FOTBAL
OFICIAL Coutinho, noul jucator al Barcelonei - Brazilianul va avea o clauza de reziliere de 400 de milioane de euro FC Barcelona si Liverpool au confirmat, sambata seara, ca au ajuns la un acord pentru transferul lui Philippe Coutinho la gruparea spaniola. Brazilianul va semna un contract pe cinci sezoane si jumatate si va avea o clauza de reziliere de 400 de milioane de euro, informeaza fcbarcelona.com.
Mundo Deportivo: "Coutinho va fi prezentat luni pe Camp Nou" Despre transferul lui Philippe Coutinho de la Liverpool la FC Barcelona s-a tot scris inca din vara anului trecut, insa nimic nu s-a concretizat pana la urma. Jurnalistii de la Mundo Deportivo anunta ca fotbalistul brazilian va ajunge totusi la formatia blau-grana in aceasta iarna, urmand sa fie prezentat luni pe "Camp Nou".
VIDEO Fiorentina - Inter 1-1/ Gazdele au egalat in minutul 91 Fiorentina a smuls o remiza din meciul cu Inter in prelungiri, gratie golului marcat de Simeone in minutul 91. S-a incheiat 1-1 (Serie A, etapa XX), rezultat in urma caruia oaspetii mai fac un pas inapoi in lupta pentru titlul de campioana din Italia.
VIDEO Cupa Angliei: Manchester United - Derby 2-0/ Calificarea a venit in ultimele minute Manchester United a trait periculos in meciul cu Derby County, formatia lui Jose Mourinho obtinand pe final de meci victoria (2-0). Succesul o trimite pe United in turul patru al Cupei Angliei la fotbal.
VIDEO Cupa Angliei: Victorie pentru Liverpool in derbiul cu Everton (2-1) Liverpool s-a calificat in turul patru al Cupei Angliei la fotbal dupa ce a invins, scor 2-1, pe Everton. Adus pentru 85 de milioane de euro, Virgil van Dijk a adus victoria gazdelor in cel de-al 230-lea Merseyside.
UEFA: Dennis Man (FCSB), pe lista celor 50 de tineri jucatori care ar putea fi revelatiile anului 2018 Fotbalistul echipei FCSB, Dennis Man, a fost inclus in lista "50 pentru viitor", a tinerilor jucatori care ar putea fi revelatiile anului 2018, conform site-ului uefa.com.
VIDEO Numancia - Real Madrid 0-3/ "Galacticii", pas important spre calificarea in sferturile Cupei Spaniei Real Madrid a castigat la scor de neprezentare (3-0) partida disputata pe terenul celor de la Numancia, formatie din liga secunda, in prima mansa a optimilor Cupei Spaniei. Trupa lui Zinedine Zidane nu a avut insa o misiune usoara, ultimele doua goluri fiind inscrise pe final de meci.
​VIDEO Celta Vigo - Barcelona 1-1, in mansa tur a optimilor Cupei Spaniei Fara Messi si Luis Suarez, Barcelona a obtinut doar o remiza pe terenul celor de la Celta Vigo, scor 1-1, in prima mansa a optimilor Cupei Spaniei. Arnaiz Diaz a deschis scorul pentru catalani dupa 15 minute de joc, iar Pione Sisto a inchis tabela in minutul 31.
Lukas Podolski isi deschide un restaurant pentru kebab in Koln Atacantul Lukas Podolski a anuntat ca isi va deschide un restaurant in care va vinde kebab, la Koln, oras in care a jucat de mai multe ori. Lukas Podolski, care joaca in Japonia in prezent, va deschide restaurantul sambata, potrivit news.ro.
Victor Valdes, fostul portar al Barcelonei, si-a anuntat retragerea din fotbal Spaniolul Victor Valdes, portar al echipei FC Barcelona intre 2002 si 2014, a lasat sa se inteleaga ca se retrage din fotbal si din viata publica, dupa ce si-a inchis conturile de pe retelele de socializare, la 7 luni dupa ce a parasit Middlesbrough, ultimul sau club, relateaza AFP.
Radja Nainggolan, amendat de AS Roma dupa ce a postat pe Instagram un filmulet in care apare beat si fumand Jucatorul belgian al echipei AS Roma, Radja Nainggolan, a fost amendat cu 100.000 de euro de catre conducerea clubului, dupa ce a postat pe Instagram un filmulet in care apare in stare de ebrietate si fumand, anunta presa italiana.
VIDEO Arsenal - Chelsea 2-2/ "Tunarii" au salvat un punct in prelungiri Arsenal a incheiat la egalitate derby-ul cu Chelsea, scor 2-2, in etapa cun numarul 22 din Premier League. Formatia pregatita de Arsene Wenger a salvat un punct in prelungirile partidei de pe "Emirates Stadium", gratie reusitei lui Hector Bellerin (90+2').
VIDEO Lleida - Atletico Madrid 0-4/ Echipa lui Simeone, cu un pas in sferturile Cupei Spaniei; Diego Costa a revenit cu gol Atletico Madrid a facut un pas mare catre sferturile Cupei Spaniei, dupa ce s-a impus pe terenul celor de la Lleida, formatie din liga a treia, scor 4-0, in prima mansa a optimilor competitiei.
​VIDEO Juventus, ultima echipa calificata in semifinalele Cupei Italiei (2-0 cu FC Torino) Juventus a obtinut calificarea in semifinalele Cupei Italiei, dupa ce a invins-o pe rivala FC Torino, scor 2-0, pe Allianz Stadium. In penultimul act al competitiei, "Batrana Doamna" o va infrunta pe Atalanta, care a produs surpriza si a eliminat-o pe Napoli.
VIDEO Napoli, eliminata din Cupa Italiei in sferturi (1-2 cu Atalanta) Napoli a parasit Cupa Italiei in faza sferturilor, liderul din Serie A pierzand cu 2-1 partida disputata pe propriul teren cu Atalanta. La gazde, Vlad Chiriches a fost integralist.
VIDEO Manchester City - Watford 3-1/ Antrenament cu public Manchester City nu a avut dificultati in meciul cu Watford (Premier League, etapa XXII), gazdele deblocand tabela inca din secunda 37 - Sterling a deschis scorul. S-a incheiat 3-1 pentru "cetateni", echipa pregatita de Pep Guardiola avand un avantaj de 15 puncte fata de Manchester United, a doua clasata din ierarhie.
VIDEO Everton - Manchester United 0-2/ Super golurile lui Martial si Lingard Dupa trei remize consecutive in Premier League, Manchester United avea nevoie ca de aer de o victorie pe terenul lui Everton (etapa a XXII-a). Succesul s-a conturat in a doua repriza, gratie golurilor de generic reusite de Martial (57') si Lingard (81').
Manchester United, victorie cu Everton, scor 2-0, dupa trei remize consecutive/ Victorii pentru Liverpool si Leicester City Manchester United a reusit sa puna capat sirului de trei remize consecutive, obtinand, luni, o victorie, scor 2-0, cu Everton, in etapa a XXII-a a campionatului Angliei. Golurile au fost marcate de Martial (57) si Lingard (81), potrivit news.ro.
VIDEO Crystal Palace - Manchester City 0-0/ Seria de victorii a "cetatenilor" a luat sfarsit - Gazdele au ratat un penalty in prelungiri Manchester City a remizat pe terenul celor de la Crystal Palace, scor 0-0, la capatul unui meci in care gazdele au ratat un penalty in minutul 90+1. In urma acestui rezultat, seria impresionanta de 18 victorii consecutive in Premier League a luat sfarsit pentru trupa lui Pep Guardiola.
VIDEO Manchester United - Southampton 0-0/ Echipa lui Mourinho a coborat pe locul 3 - Accidentari pentru Lukaku si Ibrahimovic Manchester United a mai facut un pas gresit in Premier League, remizand cu Southampton pe Old Trafford, scor 0-0. Ghinioanele s-au tinut lant de echipa lui Jose Mourinho: Romelu Lukaku a ramas inert pe gazon dupa un duel la cap cu un adversar, iar Zlatan Ibrahimovic s-a accidentat din nou la genunchi si va lipsi o luna de pe teren.