ALTE SPORTURI
Lupte: Alina Vuc, în finala categoriei 50 kg la Mondiale - Calificată la JO 2020 Sportiva română Alian Vuc s-a calificat, marţi, în finala cat. 50 kg, la Campionatele Mondiale de lupte de la Nur-Sultan (Kazahstan), rezultat care i-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.
Cum să slăbești fără să faci mișcare - Două ore de stat pe scaun, calorii consumate precum Roger Federer într-un set Pare incredibil, dar nu este. Șahul (sportul minții) consumă multe calorii, atât de multe încât două ore state pe scaun (sigur, la nivelul marilor maeștri) rivalizează uneori cu energia lăsată pe teren de Roger Federer într-un set.
JO 2020: Alin Firfirică, al cincilea atlet român calificat pentru competiția de la Tokyo Alin Firfirică a câștigat proba de aruncare a discului din cadrul Memorialului “Kamila Skolimowska” de la Cracovia (Polonia), cu o performanță de 67,32 metri, din a doua încercare, devansându-i pe reprezentantul gazdelor Piotr Malachowski (65,71 metri) și lituanianul Andrius Gudzius (65,17 metri).
VIDEO Slovenul Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a câştigat Turul Spaniei Ciclistul sloven Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a câştigat ediţia 2019 a Turului Spaniei după ce olandezul Fabio Jabobsen (Deceuninck - Quick-Step ) a încheiat pe primul loc duminică în etapa a 21-a, ultima, desfăşurată pe distanţa de 106,6 km între Fuenlabrada şi Madrid, informează AFP şi radioteleviziunea belgiană RTBF.
DigiSport: Victor Corui a murit după ce a fost lovit de tren la Londra. Era fiul unul fost mare baschetbalist Mihai Corui, fost baschetbalist român care a făcut parte din aceeași generație cu Ghiță Mureșan, trece prin momente grele. Victor Corui, fiul său în vârstă de 21 de ani, a murit într-un accident de tren produs la Londra.
VIDEO Tyson Fury a ajuns la spital după ce l-a învins pe Otto Wallin Tyson Fury l-a învins la puncte pe suedezul Otto Wallin, într-un meci la categoria grea, din gala care a avut loc, sâmbătă, la Las Vegas. Pugilistul britanic a suferit răni serioase la ochiul stâng în primele reprize şi a fost transportat direct al spital după înfruntarea cu boxerul suedez.
Alin Firfirică, al cincilea atlet român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo Sportivul Alin Firfirică s-a calificat, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, el devenind al cincilea atlet român care obţine dreptul de a participa la ediţia de anul viitor a competiţiei.
VIDEO Turul Spaniei: Remi Cavagna (Quick), victorie în etapa a 19-a / Primoz Roglic (Jumbo), lider la general cu două etape înainte de finalul competiției Francezul Remi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step) a câștigat etapa a 19-a din Turul Spaniei la ciclism, disputată pe o distanță de 165,2 kilometri, între Ávila și Toledo, după ce și-a părăsit "colegii de evadare" cu 25 de kilometri înainte de linia de sosire. Acesta a fost urmat de irlandezul Sam Bennett (BORA - hansgrohe) și de colegul său ceh Zdenek Ntybar. Primoz Roglic (Jumbo) și-a apărat din nou tricoul roșu (lider în clasamentul general).
Atleta Michelle-Lee Ahye, suspendată pentru că a ratat trei controale antidoping Sportiva Michelle-Lee Ahye (Trinidad și Tobago), finalistă a probei de 100 m la Jocurile Olimpice şi Campionatele Mondiale, a fost suspendată provizoriu din cauza nelocalizării sale pentru controale antidoping, a anunţat Unitatea de Integritate a Atletismului (AIU), potrivit L’Equipe.
​VIDEO Turul Spaniei: Sergio Higuita (EF), victorie în etapa a 18-a / Primoz Roglic (Jumbo) păstrează tricoul roșu Columbianul Sergio Higuita (EF) s-a impus în etapa a 18-a din Turul Spaniei la ciclism, disputată pe o distanță de 177,5 kilometri, între Comunidad de Madrid, Colmenar Viejo și Becerril de la Sierra. Primoz Roglic (Jumbo) a păstrat tricoul roșu (lider în clasamentul general), în timp ce Alejandro Valverde (Movistar) a revenit pe poziția a doua, după ce l-a depășit pe colegul său Nairo Quintana.
Caster Semenya va primi medalia de aur pentru Campionatele Mondiale din 2011 Sportiva Caster Semenya va primi medalia de aur pentru Campionatele Mondiale de atletism din 2011. Medalia i se va decerna la ediţia din acest an a CM, de la care însă sud-africana lipseşte, relatează Reuters.
Anthony Joshua: "Vladimir Klitschko m-a lovit cel mai puternic" Anthony Joshua (29 de ani) a declarat că, deși Andy Ruiz Jr. este cel care l-a învins pentru prima dată, cel care i-a livrat cea mai puternică lovitură a fost Vladimir Klitschko.
VIDEO Turul Spaniei: Philippe Gilbert, învingător în etapa a 17-a / Primoz Roglic, tricou roșu în continuare Philippe Gilbert (Quick) a câștigat etapa cu numărul 17 din Turul Spaniei la ciclism, disputată pe o distanță de 219.6 kilometri, între Aranda de Duero și Guadalajara. Primoz Roglic (Jumobo) se menține pe primul loc în clasamentul general (tricou roșu), în timp ce Nairo Quintana (Movistar) a urcat pe doi.
Tyson Fury, boxer profesionist: "Am o relație interesantă cu Wayne Rooney, mai ales când bem" Boxerul de categorie supergrea, Tyson Fury, a povestit că, de fiecare dată când consumă băuturi alcoolice, îl sună pe fotbalistul lui D.C. United, Wayne Rooney.
Maksim Nedasekov, cea mai bună performanţă mondială a anului: 2,35 m la săritura în înălţime Atletul belarus Maksim Nedasekov a stabilit cea mai bună performanţă mondială a anului la săritura în înălţime, cu 2,35 m, luni, în timpul meciului care opune selecţionatele Europei şi Statelor Unite, la Minsk, transmite AFP.
Box: România a încheiat participarea la Campionatele Europene de tineret cu două medalii de bronz ​România a încheiat, luni, participarea la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Sofia cu două medalii de bronz, ambele obţinute la feminin.
Elizabeta Samara, după succesul de la CE de tenis de masă: "Cel mai greu meci a fost semifinala cu Polonia" ​Delegaţia de tenis de masă a României a revenit în ţară, după ce a cucerit a doua oară consecutiv medalia de aur la un campionat european. Naţionala feminină a învins Portugalia cu 3-0, în finala EURO 2019, care a avut loc la Nantes.
​VIDEO Turul Spaniei: Jakob Fuglsang (Astana), victorios în etapa a 16-a / Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a păstrat tricoul roșu Danezul Jakob Fuglsang (Astana) s-a impus, luni, în etapa a 16-a a Turului Spaniei, desfășurată între Pravia și Alto de la Cubilla, pe o distanță totală de 144.4 km. Acesta a fost urmat de britanicul Tao Geoghegan Hart (Ineos) și de colegul său iberic Luis Leon Sanchez. Primoz Roglic a păstrat tricoul roșu (lider al clasamentului general).
​​VIDEO Turul Spaniei: Sepp Kuss (Jumbo-Visma) s-a impus în etapa a 15-a / Primoz Roglic păstrează tricoul roșu Americanul Sepp Kuss (Jumbo-Visma) a câștigat etapa a 15-a a Turului Spaniei, desfășurată între Tineo şi Puerto del Acebo, pe o distanță totală de 154.4 km. Acesta a fost urmat de portughezul Ruben Guerreiro (Katusha Alpecin și de britanicul Tao Geoghegan Hart (Ineos). Primoz Roglic a terminat pe locul al optulea și rămâne lider al clasamentului general.
​CE Canotaj U23: România a cucerit 9 medalii de aur în Grecia România a dominat şi în acest an Campionatele Europene de canotaj Under 23, după ce a câştigat 9 medalii de aur, una de argint şi două de bronz în finalele disputate duminică la Ioannina (Grecia).