ALTE SPORTURI
Turul Spaniei: Nikias Arndt (Sunweb) a câștigat etapa a opta; Nicolas Edet (Cofidis), noul tricou roșu Germanul Nikias Arndt (Sunweb) a câștigat, sâmbătă, etapa a opta a Turului Spaniei, desfășurată între Valls și Igualada, pe o distanță de 166,9 km. Francezul Nicolas Edet (Cofidis) a preluat conducerea clasamentului general (tricoul roșu).
CM Canotaj: Echipajul masculin de patru rame fără cârmaci al României, medaliat cu argint; Alte două echipaje s-au calificat la JO 2020 Echipajul masculin de patru rame fără cârmaci al României, format din Mihaiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari, a obţinut medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Linz Ottensheim (Austria).
​VIDEO Turul Spaniei: Alejandro Valverde (Movistar) a câștigat etapa a șaptea / Miguel Angel Lopez (Astana) revine pe primul loc la general ​Spaniolul Alejandro Valverde (Movistar) s-a impus, vineri, în etapa a șaptea a Turului Spaniei, desfășurată între Onda și Mas de la Costa, pe o distanță de 183,2 km. Podiumul a fost completat de slovenul Primoz Roglic (Jumbo - Visma, locul doi la general) și de columbianul Miguel Angel Lopez (Astana), care va purta din nou tricoul roșu.
Fratele gimnastei Simone Biles, arestat sub acuzaţia de crimă Tevin Biles-Thomas, în vârstă de 24 de ani, fratele celei mai bun gimnaste din lume, Simone Biles, a fost arestat sub acuzaţia de crimă, într-un caz privind un schimb de focuri care a avut loc la o petrecere de Anul Nou la Cleveland şi care s-a soldat cu trei morţi, informează Reuters, care citează presa locală.
VIDEO Turul Spaniei: Jesus Herrada (Cofidis) s-a impus în etapa a șasea / Dylan Teuns (Bahrain-Merida), noul lider la general; Roche și Uran au abandonat Spaniolul Jesus Herrada (Cofidis) s-a impus, joi, în etapa a șasea a Turului Spaniei, desfășurată Mora de Rubielos și Ares del Maestrat, pe o distanță de 198,9 km. Belgianul Dylan Teuns (Bahrain-Merida) a terminat pe poziția a doua și a devenit lider la general, în timp ce francezul Dorian Godon (AG2R) a completat podiumul.
JO 2020: Trei echipe românești de canotaj și-au asigurat calificarea la competiția de la Tokyo Campionatele Mondiale de canotaj de la Linz au programat joi cursele semifinale, în urma cărora s-au stabilit echipajele care se vor lupta pentru medalii în finalele A, dar şi o parte dintre ambarcaţiunile calificate la JO 2020.
​CM Canotaj: Marius Cozmiuc şi Ciprian Tudosa şi-au asigurat prezenţa în semifinalele de la Linz Canotajul românesc a ieşit cu bine din una dintre zilele importante ale Campionatelor Mondiale de la Linz (Austria). Cinci dintre cele şase echipaje tricolore care au intrat în luptă şi-au asigurat locul în semifinale, acolo unde mai este un singur pas până la calificarea la Jocurile Olimpice.
​VIDEO Turul Spaniei: Angel Madrazo (Burgos - BH) a câștigat etapa a cincea / Miguel Angel Lopez, noul lider al clasamentului general Spaniolul Angel Madrazo (Burgos - BH) s-a impus, miercuri, în etapa a cincea a Turului Spaniei, desfășurată între L'Eliana și Alto de Javalambre, pe o distanță de 170,7 km. Podiumul a fost completat de colegul său olandez Jetse Bol și de conaționalul său Jose Herrada (Cofidis). Columbianul Miguel Angel Lopez (Astana) a preluat tricoul roșu de lider al clasamentului general.
Peste 300 de sportivi, înscriși la startul celui mai dur triatlon din România - Transfier Federația Română de Triatlon și Asociația No Stress, oganizatori ai celei mai dificile competiții de triatlon din România – Transfier, anunță că peste 300 de sportivi s-au înscris la startul competiției pe distanță oficială Half, recunoscută pentru condițiile extreme, dificultatea traseului și nivelul ridicat de efort implicat pentru concurenți (va avea loc pe 7 septembrie).
​VIDEO Turul Spaniei: Fabio Jakobsen (Deceuninck Quick-Step) a câștigat etapa a patra la photo finish / Nicolas Roche (Sunweb) rămâne lider la general Olandezul Fabio Jakobsen (Deceuninck Quick-Step) s-a impus, marți, în etapa a patra a Turului Spaniei, desfășurată între Cullera și El Puig, pe o distanță de 175,5 km. Jakobsen (care va împlini 23 de ani peste patru zile) l-a învins la sprint pe irlandezul Sam Bennett (BORA - hansgrohe, câștigător în etapa a treia), iar podiumul a fost completat de germanul Max Walscheid (Sunweb). Irlandezul Nicolas Roche (Sunweb) păstrează tricoul roșu de lider al clasamentului general.
Turul Spaniei: Sam Bennett (BORA - hansgrohe) s-a impus la sprint în etapa a treia Irlandezul Sam Bennett (BORA - hansgrohe) s-a impus la sprint în etapa a treia a Turului Spaniei, desfășurată între Ibi și Alicante, pe o distanță de 188 km. Bennett a fost înregistrat cu timpul 4h 25 min 02 sec, iar podiumul a fost completat de Edward Theuns (Trek - Segafredo) și Luka Mezgec (Mitchelton - Scott). Irlandezul Nicolas Roche (Sunweb) se menține pe primul loc în clasamentul general.
DigiSport: Un mare sportiv, implicat într-un accident auto teribil. Miraculos: ce au descoperit medicii, după ce șoferul a fost dus la spital Atletul David Rudisha, dublu campion olimpic la 800 m, a scăpat nevătămat în urma unui accident rutier produs în apropiere de Keroka, în Kenya, la sfârşitul săptămânii trecute, a anunţat azi sportivul african.
VIDEO Turul Spaniei: Nairo Quintana (Movistar) a câștigat etapa a doua / Nicolas Roche (Sunweb), lider la general Nairo Quintana (Movistar) s-a impus în a doua etapă a Turului Spaniei, desfăşurată, duminică, între Benidorm şi Calpe, pe distanța de 199.6 km. Columbianul a fost urmat de irlandezul Nicolas Roche (Sunweb, a devenit și liderul clasamentului general) și de slovenul Primoz Roglic (Jumbo-Visma).
Gimnastică ritmică: Denisa Mailat, medalie de bronz în finală la măciuci, la etapa de Cupă Mondială World Challenge Cup, de la Cluj-Napoca Sportiva Denisa Mailat a obţinut, duminică, medalia de bronz în finală la măciuci, iar la panglică s-a clasat pe locul 5, la etapa de Cupă Mondială World Challenge Cup, de la BT Arena din Cluj-Napoca, scrie News.ro. Doina Stăiculescu, singura medaliată olimpică a României în acest sport: ”Este minunat, m-a podidit plânsul”.
​Liga de Diamant (atletism): Americanii au impresionat la reuniunea de la Paris ​Americanii Sam Kendricks (prăjină), Will Claye (triplusalt) şi Noah Lyles (200 m) au impresionat şi au confirmat, totodată, forma foarte bună pe care o traversează, cu ocazia reuniunii de la Paris, din cadrul circuitului Liga de Diamant, desfăşurată sâmbătă seara.
Ciclism - dopaj: Alessandro Petacchi, suspendat doi ani Fostul rutier italian Alessandro Petacchi, retras din activitate în 2015, a primit o suspendare de doi ani, după ce a fost găsit vinovat de dopaj sanguin în cadrul afacerii Aderlass, a anunţat sâmbătă Uniunea Ciclistă Internaţională (UCI), citată de AFP.
Echipajul Mihalachi-Chirilă s-a calificat la JO de la Tokyo, după locul 5 la canoe dublu, la CM de la Szeged Echipajul format din Victor Mihalachi şi Cătălin Chirilă s-a calificat, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce s-a clasat pe locul 5 în finala probei de canoe dublu, la Campionatul Mondial de la Szeged.
Ciclism: Marcel Kittel şi-a anunţat retragerea, la 31 de ani Marcel Kittel, ciclistul german cu cele mai multe victorii de etapă (14) în Turul Franţei, şi-a anunţat retragerea, la vârsta de 31 ani, precizând că "nu mai are nicio motivaţie" pentru a se urca din nou pe bicicletă, informează cotidianul Der Spiegel.
​CM Kaiac-canoe: Victor Mihalachi şi Cătălin Chirilă s-au calificat în finala probei de canoe-2 pe 1000 de metri Medaliaţi cu aur la Jocurile Europene de la Minsk în proba de canoe dublu 1000 de metri, Victor Mihalachi şi Cătălin Chirilă s-au calificat în finala Campionatului Mondial de kaiac-canoe, după ce s-au clasat pe locul 3 în semifinala a treia.
O campioană națională la box a fost agresată sexual de antrenorul său care este polițist Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu a emis un comunicat de presă care atestă faptul că un polițist, instructor de box în timpul liber, a agresat sexual două minore pe care le antrena.