FOTBAL
​Champions League: Real Madrid vs Bayern Munchen (21:45)/ Ziua decisivă - Echipa lui Zidane, la un pas de a treia finală consecutivă Prima finalistă a ediției din acest an a Champions League va fi stabilită marți, dintre Real Madrid și Bayern Munchen. Ca și în sferturile de anul trecut, returul de pe "Bernabeu" începe de la 2-1 pentru Real, care este marea favorită la calificarea în ultimul act al competiției pentru al treilea sezon consecutiv. Campionii Germaniei speră însă într-o nouă revenire împotriva "galacticilor", după ce în 2017 au reușit să întoarcă scorul din tur (Real s-a impus după prelungiri, scor 4-2). Jupp Heynckes are mari probleme de lot înaintea returului de la Madrid, astfel că misiunea bavarezilor este cu atât mai dificilă.
Liga I, play-off: Astra Giurgiu o învinge pe CSM Poli Iaşi, cu scorul de 3-0, şi urcă pe locul 4 Astra Giurgiu a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa CSM Poli Iaşi, în ultimul meci al etapei a VII-a a play-off-ului Ligii I, potrivit news.ro. Au marcat: Abang '10, Stan '47, Dandea '82 (p)
Presa britanică: Steven Gerrard va fi numit manager la Glasgow Rangers până la finalul acestei săptămâni Fostul fotbalist legendar al echipei Liverpool, Steven Gerrard, va fi numit manager la Glasgow Rangers până la finalul acestei săptămâni, anunţă presa engleză.
Pintilii: Am sperat în egalare, după ce am primit golul am început să jucăm şi noi fotbal Mijlocaşul Mihai Pintilii a declarat, duminică seară, că jucătorii echipei FCSB au sperat până în ultimul moment la egalare în partida cu CFR Cluj, subliniind că după ce au primit gol, elevii lui Nicolae Dică au început să joace fotbal.
VIDEO FC Barcelona, noua campioană a Spaniei FC Barcelona și-a asigurat matematic titlul de campioană a Spaniei cu trei etape înainte de terminarea sezonului din Primera Division, după ce a învins cu 4-2, în deplasare, pe Deportivo La Coruna. Două lucruri au devenit oficiale după disputa de duminică seara: <Super Depor> va lua drumul ligii a doua, iar trofeul de campioană va pleca spre Catalunia.
​Liga 1: FCSB - CFR Cluj 1-1/ Planic (91') a salvat remiza pentru gazde Reușita lui Bogdan Planic (din minutul 91) a blocat tabela de pe Arena Națională la 1-1 în derbiul dintre FCSB și CFR Cluj, contând pentru etapa cu numărul șapte din play-off-ul Ligii 1 la fotbal. Scorul fusese deschis de Damjan Djokovic (76') printr-un șut imparabil la colțul lung. În urma acestui rezultat, formația pregătită de Nicolae Dică își păstrează locul întâi în clasamentul la zi.
Manchester United, victorie obţinută datorită unui gol marcat în minutul 90+2 în faţa echipei Arsenal, în Premier League Formaţia Manchester United a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Arsenal, într-un meci din etapa a XXXVI-a a campionatului Angliei, în care a obţinut cele trei puncte datorită unui gol marcat în minutul 90+2, potrivit news.ro.
Carlo Ancelotti a refuzat postul de selecţioner al Italiei Tehnicianul Carlo Ancelotti a refuzat să preia postul de selecţioner al Italiei, a anunțat postul Mediaset. În vârstă de 58 de ani, Ancelotti este fără angajament după despărțirea de Bayern Munchen, din septembrie 2017.
​FOTO Interzis pe stadioane timp de un an, un suporter a găsit soluția pentru a vedea echipa favorită: A închiriat o macara Un fan al formaţiei Denizlispor, care a primit interdicţie pe stadioane timp de un an, a închiriat o macara pentru a urmări meciul echipei sale cu Gaziantepspor, din a doua ligă turcă.
​VIDEO Inter - Juventus 2-3/ Campioana a înscris de două ori în ultimele minute Cu un om mai puțin pe teren încă din minutul 18, Inter a înscris de două ori și a condus-o pe Juventus până pe finalul disputei de la Milano (2-1). Campioana a plecat însă cu toate punctele după ce Cuadrado și Higuain au punctat în minutele 87, respectiv 89 (victorie cu 3-2).
​Liga 1: CSU Craiova - Viitorul 3-3 CSU Craiova și Viitorul au remizat, scor 3-3, într-o partida care a făcut parte din etapa cu numărul șase a play-off-ului Ligii 1 la fotbal. Meciul a fost unul spectaculos, cu multe reușite de ambele părți.
VIDEO Ar putea fi golul anului: Execuție uimitoare în campionatul Australiei Reușita anului ar putea veni din campionatul de fotbal al Australiei, din meciul Newcastle Jets vs Melbourne City. Gazdele s-au impus cu 2-1, iar golul marcat de Riley McGree a făcut înconjurul planetei.
Mutu: Cei de la Juventus Bucureşti au făcut antijoc în ultimele minute Tehnicianul echipei FC Voluntari, Adrian Mutu, a declarat, vineri seară, după meciul cu Juventus Bucureşti, scor 0-1, că jucătorii săi au evoluat destul de bine şi nu au de ce să fie supăraţi, iar adversarii "au făcut antijoc", în ultimele minute, notează news.ro.
FC Voluntari a fost învinsă de Juventus Bucureşti, scor 1-0, în play-out-ul Ligii I. Mutu a fost trimis în tribună pe final Formaţia FC Voluntari a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de echipa Juventus Bucureşti, într-un meci din etapa a şaptea a play-out-ului Ligii I. Pe finalul partidei, în minutul 90+4, tehnicianul Adrian Mutu a fost trimis în tribună.
VIDEO Emoții și lacrimi pentru Andres Iniesta: "Este ultimul meu sezon la Barcelona. Acest club mi-a dat totul" A debutat la prima echipă în anul 2002, iar de atunci a îmbrăcat de 670 de ori tricoul blau-grana și a cucerit 31 de trofee. În vârstă de 33 de ani, Andres Iniesta a simțit că este momentul să spună adio singurei formații la care a activat în întreaga carieră, acesta fiind ultimul sezon petrecut alături de Barcelona. Căpitanul catalanilor și-a luat la revedere cu lacrimi în ochi: "Acesta este ultimul meu sezon aici. Pentru mine, Barcelona este cel mai mare club din lume, acest club mi-a dat totul".
Cupa României: Programul meciurilor retur din semifinale Federația Română de Fotbal a anunțat vineri, pe site-ul oficial, programul partidelor din manșa a doua a semifinalelor Cupei României. Confruntarea FC Botoşani vs CS U Craiova se va disputa pe 9 mai, în timp ce întâlnirea Gaz Metan Mediaş vs AFC Hermannstadt este programată la 10 mai.
VIDEO Arsenal - Atletico Madrid 1-1/ Defensiva de fier a madrilenilor - Griezmann a adus egalarea în minutul 82 Arsenal şi Atletico Madrid au încheiat la egalitate partida de pe "Emirates Stadium", scor 1-1, în manşa tur din semifinalele Europa League. Echipa lui Diego Simeone a evoluat din minutul 10 cu un om în minus, dar a obţinut o remiză nesperată. Golul egalării a fost marcat de Antoine Griezmann în minutul 82, iar Atletico Madrid are acum prima șansă la calificarea în finala Europa League.
Semifinale Liga Europa: Atletico a remizat în deplasare cu Arsenal, scor 1-1, după ce a jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică /Olympique Marseille a învins Salzburg, scor 2-0 Formaţia Atletico Madrid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată, joi seară, în deplasare, cu Arsenal Londra, în prima manşă a semifinalelor Ligii Europa, meci la care a rămas în inferioritate numerică în minutul 10 şi Diego Simeone a fost trimis în tribună în minutul 13, potrivit news.ro. În minutul 10, de la Atletico a fost eliminat Vrsaljko, după ce a primit al doilea cartonaş galben.
Burleanu: Vom pune bazele unei comisii de fotbal profesionist în care îi vom invita să ia parte pe patronii echipelor din Liga I şi a doua Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a declarat, joi seară, că la federaţie vor fi înfiinţate două comisii, una de fotbal profesionist şi una de fotbal amator, din prima urmând să facă parte şi patronii cluburilor din primele două eşaloane, potrivit news.ro.
Beşiktaş anunţă că nu se va prezenta la meciul cu Fenerbahce Clubul Beşiktaş a anunţat, joi, pe site-ul oficial, că a decis ca echipa să nu se prezinte la meciul cu Fenerbahce, în data de 3 mai, la care federaţia turcă (TFF) a decis ca jocul din Cupă, marcat de incidente, să fie reluat, potrivit news.ro. Gruparea s-a declarat surprinsă de decizia federaţiei turce cu privire la rejucarea partidei şi consideră hotărârea TFF ilegală.