FIFA a anunțat noi reguli pentru limitarea împrumuturilor FIFA a anunţat, joi, că împrumuturile jucătorilor între cluburi vor fi supuse, începând cu data de 1 iulie, unui nou regulament care are drept obiectiv limitarea acestor tranzacţii, iniţiate deseori de anumite echipe pentru a-şi reduce efectivul mult prea consistent.
Liga 1: LPF a anunţat programul etapelor 24, 25 și 26 Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) a anunţat, joi, pe site-ul oficial, programul etapelor a XXIV-a, a XXV-a şi a XXVI-a ale Ligii 1.
FC Barcelona i-a cerut lui Ousmane Dembele să părăsească imediat echipa: "Ni se pare evident că nu vrea să continue" FC Barcelona i-a cerut francezului Ousmane Dembele, care refuză să-şi prelungească înţelegerea, să părăsească clubul în această iarnă, informează AFP.
Când va avea România selecționer - Mihai Stoichiță: "Este o responsabilitate mare. Nu putem să facem aventuri" Naționala de fotbal a României este în continuare fără selecționer, deși de la despărțirea de Mirel Rădoi au trecut săptămâni bune. Mihai Stoichiţă, directorul tehnic al FRF, a declarat că federaţia va decide vineri cine va fi noul selecţioner şi va face anunţul oficial sâmbătă.
VIDEO Atletico Madrid, eliminată de Real Sociedad din Cupa Spaniei Aflată pe locul 4 în LaLiga (la 16 puncte în spatele liderului Real), Atletico Madrid a mai ratat un obiectiv în acest sezon: formația pregătită de Diego Simeone a fost învinsă de Real Sociedad, miercuri, în optimile de finală ale Cupei Spaniei, scor 2-0.
VIDEO Inter Milano, calificare cu emoții în sferturile Cupei Italiei / Ce a spus Ionuț Radu după ce a înscris în propria poartă Inter Milano s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a trecut de Empoli, după prelungiri, scor 3-2 (2-2 după 90 de minute). Portarul român Ionuţ Radu a fost integralist la învingători și a fost creditat cu un autogol.
VIDEO Tottenham, victorie dramatică pe terenul lui Leicester / Manchester United a câștigat meciul cu Brentford Manchester United şi Tottenham Hotspur au câştigat meciurile restante contând pentru etapa a 17-a din Premier League, disputate miercuri, reuşind astfel două operaţiuni bune în cursa pentru calificarea în viitoarea ediţie a cupelor europene.
VIDEO PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, remiză cu AEK Atena în sferturile Cupei Greciei PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu şi la care joacă Alexandru Mitriţă, a terminat la egalitate cu AEK Atena, miercuri, pe teren propriu, scor 0-0, în prima manşă a sferturilor Cupei Greciei.
Cupa Africii pe Națiuni: Egipt s-a calificat în optimile de finală Egipt s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, în urma rezultatelor înregistrate miercuri în Grupa D a competiţiei găzduite de Camerun.
Cupa Germaniei: Borussia Monchengladbach, eliminată de o echipă din liga a doua / RB Leipzig s-a calificat în sferturi A surclasat-o pe Bayern Munchen în 16-imi (5-0), dar a părăsit surprinzător Cupa Germaniei chiar în runda următoare: Borussia Monchengladbach a fost învinsă miercuri de Hanovra, formație din liga secundă, scor 3-0.
Robinho merge la închisoare - Curtea de Casaţie din Roma a confirmat condamnarea pentru viol Curtea de Casaţie din Roma, ultima instanţă din Italia, a confirmat condamnarea lui Robinho (jucător cu 100 de selecții și 28 de goluri marcate pentru naționala Braziliei) şi a lui Ricardo Falco la nouă ani de închisoare pentru viol, informează Corriere dello Sport.
Ajutor pentru Florin Hidișan (39 de ani) - FC Arges, campanie pentru fostul fotbalist care suferă de cancer FC Argeş a lansat un apel, miercuri, pe site-ul oficial, pentru ca fostul său fotbalist Florin Hidişan, în vârstă de 39 de ani, să fie ajutat financiar pentru a învinge cancerul.
OFICIAL Constantin Budescu a semnat cu FC Voluntari Fotbalistul român Constantin Budescu a semnat un contract valabil șase luni cu echipa din prima ligă FC Voluntari.
VIDEO Premier League: Chelsea, al patrulea meci fără victorie - Trupa lui Tuchel a pierdut poziția secundă în clasament Chelsea a remizat, marți seara, scor 1-1 contra lui Brighton în etapa a XXIV-a din Premier League. Echipa lui Thomas Tuchel a ajuns la patru meciuri fără victorie în campionatul englez, fiind în urma lui Liverpool, grupare aflată pe locul al doilea.
VIDEO Cupa Italiei: Juventus a învins la scor Sampdoria și s-a calificat în sferturi Juventus Torino s-a impus, marți, pe teren propriu, cu scorul de 4-1, calificându-se astfel în sferturile Cupei Italiei.
VIDEO Ianis Hagi a înscris un gol important pentru Glasgow Rangers Glasgow Rangers a obținut doar o remiză pe terenul echipei Aberdeen, scor 1-1, golul oaspeților fiind înscris de Ianis Hagi. Meciul a avut loc în etapa a 21-a din Premiership. Internaționalul român a fost titular şi a marcat în minutul 20.
Cupa Africii pe Națiuni: Senegal, Guineea și Gabon s-au calificat în optimi / Insulele Comore, victorie în fața Ghanei Senegal, Guineea și Gabon s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni, în urma rezultatelor înregistrate marți în grupele competiţiei găzduite de Camerun. Tot marți, reprezentativa Insulelor Comore a obținut prima victorie în istoria participărilor.
Deian Sorescu va juca în Polonia - Câți bani primește Dinamo Deian Sorescu se va transfera la echipa poloneză Rakow Czestochowa, a anunțat, marți, administratorul special al clubului Dinamo, Iuliu Mureşan. În vârstă de 24 de ani, Sorescu a marcat opt goluri în acest sezon, în 20 de meciuri pentru gruparea din Ștefan cel Mare.
Rapid București a transferat un jucător care a evoluat de 39 de ori pentru naționala Estoniei Internaționalul eston Mattias Käit este noul mijlocaș al echipei Rapid București a anunţat, marți, gruparea din Liga 1. Fotbalistul în vârstă de 23 de ani este al patrulea jucător transferat de giuleșteni în 2022.
Constantin Budescu nu mai vrea la Sepsi Sfântu Gheorghe - Ce motiv a invocat și cu ce echipă din Liga 1 negociază Laszlo Dioszegi, patronul clubului Sepsi Sfântu Gheorghe, a declarat că Constantin Budescu nu va mai semna cu echipa covăsneană, subliniind că acesta a ales să negocieze cu o altă echipă din Liga 1.