ALTE SPORTURI
CE Canotaj: România, aur în proba de 8+1 feminin / "Tricolorii", argint în probele de 8+1 și patru rame România a cucerit medaliile de aur în proba feminină de 8+1, duminică, la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia).
​CE Canotaj: Bodnar și Radiș, aur în proba de dublu vâsle / Ailincăi și Buhuș, argint la dublu rame Sportivele române Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş au cucerit medaliile de aur în proba feminină de dublu vâsle, duminică, la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia).
​VIDEO CE Canotaj: Gianina Beleagă, medaliată cu argint la simplu vâsle, categoria ușoară Sportiva Gianina-Elena Beleagă a adus României prima medalie la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia), argint în proba de simplu vâsle feminin, categorie uşoară, duminică.
CE Canotaj: Nouă echipaje româneşti s-au calificat în finale Nouă echipaje româneşti vor evolua, duminică, în finalele pentru medalii, la Campionatele Europene de canotaj de la Varese (Italia), după ce sâmbătă au obţinut calificarea în ultimul act alte patru bărci tricolore.
O fostă campioană olimpică, mondială și europeană ungară a murit din cauza Covid-19 Unguroaica Diana Igaly, fosta campioană olimpică, mondială şi europeană la tir, a încetat din viaţă vineri, la vârsta de 56 ani, din cauza complicaţiilor legate de Covid-19, a anunţat Federaţia de Tir Sportiv din Ungaria, citată de agenţia EFE.
VIDEO O sportivă însărcinată în luna a opta a câștigat medalia de aur la Taekwondo O sportivă însărcinată în luna a opta a câștigat medalia de aur la un festival sportiv din Nigeria, iar imaginile au devenit virale. Aminat Idrees (26 de ani) a devenit vedetă peste noapte după ce s-a impus la categoria Mixed Poomsae (categorie a Taekwondo).
Digisport: Cătălina Ponor a rupt tăcerea după trei ani de la retragerea din gimnastică Cătălina Ponor, tripla campioană olimpică de la Atena, a vorbit în timpul unui podcast realizat de COSR despre felul în care i-a influențat viața sportul pe care îl iubește, gimnastica.
​CE Haltere: Raluca Olaru a cucerit o medalie de aur și una de bronz - România a încheiat competiția cu 13 medalii Sportiva română Raluca Olaru a cucerit o medalie de aur şi una de bronz, miercuri, în limitele cat. 71 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Moscova.
Motivul pentru care recordurile din atletism nu ar trebui omologate, spune un fost participant la JO Fostul participant la JO, Tim Hutchings, susține că Federația Internațională de Atletism ar trebui să introducă o nouă categorie de recorduri în ceea ce privește sportivii care folosesc adidași de ultimă tehnologie. Există o întreagă polemică cu privire la avantajul nedrept pe care îl au atleții care folosesc astfel de produse.
CE Haltere: Loredana Toma a câștigat trei medalii de aur Sportiva română Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur la cat. 64 kg, marţi, la Campionatele Europene de haltere de la Moscova, competiţie de calificare la JO de la Tokyo.
VIDEO Modul unic în care un gimnast îndeamnă lumea să se vaccineze împotriva Covid-19 Subiectul vaccinării împotriva Covid-19 este unul intens mediatizat în actuala perioadă, iar un gimnast american nu a ratat ocazia de "a participa" și el la discuție așa cum a putut mai bine.
Coreea de Nord nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo Coreea de Nord nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vara acestui an, din cauza pandemiei de coronavirus.
Scrimă: Echipa feminină de sabie a României, bronz la Mondialele de juniori Echipa feminină de sabie a României a cucerit medaliile de bronz, luni, la Campionatele Mondiale de scrimă pentru juniori de la Cairo, după ce a trecut de Turcia, cu 45-40 în meciul pentru locul al treilea.
Premiera înregistrată în 166 de ani la celebra cursă de canotaj Oxford - Cambridge Pentru prima oară în istoria de 166 de ani a celebrei curse de canotaj Oxford - Cambrige, aceasta a fost arbitrată de o femeie, Sarah Winckless.
CE Haltere: Valentin Iancu-Ionadi, 2 medalii de argint / România, 8 medalii după două zile de competiție Sportivul român Valentin Iancu-Ionadi a reușit să se claseze pe a doua treaptă a podiumului la două probe ale categoriei 55 kg, în cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Moscova.​
VIDEO Faza zilei: Motivul greu de crezut pentru care un ciclist a fost eliminat din Turul Flandrei Imaginile zilei de duminică din sport au venit din Turul Flandrei, acolo unde unul dintre participanți a fost eliminat de către comisarii de cursă. Elveţianul Michael Schaer a fost victima noului regulament.
Kenyanca Ruth Chepngetich a doborât recordul mondial în proba de semimaraton Atleta Ruth Chepngetich, originară din Kenya, a stabilit un nou record în proba de semimaraton. Sportiva a câștigat competiția de la Istanbul și a îmbunătăţit cu 29 de secunde vechea performanţă mondială.​
Poveste de viață: S-a calificat la JO după ce acum doi ani era diagnosticată cu leucemie Înotătoarea Rikako Ikee, diagnosticată cu leucemie acum doi ani, a reușit să se califice la JO. Tânăra a obținut primul loc în proba de 100 m fluture, clasare ce i-a asigurat ”biletele” pentru Tokyo.
CE Haltere: Monica Csengeri a câștigat trei medalii de aur / România, șase medalii după prima zi de competiție Sportiva română Monica Suneta Csengeri a cucerit trei medalii de aur, sâmbătă, în limitele cat. 49 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Moscova.
O forță a JO vrea ca toți sportivii din delegația sa să fie vaccinați înainte de competiție Comitetul Olimpic Australian se bazează pe faptul că toți sportivii din delegația ce va fi prezentă la Tokyo se vor vaccina anti-Covid până la începerea competiției. Ian Chesterman, vicepreședinte al Comitetului, susţine că este o chestiune de "bun simţ" ca sportivii să se vaccineze.