FOTBAL
George Ogararu revine la nationala in amicalul cu Letonia Victor Piturca a facut publica lista celor 12 stranieri convocati pentru partida amicala cu Letonia, care va avea loc in data de 20 august, la Urziceni. Surprinde revenirea lancierului George Ogararu la prima reprezentativa dupa ce la EURO 2008 a fost lasat acasa.
Iuliu Muresan: Nu sunt nebun sa tin cu Galata, dar vreau sa facem macar un punct in plus in grupe fata de Steaua Iuliu Muresan, spre deosebire de Cristi Borcea, isi doreste ca Steaua sa se califice in grupele Ligii Campionilor, insa nu vrea ca formatia din Ghencea sa faca mai multe puncte decat echipa antrenata de Ioan Andone.
Real Madrid l-a transferat pe Van der Vaart prin sms Jurnalistii germani de la Bild precizeaza ca oficialii celor de la Real Madrid le-au comunicat reprezentantilor echipei SV Hamburg prin intermediul sms-ului ca sunt de acord sa plateasca 16 milioane de euro in schimbul internationalul olandez Rafael Van der Vaart. Un mesaj de tip text l-a transferat pe mijlocas pe Santiago Bernabeu.
Transferul lui Radoi la Inter, o pacaleala? Mourinho urmareste alti jucatori si explica de ce nu ar avea nevoie de un fundas Site-ul calciomeracto.it anunta ca Gigi Becali si-a redus pretentiile legate de transferul lui Radoi. Vrea 2 milioane pentru un imprumut si inca 12, daca Mirel va confirma la Inter. Problema este ca Jose Mourinho urmareste alti jucatori pe care ii vrea la formatia sa.
Mircea Lucescu: Nu as avea nicio problema daca as antrena pe Steaua! Mircea Lucescu spune ca nu are nimic impotriva daca ar antrena Steaua, chiar daca Il Luce s-a confundat cu istoria lui Dinamo si a antrenat o scurta perioada si in Giulesti. Pentru tehnicianul lui Sahtior nu exista sentimente, ci doar profesionalism.
Van der Vaart: Voi juca la Real Madrid, e un vis devenit realitate Fotbalistul olandez Rafael Van der Vaart va ajunge, dupa mai multe saptamani de incertitudine, la Real Madrid, SV Hamburg, fosta sa echipa, si campioana Spaniei ajungand la o intelegere. In schimbul a 13 milioane de euro internationalul batav a fost transferat pe Santiago Bernabeu.
VIDEO Rogerio Ceni (portarul lui Sao Paulo) a marcat doua goluri contra lui Vasco da Gama Portarul Rogerio Ceni, cunoscut pentru apetitul sau ofensiv, a reusit sa marcheze de doua ori pentru echipa sa, FC Sao Paulo, in partida castigata cu 4-0 in fata celor de la Vasco da Gama. Disputa a contat pentru etapa cu numarul 17 din campionatul brazilian de fotbal.
Steaua - locul 77, Manchester lider mondial Steaua ramane echipa de club din Romania clasata cel mai bine in ierarhia realizata de Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Fotbalului, locul 77 - in coborare cu sase pozitii fata de luna trecuta, intr-un clasament unde lider autoritar se mentine Manchester United.
Borcea: Sper ca Steaua sa nu se califice in Liga Campionilor! Cristi Borcea nu se dezminte. Directorul executiv al lui Dinamo spera ca Steaua sa piarda calificarea in grupele Ligii Campionilor in dauna turcilor de la Galatasaray. Oficialul le doreste stelistilor un parcurs cat mai bun in Cupa UEFA.
VIDEO Super goluri in Mexic: lob de la 25 de metri si gol din foarfeca de la 11 metri Cele mai frumoase goluri din acest weekend s-au dat in campionatul din Mexic. Cabanas in partida Deportivo Coluca - Club America si Romero in meciul Atlas Gualajara - Cruz Azul au marcat doua goluri senzationale. Primul a reusit un gol ce seamana cu cel pe care l-a reusit Hagi la World Cup '94 in meciul cu Columbia, iar Romero a marcat din foarfeca, sub bara, de la 14 metri!
VIDEO Wesley Sneijder, atacat violent de Diaby/ Sase luni de pauza fortata Olandezul Wesley Sneijder a suferit o leziune la ligamentele genunchiului drept in partida amicala Arsenal - Real Madrid, scor 1-0, dupa ce a fost atacat violent de tunarul Abou Diaby. Mijlocasul madrilenilor va fi nevoit sa ia o pauza de cel putin sase luni de zile.
Mirel Radoi: Plec cu inima impacata. Ma voi intoarce dupa medalia de campion Mirel Radoi, capitanul Stelei, a precizat la sfarsitul partidei cu FC Brasov, castigata cu 2-1, ca este foarte fericit de faptul ca Jose Mourinho il doreste la Internationale Milano si ca la terminarea perioadei de imprumut se va intoarce in Ghencea pentru a-si lua medalia de campion.Crezi ca Mirel Radoi se va adapta la Inter Milano?
Borcea vrea sa faca economie la Dinamo: As da bani de la mine ca sa scap de niste jucatori Cristi Borcea spune ca ar oferi bani din propriul buzunar, numai sa plece cativa jucatori de la Dinamo. "Cainii" incearca sa le gaseasca de ceva timp contracte unor fotbalisti straini, adusi cu surle si trambite, care au un salariu exorbitant, dar care au dezamagit crunt.
FINAL Steaua - FC Brasov 2-1/ Primul succes al stagiunii vine in fata propriilor suporteri Steaua bifeaza prima victorie din actuala editie a Ligii 1 la fotbal in fata Brasovului pregatit de Razvan Lucescu. Au punctat Dayro Moreno, minutul 31, si Bernhardt, minutul 88, respectiv Mihai Roman, minutul 55, pentru o victorie muncita si meritata a vicecampioanei Romaniei.
FINAL Dinamo Bucuresti - Gaz Metan Medias 1-0 / "Caini" inofensivi, spectatori nemultumiti Dinamo a platit scump pentru victoria din meciul cu Gaz Metan Medias: Bratu a fost lovit la glezna si va lipsi in meciul cu C.S. Otopeni.Cu un om in plus timp de 70 de minute, dinamovistii nu au reusit sa inscrie decat un gol, si acela dintr-un penalty, corect acordat de "centralul" Martis. B.D. in actiune, doar 30 de minute, Bratone accidentandu-se dupa golul reusit din penalty.
VIDEO Kalac gafeaza incredibil/ Chelsea umileste Milanul cu 5-0! Zeljko Kalac, portarul celor de la AC Milan, a gafat incredibil in partida pierduta umilitor, scor 5-0, de catre milanezi in fata de la Chelsea, contand pentru finala mica a turneului Cailor Ferate Ruse. Australianul a luftat, a primit gol printre picioare si a aratat ca fosta campioana a Europei este deficitara la capitolul goalkeeper.
VIDEO Liverpool - Glasgow Rangers 4-0/ Galop de sanatate pentru cormorani Liverpool s-a distrat cu Glasgow Rangers, a invins cu 4-0, intr-o partida amicala care s-a desfasurat pe "Ibrox Park" din Glasgow. Au punctat Torres, minutul 23, Ngong, minutul 57, Benayoun, minutul 59 si Xavi Alonso, minutul 71, pentru o victorie facila a cormoranilor.
VIDEO Juventus invinge pe Arsenal dupa o mare eroare de arbitraj Juventus Torino a dispus de Arsenal, scor 1-0, intr-o partida amicala, gratie unei reusite a francezului David Trezeguet (minutul 37), cel care se afla intr-un offside imens in momentul in care a punctat decisiv. Intalnirea a avut loc la Londra si a contat pentru turneul Emirates Cup.
Jose Peseiro, omul momentului in Giulesti Portughezul Jose Peseiro a reusit deja sa castige inimile suporterilor giulesteni dupa numai doua etape disputate in Liga 1. Rapidul e pe val: a marcat cinci goluri, nu a primit niciunul, are maximum de puncte si se anunta o candidata serioasa la castigarea campionatului.
FINAL Farul Constanta - Rapid Bucuresti 0-2 / Rapid ia viteza Giulestenii castiga la Constanta si ridica din nou stacheta pentru CFR Cluj. Cele doua echipe se vor intalni etapa viitoare in Giulesti!Echipa latino a lui Peseiro incepe sa fie o certitudine. Spadacio a reusit doua goluri, Julio Cesar si Cesinha au fost cei mai buni de pe teren iar Joao Paolo nu a fost de trecut la mijlocul terenului.Acceseaza linkul pentru a vedea marcatorii etapei a doua, rezultatele etapei si clasamentul complet!