FOTBAL
​VIDEO Olympique Marseille, la al șaselea succes consecutiv (3-1 cu Bordeaux) Olympique Marseille continuă seria victorioasă în campionatul Franței, ajungând la șase partide câștigate la rând. Ultima "victimă" a fost Bordeaux, echipa antrenată de Andre Villas-Boas impunându-se pe Stade Vélodrome cu 3-1.
Felice Mazzu, fost antrenor Genk: Ianis Hagi poate juca doar în spatele vârfului. Așa se compromite Felice Mazzu (53 de ani), fostul antrenor al lui Ianis Hagi la Genk, spune că românul este un fotbalist foarte bun, însă lipsa lui de polivalență îl face inadecvat în echipa belgiană, potrivit Mediafax.
Liga 1: Astra - Craiova 1-0 / Astra, noul lider - Giurgiuvenii au bifat a opta victorie consecutivă Astra Giurgiu a profitat de pasul greșit făcut de CFR Cluj la Botoșani și a urcat pe primul loc în clasament, după ce s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Universitatea Craiova, scor 1-0. Pentru giurgiuveni este a opta victorie consecutivă în Liga 1.
VIDEO Joaquin (Betis), cel mai vârstnic jucător care reușește un hat-trick în La Liga Joaquin, căpitanul lui Betis Sevilla, a devenit cel mai vârstnic fotbalist ce reuşeşte un hat-trick în La Liga, el marcând de trei ori în poarta lui Athletic Bilbao în victoria cu 3-2 de pe teren propriu, din etapa a 16-a.
Celtic Glasgow a câştigat Cupa Ligii Scoţiei, înaintea duelului cu CFR Cluj Celtic a câștigat Cupa Ligii Scoției, duminică, pe "Hampden Park", după ce a învins în finală marea rivală Rangers, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris după 60 de minute. Cristopher Jullien a trimis în plasă după o centrare din lovitură liberă a lui Ryan Christie.
Liga 1: CFR Cluj, învinsă de FC Botoșani (2-1); Ardelenii pot pierde locul 1 în clasament CFR Cluj a pierdut meciul disputat pe terenul lui FC Botoșani, duminică, scor 1-2, în runda cu numărul 20 din Liga 1. Ardelenii pot cădea pe locul secund, după meciul Astra Giurgiu - Universitatea Craiova.
​VIDEO Leicester, la a opta victorie consecutivă în Premier League (4-1 cu Aston Villa) Leicester City îşi continuă parcursul de excepţie în Premier League, impunându-se cu 4-1 duminică pe terenul nou-promovatei Aston Villa, mai ales graţie unei duble a lui Jamie Vardy, într-un meci din etapa a 16-a.
Liga 2: UTA Arad - Petrolul 3-0 / Oaspeții, în inferioritate numerică toată repriza a doua; Clasamentul la finalul anului UTA Arad s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Petrolul Ploiești, scor 3-0, profitând de faptul că oaspeții au evoluat în inferioritate numerică pe toată durata reprizei secunde.
VIDEO Luis Suarez, gol magic pe Camp Nou - Execuție incredibilă cu călcâiul Barcelona a câștigat în fața celor de la Mallorca un meci în care s-au marcat șapte goluri, trei dintre ele fiind înscrise de Messi. Remarcatul serii a fost însă Luis Suarez, care a reușit un gol pur și simplu fabulos. Aflat cu spatele la poartă, uruguayanul l-a învins pe Reina cu o execuție incredibilă cu călcâiul.
VIDEO Barcelona - Mallorca 5-2 / Hat-trick pentru Messi, în seara în care și-a prezentat Balonul de Aur pe Camp Nou În seara în care a prezentat fanilor al șaselea Balon de Aur din carieră, Lionel Messi a avut o evoluție sclipitoare pe Camp Nou, împotriva celor de la Mallorca. Argentinianul a punctat de trei ori pentru Barcelona, care s-a impus cu 5-2.
​VIDEO Lazio - Juventus 3-1 / Prima înfrângere a sezonului pentru torinezi Formaţia Lazio Roma, la care joacă Ştefan Radu, a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Juventus Torino, în etapa a XV-a a campionatului Italiei. Juventus, care a înregistrat primul eşec, ocupă locul doi în clasamentul Serie A (36 de puncte), iar Lazio este pe trei (33 de puncte).
Liga 1: FC Hermannstadt - Dinamo 4-2 / "Câinii" ratează șansa de a urca pe loc de play-off Dinamo n-a reușit să profite de înfrângerea celor de la Gaz Metan Mediaș și să urce pe loc de play-off. Echipa lui Dusan Uhrin a fost învinsă categoric de FC Hermannstadt, în deplasare, scor 4-2, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii 1.
VIDEO Manchester City - Manchester United 1-2 / Trupa lui Guardiola se îndepărtează de primul loc Manchester City a fost învinsă pe teren propriu de Manchester United, scor 2-1, în etapa a 16-a din Premier League. În urma acestei înfrângeri, echipa pregătită de Pep Guardiola s-a distanțat la 14 puncte de liderul Liverpool.
VIDEO PSG profită de superioritatea numerică și o învinge pe Montpellier, revenind de la 0-1 PSG a ajuns la 13 victorii în actualul sezon din Ligue 1, după ce a învins-o în deplasare pe Montpellier, scor 3-1, în etapa a 17-a. Parizienii au revenit de la 0-1, profitând de superioritatea numerică.
Liga 1: Chindia Târgoviște - Poli Iași 2-1 / Două goluri în patru minute pentru gazde Formaţia Chindia Târgovişte a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Politehnica Iaşi, într-un meci din etapa a XX-a a Ligii I, în care a revenit de la 0-1 şi a marcat două goluri într-un interval de patru minute.
VIDEO Golul zilei: Son a înscris după o cursă nebună pornită din preajma propriului careu Heung-Min Son a reușit cel mai frumos meci al zilei de sâmbătă, în meciul jucat de Tottenham pe teren propriu împotriva celor de la Burnley. Sud-coreeanul a plecat cu mingea din preajma propriului careu, a driblat toți adversarii care i-au ieșit în cale și s-a mai oprit doar după ce l-a învins pe portarul Pope.
Bundesliga: Bayern Munchen, învinsă în prelungiri de B. Monchengladbach; Victorii pentru RB Leipzig și Dortmund Borussia Monchengladbach a obținut o victorie in extremis cu Bayern Munchen, scor 2-1, în etapa a 14-a din Bundesliga. Liderul din campionat s-a impus grație unui penalty transformat de Bensebaini în minutul 90+2. Tot sâmbătă, Dortmund a făcut instrucție cu Dusseldorf, scor 5-0, în timp ce RB Leipzig a trecut de Hoffenheim, scor 3-1.
Liga 2: Rapid, victorie în fața Concordiei (3-1); Mioveni s-a apropiat la un punct de lider (Rezultatele zilei) Partida Concordia Chiajna vs Rapid a fost ultima partidă disputată sâmbătă, în etapa a 21-a din Liga 2. Formația lui Pancu s-a impus cu 3-1, după două runde fără victorie. În alt meci al zilei, Dacia Mioveni a câștigat în deplasare cu CSM Reșița, scor 1-0, apropiindu-se la doar un punct de liderul UTA.
VIDEO Real Madrid - Espanyol 2-0 / A cincea victorie consecutivă pentru "galactici" Real Madrid a trecut cu 2-0 de Espanyol, pe "Santiago Bernabeu", în etapa a 16-a din La Liga. Trupa lui Zidane a bifat astfel a cincea victorie consecutivă în campionat și se află cel puțin provizoriu pe primul loc în clasament.
Ionuţ Radu va reveni la Inter în vara anului viitor Crescenzo Cecere, impresarul portarului Ionuț Radu, a anunțat că românul va reveni la Inter Milano la finalul sezonului actual, urmând să lupte pentru postul de titular cu experimentatul sloven Samir Handanovic (35 de ani).