ALTE SPORTURI
​CE Lupte: Răzvan Arnăut a câștigat medalia de bronz Sportivul român Răzvan Arnăut a cucerit medalia de bronz la cat. 60 kg, stilul greco-roman, duminică, la Campionatele Europene de lupte de la Varşovia, după ce l-a învins în meciul decisiv pe polonezul Grzegorz Kunkel.
​CE Gimnastică: Maria Ceplinschi, locul 5 la sol / România a terminat competiția fără medalie ​Gimnasta Maria Ceplinschi s-a clasat, duminică, pe locul 5 în finala la sol, la CE de la Basel. România a încheiat fără medalie această ediţie, după retragerea Larisei Iordache din trei finale, din cauza problemelor de sănătate.
CE Gimnastică: Cine o înlocuiește pe Larisa Iordache în finala de la sol Gimnasta Maria Ceplinschi va evolua în finala la sol, de duminică, la CE de la Basel, în urma retragerii din cauza problemelor de sănătate ale Larisei Iordache.
Scrimă: Iulian Teodosiu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo ​Sportivul Iulian Teodosiu este al 62-lea calificat al României la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după turneul de la Madrid, anunţă COSR.
CE Gimnastică: Larisa Iordache a ieșit din spital, dar nu va concura în finalele pe aparate Gimnasta Larisa Iordache a părăsit, sâmbătă, spitalul în care a fost internată miercuri, după calificările din cadrul CE de la Basel, dar nu va concura în finalele pe aparate, după ce a ratat şi concursul individual-compus, informează CS Dinamo.
Gimnasta germană Sarah Voss a evoluat la Campionatului European îmbrăcată într-un costum complet care îi acoperea întreg corpul, sfidând astfel convențiile ​Gimnasta germană Sarah Voss și-a făcut exercițiile în cadrul Campionatului European de Gimnastică Artistică îmbrăcată într-un costum complet, sfidând astfel convențiile, scrie BBC. Până acum, gimnastele își acopereau picioarele în competițiile internaționale doar din motive religioase. Voss s-a declarat mândră de decizia sa și a fost susținută de federația de gimnastică a țării sale. Două alte colege i-au imitat gestul vineri, purtând costume ce le acopereau întreg corpul.
Omul de Fier cu armura fisurată 3,6 km înot, 180 de km pe bicicletă și la sfârșit un maraton. Continuu, fără pauză. Dacă te încadrezi în timpii oficiali și, mai ales, dacă supraviețuiești, ești Ironman. Felicitări! Dar ce faci atunci când ești deja de șase ori Ironman și simți că începi să te blazezi?, scrie Anca Popa pe blogul personal. Ei bine, atunci poți înota 7,2 km, apoi pedala 360 km, iar la sfârșit nu îți mai rămâne decât să alergi 84.4 km, adică două maratoane, un fleac. Continuu, fără pauză. Încă trăiești? Dacă mă uit cu atenție la tine am unele îndoieli, dar te-ai încadrat în timp, bravo! Acum ești dublu Ironman.
CE Lupte: Kriszta Incze a cucerit medalia de bronz Sportiva română Kriszta Tunde Incze a cucerit medalia de bronz în limitele cat. 65 kg, vineri seara, la Campionatele Europene de lupte de la Varşovia, după ce a învins-o pe azera Irina Petrovna Netreba în meciul decisiv.
Digisport: Cine este bunicul în vârstă de 82 de ani care vrea să urce pe vârful Dhaulagiri, la 8.167 de metri FOTO Carlos Soria are 82 de ani și este unul dintre cei mai faimoși alpiniști din lume. Bunicul spaniol se pregătește acum pentru a urca pe vârful Dhaulagiri, aflat la 8.167 de metri.
Ghinion mare pentru Larisa Iordache - Decizia luată de Federație la CE de la Basel Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, vineri, că Larisa Iordache a fost retrasă din concursul individual-compus de la Campionatele Europene de la Basel.
​CE Gimnastică artistică: România, fără reprezentanți în finalele masculine Niciunul dintre cei trei sportivi români care au evoluat, joi, în calificările masculine din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Basel (Elveţia) nu au reuşit să îşi asigure prezenţa într-o finală.
Problemele de sănătate care nu-i dau pace Larisei Iordache, proaspăt calificată la JO După calificarea Larisei Iordache la Jocurile Olimpice, Federaţia Română de Gimnastică a dezvăluit că sportiva suferă de o infecție la nivelul rinichilor. Gimnasta ar fi concurat miercuri la Campionatele Europene de la Basel cu o "stare subfebrilă".
Larisa Iordache s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo Gimnasta Larisa Iordache s-a calificat, miercuri, la JO de la Tokyo, după ce a ocupat al doilea loc calificant la individual-compus, la Campionatul European, găzduit de Basel. La CE, ea va evolua în finalele de la invididual-compus, bârnă şi sol.
Box: Cristinel Măzăreanu, în optimi la Mondialele de tineret ​Pugilistul român Cristinel Măzăreanu s-a calificat, joi, în optimile de finală ale cat. 60 kg, la Campionatele Mondiale de box pentru tineret de la Kielce (Polonia), în urma unei victorii la puncte obţinute în faţa danezului Elias Idrissi.
Larisa Iordache: "Am avut o perioadă bulversantă" / Ce a spus gimnasta despre șansele de calificare la JO de la Tokyo Gimnasta Larisa Iordache a declarat, înainte de participarea la Campionatul European de la Basel, competiţie care ar putea să îi asigure biletul pentru Jocurile Olimpice, că speră să fie într-o formă foarte bună în concurs şi că o calificare la Olimpiadă o va face fericită.
Peste 70% dintre japonezi doresc anularea sau amânarea JO 2020 Un sondaj dat publicităţii luni de agenţia Kyodo News, cu ceva mai mult de 100 de zile de data la care ar urma să înceapă competiţia, arată că peste 70% dintre japonezi doresc anularea sau amânarea Jocurilor Olimpice 2020 de la Tokyo, în condiţiile pandemiei de coronavirus.
DigiSport: Cum a reacționat Moroșanu când a aflat că Sergiu le-a dat unor interlopi casa obținută din donații Sergiu Ciobotariu, tânărul care s-a dus călare la maternitate ca să își vadă soția și copilul nou-născut, a vândut casa primită de la Cătălin Moroșanu, iar luptătorul de K1 a oferit prima reacție.
Loredana Toma, cea mai bună halterofilă a Campionatelor Europene de la Moscova Sportiva română Loredana Toma a fost desemnată cea mai bună halterofilă a Campionatelor Europene de la Moscova, încheiate duminică şi la care a cucerit trei medalii de aur la cat. 64 kg.
Premieră pentru un turneu major de golf: Din ce țară vine câștigătorul Hideki Matsuyama a devenit primul japonez care reușește câștigarea Golf Masters, unul dintre cele patru turnee majore de golf profesionist. Competiția s-a desfășurat la Augusta National Golf Club, în Georgia, SUA.
Turul Turciei: Clasare bună pentru Eduard Grosu în prima etapă Rutierul român Eduard-Michael Grosu (Team Delko) a ocupat locul 10 în prima etapă a Turului ciclist al Turciei, desfăşurată la Konya, pe distanţa de 72,4 km.