FOTBAL
Razvan Lucescu: Esti o vagaboanda! Antrenorul Razvan Lucescu (FC Brasov), afectat de infringerea suferita in fata lui Dinamo 2 (meci din Liga secunda), si-a pierdut stapinirea sinelui si a atacat prestatia arbitrei Teodora Albon cu expresii care nu prea intra in constructia unui FC Brasov european, asa cum se tot lauda administratorii clubului: pentru Lucescu jr., Teodora Albon este "javra ordinara" si "vagaboanda".
VIDEO Pandurii-Steaua 0-1. Au venit, au batut, n-au jucat nimic Steaua a avut o prestatie modesta la Targu Jiu, in compania ultimei clasate din Liga Intai, Pandurii, care venea dupa 15 infrangeri consecutive. Fara Dica si Lovin, suspendati dupa galbenele primite in derbiul cu CFR, ros-albastrii au fost in dese randuri dominati categoric de trupa lui Eugen Neagoe, dar au marcat un gol la singura greseala a lui Mingote, care a respins in fata mingea lui Habibou, iar Ovidiu Petre a indeplinit o simpla formalitate de la trei metri.
Barnsley doboara al doilea gigant: dupa Liverpool i-a venit randul lui Chelsea Divizionara secunda Barnsley este marea surpriza a Cupei Angliei, ajungand in semifinale dupa victoria cu 1-0 in fata lui Chelsea Londra, detinatoarea trofeului. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Katode Odejayi in minutul 66. In optimi, Barnsley eliminase pe Liverpool, chiar pe terenul cormoranilor.
Stuttgart invinge a doua clasata, Bremen cu un scor de tenis Meciul etapei a 23-a din Bundesliga s-a jucat la Stuttgart unde campioana VfB a invins pe Werder Bremen, locul doi in actualul sezon, cu 6-3. La gazde, Marica a fost titular si a fost schimbat in minutul 62, iar Sergiu Radu a ramas pe banca tot meciul. Liderul Bayern a profitat de esecul lui Bremen si s-a distantat la sapte puncte, dupa victoria cu Karsruhe. Iar Duisburg, cu Niculescu, Tararache si Filipescu titulari, a remizat acasa cu Rostock.
VIDEO Manchester United, eliminata in Cupa Angliei. Adio tripla! Manchester United a parasit Cupa Angliei in faza sferturilor de finala, dupa esecul de pe teren propriu cu Portsmouth. Unicul gol al intalnirii a fost marcat pentru echipa din sudul Angliei in minutul 78, cand Muntari a transformat un penalti. La acea faza, portarul lui United, Kuszczak, cel care intrase la pauza in locul lui Van der Sar, a fost eliminat, iar poarta a fost aparata pe final de fundasul Rio Ferdinand.
Brasovul lui Razvan Lucescu s-a incurcat de Dinamo 2 FC Brasov, liderul autoritar din Seria 1 a Ligii Secunde, a pierdut al doilea meci in acest sezon pe stadionul lui Dinamo 2. Echipa secunda a "cainilor" a invins cu 2-1 dupa ce a jucat 70 de minute cu un om in plus si a inregistrat al 14-lea meci la rand fara infrangere. Maldarasanu a deschis scorul pentru brasoveni, dar Bogdan Niculae a fost apoi eliminat pentru un fault in careu si Damaschin a transformat penaltiul, marcand ulterior si golul victoriei.
VIDEO CFR Cluj-Gloria Buzau 2-0/ Prea tari pentru "Steluta" CFR Cluj si-a refacut moralul dupa esecul cu Steaua, trecand fara probleme de Gloria Buzau, echipa botezata "Steluta" de conducerea ardelenilor dupa ce Gigi Becali, patronul Stelei, a anuntat ca este si finantator la buzoieni. Doua goluri superbe, semnate de Trica si Dubarbier, si un penalti acordat usor si ratat de Cadu, sunt punctele cheie ale succesului care duce pe CFR la opt puncte de a doua clasata, Rapid, cel putin pana duminica.
Bursa speratului degeaba Prima data a spus-o Valvis. Soptit, intr-un mod care m-a facut sa cred ca pregateste o revolutie. Apoi, dupa cateva zile, a rostit-o public Dinu Gheorghe, spre ciuda aceluiasi Valvis care dorea sa o prezinte el intr-o conferinta de presa. De ani buni, oameni care investesc in fotbal sau administreaza grupari vehiculeaza posibilitatea listarii la bursa a cluburilor cu seninatatea si optimismul celor care deja au demarat proiectul si  care se afla in faza de laudare intemeiata a succesului evident pe care-l vor obtine.
S-au decis semifinalele Cupei Vineri a avut loc tragerea la sorti a semifinalelor Cupei Romaniei Timisoreana la fotbal. Liderul Ligii 1, CFR Cluj va intilni Dacia Mioveni, iar Unirea Urziceni va juca impotriva Gloriei Buzau.
VIDEO Anderlecht - Bayern 0-5/ Cind panzerele joaca fotbal... Marea favorita a Cupei UEFA, Bayern Munchen a rezolvat problema calificarii in sferturi inca din meciul-tur: germanii au cistigat cu 5-0 pe terenul lui Anderlecht Bruxelles, intr-o seara care a semanat cu un cosmar pentru portarul belgienilor. tabela a fost deschisa de o executie de exceptie a lui Altintop, apoi a fost inchisa printr-o reusita de acelasi nivel, semnata de francezul Ribey...
VIDEO Mutu, comentator TV la victoria Fiorentinei cu Everton (2-0) Internationalul Adrian Mutu a comentat alaturi de Cosmin Baleanu meciul Fiorentina - Everton 2-0 (Cupa UEFA), transmis de Kanal D. Mutu a semnat un contract de parteneriat de imagine cu postul de televiziune care va transmite in lunile urmatoare un reality show ce are ca subiect viata fotbalistului roman.
Jocul de-a Rapidul: Taher cumpara un fotbalist pentru giulesteni (VIDEO) In rezumat: luni, Taher si Copos neaga ca s-ar fi inteles pentru vinzarea Rapidului catre Griro. Marti, apare informatia ca fostele Ateliere Grivita cumpara publicitate la Rapid (inscriptionind numele Griro pe tricourile giulestenilor)! Joi seara, intr-o emisiune de televiziune, enigma se accentueaza: Taher anunta ca va cumpara un jucator pentru Rapid. In aceeasi emisiune, atit Taher, cit si patronul Copos neaga o data in plus vreun acord privind preluarea clubului de catre Griro. Fragment VIDEO: "Turcescu: Va puteti da cuvintul de onoare ca nu aveti nicio intelegere cu George Copos?""Taher: Nu imi pot da cuvintul de onoare in orice chestiune".
Cupa UEFA: rezultatele mansei-tur din optimi de finala Bayern Munchen a zdrobit pe Anderlecht Bruxelles chiar pe stadionul acesteia, scor 5-0, si principala favorita a Cupei UEFA este 99% calificata in sferturile de finala. Fiorentina a facut un pas important spre faza urmatoare dupa victoria cu 2-0 pe teren propriu cu Everton, iar Juande Ramos are sanse minime sa-si apere trofeul castigat in ultimii doi ani cu FC Sevilla. Tottenham, noua echipa a spaniolului, a fost invinsa acasa de PSV. Cosmin Contra a iesit invingator din duelul romanilor. Getafe, la care Contra a jucat tot meciul, a castigat cu 2-1 pe terenul Benficai Lisabona cu Sepsi integralist.
Pandurii - Steaua se va juca cu casa inchisa Biletele puse in vanzare pentru partida dintre Pandurii Targu-Jiu si Steaua, contand pentru etapa cu numarul XXII a Ligii 1, s-au vandut in doar aproximativ patru ore, interesul pentru a vedea la lucru echipa pregatita de Marius Lacatus fiind unul enorm.
Noul sezon de Liga 1 va debuta pe 26 iulie Comitetul Executiv al FRF a stabilit ca noua editie a Ligii 1 la fotbal (2008-2009) sa inceapa in data de 26 iulie, urmand ca turul sa se termine cu etapa numarul XVII, care va avea loc in ziua de 29 noiembrie. Returul va debuta pe 28 februarie, cu etapa a-XVIII-a, in timp ce ultima runda a fost programata la data de 13 iunie 2009.
Cornel Dinu: Dinamo are nevoie de liniste si de mai putine vorbe Administratorul delegat al celor de la Dinamo Bucuresti, Cornel Dinu, este de parere ca la gruparea din Stefan cel Mare este nevoie de mai multa liniste si de mai multe fapte in locul vorbelor. Fostul international vorbeste despre parcursul "cainilor" din acest campionat ca fiind unul normal, in viata fiecarei grupari existand suisuri si coborasuri.
Lacatus: Nu mai avem nicio sansa la titlu daca pierdem la Targu-Jiu Tehnicianul Stelei, Marius Lacatus, a precizat ca daca echipa pe care o pregateste va pierde in deplasarea de la Targu-Jiu, iar CFR-ul va invinge pe Gloria Buzau, sansele ca formatia din Bulevardul Ghencea sa castige campionatul devin nule.
VIDEO Fernando Torres, hattrick impotriva celor de la West Ham Liverpool a dispus pe Anfiel Road de West Ham United, scor 4-0, intr-un meci restanta contand pentru etapa cu numarul doi din Premier League. Protagonistul partidei a fost spaniolul Fernando Torres, adus in vara de la Atletico Madrid, cel care a punctat de trei ori pentru "cormorani" in minutele 8, 61, si 83.
VIDEO Schalke se califica dramatic dupa lovituri de departajare Germanii de la Schalke 04 au obtinut biletele pentru sferturile de finala ale Champions League dupa executarea loviturilor de la 11 metri pe terenul celor de la FC Porto, dupa 120 de minute portughezii invingand cu 1-0, exact scorul cu care au castigat nemtii cu doua saptamani in urma.
Injurati, injurati si iar injurati! Toata lumea l-a vazut pe Lacatus spumegind la propriu, in timp, ce era placat cu disperare de secunzi pentru a nu tabari asupra lui Trica si a-i preda, probabil, o dureroasa “lectie despre maniere”. Toti i-am vizionat coregrafia martiala, tehnica desavirsita a datului ochilor peste cap, inaltarea patetica a privirii, parca spre un martor nevazut al jignirii impardonabile pe care tocmai o incasase (dar nu pentru a-si scuza iesirea ci, din contra, pentru a se scuza ca nu-l poate pedepsi cum se cuvine pe mirlan). Toata lumea l-a vazut apoi la conferinta de presa minimalizind evenimentul, dindu-l la spate cu dexteritatea musamalizant-concilianta specifica ”spiritului” fotbalistic de sorginte carpato-danubiano-dimboviteana.