ALTE SPORTURI
Schi alpin: Marcel Hirscher, la a 68-a victorie în Cupa Mondială - Austriacul a câștigat slalomul de la Schladming Austriacul Marcel Hirscher, "regele" schiului alpin, a obţinut a 68-a sa victorie în Cupa Mondială, impunându-se în slalomul de la Schladming (Austria), desfăşurat marţi în noctură, în prezenţa a aproximativ 50.000 de spectatori, printre care s-a numărat şi preşedintele austriac Alexander Van der Bellen.
UFC: Khabib Nurmagomedov, suspendat nouă luni, iar Conor McGregor şase luni, după incidentele de la meciul de anul trecut Comisia sportivă a statului Nevada l-a suspendat nouă luni pe luptătorul rus Khabib Nurmagomedov şi şase luni pe irlandezul Conor McGregor, după incidentele de la meciul pe care l-au disputat anul trecut, la 6 octombrie.
Șah: Marele maestru rus Vladimir Kramnik, fost campion mondial, se retrage din activitatea competiţională Marele maestru rus Vladimir Kramnik, unul dintre cei mai buni jucători ai lumii, a anunţat că îşi încheie cariera şahistică urmând să se dedice proiectelor ce vor fi iniţiate în acest sport.
VIDEO ​CM Schi: Josef Ferstl a câştigat slalomul super uriaş de la Kitzbuhel (Austria) Schiorul Josef Ferstl a câştigat duminică slalomul super uriaş de la Kitzbuhel, terminând pe prima poziţie cu un timp de 1min13sec07/100 şi bifând cel de-al doilea succes într-o Cupă Mondială.
DigiSport Protest fără precedent! Toate camerele erau pe el: ce a putut spune antrenorul româncei minune din patinaj pe transmisiunea în direct Marius Negrea, antrenorul Juliei Sauter (21 de ani), cea care a scris istorie pentru România la Europenele de la Minsk, a avut o reacţie fără precedent. Chiar în timp ce sportiva noastră îşi aştepta notele, tehnicianul a protestat la adresa conducerii sportului românesc.
​Bob-2: Mihai Cristian Tentea şi Ciprian Daroczi, campioni europeni la Under-23 Echipajul românesc alcătuit din Mihai Cristian Tentea şi Ciprian Nicolae Daroczi a câştigat medaliile de aur în proba de bob-2 masculin la Campionatele Europene Under-23 de la Sigulda (Letonia). Cei doi au fost cronometraţi cu timpul de 1 min 39 sec 98/100 în cele două manşe, fiind urmaţi de două echipaje letone, Babris Helvijs/Edgars Nemme şi Davis Kaufmanis/Edgars Pirogs.
​Înot: Două victorii pentru Robert Glinţă, în Cupa Europeană din Luxemburg Înotătorul român Robert Glinţă a câştigat probele de 100 m spate şi 50 m spate, desfăşurate la Luxemburg, în Cupa Europeană de nataţie.
CE Patinaj artistic: Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron, campioni europeni în proba de dans pentru a cincea oară consecutiv Patinatorii francezi Gabriella Papadakis şi Guillaume Cizeron au câştigat, sâmbătă, pentru a cincea oară consecutiv titlul european în proba de dans.
Alin Vlasin, fost multiplu campion naţional la haltere, a decedat la doar 30 de ani Federaţia Română de Haltere a anunţat decesul, la doar 30 de ani, lui Alin Vlasin, fost multiplu campion naţional şi vicecampion european la juniori, în 2004.
Patinaj artistic: Alysa Liu, campioană a Statelor Unite la doar 13 ani Alysa Liu a câştigat, la doar 13 ani, titlul de campioană a Statelor Unite la patinaj artistic, vineri seara, la Detroit, doborând recordul deţinut de Tara Lipinski, campioană olimpică în 1998, care obţinuse titlul la 14 ani, în 1997.
Patinaj artistic: Spaniolul Javier Fernandez a câştigat cel de-al şaptelea titlu european, la Minsk Spaniolul Javier Fernandez a câştigat sâmbătă cel de-al şaptelea titlu european consecutiv la patinaj artistic, la Minsk, în ultima sa competiţie internaţională.
La câteva ore după ce a anunţat că Robert Glinţă s-a calificat la JO, Potec a revenit şi spune că FINA ia în calcul baremul doar de la 1 martie La câteva ore după ce a anunţat că înotătorul Robert Glinţă s-a calificat la Jocurile Olimpice, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie, Camelia Potec, a revenit, într-o postare pe Facebook, afirmând că forul internaţional - FINA - ia în calcul baremul doar de la 1 martie, anunță News.ro.
CE Patinaj artistic: Julia Sauter, locul 14; Sofia Samodurova este noua campioană europeană Patinaroarea română Julia Sauter s-a clasat pe locul 14 în proba feminină de la Campionatul European de patinaj artistic.Campioană europeană a devenit Sofia Samodurova, din Rusia, la doar 16 ani.
Judo: Andreea Chițu, medaliată cu bronz la prima ediție a Grand Prix-ului de la Tel Aviv Judoka română Andreea Chiţu a câştigat medalia de bronz, în cadrul categoriei 52 kg, la prima ediţia a Grand Prix-ului de la Tel Aviv (Israel), informează site-ul Federaţiei europene de judo.
Atletism: Jemima Sumgong (campioană olimpică la maraton), suspendată opt ani pentru că a mințit într-o anchetă de dopaj Atleta kenyană Jemima Sumgong, campioana olimpică en titre la maraton, a fost suspendată opt ani pentru că a încercat să influenţeze ancheta privind un control antidoping pozitiv cu EPO, minţind şi furnizând documente false, a anunţat, vineri, Unitatea de integritate a atletismului (AIU).
Patinaj artistic: Franța, campioană europeană în proba de perechi după 87 de ani Francezii Vanessa James şi Morgan Cipres au câştigat medalia de aur în proba de perechi la Campionatele Europene de patinaj artistic de la Minsk (Belarus), după 87 ani de la precedentul succes, reuşit în 1932 de Andree şi Pierre Brunet, relatează AFP.
JO 2020: Ţinutele sportivilor și oficialilor japonezi vor fi realizate din materiale reciclate Ţinutele pe care sportivii şi oficialii japonezi le vor purta la Jocurile Olimpice şi la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, din 2020, vor fi confecţionate din materiale reciclate, obţinute din îmbrăcăminte uzată, a anunţat compania Asics.
CE patinaj artistic: Julia Sauter, locul 14 în proba feminină la programul scurt Patinatoarea Julia Sauter s-a clasat pe locul 14 în proba feminină la programul scurt de la Campionatul European de patinaj artistic.
Atletism: 42 de sportivi ruși, autorizați să concureze sub drapel neutru în 2019 Un număr de 42 de sportivi ruşi au primit autorizaţia să concureze în competiţiile de atletism în 2019 sub drapel neutru, în timp ce Rusia rămâne sub incidenţa suspendării de către Federaţia Internaţională de Atletism (IAAF), a anunţat, luni seara, forul internaţional, citat de AFP.
VIDEO Manny Pacquiao şi-a păstrat titlul WBA la categoria semimijlocie Filipinezul Manny Pacquiao şi-a păstrat titlul WBA la categoria semimijlocie, după ce l-a învins la puncte pe americanul Adrien Broner, sâmbătă, la Las Vegas (Nevada).