FOTBAL
Cristiano Ronaldo deschide un restaurant în Brazilia, cu reţetele mamei sale Cristiano Ronaldo, starul echipei Real Madrid, va deschide un restaurant în Brazilia, împreună cu familia sa, unde clienţii vor putea comanda mâncare portugheză pregătită după reţetele mamei fotbalistului, informează agenţia EFE.
VIDEO Despărțire fără niciun trofeu pentru Arsene Wenger (Arsenal, eliminată de Atletico Madrid) După 22 de ani, Arsene Wenger se va despărți de Arsenal, iar ultimul sezon va fi unul fără niciun trofeu pentru "tunari". Formația londoneză a spus adio Europa League în semifinale, după ce a pierdut cu 1-0 returul cu Atletico Madrid (în tur, spaniolii reușiseră o remiză în Regat, scor 1-1).
VIDEO Marseille profită de un corner primit cadou și înscrie golul calificării în finala Europa League în minutul 117 Salzburg a crezut în șansa ei, a întors rezultatul din tur (0-2) și a trimis disputa cu Marseille în prelungiri. Minutul 117 a fost însă unul dureros pentru gazde: centralul Seghei Karasev a dictat greșit o lovitură de la colț pentru oaspeți, fază în urma căreia francezii au înscris și au obținut calificarea în finala Europa League.
Beşiktaş nu s-a prezentat la continuarea meciului cu Fenerbahce, întrerupt la 19 aprilie Formaţia Beşiktaş a refuzat să se prezinte, joi, la continuarea meciului din deplasare cu Fenerbahce, din returul semifinalelor Cupei Turciei, întrerupt, la 19 aprilie, în minutul 57, după ce tehnicianul oaspeţilor, Şenol Guneş, a fost lovit la cap cu un obiect aruncat din tribune, informează lequipe.fr.
Europa League: Olympique Marseille s-a calificat în finala Ligii Europa, după un gol marcat în urma unui corner acordat eronat Olympique Marseille s-a calificat în finala Ligii Europa, deşi a pierdut, joi, meciul disputat în deplasare, cu scorul de 1-2 (0-2, 0-0), în faţa formaţiei FC Salzburg, după prelungiri, în manşa a doua a semifinalelor. În tur, la Marsilia, scorul a fost de 2-0 pentru OM, potrivit news.ro. FC Salzburg a reuşit, după 90 de minute, acasă, să anuleze diferenţa cu care a pierdut ca la Marsilia, astfel că partida a intrat în prelungiri. Au marcat Amadou Haidara, în minutul 53 şi Bouna Sarr, autogol, în minutul 65.
Europa League: Atletico Madrid a învins Arsenal şi s-a calificat în finala/ Olympique Marseille s-a calificat în urma unui corner acordat eronat Atletico Madrid s-a calificat în finala Ligii Europa, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Arsenal Londra, în manşa a doua a semifinalelor. În tur, la Londra, scorul a fost 1-1. Golul a fost marcat de Diego Costa, în minutul 45+2. Olympique Marseille s-a calificat în finala deşi a pierdut, joi, meciul disputat în deplasare, cu scorul de 1-2 (0-2, 0-0), în faţa formaţiei FC Salzburg, după prelungiri, în manşa a doua a semifinalelor.
​FOTOGALERIE A fost inaugurat Stadionul Municipal Turnu Măgurele (Teleorman), făcut cu bani de la buget - <În viteză> spre Euro 2020 Compania Națională de Investiții anunță inaugurarea unui nou stadion, la Turnu Măgurele, județul Teleorman. Conform CNI, acesta îndeplinește cerințele de clasificare UEFA. Echipa locală - Voința Turnu Măgurele - evoluează în seria a treia din Liga 3 la fotbal. Conform gsp.ro, arena din Turnu Măgurele ar fi costat undeva la 3 milioane de euro, bani veniți de la bugetul de stat.
Andres Iniesta lasă Barcelona pentru un salariu anual de de 27 de milioane de euro Jurnaliștii de la El Mundo au prezentat în exclusivitate suma pe care ar urma să o încaseze Andres Iniesta la Chongqing Dangdai Lifan, actualul mijlocaș al Barcelonei urmând să încaseze 27 de milioane de euro pe stagiune.
Jurgen Klopp: "Este excepțional că am ajuns în finală. Mai avem de câștigat un meci, nu va fi deloc ușor cu Real Madrid" Liverpool a făcut pasul către finala Champions League după o pauză de 11 ani (în 2007, au fost învinși de AC Milan, scor 2-1). Cormoranii au pierdut cu 4-2 returul cu AS Roma, dar au intrat în posesia biletelelor pentru ultimul act de la Kiev. "Este excepțional că am ajuns în finală. Mai avem de câștigat un meci, nu va fi deloc ușor împotriva Realului, dar ne vom pregăti bine", a precizat Jurgen Klopp, antrenorul formației de pe Anfield.
​VIDEO Liverpool merge în marea finală, AS Roma rămâne cu o victorie de palmares (4-2) După rezultatul final, s-ar putea spune că AS Roma a fost atât de aproape de o întoarcere incredibilă a rezultatului tur cu Liverpool (n.r. 2-5). Nu a fost însă chiar așa, gazdele înscriind golul de 4-2 la ultima fază a disputei. A fost însă un meci frumos, cu un ritm ridicat, în care Roma ne-a arătat că uneori ambiția face mai mult decât orice în sport. Finala de pe 26 mai (de la Kiev) le va aduce față în față pe Real Madrid și pe Liverpool.
Liga Campionilor: Liverpool a fost învinsă cu 4-2 de AS Roma în returul semifinalelor LC, dar s-a calificat în finală, după ce în tur câştigase cu 5-2 Formaţia Liverpool a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 4-2, de echipa AS Roma, în manşa secundă a semifinalelor Ligii Campionilor, dar s-a calificat în semifinalele competiţiei, deoarece în tur s-a impus cu 5-2. Gazdele au marcat ultimele două goluri în minutele 86 şi 90+4, ultimul din penalti, potrivit news.ro.
​IMAGINEA ZILEI  Sven Ulreich, punctul negru în <marea> verde de pe Bernabeu - Copleșit după o gafă monumentală Eroarea portarului Sven Ulreich s-a dovedit decisivă în economia semifinalei dintre Real Madrid și Bayern Munchen. "Albii" s-au calificat în cele din urmă în finala Champions League (s-a încheiat 2-2 meciul retur, după 2-1 în tur pentru galactici), iar portarul nemților a oferit IMAGINEA ZILEI: a rămas minute bune pe gazon după finalul disputei, <punctul> negru din marea verde de pe Santiago Bernabeu părând copleșit după cea mai grea seară din cariera de profesionist...
Reacții dure după ce Real Madrid a fost ajutată încă o dată de arbitri - "E aceeaşi poveste mereu: Real a jucat din nou în 12" Real Madrid s-a calificat, pentru a treia oară consecutiv, în finala Champions League, după ce a trecut în semifinale de Bayern Munchen (2-1 în tur, 2-2 în retur). Calificarea madrilenilor e însă contestată puternic de presa catalană, dar și de jucătorii lui Bayern Munchen, după ce arbitrul turc Cuneyt Cakir a comis mai multe greșeli în defavoarea bavarezilor. "E aceeaşi poveste mereu: nu se dă nimic. Real a jucat din nou în 12. Şi nu, nu e vorba de fani, ci de turcul Cakir", au scris jurnaliștii de la Sport.es.
Marcelo a recunoscut că Bayern trebuia să primească penalty: "Dacă vă spun că balonul nu mi-a atins mâna, aş minţi" Brazilianul Marcelo, fundaşul dreapta al lui Real Madrid, a recunoscut că a comis un henţ în careu, în finalul primei reprize a meciului cu Bayern Munchen, însă arbitrul turc Cuneyt Cakir nu a acordat penalty. "Dacă vă spun că balonul nu mi-a atins mâna, aş minţi, dar așa este fotbalul", a afirmat Marcelo.
​VIDEO Bayern Munchen, din nou victima arbitrilor împotriva Realului - Eduardo Iturralde Gonzalez, unul dintre cei mai importanți arbitri din istoria Spaniei: "Bayern a avut două penalty-uri" Bayern Munchen a trăit din nou coșmarul de anul trecut cu Real Madrid, fiind încă o dată victima greșelilor de arbitraj. Eduardo Iturralde Gonzalez, fost arbitru FIFA și unul dintre cei mai importanți "fluierași" din istoria Spaniei, a recunoscut că trupa lui Zinedine Zidane s-a calificat cu noroc.
​Champions League: AS Roma vs Liverpool (21:45)/ Capitolinii visează la o nouă minune pe Stadio Olimpico După 5-2 pe Anfield, Liverpool este cu un pas în finala Champions League, prima după o așteptare de 11 ani. De partea cealaltă, AS Roma visează din nou și speră să întoarcă soarta calificarii. Echipa lui Eusebio Di Francesco a produs marea surpriză în sferturi, eliminând-o pe Barcelona. A pierdut tot la o diferență de trei goluri în prima manșă (scor 1-4), dar a reușit minunea în retur (s-a impus cu 3-0). Stadio Olimpico va găzdui confruntarea care va decide a doua finalistă din actuala ediție a Champions League. Partida va începe la ora 21:45 și va putea fi urmărită pe Telekom Sport 1 și Pro Tv.
VIDEO: Gafa uluitoare a portarului Ulreich la golul doi al lui Benzema Benzema a marcat al doilea gol în urma unei greşeli incredibile a lui Tolisso şi a portarului Ulreich.
VIDEO Liga Campionilor: Fara remontada, dar cu mult dramatism. Real Madrid - Bayern Munchen 2-2 si echipa lui Zidane va juca a treia finală consecutivă/ Bayern, 20 de ocazii de gol si penalti refuzat Bayern a dominat autoritar partida de pe Santiago Bernabeu, cu o posesie de 57% şi 20 de ocazii de gol, dar Real Madrid a obținut un 2-2 (2-1 in tur) si s-a calificat pentru a treia oară consecutiv în finala Ligii Campionilor. Benzema a marcat al doilea gol în urma unei greşeli incredibile a lui Tolisso şi a portarului Ulreich. Arbitrul turc Cuneyt Cakir a refuzat un penalty pentru oaspeţi în prima repriză, după un henţ clar al lui Marcelo.
Presa britanică anunță un înlocuitor surpriză pentru Arsene Wenger la Arsenal După o "domnie" de 22 de ani, Arsene Wenger va pleca de la Arsenal, iar în ultima perioadă au tot fost prezentate nume de înlocuitori pentru tehnicianul francez. Presa britanică prezinta marți o variantă surpriză pentru banca tehnică a "tunarilor" în persoana lui Zeljko Buvac, nimeni altul decât secundul lui Jurgen Klopp la Liverpool.
Presă: Roberto Mancini va fi noul selecţioner al Italiei Roberto Mancini a ajuns la un acord cu Federaţia Italiană de fotbal, urmând să fie numit în perioada următoare în funcția de selecționer al "Squadrei azzurra", anunță Sky Sports. Actualul antrenor al lui Zenit Sankt Petersburg este așteptat să preia naționala Italiei în luna mai, după ultima etapă a campionatului din Rusia.