ALTE SPORTURI
De teama coronavirusului: Israelul interzice alergătorii străini la maratonul de la Tel Aviv Israelul a decis să interzică alergătorii străini la maratonul de la Tel Aviv, pentru a evita o eventuală propagare a coronavirusului în această ţară.
NHL: Alex Ovechkin (Washington Capitals) a ajuns la 700 de reuşite Alex Ovechkin, vedetă a echipei din Washington Capitals, a marcat al 700-lea gol din cariera sa, devenind al optulea hocheist care ajunge la acest număr în istoria NHL.
​CM Biatlon: Alexander Loginov nu va mai lua parte la proba de mass-start ​Schiorul rus Alexander Loginov, asupra căruia planează suspiciuni de dopaj, nu va mai participa la proba de mass-start, duminică, la Mondialele de biatlon de la Antholz-Anterselva (Italia).
Box: Tyson Fury, campion mondial la categoria grea, versiunea WBC / Victorie în fața lui Deontay Wilder Pugilistul britanic Tyson Fury l-a învins sâmbătă seara pe americanul Deontay Wilder, într-o gală desfăşurată la Las Vegas (Nevada), obţinând centura ''greilor'' şi în versiunea WBC, singura care-i lipsea din palmares.
​Sărituri cu schiurile: Stefan Kraft a câştigat la Râşnov şi şi-a consolidat poziţia de lider al Cupei Mondiale Sportivul austriac Stefan Kraft şi-a consolidat poziţia de lider al Cupei Mondiale de sărituri cu schiurile, după ce s-a impus sâmbătă, în etapa a doua desfăşurată la Râşnov.
CM Biatlon: Percheziţii la hotelul în care este cazată delegaţia Rusiei la Antholz Hotelul în care este cazată delegaţia Rusiei la Antholz, pentru Campionatele Mondiale de biatlon, a fost percheziţionat, sâmbătă dimineaţă, relatează L’Equipe.
​VIDEO Atletism: Yulimar Rojas a stabilit un nou record mondial la triplusalt / Andreea Panţuroiu, locul 5 Atleta venezueleană Yulimar Rojas (24 ani) a stabilit un record mondial indoor în proba feminină de triplusalt, cu performanţa de 15,43, vineri seara, în reuniunea internaţională de la Madrid, în care românca Andreea Panţuroiu s-a clasat pe locul al cincilea.
CE Lupte: Nikolai Okhlopkov, medalie de bronz pentru România la lupte libere Sportivul de origine rusă Nikolai Okhlopkov a adus României o medalie de bronz la cat. 61 kg, duminică, la lupte libere, în ultima zi a Campionatelor Europene de la Roma.
Atletism: România, primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice indoor România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism indoor pentru seniori, desfăşurate sâmbătă la Istanbul, cu 5 de aur, 2 de argint şi 5 de bronz.
CE Lupte: Albert Saritov, medaliat cu argint la lupte libere Albert Saritov a obţinut medalia de argint pentru România, sâmbătă seara, în limitele cat. 97 kg, la lupte libere, la Campionatele Europene de la Roma, după ce a fost învins în finală de rusul Abdulraşid Sadulaev.
VIDEO Atletism: Suedezul Armand Duplantis, nou record mondial la săritura cu prăjina Atletul suedez Armand Duplantis a stabilit un nou record mondial la săritura cu prăjina, trecând peste ştacheta înălţată la 6,18 m, sâmbătă în cadrul reuniunii în sală de la Glasgow, la doar o săptămână după ce a reuşit 6,17 m.
VIDEO Neozeelandeza Alice Robinson a câștigat slalomul uriaș de la Kranjska Gora Tânăra neozeelandeză Alice Robinson (18 ani) şi-a dominat toate rivalele experimentate pentru a obţine a doua victorie din carieră, impunându-se sâmbătă în slalomul uriaş de la Kranjska Gora (Slovenia), contând pentru Cupa Mondială feminină de schi alpin, fiind cronometrată cu timpul de 1 min. 54 sec. 32/100.
DigiSport: Nicolae Buceanu și-a cerut iubita în căsătorie de Valentine's Day și totul a fost filmat. Nu se aștepta la un asemenea răspuns Ultramaratonistul Nicolae Buceanu și-a cerut iubita în căsătorie chiar pe 14 februarie, de Valentine's Day. Momentul a fost cu atât mai special cu cât s-a petrecut pe pista de atletism.
Biatlon: Rusul Evgeny Ustyugov, deposedat de unul din titlurile olimpice din cauza dopajului Biatlonistul rus Evgeny Ustyugov, care făcea obiectul unei noi proceduri antidoping din partea Federaţiei internaţionale (IBU), ca urmare a anomaliilor din paşaportul său biologic din perioada ianuarie 2010 şi februarie 2014, a fost sancţionat de forul tutelar cu retragerea medaliei de aur la ştafetă cucerită la Jocurile Olimpice de la Soci din 2014, a anunţat, sâmbătă, IBU.
CE Lupte: Cătălina Axente a câștigat medalia de bronz / Albert Saritov, în finală la lupte libere Sportiva română Cătălina Axente a cucerit medalia de bronz, vineri seara, în limitele cat. 72 kg, la Campionatele Europene de lupte de la Roma, după ce a învins-o în meciul decisiv pe italianca Enrica Rinaldi.
Bob 2: Andreea Grecu şi Ioana Gheorghe au câștigat medalia de argint la Campionatul European Sportivele Andreea Grecu şi Ioana Gheorghe au câştigat, vineri, medalia de argint la bob 2 persoane feminin, la Campionatul European de la Sigulda.
Naţionala de polo a României va participa la turneul preolimpic, după retragerea Argentinei Naţionala masculină de polo a României va participa la turneul preolimpic, după retragerea Argentinei. Competiţia se desfăşoară în martie, la Rotterdam.
Coronavirusul și amenințarea - Ce spun oficialii japonezi despre Jocurile Olimpice de la Tokyo Toshiro Muto, preşedintele Comitetului de Organizare al Jocurilor Olimpice de la Tokyo, a declarat că nu este luată în calcul varianta amânării sau anulării JO, el precizând că există multe “zvonuri iresponsabile” în contextul răspândirii coronavirusului, relatează AFP.
Nadia Comăneci: "Cred că Marian Drăgulescu are șanse la finală la JO / Am câştigat la bob şi eu nu ştiam că avem aşa ceva în România" Fosta campioană olimpică Nadia Comăneci a declarat, miercuri, că Marian Drăgulescu are şanse la Jocurile Olimpice, mai ales că a ales să evolueze doar la un singur aparat, sărituri.
​CE Lupte: Alina Vuc şi Andreea Ana au fost învinse în sferturile de finală ​Sportivele române Alina Vuc şi Andreea Beatrice Ana, medaliate la competiţiile majore de anul trecut, au fost învinse, miercuri, în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de lupte de la Roma.