ALTE SPORTURI
Alin Firfirică, al cincilea atlet român calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo Sportivul Alin Firfirică s-a calificat, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, el devenind al cincilea atlet român care obţine dreptul de a participa la ediţia de anul viitor a competiţiei.
VIDEO Turul Spaniei: Remi Cavagna (Quick), victorie în etapa a 19-a / Primoz Roglic (Jumbo), lider la general cu două etape înainte de finalul competiției Francezul Remi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step) a câștigat etapa a 19-a din Turul Spaniei la ciclism, disputată pe o distanță de 165,2 kilometri, între Ávila și Toledo, după ce și-a părăsit "colegii de evadare" cu 25 de kilometri înainte de linia de sosire. Acesta a fost urmat de irlandezul Sam Bennett (BORA - hansgrohe) și de colegul său ceh Zdenek Ntybar. Primoz Roglic (Jumbo) și-a apărat din nou tricoul roșu (lider în clasamentul general).
Atleta Michelle-Lee Ahye, suspendată pentru că a ratat trei controale antidoping Sportiva Michelle-Lee Ahye (Trinidad și Tobago), finalistă a probei de 100 m la Jocurile Olimpice şi Campionatele Mondiale, a fost suspendată provizoriu din cauza nelocalizării sale pentru controale antidoping, a anunţat Unitatea de Integritate a Atletismului (AIU), potrivit L’Equipe.
​VIDEO Turul Spaniei: Sergio Higuita (EF), victorie în etapa a 18-a / Primoz Roglic (Jumbo) păstrează tricoul roșu Columbianul Sergio Higuita (EF) s-a impus în etapa a 18-a din Turul Spaniei la ciclism, disputată pe o distanță de 177,5 kilometri, între Comunidad de Madrid, Colmenar Viejo și Becerril de la Sierra. Primoz Roglic (Jumbo) a păstrat tricoul roșu (lider în clasamentul general), în timp ce Alejandro Valverde (Movistar) a revenit pe poziția a doua, după ce l-a depășit pe colegul său Nairo Quintana.
Caster Semenya va primi medalia de aur pentru Campionatele Mondiale din 2011 Sportiva Caster Semenya va primi medalia de aur pentru Campionatele Mondiale de atletism din 2011. Medalia i se va decerna la ediţia din acest an a CM, de la care însă sud-africana lipseşte, relatează Reuters.
Anthony Joshua: "Vladimir Klitschko m-a lovit cel mai puternic" Anthony Joshua (29 de ani) a declarat că, deși Andy Ruiz Jr. este cel care l-a învins pentru prima dată, cel care i-a livrat cea mai puternică lovitură a fost Vladimir Klitschko.
VIDEO Turul Spaniei: Philippe Gilbert, învingător în etapa a 17-a / Primoz Roglic, tricou roșu în continuare Philippe Gilbert (Quick) a câștigat etapa cu numărul 17 din Turul Spaniei la ciclism, disputată pe o distanță de 219.6 kilometri, între Aranda de Duero și Guadalajara. Primoz Roglic (Jumobo) se menține pe primul loc în clasamentul general (tricou roșu), în timp ce Nairo Quintana (Movistar) a urcat pe doi.
Tyson Fury, boxer profesionist: "Am o relație interesantă cu Wayne Rooney, mai ales când bem" Boxerul de categorie supergrea, Tyson Fury, a povestit că, de fiecare dată când consumă băuturi alcoolice, îl sună pe fotbalistul lui D.C. United, Wayne Rooney.
Maksim Nedasekov, cea mai bună performanţă mondială a anului: 2,35 m la săritura în înălţime Atletul belarus Maksim Nedasekov a stabilit cea mai bună performanţă mondială a anului la săritura în înălţime, cu 2,35 m, luni, în timpul meciului care opune selecţionatele Europei şi Statelor Unite, la Minsk, transmite AFP.
Box: România a încheiat participarea la Campionatele Europene de tineret cu două medalii de bronz ​România a încheiat, luni, participarea la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Sofia cu două medalii de bronz, ambele obţinute la feminin.
Elizabeta Samara, după succesul de la CE de tenis de masă: "Cel mai greu meci a fost semifinala cu Polonia" ​Delegaţia de tenis de masă a României a revenit în ţară, după ce a cucerit a doua oară consecutiv medalia de aur la un campionat european. Naţionala feminină a învins Portugalia cu 3-0, în finala EURO 2019, care a avut loc la Nantes.
​VIDEO Turul Spaniei: Jakob Fuglsang (Astana), victorios în etapa a 16-a / Primoz Roglic (Jumbo-Visma) a păstrat tricoul roșu Danezul Jakob Fuglsang (Astana) s-a impus, luni, în etapa a 16-a a Turului Spaniei, desfășurată între Pravia și Alto de la Cubilla, pe o distanță totală de 144.4 km. Acesta a fost urmat de britanicul Tao Geoghegan Hart (Ineos) și de colegul său iberic Luis Leon Sanchez. Primoz Roglic a păstrat tricoul roșu (lider al clasamentului general).
​​VIDEO Turul Spaniei: Sepp Kuss (Jumbo-Visma) s-a impus în etapa a 15-a / Primoz Roglic păstrează tricoul roșu Americanul Sepp Kuss (Jumbo-Visma) a câștigat etapa a 15-a a Turului Spaniei, desfășurată între Tineo şi Puerto del Acebo, pe o distanță totală de 154.4 km. Acesta a fost urmat de portughezul Ruben Guerreiro (Katusha Alpecin și de britanicul Tao Geoghegan Hart (Ineos). Primoz Roglic a terminat pe locul al optulea și rămâne lider al clasamentului general.
​CE Canotaj U23: România a cucerit 9 medalii de aur în Grecia România a dominat şi în acest an Campionatele Europene de canotaj Under 23, după ce a câştigat 9 medalii de aur, una de argint şi două de bronz în finalele disputate duminică la Ioannina (Grecia).
VIDEO Echipa feminină a României, campioană europeană la tenis de masă pentru a cincea oară (3-0 vs Portugalia) Echipa feminină a României a câștigat, duminică, finala Campionatelor Europene de tenis de masă pe echipe de la Nantes (Franţa), după ce a învins formaţia Portugaliei cu scorul de 3-0. Punctele victoriei au fost aduse de Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro și Elizabeta Samara.
Box: Bianca Cobzaru şi Denisa Petre şi-au asigurat medalii la Europenele de tineret Pugilistele românce Bianca Cobzaru şi Denisa Elena Petre şi-au asigurat medalii la Campionatele Europene de box pentru tineret de la Sofia, sâmbătă, după ce au obţinut calificarea în semifinale.
CE Canotaj U23: România s-a calificat în 13 finale Sportivii români s-au calificat, sâmbătă, în 13 finale, la Campionatele Europene de canotaj Under-23 de la Ioannina (Grecia).
​VIDEO Turul Spaniei: Sam Bennett (BORA - hansgrohe) a câștigat etapa a 14-a / Primož Roglic (Jumbo - Visma) rămâne lider la general Irlandezul Sam Bennett (BORA - hansgrohe) s-a impus în etapa a 14-a a Turului Spaniei, desfășurată între San Vicente de la Barquera și Los Oviedo, pe o distanță totală de 188 km. Acesta a fost urmat de argentinianul Maximiliano Richeze (Deceuninck) şi de belgianul Tosh van der Sande (Lotto-Soudal). Primoz Roglic (Jumbo - Visma) se menține lider în clasamentul general.
Chris Froome, din nou la spital - Ciclistul s-a tăiat la deget şi a avut nevoie de operaţie pentru reataşarea tendonului: "Abia aştept să vină 2020" Ciclistul britanic Chris Froome a anunţat, sâmbătă, că a avut nevoie de o operaţie pentru reataşarea tendonului, după ce s-a tăiat la degetul mare cu cuţitul de bucătărie.
Usain Bolt: "Omul care va bate recordurile mele nu s-a născut încă" ​Fostul atlet jamaican Usain Bolt, deţinătorul recordurilor mondiale la 100 şi 200 m, a pronosticat că omul care va bate performanţe mondiale nu s-a născut încă şi va continua să fie rege cel puţin 20 de ani, relatează EFE.