcelona pierde din nou pasul Realului, dupa esecul cu Atletico Madrid Atletico Madrid a dat o mana de ajutor rivalei locale, oprind pe FC Barcelona din cursa de recuperare a avantajului stabilit de Real. A doua echipa din capitala Spaniei a invins cu 4-2 formatia catalana, Sergio Aguero reusind o dubla. Real Madrid s-a impus cu 3-2 la Recreativo si are cinci puncte in plus fata de Barca.
Dacia Mioveni-Dinamo 1-2. Martisor in alb si rosu Dinamo si-a luat revansa in fata Daciei, la numai trei zile dupa ce argesenii au eliminat "haita" din Cupa Romaniei. Zicu si Bratu au punctat in repriza secunda pentru campioana care ramane in cursa pentru ocuparea unui loc european la finalul stagiunii. Savu a adus golul de onoare pentru gazde, in prelungiri. La Dinamo a debutat argentinianul Oswaldo Miranda care a fost aproape sa marcheze in minutul 2, sutul sau din marginea careului lovind transversala.