FOTBAL
VIDEO Juventus - Napoli 0-1/ Victoria a venit în minutul 90 - Oaspeții s-au apropiat la un punct de lider Cu patru etape înainte de finalul sezonului din Serie A, lupta pentru titlul de campioană este extrem de strânsă. Napoli a obținut o victorie la limită în derby-ul cu Juventus, scor 1-0, în urma căreia s-a apropiat la un singur punct de "Bătrâna Doamnă", liderul clasamentului. Echilibrul dintre cele două formații s-a păstrat până în minutul 90, când Napoli a dat lovitura și a smuls cele trei puncte.
Gsp.ro, despre culisele alegerii lui Răzvan Burleanu la FRF: "Pe mine să mă aplaude, iar la Lupescu și Pușcaș să se uite pe telefoane" Gazeta Sporturilor publică, luni, un prim episod din ceea ce reprezintă planul pus la cale de Răzvan Burleanu pentru a fi ales pentru încă un mandat la Casa Fotbalului. Totul este pus la punct până în cel mai mic detaliu, inclusiv reacția sălii pe durata alegerilor. "Pe mine să mă aplaude, iar la Lupescu și Pușcaș să se uite pe telefoane", se aude Burleanu într-o înregistrare a surselor Gsp.
Liga 1, play-off: CSM Poli Iași - CFR Cluj 1-1/Gazdele au egalat din penalty - Ardelenii au ratat șansa de a o egala la puncte pe FCSB CFR Cluj n-a reușit să profite de pasul greșit făcut de FCSB (scor 2-2 cu Viitorul) și a ratat șansa de a egala la puncte echipa lui Nicolae Dică, după ce a obținut doar o remiză pe terenul celor de la CSM Poli Iași, scor 1-1 (etapa a șasea din play-off-ul Ligii 1). În urma acestui rezultat, CFR Cluj rămâne la două puncte în spatele liderului FCSB, echipă pe care o va întâlni în etapa viitoare.
VIDEO Chelsea, în finala Cupei Angliei după ce a învins-o pe Southampton (scor 2-0) Chelsea a câștigat disputa de pe Wembley cu Southampton, scor 2-0, asigurându-și astfel un loc în finala Cupei Angliei. Victoria echipei lui Antonio Conte a venit în urma golurilor reușite de Giroud (46') și Morata (82').
VIDEO Sevilla - Barcelona 0-5/ Finală de povestit nepoților - Catalanii au câștigat pentru a 30-a oară Cupa Spaniei Finala ediției cu numărul 116 a Cupei Spaniei a reprezentat un antrenament cu public pentru Barcelona. Echipa lui Ernesto Valverde a dat recital de goluri pe "Wanda Metropolitano" (Madrid), învingând-o fără drept de apel pe Sevilla, scor 5-0. În urma acestui succes, catalanii și-au trecut în palmares al patrulea trofeu consecutiv în Cupa Spaniei și al 30-lea din istoria clubului.
Liga 1, play-off: Viitorul - FCSB 2-2/ Pas greșit pentru roș-albaștri - Echipa lui Hagi a condus cu 2-0 FCSB a pierdut puncte importante în lupta pentru titlul de campioană din Liga 1, remizând pe trenul celor de la Viitorul, scor 2-2 (etapa a șasea din play-off). Elevii lui Nicolae Dică au făcut o primă repriză dezastruoasă, iar în minutul 36 tabela arăta 2-0 pentru campioana României. Man a redus din diferență înainte de pauză, iar Budescu a marcat golul egalizator în minutul 56, cu o execuție superbă din lovitură liberă.
VIDEO Manchester United - Tottenham 2-1/ Echipa lui Mourinho s-a calificat în finala Cupei Angliei Manchester United a obținut calificarea în finala Cupei Angliei după o victorie la limită pe Wembley, scor 2-1, cu Tottenham. Condusă cu 1-0, echipa lui Jose Mourinho a reușit să întoarcă soarta partidei grație golurilor reușite de Alexis Sanchez și Ander Herrera.
S-a întâmplat în Mexic: Trofeul Europa League, recuperat la scurt timp după ce a fost furat dintr-o mașină Autoritățile din statul Guanajuato (Mexic) au anunțat pe Twitter că trofeul Europa League a fost furat în orașul Leon, dar a fost recuperat la scurt timp. Cupa de argint a dispărut dintr-o mașină care îl transporta de la un eveniment care a avut loc în oraș.
​VIDEO Dijon - Olympique Lyon 2-5/ Festival ofensiv - Oaspeții, la un punct de locul doi în Ligue 1 Aflată în luptă cu AS Monaco şi Marseille pentru locul secund din campionatul Franței, Olympique Lyon a oferit un adevărat festival ofensiv vineri seară, într-un meci disputat pe terenul celor de la Dijon (etapa XXXIV din Ligue 1). Tabela arăta la pauză 1-1, însă repriza a doua a reprezentat o adevărată demonstrație de forță din partea elevilor lui Bruno Genesio, care s-au impus cu un categoric 5-2.
Bratu: Dinamo a meritat victoria Tehnicianul dinamovist Florin Bratu a declarat, vineri seară, după meciul cu ACS Poli Timişoara, scor 1-0, că echipa sa a meritat victoria, relatează news.ro.
Dinamo a învins ACS Poli Timişoara, scor 1-0, în play-out-ul Ligii I Formaţia Dinamo a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa ACS Poli Timişoara, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Ligii I. Pentru Adrian Neaga a fost prima partidă la conducerea echipei bănăţene, scrie news.ro. Golul a fost marcat de Robert Moldoveanu, în minutul 74.
Finalul poveștii - Arsene Wenger pleacă de la Arsenal după 22 de ani Dat ca și plecat de la Arsenal la finalul fiecăruia din ultimele sezoane, Arsene Wenger a adunat 22 de ani pe banca tehnică a "tunarilor". De această dată, zvonurile au fost adevărate, iar tehnicianul francez a confirmat despărțirea de formația din Premier League.
VIDEO Înfrângere la scor pentru Atletico Madrid; Malaga a retrogradat în Liga a doua Malaga a retrogradat matematic din Primera Division după ce a pierdut, scor 1-0, meciul disputat pe terenul celor de la Levante (etapa cu numărul XXXIII). Într-o altă partidă a zilei, Atletico Madrid a fost învinsă la scor de neprezentare (3-0) de Real Sociedad.
Meciul Fenerbahce – Beşiktaş, din Cupa Turciei, suspendat după ce Şenol Guneş a fost lovit în cap cu un obiect aruncat din tribună Meciul Fenerbahce – Beşiktaş, contând pentru manşa secundă a semifinalelor Cupei Turciei, a fost suspendat, joi seară, după ce tehnicianul oaspeţilor, Şenol Guneş, a fost lovit în cap cu un obiect aruncat de un suporter, potrivit news.ro. Meciul a fost oprit în minutul 58, la scorul de 0-0.
Cupa României, semifinale: CSU Craiova a învins cu 5-1 FC Botoşani/ Baluță show Formaţia CSU Craiova a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa FC Botoşani, într-un meci din prima manşă a semifinalelor Cupei României, la care Alexandru Băluţă a marcat de trei ori, potrivit news.ro.
Gică Hagi, despre România prezentului și politicieni: "Cei de sus ne privesc ca pe niște gâze, își împart țara cum vor ei" Nemulțumit că în ceea ce privește sportul lucrurile nu se mișcă în România, Gică Hagi i-a criticat din nou pe cei de la putere. "Cei de sus ne privesc ca pe niște gâze, își împart țara cum voi ei. Cel puţin pe sport suntem dezastru", a precizat fostul căpitan al echipei naționale a României.
VIDEO PSG, a patra finală consecutivă în Cupa Franței (3-1 împotriva lui Caen) Paris Saint-Germain s-a calificat, miercuri, pentru a patra oară consecutiv în finala Cupei Franţei, după ce a trecut, scor 3-1, de Caen.
VIDEO Ronaldo (87') a salvat-o pe Real Madrid de la o înfrângere pe propriul teren (1-1 cu Bilbao) Athletic Bilbao a fost la doar câteva minute distanță de o mare victorie pe "Santiago Bernabeu", fiind nevoie de un gol în minutul 87 al lui Cristiano Ronaldo pentru ca "albii" să remizeze pe propria arenă (1-1). Disputa a făcut parte din runda cu numărul XXXIII din Primera Division.
​VIDEO Juventus, remiză surprinzătore cu Crotone (1-1); Napoli s-a apropiat la 4 puncte Crotone a reușit surpriza etapei cu numărul XXXIII din Serie A, după ce a remizat, scor 1-1, cu Juventus. În urma acestui rezultat, Napoli (4-2 cu Udinese) s-a apropiat la patru puncte de Bătrâna Doamnă", liderul din Serie A.
Gică Popescu: Sunt surprins, la fel ca toată lumea. Mă aşteptam să fie o luptă mai strânsă, să se ajungă în turul doi Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat, miercuri, că este surprins de rezultatul alegerilor de la FRF, subliniind că nu se aştepta la o victorie atât de clară a lui Răzvan Burleanu. "Sunt surprins, la fel ca toată lumea. Încă o dată se dovedeşte că este foarte greu să baţi un preşedinte aflat în funcţie, care are toate pârghiile la dispoziţie. Ionuţ a început campania prea târziu. Pentru mine acest subiect, al unei eventuale candidaturi, este închis. Fotbalul românesc l-a avut pe Lupescu azi şi i-a dat 33 la sută din voturi.Ț, a declarat Popescu.