FOTBAL
Wayne Rooney și finalul carierei - Ce va face în continuare fostul internațional englez Fostul atacant al echipei Manchester United şi al naţionalei Angliei, Wayne Rooney, a anunţat că îşi încheie cariera de jucător pentru a se dedica total băncii tehnice a echipei Derby County, el fiind numit antrenor principal al acestei formaţii, scrie Reuters.
Încă o demitere de antrenor în Liga 1 FC Hermannstadt a anunţat, vineri, despărţirea de tehnicianul Ruben Albes şi de staff-ul acestuia.
Echipă retrasă de la Cupa Mondială a Cluburilor din cauza măsurilor de izolare și carantină din Noua Zeelandă Clubul neo-zeelandez Auckland City FC a anunţat FIFA că nu va participa la Cupa Mondială a Cluburilor din cauza măsurilor de izolare şi carantină decise de autorităţile din Noua Zeelandă în contextul pandemiei de coronavirus.
Programul microbiștilor pentru ziua de vineri În acest weekend sunt programate partide în cele mai importante campionate de pe Bătrânul Continent, iar derbiul zilei de vineri este de departe cel dintre Lazio și AS Roma din Serie A. Intră în material pentru a vedea programul și televizările celor mai interesante dueluri din ziua de 15 ianuarie.
DigiSport: Şefa DSP Bucureşti explică de ce nu a intrat FCSB în carantină la revenirea în ţară. Ce spune legea FCSB a evitat intrarea în carantină la revenirea în România din Turcia, printr-un meci amical disputat la finalul cantonamentului din Antalya.
VIDEO Real Madrid, deținătoarea trofeului, eliminată surprinzător în semifinalele Supercupei Spaniei După calificarea Barcelonei în finală, gândurile microbiștilor se îndreptau către un El Clasico în Supercupa Spaniei. Nu a fost însă de acord Athletic Bilbao, formație care a trecut, scor 2-1, de Real Madrid, oferind marea surpriză a zilei din fotbalul european.
DigiSport: Imagini de la meciul ”fantomă” jucat de FCSB în Turcia. Controversele rămân în picioare: Ciuciulete a fost ”peste tot” FCSB a evitat intrarea în carantină printr-un meci amical ”fantomă”, disputat la finalul cantonamentului din Antalya. Adversarul? Necunoscuta Antalya Kemerspor.
​Liga 1: CFR Cluj vs Academica Clinceni 3-1 / Ardelenii au urcat pe locul secund CFR Cluj a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, echipa Academica Clinceni, într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii I. În urma acestui rezultat, formația pregătită de Edi Iordănescu a urcat pe locul secund (la egalitate de puncte cu liderul FCSB), în timp ce ilfovenii (aflați la prima înfrângere după opt etape) rămân pe poziția a cincea.
FC Barcelona a anunțat candidaţii pentru postul de preşedinte / Când vor avea loc alegerile ​FC Barcelona a anunţat, joi, că pentru postul de preşedinte al clubului catalan au fost validate candidaturile lui Joan Laporta, Victor Font şi Toni Freixa.
​Liga 1: FC Botoșani vs FC Argeș 0-1 / Ultima clasată a obținut victoria în prelungiri FC Argeş, "lanterna roșie" din Liga 1, a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa FC Botoşani, într-un meci din etapa a 16-a.
VIDEO Marius Șumudică, despărțire în lacrimi de Gaziantep: "Săptămâna trecută voiam să obţin paşaport turcesc, iar acum totul s-a schimbat" Tehnicianul Marius Şumudică a plâns într-o conferinţă de presă susţinută la Gaziantep, înainte de plecarea din oraş după despărţirea de Gaziantep FK, informează, joi, fotomac.com.tr.
În timp ce jucătorii pleacă pe rând de la Dinamo, Pablo Cortacero a lansat o nouă serie de promisiuni Banii sunt deocamdată la Dinamo doar în promisiuni, asta în timp ce Jerry Gane rămâne cu tot mai puțini fotbaliști pe care să-i treacă pe foaia de joc. În timp ce situația este tot mai dificilă la gruparea din Ștefan cel Mare, Pablo Cortacero vine cu o nouă serie de angajamente și planuri mărețe pentru formația din Liga 1.
VIDEO Golul începutului de an s-a marcat în Olanda: Zlatan Ibrahimovic are urmaș Teun Koopmeiners a contribuit decisiv la victoria echipei sale AZ Alkmaar în duelul cu PSV din campionatul Olandei. În plus, fotbalistul de 22 de ani a reușit un gol care l-ar face invidios până și pe marele Zlatan Ibrahimovic.
Cum l-a caracterizat antrenorul Andrea Pirlo pe Radu Drăgușin Radu Drăgușin este omul momentului în fotbalul românesc, internaționalul de 18 ani fiind integralist în meciul câștigat de Juventus contra celor de la Genoa în optimile Cupei Italiei (3-2, după prelungiri). La finalul duelului, Andrea Pirlo a avut cuvinte frumoase la adresa lui Drăgușin.
VIDEO Surpriză mare în Cupa Germaniei: Bayern Munchen, eliminată de o formație de liga a doua Bayern Munchen, deţinătoarea en-titre a trofeului, a fost eliminată de echipa de eşalon secund Holstein Kiel în 16-imile de finală ale Cupei Germaniei, scor 8-7 după loviturile de departajare.
VIDEO Barcelona, în finala Supercupei Spaniei după penaltiuri - Ter Stegen, eroul catalanilor FC Barcelona s-a calificat cu emoții în finala Supercupei Spaniei la fotbal, catalanii trecând după loviturile de departajare de Real Sociedad. După 120 de minute scorul a fost 1-1. Eroul formației lui Ronald Koeman a fost Marc Andre ter Stegen, portarul german parând două execuții de la punctul cu var.
VIDEO Cu Radu Drăgușin (18 ani) integralist, Juventus s-a calificat în sferturile Cupei Italiei Radu Drăgușin (18 ani) a fost integralist la Juventus în meciul din optimile Cupei Italiei pe care Bătrâna Doamnă l-a câștigat după prelungiri în fața celor de la Genoa, scor 3-2. Internaționalul român a avut o evoluție apreciată de presa peninsulară.
​Premier League: Manchester City a urcat pe podium (1-0 vs Brighton) Manchester City a ajuns la 14 partide fără înfrângere în toate competițiile, după ce a învins, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Brighton, într-un meci din etapa a 18-a din Premier League. În urma acestui rezultat, formația pregătită de Pep Guardiola a urcat pe locul trei în clasament.
Inter Milano și Napoli s-au calificat în sferturile Cupei Italiei Formațiile Inter Milano și Napoli s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce au obținut victorii la limită, miercuri, în fața echipelor Fiorentina, respectiv Empoli.
​Liga 1: Fără bani, dar cu rezultate - Dinamo a început anul cu o victorie (2-0 vs Hermannstadt) Chiar dacă mai mulți jucători s-au despărțit de echipă în această pauză competițională (din cauza problemelor financiare), Dinamo a început anul cu o victorie, la Mediaș, scor 2-0, împotriva celor de la Hermannstadt. Formația pregătită de Ionel Gane a adunat 19 puncte și a urcat pe locul 8 în clasamentul Ligii 1.