Dan Petrescu, antrenor CFR

Liga 1: CFR Cluj - Astra 2-0

de A.I. HotNews.ro
Sâmbătă, 17 Feb 2018 Sport | Fotbal
CFR Cluj a ajuns la borna 56 de puncte, dupa ce a castigat (2-0) meciul disputat in "Gruia" cu Astra Giurgiu (Liga 1, etapa XXV). Culio (9') si Tucudean (67') au securizat victoria trupei lui Dan Petrescu. Liderul din Liga 1 asteapta acum un rezultat pozitiv din partea lui Dinamo in derbiul de duminica cu FCSB pentru a se distanta in clasament.
Barca, trei puncte pe terenul lui Eibar

​VIDEO Barcelona, victorie cu emotii pe terenul bravei Eibar (2-0)

Eibar a jucat de la egal la egal cu Barcelona chiar si in inferioritate numerica, formatia pregatita de Jose Mendilibar reusind o prestatie foarte buna impotriva catalanilor. Luis Suarez a deschis rapid scorul (16'), iar golul care a adus linistea a venit de-abia in minutul 88 (Jordi Alba). Orellana a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene in minutul 66. Este prima victorie a liderului dupa doua remize consecutive in Primera Division.
Sondaj FCSB

SONDAJ Ce sanse are FCSB sa se califice dupa returul cu Lazio?

de Red. Stiri HotNews.ro
Vineri, 16 Feb 2018 Sport | Fotbal
FCSB a reusit o surpriza majora joi seara in Europa League, invingand cu 1-0 echipa italiana Lazio la Bucuresti. Returul de la Roma va fi decisiv pentru calificarea in optimile competitiei.

• Sondaj HotNews.ro: Ce sanse de calificare credeti ca are FCSB?
Europa League

Europa League: AC Milan, Arsenal si Atletico Madrid, cu un pas in optimi - Napoli, invinsa pe teren propriu de RB Leipzig (Rezultatele complete ale serii)

de Diana Ene HotNews.ro
AC Milan, Arsenal si Atletico Madrid au facut un pas important catre calificarea in optimile Europa League, dupa ce au castigat categoric meciurile din prima mansa a 16-imilor competitiei. In alta partida a serii, RB Leipzig  a revenit dupa ce a fost condusa cu 1-0 de Napoli si a castigat cu 3-1 pe "San Paolo".

Europa League: Napoli invinsa de RB Leipzig, scor 3-1; Atletico a trecut de FC Copenhaga, scor 4-1

de I.B. HotNews.ro
Formatia Napoli, fara Vlad Chiriches, accidentat, a fost invinsa, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de echipa RB Leipzig, in prima mansa a 16-imilor Ligii Europa. Tot in aceasta competitie, Atletico Madrid a invins FC Copenhaga, scor 4-1, potrivit news.ro.

Europa League: Ludogoret - AC Milan, scor 0-3; Kovacs a acordat doua penaltiuri si a eliminat un jucator la Nice - Lokomotiv

Joi, 15 Feb 2018 Sport | Fotbal
Formatia Ludogoret Razgrad, cu Cosmin Moti integralist, a fost invinsa, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, de echipa AC Milan, in prima mansa a 16-imilor de finala ale Ligii Europa. Tot joi, OGC Nice a fost invinsa acasa de Lokomotiv Moscova, scor 3-2, intr-o partida arbitrata de Istvan Kovacs. Centralul roman a acordat doua penaltiuri si a eliminat un jucator
Nicolae Dica

Europa League: FCSB vs Lazio 1-0/ Victoria daruirii - Echipa lui Dica viseaza la calificare

FCSB a avut o evolutie peste asteptari in prima mansa a 16-imilor Europa League, reusind un rezultat care mentine intacte sansele la calificarea in faza urmatoare a competitiei: 1-0 in fata lui Lazio Roma, pe "Arena Nationala". Chiar daca diferenta valorica dintre cele doua grupari ramane una uriasa, elevii lui Dica au facut diferenta prin daruire si spirit de lupta. Victoria a venit gratie reusitei lui Harlem Gnohere (29'), la capatul unui contraatac de manual al ros-albastrilor. Finalul meciului a fost unul nebun, italienii atacand cu toate liniile, insa vicecampioana Romaniei a rezistat eroic.
Echipa nationala de fotbal a Romaniei

Clasamentul FIFA: Romania a urcat patru pozitii - "Tricolorii" ocupa locul 36

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a urcat patru locuri, pana pe pozitia 36, cu 737 de puncte, in clasamentul FIFA-Coca Cola, dat publicitatii joi. Germania se mentine pe prima pozitie, fiind urmata de Brazilia si Portugalia.
Liverpool, victorie la scor cu Porto

VIDEO Porto - Liverpool 0-5/ "Cormoranii", deja cu gandul la partida din sferturi

Liverpool n-a avut nicio emotie pe terenul celor de la FC Porto si a rezolvat ecuatia calificarii inca din primul joc. Trupa lui Jurgen Klopp s-a impus cu un categoric 5-0, iar returul de pe Anfield se anunta a fi unul foarte linistitor. Sadio Mane a fost eroul partidei de pe "Dragao", senegalezul reusind sa inscrie trei goluri.
Cristiano Ronaldo, dubla cu PSG

VIDEO Real Madrid - PSG 3-1/ Victorie obtinuta pe final de meci - "Galacticii", favoriti la calificare

Real Madrid (campioana en-titre a Europei) a luat o optiune serioasa pentru calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a castigat disputa de pe teren propriu in fata celor de la PSG, scor 3-1. "Galacticii" si-au asigurat victoria cu doua goluri reusite pe final de meci.

​Europa League: FCSB vs Lazio (de la ora 22:05)/ Testul de maturitate pentru Nicolae Dica (Programul complet al serii)

Nicolae Dica se afla in fata celui mai important meci din cariera lui de antrenor, FCSB urmand sa o infrunte pe Lazio Roma, in prima mansa a 16-imilor Europa League. Italienii sunt mari favoriti, insa tehnicianul ros-albastrilor a asigurat ca formatia sa nu va face doar act de prezenta in cele doua jocuri cu trupa lui Inzaghi. Partida de pe "Arena Nationala" va incepe la ora 22:05 si va putea fi urmarita in direct pe Pro Tv, Telekom Sport 1 si LiveText pe HotNews.ro. Intra in material pentru a vedea programul complet din mansa tur a 16-imilor Europa League.
Cristiano Ronaldo

Liga Campionilor: Real Madrid invinge pe PSG, cu 3-1, marcand de doua ori in final/ Ronaldo, la un nou record/ FC Porto - Liverpool, scor 0-5. Tripla Mane

de Ionut Baias HotNews.ro

Echipa Real Madrid a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-1), formatia Paris Saint-Germain, in mansa tur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor, potrivit news.ro.Cu golurile de miercuri, Cristiano Ronaldo a ajuns la 101 de reusite in Liga Campionilor pentru aceeasi echipa, Real, un record. FC Liverpool a facut instructie in deplasare cu FC Porto, scor 0-5, Sadio Mane reusind tripla.

Florin Murarasu (al doilea din dreapta)

Romanii, "vedetele" unui meci de fotbal suspendat in Italia: arbitrul roman, agresat de un jucator conational

de Miruna Cajvaneanu HotNews.ro
Miercuri, 14 Feb 2018 Sport | Fotbal
"O după amiază de nebunie" - asa relateaza publicaţia Ancona Today sfârşitul meciului de fotbal din diviza a III-a din campionatul local de amatori din Italia, desfăşurat pe 10 februarie la Candia (Ancona, regiunea Marche) între echipele Aquila şi Candia Baraccola. Meciul a fost suspendat cu doar 10 minute înainte de final, după ce arbitrul român a fost agresat de un jucător al echipei Aquila, de asemenea, român.
Gica Popescu

Gheorghe Popescu: "Nu vreau sa fiu platit din bani publici" - A cerut eliberarea din functia de consilier de stat, devenind consilier onorific in programul pentru organizarea Euro 2020

Gheorghe Popescu a anuntat, miercuri, ca i-a cerut premierului Viorica Dancila sa fie eliberat din functia de consilier de stat si numit consilier onorific in programul pentru organizarea Campionatului European din 2020.
Mircea Rednic

Mircea Rednic, dat afara de la Mouscron

Oficialii gruparii Mouscron au anuntat despartirea de Mircea Rednic, informatie confirmata de site-ul gruparii care se afla pe locul 12 in prima liga de fotbal din Belgia.
Champions League

​Champions League: Real Madrid vs PSG - Momentul adevarului pentru trupa lui Zidane

Tragerea la sorti i-a adus in cale Realului (campioana en-titre a Europei) unul din cei mai dificili adversari pe care putea sa ii intalneasca in optimile Champions League: PSG. Madrilenii traverseaza o perioada dificila pe plan intern si isi pun toate sperantele in dubla de foc cu echipa lui Unai Emery. Cu jucatori precum Ronaldo, Bale, Neymar sau Cavani pe teren, spectacolul va fi garantat in disputa de pe "Santiago Bernabeu". Cealalta partida a serii le va aduce fata in fata pe Porto si Liverpool, confruntarea urmand sa aiba loc pe "Dragao".
Pep Guardiola

VIDEO Tavalugul "cetatenilor" - Manchester City, victorie cu 4-0 pe terenul lui Basel

Manchester City poate sa isi rezerve deja locul din sala pentru tragerea la sorti a disputelor din sferturile Champions League, dupa ce a castigat fara drept de apel, scor 4-0, mansa tur de pe terenul lui FC Basel.
Remiza intre Juve si Tottenham

​VIDEO Tottenham revine de la 0-2 si devine favorita la calificarea in sferturi (2-2 pe terenul lui Juventus)

Debut fulminant de partida pentru Juventus: torinezii conduceau cu 2-0 inca din minutul 9 al partidei cu Tottenham, iar disputa parea un cosmar pentru oaspeti. Londonezii au avut insa puterea sa revina si sa plece cu o remiza de pe "Juventus Stadium" (2-2). In acest moment, formatia lui Mauricio Pochettino a devenit favorita la calificarea in sferturile Ligii Campionilor la fotbal. Vom vedea insa ce surprize ne va rezerva si mansa retur.
Gonzalo Higuain

Liga Campionilor - optimi: Juventus - Tottenham, scor 2-2; FC Basel - Manchester City, scor 0-4

Marţi, 13 Feb 2018 Sport | Fotbal
Juventus Torino a incheiat la egalitate, marti, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Tottenham Hotspur, in prima mansa a optimilor de finala a Ligii Campionilor, in timp Manchester City a invins FC Basel in deplasare, scor 4-0, potrivit news.ro. Pentru Juventus a marcat Higuain (2) si (9 - penalti), iar pentru Tottenham au punctat Kane (35) si Eriksen (72). Higuain a ratat un penalti in minutul 45.
Mingea oficiala pentru fazele eliminatorii din Champions League

Reincepe lupta in Champions League: Juventus vs Tottenham si Basel vs Manchester City, primele dueluri din optimi

Marti se va da startul meciurilor tur din cadrul optimilor de finala ale Champions League. Juventus, finalista de doua ori in ultimii trei ani (2015 si 2017), primeste vizita celor de la Tottenham, in timp ce Manchester City va juca pe terenul lui Basel. Daca prima confruntare se anunta una echilibrata, deznodamantul fiind greu de anticipat, lucrurile stau diferit in cazul celeilalte partide a serii. Cel putin la prima impresie, Manchester City este mare favorita cu Basel.