ALTE SPORTURI
VIDEO Cum joacă echipa de fotbal pentru nevăzători a României / “Fotbalul pentru noi este viață. Mișcarea este viață!” Pentru cei care s-au născut cu defect de vedere parțial sau total, întunericul a devenit un mod de a trăi. Cu toate acestea, nevăzătorii nu sunt persoane care se închid în casă și refuză să socializeze, ci își construiesc viața în jurul acestui handicap. Puțini sunt cei care știu că ei fac și sport și nu orice sport, ci fotbal. Au propria variantă, pe care o numesc golball.
Turul Spaniei: Australianul Rohan Dennis (BMC) a câștigat contratimpul din prima etapă Australianul Rohan Dennis (BMC) a câștigat prima etapă din La Vuelta, ultimul Mare Tur ciclist al anului, un contratimp individual de 8 kilometri, desfășurat în orașul Malaga. Pe locul doi a sosit polonezul Michal Kwiatkowski (Sky), în timp ce belgianul Victor Campenaerts (Lotto - Soudal) a încheiat pe trei.
VIDEO Turul Germaniei: Slovenul Matej Mohoric (Bahrain Merida), noul lider după ce a câștigat etapa a treia Slovenul Matej Mohoric (Bahrain Merida) a câștigat, sâmbătă, etapa a treia a Turului Germaniei, desfășurată între Trier - Merzig, pe distanța de 176 km, devenind noul purtător al tricoului roșu de lider.
VIDEO Turul Germaniei: Maximilian Schachmann (Quick Step) a câștigat etapa a doua și este noul lider Ciclistul german Maximilian Schachmann (Quick Step) a câştigat vineri etapa a 2-a a Turului Germaniei, care a avut loc între Bonn şi Trier, impunându-se după un sprint disputat în patru şi devenind noul purtător al tricoului roşu de lider.
CM Kaiac-canoe: Leonid Carp şi Victor Mihalachi s-au calificat în finala probei de canoe-2 pe 1.000 m Sportivii români Leonid Carp şi Victor Mihalachi s-au calificat, vineri, în finala probei de canoe-2 pe 1.000 m, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Montemor-o-Velho (Portugalia).
​Turul Germaniei: Columbianul Alvaro Jose Hodeg (Quick-Step), învingător la sprint în prima etapă Columbianul Alvaro Jose Hodeg (Quick-Step) a câștigat prima din cele patru etape ale Turului Germaniei, desfășurată între Koblenz și Bonn, pe distanța de 154 km, intrând astfel în posesia tricoului roșu de lider al acestei competiții, care s-a reluat joi după zece ani de întrerupere.
Analiză BBC - Cum poate câștiga o jucătoare de badminton mai mulți bani decât Simona Halep, numărul unu din tenis Forbes a publicat, miercuri, lista sportivelor cel mai bine plătite din lume în perioada 1 iunie 2017-1 iunie 2018 şi în acest top, dominat de jucătoarele de tenis, şi-a făcut loc o sportivă puţin cunoscută în Europa şi America, indianca Sindhu.
VIDEO Ciclism: Turul Germaniei se reia după zece ani de pauză - Geraint Thomas, Tom Dumoulin şi Romain Bardet, la start Geraint Thomas (Sky), câştigătorul Turului Franţei, Tom Dumoulin (Team Sunweb) şi Romain Bardet ( AG2R La Mondiale) vor fi capii de afiş ai Turului Germaniei, competiţie care se va relua joi după zece ani de întrerupere, confirmând astfel întoarcerea treptată a unui sport mult timp evitat de public și sponsori după cazurile de dopaj, informează AFP.
Jocurile Asiatice - Înot: Chinezoaica Liu Xiang, nou record mondial în proba de 50 m spate Înotătoarea chineză Liu Xiang a stabilit un nou record mondial în finala probei de 50 m spate din cadrul Jocurilor Asiatice, cu timpul de 26 sec.98/100, marţi la Jakarta, intrând în posesia medaliei de aur.
Ciclism: Peter Sagan (Bora Hansgrohe), la start în Turul Spaniei pentru prima dată din 2015 Absent la ultimele două ediții din La Vuelta, Peter Sagan, triplu campion mondial, se va afla la startul competiției spaniole care se va desfășura în perioada 22 august-16 septembrie, a anunțat echipa Bora Hansgrohe, potrivit L'Equipe. Ciclistul slovac are patru victorii de etapă în Turul Spaniei.
Gimnastică: Fosta campioană olimpică Elena Şuşunova a murit la 49 de ani Fosta gimnastă sovietică Elena Şuşunova, campioană olimpică la individual compus, în 1988 la Seul, a încetat din viaţă joi, la vârsta de 49 ani, a anunţat Federaţia rusă de gimnastică.
Ciclism: Chris Froome nu va participa la ediţia din acest an a Turului Spaniei Ciclistul englez Chris Froome nu va participa la ediţia din acest an a Turului Spaniei, competiţie pe care a câştigat-o în 2017, pentru prima oară în cariera sa, a anunţat echipa Sky, citată de AFP.
Michael Schumacher va fi dus la Mallorca, într-o locuinţă achiziţionată de la Florentino Perez Fostul pilot german Michael Schumacher, în stare gravă după accidentul de schi din 2013, va fi dus la Mallorca, într-o locuinţă achiziţionată de soţia lui de la Florentino Perez, preşedintele clubului Real Madrid, potrivit news.ro.
JO 2020: Sportivii australieni, ajutaţi de armată în pregătirea pentru Olimpiada de la Tokyo Armata australiană şi Institutul Australian pentru Sport (AIS) au anunţat, marţi, că au încheiat un parteneriat pentru îmbunătăţirea capacităţii sportivilor, dar şi a soldaţilor, relatează Herald Sun.
VIDEO CE Atletism: Israelianca Salpeter, gafă imensă în proba de 5.000 m: s-a oprit cu un tur înainte de finalul cursei, crezând că a câștigat medalia de argint Atleta israeliană Chemati Lonah Salpeter a fost protagonista unei gafe imense în proba feminină de 5.000 m din cadrul Campionatelor Europene de la Berlin, oprindu-se cu un tur mai devreme și fiind convinsă că a încheiat cursa pe locul al doilea.
CE Gimnastică: Andrei Muntean, locul opt în finală la inele Sportivul Andrei Muntean s-a clasat, duminică, pe locul opt în proba de inele din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Glasgow.
Fostul rugbist Radu Demian, supranumit "Gigantul Carpaţilor", a murit la 80 de ani Fostul rugbist Radu Demian, supranumit “Gigantul Carpaţilor”, a încetat din viaţă la 80 de ani, a anunţat Federaţia Română de Rugby.
CE Atletism: Andreea Panţuroiu, locul 4 în finala probei de triplusalt Elena Andreea Panţuroiu a ocupat, vineri, locul al patrulea în finala probei de triplusalt din cadrul Campionatelor Europene de atletism de la Berlin, românca fiind la şase centimetri de medalia de bronz.
Jan Ullrich a fost arestat din nou, de această dată pentru că a agresat o prostituată Fostul ciclist Jan Ullrich, arestat săptămâna trecută la Mallorca după un conflict cu actorul Til Schweiger, a ajuns din nou în arest, vineri dimineaţă, la Frankfurt, după ce a agresat o prostituată cu care petrecuse noaptea într-un hotel, relatează AFP.
CE Gimnastică: Andrei Muntean în finala de la inele Sportivul Andrei Muntean este singurul din delegaţia României care a reuşit calificarea în finalele pe aparate la Campionatele Europene de gimnastică masculină de la Glasgow, joi, el urmând să concureze în ultimul act la inele.