FOTBAL
Euro 2020, preliminarii: Gicu Grozav, indisponibil pentru meciurile cu Suedia şi cu Insulele Feroe - Man şi Nistor, convocați de urgență Gheorghe Grozav s-a accidentat la ultimul meci jucat la echipa de club, Kisvárda FC, astfel că a devenit indisponibil pentru meciurile primei reprezentative cu Suedia şi cu Insulele Feroe, a anunţat FRF.
​Euro 2020, preliminarii: Suedia, fără Lindelof (Manchester United) şi Jansson (Leeds) la meciul cu România Selecţionerul Suediei, Janne Andersson, a convocat 24 de jucători, pentru partida cu România, dar şi pentru următoarea, cea din 26 martie, contra Norvegiei, din preliminariile Euro-2020. Lipsesc fundaşii Viktor Lindelof (Manchester United) şi Pontus Jansson (Leeds United), aflaţi pe lista iniţială a convocaţilor, informează FRF.
Cristiano Ronaldo, anchetat de UEFA pentru gestul obscen de la meciul cu Atletico Madrid UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva atacantului portughez al echipei Juventus Torino, Cristiano Ronaldo, pentru comportament inadecvat, informează lequipe.fr.
VIDEO PSG - Marseille 3-1 / Parizienii, la a 25-a victorie în campionat - "Dublă" pentru Di Maria; Mbappe, gol și penalty ratat PSG obţinut a 25-a victorie în actuala ediție a campionatului din Franța şi se apropie cu paşi repezi de un nou titlu. Echipa lui Thomas Tuchel a câștigat derbiul cu Marseille, scor 3-1, grație golurilor marcate de Di Maria (55', 66') și Mbappe (45+2').
VIDEO Momentul unic în care adversarii îti recunosc valoarea: Messi, magia, aplauzele și numele scandat de suporterii lui Betis Barcelona nu este o echipă iubită pe terenul celor de la Betis, dar cu toate acestea Lionel Messi a reușit să îi determine pe suporterii andaluzi să îl aplaude și să îi scandeze numele. Momentul unic a venit după golul al treilea bifat de argentinian, o adevărată <operă de artă>. Barcelona s-a impus cu 4-1 și a mai făcut un pas spre cucerirea unui nou titlu de campioană a Spaniei.
VIDEO AC Milan - Inter 2-3 / Spectacol total în Derby della Madonnina - Nerazzurrii au urcat pe locul trei "Giuseppe Meazza" a fost gazda unui meci extrem de spectaculos. Inter a reușit o victorie la limită în Derby della Madonnina, scor 3-2, contra marii rivale AC Milan. În urma acestui succes, nerazzurrii au depășit-o pe AC Milan și au urcat pe locul trei în clasament.
​VIDEO Betis - Barcelona 1-4 / "Magicianul" Messi - Trei goluri și aplauze de la suporterii adversarilor Barcelona s-a impus cu 4-1 în fața celor de la Betis, într-o seară în care Messi a strălucit din nou. Argentinianul a marcat de trei ori în poarta andaluzilor, iar ultimul gol a fost o adevărată "bijuterie". Execuția decarului de la Barcelona i-a impresionat pe suporterii lui Betis, care l-au aplaudat și i-au scandant numele.​
VIDEO Alexandru Mitriţă, primul gol în MLS după o cursă superbă - Românul s-a distrat cu fundașii adverși Alexandru Mitriţă a marcat primul său gol în MLS, în meciul pe care echipa lui, New York City FC, l-a terminat la egalitate, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-2 (1-1), cu Los Angeles FC.
Liga 1, play-off: Astra - FCSB 0-2 / Două goluri în trei minute pentru roș-albaștri; FCSB rămâne la cinci puncte de lider FCSB a obținut prima victorie din play-off-ul Ligii 1, în deplasare, cu Astra Giurgiu. A fost 2-0 pentru echipa lui Teja, care a marcat ambele goluri în doar trei minute. În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul trei în clasament, la cinci puncte distanță de liderul CFR Cluj.
VIDEO Momente de panică la meciul Napoli vs Udinese - Portarul David Ospina s-a prăbușit pe teren după o accidentare la cap Portarul echipei Napoli, David Ospina, a fost transportat la spital, după ce s-a prăbuşit pe teren la meciul de duminică, disputat împotriva formaţiei Udinese, în etapa a XXVIII-a a campionatului italian Serie A.
VIDEO Liverpool a revenit pe primul loc în Premier League (2-1 cu Fulham); Chelsea, învinsă de Everton (scor 2-0) Liverpool a obținut o victorie importantă în lupta pentru titlu cu Manchester City. "Cormoranii" s-au impus cu 2-1 pe terenul celor de la Fulham și au revenit provizoriu pe prima poziție în clasament (City are un meci mai puțin disputat). În altă partidă a zilei, Chelsea a fost învinsă de Everton, pe Goodison Park, scor 2-0.
VIDEO Bayern Munchen s-a distrat cu Mainz (scor 6-0) - Hat-trick pentru James Rodriguez După ce în etapa precedentă a făcut instrucție cu Borussia Monchengladbach (scor 5-1), Bayern Munchen a desființat-o și pe Mainz. Bavarezii s-au impus cu un categoric 6-0 și au urcat pe primul loc în Bundesliga.
​VIDEO Cupa Angliei: Brighton, victorie cu Millwall la loviturile de departajare - Programul semifinalelor Brighton, fără atacantul Florin Andone, accidentat, a reuşit să se califice în semifinalele Cupei Angliei pentru prima dată după 1983. Formaţia din Premier League a eliminat, duminică, în deplasare, echipa Millwall din Championship, după executarea loviturilor de departajare.
Liga 1, play-out: Dinamo, învinsă de Gaz Metan (scor 2-1) - Caiado a înscris golul victoriei după o gafă a lui Ricardo Grigore Dinamo a fost învinsă în deplasare de Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, în a doua etapă a play-out-ului Ligii 1. Portughezul David Caiado a înscris golul victoriei pentru medieșeni, după o gafă comisă de fundașul Ricardo Grigore.
VIDEO Genoa - Juventus 2-0 / Prima înfrângere pentru "Bătrâna Doamnă" în actualul sezon din Serie A Genoa, cu portarul Ionuț Radu titular, i-a administrat lui Juventus prima înfrângere din actualul sezon de Serie A. Fără Cristiano Ronaldo (nu a fost inclus în lot), "Bătrâna Doamnă" a fost învinsă cu 2-0 la capătul unui meci în care nu a trimis nici măcar un șut pe spațiul porții.
Liga 2: Ripensia Timișoara - Sportul Snagov 1-2 / Snagov revine pe primul loc Sportul Snagov a câștigat partida disputată în deplasare cu Ripensia Timișoara, scor 2-1, în etapa a XXV-a din Liga a 2-a la fotbal. Ilfovenii au ajuns astfel la a cincea victorie consecutivă și au revenit pe primul loc în clasament, cu un avans de două puncte față de U Cluj (ocupanta locului secund).
Portarul echipei de futsal a Noii Zeelande, printre victimele masacrului de la Christchurch Portarul naţionalei de futsal a Noii Zeelande, Atta Elayyan, se numără printre victimele atacurilor de vineri de la cele două moschei din Christchurch, a anunţat federaţia neo-zeelandeză.
VIDEO Cupa Angliei: Manchester United, eliminată de Wolverhampton în sferturi (scor 2-1) După ce în tururile precedente le-a eliminat pe Arsenal și Chelsea, Manchester United a fost învinsă surprinzător de Wolverhampton în sferturile Cupei Angliei și a părăsit competiția. A fost 2-1 pentru formația care se află pe locul 7 în Premier League.
Liga 1, play-off: Viitorul - CFR Cluj 0-1 / Păun, decisiv pentru echipa lui Minteuan CFR Cluj a învins-o pe FC Viitorul cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, în deplasare, la Ovidiu, într-un meci din etapa a doua a fazei play-off a Ligii I de fotbal.
Cupa Angliei: Manchester City, în semifinale după un meci nebun cu Swansea (scor 3-2) - "Cetățenii" au fost conduși cu 2-0 la pauză Manchester City s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei după o victorie dramatică obținută pe terenul celor de Swansea, echipă din Championship. "Cetățenii" au fost conduși cu 2-0 la pauză, însă au revenit spectaculos în repriza secundă și s-au impus cu 3-2, grație unui gol marcat de Aguero în minutul 88.