FOTBAL
Presa turcă: Soarta lui Florin Andone a fost stabilită - Unde va ajunge atacantul tricolorilor Clubul Galatasaray Istanbul va renunţa la împrumutul atacantului Florin Andone, în urma accidentării suferite de jucătorul român, la 9 noiembrie, informează presa turcă.
​VIDEO Înfrângere pentru Jose Mourinho la întoarcerea pe Old Trafford Jose Mourinho s-a întors mai repede decât poate s-ar fi așteptat pe Old Trafford, însă revenirea s-a încheiat cu o înfrângere. Manchester United (fosta sa echipă) a trecut cu 2-1 de Tottenham (formație pe care lusitanul o antrenează în prezent). Meciul a făcut parte din runda cu numărul XV din Premier League.
​VIDEO Victorie categorică pentru Liverpool în Merseyside derby (5-2 cu Everton) Liverpool își continuă parcursul incredibil din Premier League, formația lui Jurgen Klopp trecând fără emoții, scor 5-2, de Everton în ceea ce fanii cunosc drept "Merseyside derby". Partida a făcut parte din etapa cu numărul XV.
Dan Petrescu cere arbitru FIFA la meciul cu FC Botoșani: "Nu aş vrea să ne ia pe sus şi să luăm nişte faulturi pe acolo" Antrenorul Dan Petrescu a declarat, miercuri, că s-a gândit să nu meargă la Botoşani, la meciul de duminică, după ce gruparea moldoveană a refuzat să amâne întâlnirea din etapa a XX-a a Ligii I. El a cerut ca această partidă să fie condusă de o brigadă FIFA.
Liga 1: Dinamo București vs Chindia Târgoviște 4-1 / "Câinii", la două puncte de play-off Dinamo a câștigat disputa de pe teren propriu cu Chindia Târgoviște, scor 4-1, în etapa a 19-a a Ligii I. Grație acestei victorii, "câinii" s-au apropiat din nou la două puncte de ultimul loc de play-off, ocupat în acest moment de FCSB.
Bogdan Mara, după ce FC Botoşani a refuzat amânarea meciului cu CFR Cluj: "Suntem dezamăgiți total și profund" Directorul sportiv al CFR Cluj, Bogdan Mara, a acuzat clubul FC Botoşani de lipsă de fair-play şi de rea-voinţă, pentru faptul că a refuzat amânarea meciului de duminică, din Liga I.
FC Barcelona i-a mărit clauza de reziliere lui Ansu Fati de la 100 la 170 de milioane de euro FC Barcelona a ajuns la un acord pentru un nou contract cu jucătorul de 17 ani Ansu Fati, cu o clauză de reziliere crescută de la 100 la 170 de milioane de euro, informează marca.com.
Arbitrajul video (VAR) va fi folosit la meciul dintre Islanda și România din barajul Ligii Națiunilor Sistemul de asistenţă video în arbitraj (VAR) va fi folosit în play-off-urile pentru calificarea la EURO 2020, la sfârşitul lui martie, şi în preliminariile europene ale Cupei Mondiale de fotbal 2022, care vor începe în martie 2021, a indicat miercuri UEFA.
​Liga 1: CFR Cluj vs Sepsi Sfantu Gheorghe 1-0 / Vinicius a înscris golul victoriei în minutul 86 CFR Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Sepsi Sfântu Gheorghe, în etapa a XIX-a a Ligii I. A marcat Vinicius '86.
Helmuth Duckadam, despre tragerea la sorți pentru EURO 2020: "Hagi era îndreptățit să fie chemat" Helmuth Duckadam, președintele de imagine al FCSB, a precizat că nu merita să fie chemat la tragerea la sorți pentru grupele Campionatului European din 2020, în schimb, în ceea ce îl privește pe Hagi, fostul mare portar consideră că "Regele" nu trebuia să lipsească.
Ludogoreț, în sferturile Cupei Bulgariei - Cosmin Moți a înscris un gol Liderul din prima ligă bulgară, Ludogoreţ, a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-0 (2-0), liderul din liga a doua, Septemvri Sofia, în optimile de finală ale Cupei Bulgariei.
​Liga 1: Academica Clinceni - Hermannstadt 1-1 / Gazdele au egalat în minutul 89 Academica Clinceni și FC Hermannstadt au terminat la egalitate, scor 1-1, confruntarea din etapa a 19-a a Ligii 1. Clinceni a smuls un punct pe final de meci, după ce Vojtus a egalat în minutul 89.
Digisport: Martin Harrer, indignat de ceea ce a găsit în România. Motivul incredibil pentru care a renunțat să mănânce carne Martin Harrer: "Nu credeam că se poate întâmpla așa ceva". Mijlocașul a dezvăluit, în presa din țara natală, ce probleme și lucruri mai puțin obișnuite a întâmpinat în România.
Copa America 2020: Grupele competiției - Argentina vs Chile, meciul de deschidere Componența grupelor pentru Copa America 2020, turneu final care va avea loc în perioada 12 iunie-12 iulie, a fost stabilită în urma unei trageri la sorți care a avut loc marți, în Columbia.
Cupa Belgiei: Antwerp - Genk 3-3 (4-3 la penaltiuri) / Ianis Hagi, doar rezervă; Echipa lui Boloni s-a calificat în sferturi Antwerp, echipa pregătită de antrenorul român Ladislau Boloni, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Belgiei, marți seara, după ce a eliminat, pe teren propriu, formația lui Ianis Hagi, Genk, scor 2-2 (3-3, după prelungiri, și 4-3, după loviturile de departajare).
VIDEO Lille, victorie în deplasare cu Lyon; Bordeaux, scorul serii (6-0 cu Nimes) Olympique Lyon a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de formaţia Lille OSC, într-o partidă din cadrul etapei a 16-a a campionatului de fotbal al Franţei, disputată marţi seara.
VIDEO Burnley - Manchester City 1-4 / "Cetățenii" au urcat pe locul 2 Manchester City s-a impus categoric în deplasarea de la Burnley, scor 4-1, în etapa a 15-a din Premier League. În urma acestui succes, trupa lui Pep Guardiola a urcat pe locul doi în clasament, fiind la egalitate de puncte cu Leicester (locul 3), care are un meci mai puțin disputat.
Sami Khedira (Juventus) va fi operat din nou la genunchiul stâng Mijlocașul campioanei Italiei Juventus, Sami Khedira, se pregătește de o nouă intervenție chirurgicală. Potrivit site-ului dailymail.co.uk, jucătorul în vârstă de 32 de ani se va opera miercuri, 4 decembrie, la genunchi.
​Liga 1: Poli Iași vs FCSB 1-2 / Man a adus victoria oaspeților în prelungiri FCSB a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Poli Iaşi, în etapa a XIX-a a Ligii I. Man a adus victoria oaspeţilor, în minutul 90+2. Ieşenii au condus cu 1-0.
Lionel Messi, despre câștigarea Balonului de Aur: "M-a durut când m-a egalat Cristiano Ronaldo" ​Lionel Messi a devenit, din nou, jucătorul care are cele mai multe trofee "Balonul de Aur" câștigate. Luni, starul campioanei Spaniei, Barcelona, a primit cel de-al șaselea premiu, întrecându-l pe fostul său adversar din La Liga, Cristiano Ronaldo.