FOTBAL
VIDEO Verona - Juventus 1-3/ Oaspetii raman la un punct de lider - Dybala a inscris de doua ori in cinci minute Juventus a castigat fara nicio emotie partida disputata in deplasare cu Hellas Verona, penultima clasata, scor 3-1, in etapa a XIX-a din Serie A. Eroul meciului a fost Dybala, care a reusit sa inscrie de doua ori in cinci minute si a stabilit scorul final.
VIDEO Inter - Lazio 0-0/ Stefan Radu, integralist la oaspeti Inter si Lazio s-au incurcat reciproc in ultimul derby al anului din Serie A, terminand la egalitate pe "San Siro", scor 0-0. Fundasul Stefan Radu a fost integralist la oaspeti si a primit un cartonas galben in minutul 78.
VIDEO Chelsea a facut spectacol pe Stamford Bridge (5-0 cu Stoke City); Liverpool, victorie la limita cu Leicester (scor 2-1) Chelsea n-a avut nicio emotie in ultima partida disputata in 2017, impunandu-se categoric pe teren propriu contra celor de la Stoke City, scor 5-0. In alta confruntare a zilei, Liverpool s-a impus cu 2-1 impotriva lui Leicester, ajungand astfel la al 15-lea meci consecutiv fara infrangere in toate competitiile.
Razvan Burleanu (presedintele FRF): "Daca Romania s-ar fi calificat la Campionatul Mondial din 2018, acest an ar fi fost excelent pentru fotbalul romanesc" Presedintele Federatiei Romane de Fotbal (FRF), Razvan Burleanu, a declarat pentru Agerpres ca daca echipa nationala a Romaniei ar fi reusit calificarea la Cupa Mondiala din Rusia, 2017 ar fi fost "un an excelent" pentru fotbalul romanesc.
VIDEO Crotone - Napoli 0-1/Oaspetii termina anul pe prima pozitie in Serie A Napoli a castigat la limita partida disputata pe terenul celor de la Crotone, scor 1-0, si incheie anul pe primul loc in Serie A. Unicul gol al meciului a fost marcat de Marek Hamsik, in minutul 17. Slovacul a ajuns la 117 reusite in tricoul lui Napoli.
Paul Anton, fost capitan al lui Dinamo, a fost transferat de Anji Mahacikala Mijlocasul Paul Anton, fostul capitan al FC Dinamo, a semnat un contract pe doi ani si jumatate cu gruparea Anji Mahacikala, a anuntat, vineri, clubul rus.
​Globe Soccer Awards: Cristiano Ronaldo, jucatorul anului; Real Madrid, echipa anului; Felix Brych, cel mai bun arbitru din 2017 Atacantul portughez al echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a fost desemnat jucatorul anului, iar tehnicianul formatiei din capitala Spaniei, francezul Zinedine Zidane, antrenorul anului, in cadrul Globe Soccer Awards. Real Madrid a fost votata echipa anului.
Premier League: Arsene Wenger, la meciul cu numarul 810 pe banca tunarilor, egaleaza recordul lui Alex Ferguson Formatia Arsenal Londra a invins, joi, in deplasare, cu scorul de 3-2 (1-0), formatia Crystal Palace, potrivit news.ro. Acesta a fost meciul cu numarul 810 pentru tehnicianul "tunarilor" Arsene Wenger ca antrenor in Premier League, francezul egaland recordul detinut de Alex Ferguson.
VIDEO Newcastle - Manchester City 0-1/ De neoprit - Cetatenii, a 18-a victorie consecutiva in Premier League Manchester City a luat toate punctele si dupa duelul cu Newcastle din deplasare (1-0), "cetatenii" ajungand astfel la a 18-a victorie consecutiva in Premier League.
​VIDEO AC Milan - Inter 1-0/ Milan, in semifinalele Cupei Italiei - Cutrone, decisiv in minutul 104 AC Milan s-a calificat in semifinalele Cupei Italiei dupa ce a trecut de marea rivala Inter, scor 1-0. Golul izbavirii a venit tarziu, in prelungiri, fiind reusit de Cutrone (104'). In penultimul act al competitiei, Milanul se va duela cu Lazio.
Uruguayanul Sebastian Abreu in Cartea Recordurilor, dupa ce a semnat cu al 26-lea club din cariera Fotbalistul uruguayan Sebastian Abreu a stabilit, in aceasta saptamana, un record mondial, semnand pentru al 26-lea club din cariera, Audax Italiano (Chile), potrivit news.ro. Abreu, in varsta de 41 de ani, a fost international uruguayan in perioada 1996-2012 (70 de meciuri, 26 de goluri).
Virgil van Dijk a devenit cel mai scump fundas din lume: Southampton il transfera la Liverpool pentru 75 de milioane de lire sterline Fotbalistul Virgil van Dijk, in varsta de 26 de ani, a devenit cel mai scump fundas din lume, gruparea Southampton ajungand, miercuri, la un acord cu Liverpool, conform caruia il va transfera pe olandez la echipa lui Jurgen Klopp in schimbul sumei de 75 de milioane de lire sterline, la 1 ianuarie, relateaza BBC.
Fellaini (Manchester United) se va retrage din nationala Belgiei dupa Campionatul Mondial de fotbal din 2018 Marouane Fellaini, mijlocasul echipei engleze de fotbal Manchester United, si-a anuntat retragerea din selectionata Belgiei dupa Cupa Mondiala care va avea loc in vara anului viitor, informeaza presa belgiana.
VIDEO Liverpool, victorie categorica cu Swansea (5-0) Liverpool a facut spectacol pe "Anfield", cormoranii castigand cu 5-0 meciul cu Swansea (etapa XX). A fost al 11-lea meci consecutiv fara infrangere in Premier League pentru formatia pregatita de Jurgen Klopp.
​VIDEO Lazio, in semifinalele Cupei Italiei dupa 1-0 cu Fiorentina Lazio s-a calificat, marti, in semifinalele Cupei Italiei, dupa ce a castigat, scor 1-0, meciul cu Fiorentina. Golul victoriei a fost reusit de Senad Lulic, in minutul 5. Stefan Radu a fost integralist la gazde.
FIFAGate: Manuel Burga, fost presedinte al federatiei din Peru, a fost achitat in procesul de la New York Manuel Burga, fost presedinte al federatiei din Peru, a fost achitat, marti, la New York, in procesul in care fosti responsabili sud-americani au fost judecati pentru coruptie, relateaza AP. Burga, in varsta de 60 de ani, era acuzat de trafic de influenta. Fostul conducatoral federatie peruane a plans dupa pronuntarea achitarii, potrivit news.ro.
Victorie categorica pentru Liverpool in Premier League, scor 5-0 cu Swansea Formatia Liverpool a invins, marti, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Swansea City, intr-un meci din etapa a XX-a a campionatului Angliei. Pentru Liverpool, este al 11-lea meci consecutiv fara infrangere in Premier League (sapte victorii, patru remize), potrivit news.ro.
VIDEO Harry Kane (tripla contra lui Southampton) a devenit cel mai bun marcator din 2017: L-a depasit pe Lionel Messi Tottenham a castigat cu 5-2 meciul jucat impotriva celor de la Southampton (Premier League, etapa XX), iar Harry Kane (autor al unei triple) a devenit cel mai bun marcator din 2017, depasindu-l pe Lionel Messi.
Dick Advocaat, noul antrenor al Spartei Rotterdam (penultima din Eredivisie) Dick Advocaat, fostul selectioner al Olandei, a fost numit la conducerea tehnica a echipei Sparta Rotterdam, penultima clasata in Eredivisie. Tehnicianul de 70 de ani a semnat un contract pana la finalul sezonului si va incerca sa salveze de la retrogradare formatia pentru care a evoluat la inceputul anilor 80.
VIDEO Manchester United, egalata de Leicester in minutul 94; Manchester City, fara rival in Premier League Manchester United a scapat printre degete victoria pe terenul celor de la Leicester, formatia pregatita de Jose Mourinho fiind egalata (2-2) la ultima faza a disputei din runda cu numarul XIX din Premier League. Manchester City isi continua parcursul fara cusur din campionat: 4-0 cu Bournemouth. In urma rezultatelor de sambata, "cetatenii" si-au marit avantajul la 13 puncte.