FOTBAL
Jose Mourinho si-a prelungit contractul cu Manchester United Clubul Manchester United a anuntat, joi, pe site-ul oficial, ca tehnicianul Jose Mourinho si-a prelungit contractul, noul acord fiind valabil pana in 2020, cu optiune pentru inca un an, potrivit news.ro. "Sunt onorat si mandru ca sunt antrenorul echipei Manchester United. Avem obiective importante - castigarea a trei trofee intr-un sezon, dar acestea sunt standardele catre care vreau ca echipa mea sa tinda. Cream conditiile pentru un viitor stralucit al Manchester United", a declarat Mourinho.
VIDEO Real Madrid - Leganes 1-2/ "Galacticii", eliminati in sferturile Cupei Spaniei dupa ce s-au impus in tur cu 1-0 Real Madrid a suferit o infrangere umilitoare chiar pe propriul teren, scor 1-2 cu Leganes (locul 13 in La Liga), fiind eliminata in sferturile Cupei Spaniei. Echipa lui Zinedine Zidane castigase cu 1-0 meciul tur si parea ca nu va avea probleme in a ajunge in penultima faza a competiei, insa cei de la Leganes au dat lovitura pe "Santiago Bernabeu".
Romania va debuta in Liga Natiunilor la 7 septembrie, acasa, cu Muntenegru Reprezentativa Romaniei va debuta in Liga Natiunilor, in data de 7 septembrie, pe teren propriu, cu nationala Muntenegrului, conform programului anuntat de UEFA si FRF, scrie News.ro.
Liga Natiunilor: Romania, in grupa cu Serbia, Muntenegru si Lituania Nationala de fotbal a Romaniei va face parte din grupa 4 a Ligii C din Liga Natiunilor, conform tragerii la sorti care a avut loc la Lausanne, in cursul zilei de miercuri. Tricolorii vor da piept cu Serbia, Muntenegru si Lituania.
VIDEO Bristol - Manchester City 2-3/ Echipa lui Guardiola s-a calificat in finala Cupei Ligii Angliei Manchester City este prima echipa calificata in finala Cupei Ligii Angliei, dupa ce a invins-o pe Bristol, scor 3-2, in returul semifinalelor competitiei. Formatia lui Pep Guardiola a condus cu 2-1 pana in minutul 90+2, insa finalul partidei a fost unul nebun, ambele echipe reusind sa mai inscrie cate un gol.
VIDEO Sevilla - Atletico Madrid 3-1/ Sevilla, in semifinalele Cupei Spaniei - Griezmann, autorul unui gol superb Sevilla a obtinut calificarea in semifinalele Cupei Spaniei, dupa ce a invins-o cu 3-1, pe propriul teren, pe Atletico Madrid. In mansa tur a sferturilor, echipa lui Vincenzo Montella castigase cu 2-1, astfel ca merge fara emotii in penultimul act al competitiei. Cel mai frumos gol al partidei de pe arena "Ramon Sanchez Pizjuan" a fost inscris de Atletico, prin Antoine Griezmann.
VIDEO Inter - AS Roma 1-1/ Inter ramane fara victorie in ultimele sase etape din Serie A Inter Milano a ajuns la sase meciuri consecutive fara victorie in campionatul Italiei, dupa ce duminica a remizat in derby-ul cu AS Roma, scor 1-1 (etapa a XXI-a din Serie A). Echipa lui Luciano Spalletti a evitat infrangerea cu patru minute inainte de finalul timpului regulamentar.
VIDEO Olimpique Lyon - PSG 2-1/ Goluri de generic pe Stade des Lumieres - Gazdele au obtinut victoria in prelungiri Meciul dintre Olimpique Lyon a aratat ca un adevarat derby, cu executii de exceptie la ambele porti. Lyon i-a administrat liderului din Ligue 1 a doua infrangere din actuala editie a campionatului, scor 2-1, gratie unui gol reusit in prelungiri de olandezul Memphis Depay.
VIDEO Real Madrid - Deportivo La Coruna 7-1/Spectacol pe "Santiago Bernabeu" - Ronaldo, Bale si Nacho au inscris cate doua goluri Real Madrid a facut spectacol pe "Santiago Bernabeu", impunandu-se cu 7-1 in partida cu Deportivo La Coruna, echipa la care Florin Andone a fost titular. Dupa ce s-au vazut condusi cu 1-0, elevii lui Zinedine Zidane au dat recital la poarta lui Ruben: Ronaldo, Bale si Nacho au inscris cate doua goluri.
Infrangere pentru Mouscron, echipa lui Rednic, in campionatul Belgiei Formatia Mouscron, antrenata de Mircea Rednic, a fost invinsa, vineri, in deplasare, cu scorul de 2-0, de echipa Charleroi, in etapa a XXII-a a campionatului Belgiei, potrivit News.ro.
Partida amicala dintre Romania si Suedia se va juca la Craiova, pe stadionul "Ion Oblemenco" Stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova va gazdui partida amicala pe care echipa nationala a Romaniei o va disputa pe 27 martie contra reprezentativei Suediei, se arata pe site-ul frf.
Presedintele UEFA a anuntat introducerea unei "taxe de lux" pentru mentinerea echilibrului intre cluburi Presedintele Uniunii Europene de Fotbal (UEFA), slovenul Aleksander Ceferin, succesorul francezului Michel Platini, a apreciat vineri, in presa elvetiana, ca forul pe care il conduce nu a avut in trecut "nicio strategie" si a anuntat ca, pentru mentinerea echilibrului intre cluburi, va fi creata o "taxa de lux", informeaza AFP, citata de Agerpres.
VIDEO Cupa Spaniei: Leganes  - Real Madrid 0-1/ Asensio a adus victoria in minutul 89 Real Madrid s-a impus la limita in partida de pe terneul celor de la Leganes, scor 1-0, contand pentru mansa tur a sferturilor de finala din Cupa Spaniei. Dupa o noua evolutie stearsa, echipa lui Zinedine Zidana a obtinut victoria cu un minut inainte de finalul timpului regulamentar.
Gerard Pique si-a prelungit contractul cu FC Barcelona pana in 2022 - Clauza de reziliere de 500 de milioane de euro Fundasul central Gerard Pique si-a prelungit cu trei ani, pana pe 20 iunie 2022, contractul cu clubul spaniol de fotbal FC Barcelona si va avea o clauza de reziliere de 500 milioane euro, relateaza agentia spaniola EFE.
VIDEO Chelsea - Norwich 1-1 (5-3 dupa penaltiuri)/ Chelsea, calificare chinuita in turul patru al Cupei Angliei Chelsea a obtinut cu mari emotii calificarea in turul al patrulea al Cupei Angliei, dupa ce s-a impus la rejucarea meciului cu Norwich (liga a doua), in urma loviturilor de departajare. Echipa lui Antonio Conte a condus cu 1-0, dar s-a vazut egalata cu doar cateva secunde inainte de fluierului de final. Scorul a ramas neschimbat si dupa prelungiri, astfel ca invingatoarea a fost stabilita la penaltiuri: 5-3 pentru Chelsea.
VIDEO Cupa Spaniei: Espanyol - Barcelona 1-0/ Catalanii, invinsi dupa 29 de partide - Messi a ratat un penalty Espanyol s-a impus in mod surprinzator in fata Barcelonei, scor 1-0, in prima mansa din sferturile de finala ale Cupei Spaniei. Catalanii erau neinvinsi in ultimele 29 de partide disputate in toate competitiile din acest sezon.
VIDEO PSG - Dijon 8-0/ Recital parizian - Neymar a inscris de patru ori si a dat doua pase de gol PSG n-a avut mila de Dijon, impunandu-se fara drept de apel pe "Parc des Princes", scor 8-0, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXI din Ligue 1. Neymar a avut o seara magica, reusind sa inscrie de patru si oferind doua pase decisive.
Ronaldinho se retrage din activitate Desi de mai multe luni nu a mai evoluat, marti a devenit oficiala retragerea din activitate a brazilianului Ronaldinho, potrivit news.ro. "Magicianul" brazilian de 37 de aninu va mai juca, a anuntat fratele si agentul sau, Roberto de Assis Moreira. "Se opreste. S-a terminat", a explicat fratele jucatorului.
Barcelona - Real Sociedad 4-2. Catalanii, fara infrangere in LaLiga dupa ce au revenit de la 0-2 FC Barcelona a invins, duminica, in deplasare, cu scorul de 4-2, echipa Real Sociedad, in etapa a XIX-a a campionatului Spaniei, in care a revenit de la 0-2, anunta News.ro. Gazdele au deschis scorul prin Willian Jose, in minutul 11, si in minutul 34 au mai inscris un gol, prin Juanmi.
​VIDEO Liverpool - Manchester City 4-3/ Meci nebun pe "Anfield" - Prima infrangere in actualul sezon din Premier League pentru trupa lui Guardiola Liverpool a pus capat seriei de 30 de meciuri fara infrangere reusita de Manchester City in Premier League, dupa un meci extrem de spectaculos disputat pe "Anfield". Echipa lui Jurgen Klopp s-a impus cu 4-3, luandu-si astfel revansa dupa ce in tur fusese invinsa cu 5-0 in deplasarea de pe terenul celor de la City. "Cetatenii" au inscris de doua ori in finalul meciului, dar nu au mai putut evita infrangerea.