FOTBAL
VIDEO FC Metz (liga secunda) invinge pe Stade Gerland, acolo unde Steaua nu a contat Olympique Lyon a parasit Cupa Ligii Frantei la fotbal dupa ce a fost invinsa clar, scor 3-1, pe propriul teren, de FC Metz, o formatie din liga a doua. Faza meciului s-a petrecut in minutul 67, atunci cand dupa o eroare in lant a defensivei campioanei din Hexagon, Rocchi a punctat si a inchis tabela.
VIDEO Galacticii eliminati de o echipa din liga a treia/ Bueno reuseste un golazo Real Madrid a fost eliminata surprinzator din Cupa Spaniei de modesta formatie Real Union (liga a treia din Spania), dupa ce a primit un gol in minutul 90. A fost 4-3 pentru galactici, rezultat insuficient dupa ce Union castigase in partida tur cu 3-2. Golul serii a fost marcat de Bueno, fotbalistul Madridului reusind un adevarat golazo.
Parintele blaturilor din Italia, Luciano Moggi, risca sase ani de inchisoare Luciano Moggi, fostul manager general al lui Juventus Torino, a fost acuzat de procuratura italiana ca s-a folosit de o agentie de manageriat pentru a manipula piata transferurilor din Italia, infractiune in urma careia se poate alege cu sase ani de inchisoare. In afacerea murdara mai sunt implicati fiul sau, Alessandro, si Davide Lippi, baiatul lui Marcello Lippi, selectionerul Squadrei Azzurra, informeaza Gazzetta dello Sport.
VIDEO Oricine poate fi Cristiano Ronaldo
Pentru a fi la fel de tehnic precum Cristiano Ronaldo nu trebuie decat sa-i purtati echipamentul produs de americanii de la Nike. Ultima reclama in care apare starul portughez ne demonstreaza cum putem sa-l copiem pe Ronaldinho la suturile consecutive in transversala sau cum sa facem minunatii cu mingea la fel ca septarul de pe Old Trafford.
Dani Coman nu mai este jucatorul Rapidului Rapid a ramas fara portarul Dani Coman. Incepand de astazi (marti), Coman este liber de contract dupa ce FRF a aprobat memoriul jucatorului depus in august. Mai mult, clubul Rapid este obligat sa-i plateasca jucatorului "ratele contractuale restante".
Portarul Daniel Coman nu mai este sub contract cu Rapid Portarul Danut Coman este liber de contract dupa ce azi, el a depus un memoriu prin care a solicitat intreruperea contractului de munca dintre el si Rapid Bucuresti. Camera pentru Solutionarea Litigiilor a FRF a mai decis ca Rapid sa ii plateasca lui Coman banii datorati pe ultimele doua luni. Rapid are la dispozitie cinci zile sa depuna apel la hotarare.
Victor Piturca l-a convocat la nationala pe baiatul sau, Alexandru Piturca "Nivelul de la nationala e prea ridicat pentru Trica si Danciulescu", spunea Victor Piturca in urma cu doua zile. Selectionerul a actionat in consecinta si pentru turneul de pregatire care va avea loc in Oman l-a inclus in lotul largit pe baiatul sau, Alexandru Piturca. Atacantul de la Pandurii Targu Jiu a marcat in acest sezon 4 goluri.
FC Timisoara, prima echipa calificata in sferturile Cupei Romaniei FC Timisoarea este prima echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Romaniei. Dupa esecul din campionat, 0-3, cu Dinamo, timisorenii au reusit sa treaca de echipa din Liga II, Dunarea Galati, scor 2-1. Intra in articol si afla programul complet al optimilor Cupei Romaniei
Mircea Sandu: Rapid ar putea sa fie retrogradat daca intra in faliment Mircea Sandu avertizeaza conducatorii Rapidului ca daca jucatorii isi vor depunde pe 30 noiembrie memoriile pentru a deveni liberi de contract, formatia din Giulesti ar putea sa fie retrogradata incepand cu sezonul urmator. Daca Rapid intra in faliment, clubul ar putea sa isi intrerupa activitatea in prima liga.
Dani Coman: Voi mai avea o discutie cu cei din conducere Dani Coman s-a prezentat la Comisia de Disciplina. Portarul Rapidului a depus un memoriu pentru a deveni jucator liber de contract dar isi doreste sa mai aiba o ultima runda de negocieri cu George Copos. Posibila sa destinatie ar fi FC Brasov in cazul in care nu va mai ramane in Giulesti.
Cupa Romaniei: Unirea Urziceni - Otelul Galati 1-0 / Unirea, prea tare pentru Otelul Ialomitenii s-au calificat in sferturile de finala castigand la limita un meci controlat cu autoritate din primul si pana in ultimul minut. Danalache a deschis scorul in minutul 82, dintr-un penalty pe care in prima instanta Gribauskas l-a aparat, insa a resprins in fata, in piciorele atacantului Unirii. Lovitura de pedeapsa a fost usor acordata, insa trebuie mentionat ca in minutul 67, Galamaz a fost impins in careu, dar centralul Bogaciu nu a dictat penalty, desi se impunea.
VIDEO Del Piero? Juninho? Cine este cel mai bun executant de lovituri libere? Ronaldinho? Goal.com l-a introdus pe Mutu intr-un chestionar la care iubitorii fotbalului sunt rugati sa raspunda la intrebarea cine este cel mai bun executant de lovituri libere din lume. Juninho si Del Piero sunt preferatii cititorilor. Atacantul lui Juventus a reusit patru goluri din lovituri libere pana acum, in acest sezon, unul inscriindu-l in poarta lui Real Madrid, chiar pe Bernabeu.
Ca la Rapid, la nimeni: Nu a demisionat nimeni Zi nebuna astazi, la Rapid. Dimineata, Constantin Zotta isi anunta demisia din functia de director general. "Nu mai vreau sa am de-a face cu Rapid", spunea Zotta la GSP TV. S-a zvonit ca acelasi lucru l-au facut si Constantin Toma, Alexandru Bunea si Dragos Nedelcu. George Copos anunta ca joi va avea o ultima runda de negocieri cu Fathi Taher. Bunea: "Mi-am inaintat demisia, nu mai am legatura cu Rapid", spunea dimineata Bunea. "Astazi, eu si domnul Toma am demisionat", confirma si Dragos Nedelcu zvonurile aparute. Insa la ora 18:00, pe site-ul oficial al gruparii din Giulesti, Constantin Toma a publicat un comunicat de presa: "Nimeni nu si-a dat demisia de la Rapid!"
Borcea: Steaua nu o sa ne mai ajunga niciodata! Cristi Borcea este euforic. Dupa victoria "cainilor" de la Timisoara si remiza inregistrata in Giulesti intre Rapid si Steaua, presedintele executiv al lui Dinamo deja se vede campion. Oficialul ros-albilor crede ca Steaua nu mai poate sa ajunga echipa sa nici daca face maxim de puncte in urmatoarele etape.
Michel Platini vine in inspectie la Stadionul National Presedintele UEFA, Michel Platini, va face o vizita la Bucuresti la sfarsitul acestei saptamani (joi si vineri) pentru a vedea la fata locului cum decurg lucrarile la Stadionul National din Complexul Sportiv Lia Manoliu. Platini va sustine si o conferinta de presa, vineri, alaturi de Mircea Sandu.
Zotta: Ce bine ar fi fost daca arbitra Deaconu, am fi castigat cu 3-0 Rapidistii regreta ca Alexandru Deaconu n-a arbitrat derby-ul Rapid - Steaua de duminica, pentru ca ar fi oprit meciul si aceasta ar fi fost singura modalitate pentru giulesteni sa se impuna. Constantin Zotta, oficialul Rapidului, isi dorea ca Rapid sa castige la masa verde meciul, in urma incidentelor provocate de fani.
Luciano Moggi: Era mai bine in Serie A pe vremea mea, inainte de Calciopoli Omul din cauza caruia Juventus Torino a retrogradat in Serie B si mai multe echipe au fost depunctate in urma scandalului Calciopoli, regreta vremurile cand conducea gruparea torineza. Luciano Moggi nu mai vrea sa auda de fotbal, dar crede ca pe vremea lui, fotbalul italian era mult mai cinstit.
Un fotbalist englez a dedicat un gol unui om care a ucis doi copii David Norris a fost singurul marcator in partida din Championship, dintre Ipswich Town si Blackpool (1-0). Mijlocasul i-a dedicat golul fostului sau coleg, Luke McCormick. Pana aici nimic deosebit. Dar cand afli ca McCornick este in inchisoare dupa ce a condus sub influenta bauturilor alcoolice si a ucis doi copii, gestul ia o turnura nefericita.
Fara galerii in deplasare/ Dumitru Dragomir: Voi propune ca fanii sa nu mai mearga, doi ani, cu echipele in deplasari Dumitru Dragomir le-a pus gand rau suporterilor dupa incidentele petrecute in tribune la derbiul Rapid-Steaua. "Voi propune ca suporterii sa nu mai insoteasca echipele in deplasare", a anuntat presedintele LPF care nu a ezitat sa-i critice pe oficialii din Giulesti pentru proasta organizare.
VIDEO Ronaldinho, din nou providential/ Milan pierde victoria in ultimele secunde Roata s-a intors pentru italienii de la AC Milan. Dupa ce au invins in ultimele secvente ale partidei cu Braga din Cupa UEFA, scor 1-0, milanezii au pierdut victoria in deplasarea de la Lecce in minutul 93. Ronaldinho continua evolutiile deosebite din tricoul rosso-nerrilor, Borriello rateaza din toate pozitiile, iar Inter devine noul lider din Serie A.