FOTBAL
Louis van Gaal se retrage din activitate la 67 de ani Tehnicianul olandez Louis van Gaal, în vârstă de 67 de ani, se retrage din activitate şi şi-a justificat decizia invocând motive familiale.
VIDEO FAZA ZILEI: Camera VAR, complet goală în momentul în care arbitrul aștepta verdictul colegilor săi Meciul dintre Valladolid și Real Madrid a oferit faza zilei în fotbalul european. Gazdele au deschis scorul în minutul 13. Centralul Jesus Gil a validat inițial golul, însă a revenit asupra deciziei și a anulat reușita, după ce s-a consultat cu arbitrii din camera VAR. În acel moment, televiziunea spaniolă a arătat un cadru cu camera VAR și, spre surprinderea tuturor, era complet goală.
VIDEO Marseille - Nice 1-0 / Balotelli a marcat unicul gol al meciului în minutul 61 Olympique Marseille s-a impus la limită în partida de pe teren propriu disputată în compania celor de la Nice, scor 1-0, în etapa a XXVIII-a din campionatul Franței. Unicul gol al meciului de pe Stade Vélodrome a fost reușit de Mario Balotelli, în minutul 61.
VIDEO Fiorentina - Lazio 1-1 / Fiorentina a egalat la singurul șut pe poartă Lazio Roma, cu Ştefan Radu titular, a terminat la egalitate meciul disputat pe terenul celor de la Fiorentina, scor 1-1, în etapa etapă a XXVII-a a campionatului Italiei. Lazio a deschis scorul în minutul 23, iar oaspeții au salvat un punct grație golului marcat de Muriel în minutul 61.
Sport Report: Pe 8 martie, echipa de fotbal feminin a SUA a dat în judecată federația pentru discriminare de gen 28 de jucătoare din echipa feminină de fotbal a SUA, campioană mondială, au escaladat semnificativ în lupta purtată cu US Soccer pentru egalitate de plată și condiții de lucru, deschizând vineri un proces pentru discriminare de gen. Procesul de la Tribunalul federal districtual din Los Angeles vine cu numai trei luni înainte ca echipa să-și apere titlul mondial la turneul din Franța. În plângere și într-o declarație, cele 28 de jucătoare au descris o „discriminare de gen instituționalizată” despre care spun că există de mulți ani.
​VIDEO Valladolid - Real Madrid 1-4 / Înainte de a deschide scorul, gazdele au avut un penalty ratat și două goluri anulate Real Madrid și-a mai îndulcit amarul după o săptămână de coșmar în care a ratat toate obiectivele din acest sezon. Echipa lui Santiago Solari s-a dezlănțuit pe terenul celor de la Valladolid, câștigând cu 4-1 un meci în care gazdele au ratat un penalty și au avut și două goluri anulate (etapa a XXVII-a din LaLiga).
La Liga: FC Sevilla, victorie la scor cu Real Sociedad (5-2); Villarreal, două goluri în prelungiri vs Levante (2-0) / Rezultatele zilei FC Sevilla a câștigat, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 5-2, împotriva echipei Real Sociedad, într-un meci din etapa a 27-a din La Liga. În altă partidă, Villarreal s-a impus cu 2-0 în fața celor de la Levante, golurile venind în minutele 90+3 și 90+6.
Arsenal Londra vs Manchester United 2-0 / Prima înfrângere pentru Ole Gunnar Solskjaer în Premier League Arsenal Londra a învins-o pe Manchester United cu 2-0 într-un meci din etapa a 30-a din Premier League și i-a "furat" poziția a patra în clasament. Aceasta a fost prima înfrângere în capionat, sub conducerea lui Ole Gunnar Solskjaer, pentru "diavolii roșii".
​Liga 1: CSU Craiova, victorie dificilă în fața Astrei Giurgiu, scor 1-0 CSU Craiova a obținut trei puncte foarte importante în prima etapă a play-off-ului Ligii I. Oltenii s-au impus cu 1-0, pe teren propriu, împotriva Astrei Giurgiu și au urcat pe locul secund, la patru puncte în spatele liderului CFR Cluj,
​Liga 1: FC Voluntari câștigă în deplasare la Iași (2-0 vs Politehnica) și trece pe loc de baraj Formaţia FC Voluntari a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa Politehnica Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Ligii I. În urma acestui rezultat, ilfovenii se clasează pe locul de baraj, cu 14 puncte.
Liga 2: Meci fără goluri între Chindia și Petrolul / Universitatea Cluj a urcat pe locul 2 (Rezultatele zilei) Universitatea Cluj a urcat pe locul secund al ligii secunde după ce a învins Luceafărul Oradea, scor 3-1, în deplasare. Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești au terminat la egalitate, scor 0-0, în timp ce Academica Clinceni a obținut un singur punct din meciul cu Ripensia Timișoara (1-1).
VIDEO Jack Grealish (Aston Villa) a fost lovit de un suporter la meciul cu Birmingham City Fotbalistul echipei Aston Villa, Jack Grealish, a fost agresat de un suporter la meciul din deplasare cu Birmingham City, contând pentru etapa a 36-a a ligii secunde din Anglia.
​​Premier League: Liverpool vs Burnley 4-2 / Duble pentru Firmino și Mane; Chelsea a egalat-o pe Wolverhampton în prelungiri (1-1) Liverpool a câștigat, scor 4-2, meciul disputat pe teren propriu împotriva celor de la Burnley, în etapa a 30-a din Premier League și s-a apropiat la un singur punct de liderul Manchester City. Chelsea a obținut un punct în prelungirile partidei cu Wolverhampton, scor 1-1.
The Sunday Times: Acorduri secrete prin care Qatarul plăteşte FIFA 880 de milioane de dolari pentru a organiza CM 2022 ​Ediţia de duminică a cotidianului The Times a scris că statul Qatar a încheiat două acorduri secrete pentru plăţi către FIFA în valoare de 880 de milioane de dolari, considerate a încălca regulamentele forului mondial, pentru ca ţara din Golf să organizeze Cupa Mondială din 2022.
​VIDEO Golul zilei: Rogelio Funes Mori, pasele, călcâiul și reacția comentatorului Golul zilei vine din Mexic, unde Rogelio Funes Mori și Leonel Vangioni s-au distrat cu apărarea adversă, au combinat de două ori, iar jucătorul care a trecut și pe la Benfica a finalizat cu un călcâi (execuție denumită taquito în Mexic), la care Nahuel Guzman (portarul lui Tigres) nu a putut interveni. Comentatorul a oferit o reacție autentică pentru fotbalul din America de Sud, pe măsura frumuseții golului.
​La Liga: Barcelona a întors scorul și a câștigat împotriva celor de la Rayo Vallecano, scor 3-1
Barcelona a câștigat partida disputată în etapa a 27-a din La Liga, pe teren propriu, împotriva madrilenilor de la Rayo Vallecano, scor 3-1. Catalanii au șapte puncte în fața ocupantei locului secund, Atletico Madrid.
​Premier League: Raheem Sterling, hat-trick pentru Manchester City (3-1 vs Watford) / Rezultatele zilei Manchester City a învins-o fără prea mari probleme pe Watford, scor 3-1, pe teren propriu, și s-a distanțat la patru puncte în fruntea ierarhiei Premier League (Liverpool are un meci mai puțin). Raheem Sterling a reușit un hat-trick în doar 13 minute pentru "cetățeni".
​​Ligue 1: Lyon a condus cu 2-0, dar a ratat victoria (2-2 vs Strasbourg) Olympique Lyon a remizat, în deplasare, cu Strasbourg, într-un meci din etapa a 28-a din Ligue 1, scor 2-2. Oaspeții au condus cu 2-0 până la jumătatea reprizei secunde, însă au fost egalați în doar un minut.
VIDEO Se întâmplă în liga secundă din Franța: Fanul care a vrut să fie arbitru Un suporter al echipei Brest, nemulţumit de faptul că preferaţii săi erau conduşi cu scorul de 5-2 de Valenciennes, în liga a doua franceză, a luat fanionul unuia dintre arbitrii asistenţi pentru a semnala un ofsaid, relatează L’Equipe.
Bayern Munchen a demolat-o pe Wolfsburg (6-0) și a trecut peste Borussia Dortmund (3-1 vs Stuttgart) la golaveraj / Robert Lewandowski, cel mai bun marcator străin din istoria Bundesligii Bayern Munchen s-a distrat, pe teren propriu, împotriva celor de la Wolfsburg, s-a impus cu 6-0 și a depășit-o pe Borussia Dortmund în vârful ierarhiei, diferența fiind făcută de golaveraj (+35 față de +33). Galben-negrii lui Favre au avut din nou o partidă dificilă, însă au reușit să câștige cu 3-1 în fața lui Stuttgart.