FOTBAL
Hertha Berlin - Borussia Dortmund 2-3 / Reus a marcat golul victoriei în prelungiri Borussia Dortmund a fost extrem de aproape să facă un nou pas greșit în lupta pentru titlul din Bundesliga. Formația lui Lucien Favre a câștigat cu mari emoții pe terenul celor de la Hertha Berlin, scor 3-2. Gazdele s-au aflat de două ori în avantaj pe tabela de marcaj, însă Dortmund a reușit să revină de fiecare dată, Reus marcând golul victoriei în prelungiri.
Atletico Madrid, învinsă de Athletic Bilbao (scor 2-0) - Real Madrid s-a apropiat la două puncte de locul doi După ce a fost eliminată de Juventus în optimile Champions League, Atletico Madrid continuă forma slabă și în campionat, unde a fost învinsă în deplasare de Athletic Bilbao, scor 2-0. În urma acestui rezultat, echipa lui Simeone rămâne cu un avans de doar două puncte față de Real Madrid, ocupanta locului trei din LaLiga.
VIDEO Real Madrid, victorie la primul meci de la revenirea lui Zinedine Zidane (2-0 cu Celta Vigo) Zinedine Zidane începe perfect al doilea mandat pe banca tehnică a celor de la Real Madrid. "Galacticii" au câștigat cu 2-0 partida de pe teren propriu disputată cu Celta Vigo. Isco și Bale au marcat golurile victoriei care o aduce pe Real la două puncte distanță de rivala Atletico (echipa lui Simeone are un meci mia puțin disputat).
Liga 2: U Cluj a urcat pe primul loc (2-1 cu Aerostar Bacău) - Echipa lui Lobonț, la a patra victorie consecutivă în acest an Universitatea Cluj s-a impus în deplasare cu Aerostar Bacău, scor 2-1, în etapa a XXV-a din Liga a 2-a la fotbal. Echipa lui Bogdan Lobonț a urcat provizoriu pe primul loc în clasament. Ichim (3' - autogol) și Janos (80') au marcat pentru clujeni, în timp ce Buhăcianu (84') a punctat pentru gazde.
Liga 1, play-out: Dunărea Călărași - Poli Iași 1-2 / Oaspeții au întors scorul după un gol marcat de Iancu direct din corner Poli Iaşi s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Dunărea Călărași, în primul meci al etapei a ÎI-a a play-out-ului Ligii I. Echipa lui Flavius Stoican a revenit de la 0-1 și a obținut cele trei puncte, fiind provizoriu liderul play-out-ului.
​Liga 2: Academica Clinceni, lider provizoriu (3-1 cu ACS Poli); Farul Constanța, victorie cu Pandurii Târgu Jiu (scor 2-0) - Rezultatele zilei Academica Clinceni s-a impus fără emoții pe terenul celor de la ACS Poli Timișoara, scor 3-1, și urcă provizoriu pe primul loc în clasamentul Ligii a 2-a la fotbal. Ilfovenii sunt la egalitate de puncte cu Sportul Snagov, dar pot fi depășiți dacă Universitatea Cluj va câștiga astăzi în fața lui Aerostar Bacău.
VIDEO Lille - AS Monaco 0-1 / Carlos Vinicius, gol în minutul 90 - Monegascii se îndepărtează de zona retrogradării AS Monaco a obținut o victorie importantă pe terneul celor de la Lille, ocupanta locului secund din Ligue 1. Echipa lui Leonardo Jardim s-a impus cu 1-0 și a urcat provizoriu pe locul 16 în clasament (etapa a XXIX-a).
​Liga 1: CSU Craiova, la un singur punct în spatele liderului (1-0 vs Sepsi Sfântu Gheorghe) CSU Craiova a câștigat partida disputată în deplasare, în etapa a 2-a a play-off-ului Ligii I, împotriva celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, și s-a apropiat la un singur punct de liderul CFR Cluj.
Alexandru Mitriță l-a impresionat pe căpitanul New York City FC: "Este uimitor ce poate face puştiul cu mingea" ​Mijlocaşul Alexandru Mitriţă l-a impresionat deja pe căpitanul echipei New York City FC, Alexander Ring. Însă jucătorul finlandez spune că Mitriţă trebuie încă să se acomodeze cu competiţia americană MLS.
Fabio Cannavaro este noul selecționer al Chinei Fabio Cannavaro (45 de ani) a fost numit oficial selecţionerul Chinei, după ce Marcello Lippi a decis să facă un pas în spate, anunţă BBC. Chiar şi aşa, Lippi va ocupa o funcţie administrativă în cadrul federaţiei, pentru a fi un soi de supervizor şi sfătuitor pentru Cannavaro.
​Liga 2: CS Mioveni vs Chindia Târgoviște 1-4 / Dâmbovițenii au urcat pe locul secund (Programul etapei a 25-a) Chindia Târgoviște s-a impus împotriva celor de la CS Mioveni, în deplasare, cu scorul de 4-1. În urma acestui rezultat, dâmbovițenii au urcat până pe locul doi în liga secundă. Echipa din Argeș rămâne pe poziția a șaptea.
Cristiano Ronaldo revine la naţionala Portugaliei Fotbalistul Cristiano Ronaldo revine la naţionala Portugaliei, pentru care nu a mai jucat de la Cupa Mondială de anul trecut, el fiind inclus de selecţionerul Fernando Santos în lotul pentru primele meciuri din preliminariile EURO 2020, informează AFP.
Eliminarea din Europa League a lăsat urme: Antrenorul Pablo Machin, demis de Sevilla Clubul spaniol de fotbal Sevilla FC l-a demis pe antrenorul Pablo Machin după eliminarea din optimile de finală ale Europa League în faţa Slaviei Praga, a anunţat vineri EFE.
Euro 2020: Lotul de 24 de jucători cu care Cosmin Contra va aborda dubla cu Suedia și Insulele Feroe Cosmin Contra a anunțat lotul de 24 de jucători cu care va aborda meciurile cu Suedia și Insulele Feroe, din preliminariile Campionatului European de fotbal din 2020, informează site-ul oficial al FRF.
Europa League: Arsenal vs Napoli, capul de afiș al sferturilor Arsenal vs Napoli este capul de afiș al duelorilor din sferturile Europa League, conform tragerii la sorți care a avut loc la Nyon. Intră în material pentru a vedea programul complet al sferturilor și cine s-ar putea duela în semifinale.
Champions League: Tottenham vs Manchester City și Manchester United vs FC Barcelona, duelurile tari din sferturi Vineri a avut loc, la Nyon, tragerea la sorți a partidelor din sferturile Champions League la fotbal. Cele mai interesante dueluri, cel puțin la prima vedere, vor fi cele dintre dintre Tottenham și Manchester City, respectiv Manchester United vs FC Barcelona.
​Euro 2020: Bucureștiul (la Romexpo) va găzdui tragerea la sorți a grupelor turneului final România, prin intermediul Bucureștiului, va avea onoarea de a găzdui tragerea la sorți a grupelor Campionatului European de fotbal din 2020, informația fiind prezentată în premieră de Christian Karembeu. Evenimentul va avea loc în data de 30 noiembrie 2019, în pavilionul central de la Romexpo.
​VIDEO Golul zilei: Alex Grimaldo, folha seca și calificarea Benficăi în sferturile Europa League (3-0 vs Dinamo Zagreb) Alex Grimaldo a reușit golul serii de Europa League, în meciul Benfica Lisabona vs Dinamo Zagreb, scor 3-0 (1-0 după 90 de minute, la fel ca în partida tur). Ibericul a executat, în minutul 105, o folha seca la care portarul Dominik Livakovic a rămas spectator, stabilind astfel scorul final și asigurând calificarea lusitanilor în sferturile competiției.
​VIDEO Slavia Praga, calificare în minutul 119 împotriva Sevillei (4-3) / Munir, voleu de senzație Slavia Praga a învins-o în minutul 119 pe Sevilla, scor 4-3 (2-2 după 90 de minute, ca în tur), și s-a calificat în sferturile Europa League. Chiar dacă a pierdut, echipa din Spania rămâne cu unul dintre golurile serii, Munir reușind un voleu de senzație în minutul 54.
​Europa League: Chelsea s-a distrat cu Dinamo Kiev (5-0); Valencia, calificare în minutul 90+3; Arsenal, în sferturi după ce a întors scorul din tur, Slavia Praga o elimină dramatic pe Sevilla (Rezultatele serii) Joi au avut loc partidele din returul optimilor Europa League. Chelsea, Valencia, Napoli, Arsenal, Frankfurt și Villarreal au obținut biletele pentru tragerea la sorți de vineri. Ultimele două echipe calificate în sferturi au fost desemnate în urma prelungirilor, Benfica și Slavia Praga ieșind învingătoare.