ALTE SPORTURI
Premii dublate pentru sportivii români clasați pe primele patru locuri la JO Tokyo - Sume de până la 140.000 de euro Ministerul Tineretului şi Sportului (MTS) a anunțat că Guvernul României a aprobat dublarea premiilor pentru sportivii români clasați pe primele patru locuri la JO Tokyo 2020. Aceeași măsură se va aplica și pentru delegația României la Jocurile Paralimpice.
Ce mesaj a transmis Eduard Novak înainte de participarea la Jocurile Paralimpice de la Tokyo Eduard Novak, triplu medaliat la Jocurile Paralimpice și actualul ministru al Sportului și Tineretului, a ajuns la Tokyo. Ciclistul a transmis un mesaj pe Facebook după aterizarea în capitala Japoniei.
Tadej Pogacar va deveni cel mai bine plătit ciclist din lume - Cât va încasa de la UAE Team Emirates Ciclistul sloven Tadej Pogacar a semnat prelungirea contractului cu echipa UAE Team Emirates și va deveni cel mai bine plătit ciclist din lume. Dublul câștigător al Turului Franței va câștiga nu mai puțin de șase milioane de euro pe sezon. ​
Jocurile Paralimpice: Organizatorii au anunțat primul caz de Covid-19 depistat în Satul Sportivilor Organizatorii Jocurilor Paralimpice 2020 au anunțat, joi, primul caz de Covid-19 înregistrat în Satul Sportivilor de la Tokyo, cu cinci zile înaintea deschiderii competiţiei, în timp ce Japonia se confruntă cu un număr record de infectări, informează AFP.
CE Judo (cadeți): Florina Bădiceanu a obținut bronzul la categoria 52 kg Judoka Florina Bădiceanu a câştigat medalia de bronz la categoria 52 kg, miercuri, la Campionatele Europene de judo pentru cadeţi de la Riga (Letonia), după ce a învins-o în meciul decisiv pe olandeza Julie Beurskens.
VIDEO Zakia Khudadadi (Afganistan) vrea să participe la Jocurile Paralimpice de la Tokyo: "Vă rog, luaţi-mă de mână şi ajutaţi-mă" Sportiva Zakia Khudadadi, care urma să devină în acest an prima femeie din Afganistan participantă la Jocurile Paralimpice, a postat un mesaj video prin care cere ajutor pentru a putea ajunge la competiţia de la Tokyo, relatează Kyodo News.
Sportivii care au câștigat medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo, decorați de Klaus Iohannis Sportivii care au obţinut medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost decorați de preşedintele Klaus Iohannis, miercuri, în cadrul unei ceremonii care s-a desfășurat la Palatul Cotroceni, informează News.ro.
CIO i-a interzis triplului campion paralimpic Markus Rehm să participe la Tokyo - Care este motivul Triplul campion paralimpic Markus Rehm nu va putea lua parte la Jocurile Paralimpice de la Tokyo după ce Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) i-a interzis pentru a doua oară în carieră participarea. El poartă o proteză din fibră de carbon și există controverse cu privire la avantajele pe care le aduce aceasta.
Jocurile Paralimpice de la Tokyo: Componența delegației României și unde pot fi văzute competițiile Jocurile Paralimpice de la Tokyo vor începe pe 25 august, iar România va avea la start șapte sportivi, printre care și Eduard Novak, ministrul Tineretului și Sportului.
Motivul înduioșător pentru care o atletă poloneză a scos la licitație medalia de argint câștigată la JO Tokyo 2020 Atleta poloneză Maria Andrejczyk și-a scos la licitație medalia de argint obținută în proba de aruncarea suliței din cadrul JO Tokyo 2020 pentru un motiv nobil. Ea are nevoie de bani pentru operația fiului ei grav bolnav.
CE Judo (cadeți): Vanessa Tolea a cucerit medalia de argint la categoria 48 kg Judoka română Vanessa Tolea, de la CSM Ploieşti, a cucerit medalia de argint la categoria 48 kg, marţi, la Campionatele Europene de cadeţi de la Riga, după ce a fost învinsă în finală de Aidan Valieva (Azerbaidjan).
Primul campion olimpic din istoria Georgiei, arestat sub acuzația de crimă cu premeditare Zurab Zviadauri, primul campion olimpic al Georgiei (aur la judo în 2004), a fost arestat în urma unei confruntări domestice în care și-au pierdut viața trei persoane. ​
Box, CE Cadeți: Alexandru Narcis Magdalin a securizat a treia medalie pentru România Pugilistul Alexandru Narcis Magdalin și-a asigurat calificarea în semifinalele Campionatului European de box pentru cadeţi de la Sarajevo și implicit o medalie la această competiție. Este a treia medalie securizată de sportivii români la Sarajevo.
Ciclism: Eduard Grosu va concura pentru echipa Drone Hopper Ciclistul român Eduard Grosu, care concurează în prezent pentru echipa franceză Delko, va pedala în 2022 pentru echipa Drone Hopper, actuala Androni Giocattoli, a anunţat gruparea condusă de Gianni Savio şi Marco Bellini.
Jocurile Paralimpice: Un judoka georgian, arestat la Tokyo după ce a agresat un agent de securitate Zviad Gogotchuri, un judoka paralimpic georgian, a fost arestat, luni, la Tokyo, în timp ce se afla în carantină cu delegaţia sa. Acesta este acuzat că a agresat şi a rănit grav un agent de securitate al hotelului în care locuia, informează AFP.
Jocurile Paralimpice de la Tokyo, fără spectatori - Delegația Afganistanului nu va putea participa la competiție din cauza situației din țară La fel ca în cazul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, competițiile paralimpice din capitala Japoniei se vor desfășura fără spectatori. Din cauza situației grele din Afganistan, delegația paralimpică a țării nu va putea participa la Tokyo.​
Suma uriașă pe care o va investi guvernul britanic pentru susținerea sportivilor în vederea JO Paris 2024 Premierul Boris Johnson a anunțat că guvernul britanic va investi aproximativ 272 de milioane de euro, în plus faţă de finanţarea Loteriei Naţionale, pentru sprijinirea sportivilor olimpici şi paralimpici în vederea JO Paris 2024.
Box: Bogdan Trifu și-a asigurat o medalie la CE de cadeți de la Sarajevo Pugilistul Bogdan Nicușor Trifu și-a asigurat o medalie la CE cadeti Sarajevo 2021 după ce l-a învins pe bosniacul Tarik Kunovac.
CM Canotaj (juniori): România, aur în probele de dublu rame masculin și patru rame feminin / "Tricolorele", bronz în proba de 8+1 Echipajul de dublu rame masculin al României a câştigat, duminică, medalia de aur, la Campionatele Mondiale de canotaj juniori, de la Plovdiv (Bulgaria).
Box: Nico Ali Walsh, nepotul lui Muhammad Ali, prima victorie la profesionişti Nico Ali Walsh, nepotul lui Muhammad Ali, a câştigat noaptea trecută primul său meci de box la profesionişti, relatează L’Equipe.