ALTE SPORTURI
Sărituri cu schiurile: Două etape din cadrul Marelui Premiu de vară vor avea loc, în premieră, la Râșnov Două etape din cadrul Marelui Premiu de vară la sărituri cu schiurile, la masculin, vor avea loc în perioada 21-23 septembrie, la Râșnov, pe trambulina K90 din Valea Cărbunării. Evenimentul din weekend este o premieră, fiind pentru prima oară când o competiție importantă masculină are loc în România.
Coreea de Nord şi Coreea de Sud vor să depună o candidatură comună pentru organizarea JO din 2032 Liderul nord-coreean Kim Jong-un şi preşedintele Coreei de Sud, Moon Jae-in, au anunţat, miercuri, că cele două ţări intenţionează să prezinte o candidatură comună pentru organizarea Jocurilor Olimpice de vară din 2032.
​SEHA League (m): RK Vardar – Steaua Bucureşti, scor 27-21 Echipa de handbal masculin Steaua Bucureşti a fost învinsă marţi, în deplasare, de formaţia macedoneană RK Vardar Skopje, cu scorul de 27-21 (15-11), în cea de-a patra partidă din SEHA League. Steliştii au un bilanţ de două victorii şi două înfrângeri în competiţie.
Golf: Celia Barquin Arozamena (22 de ani), omorâtă pe terenul de joc - Poliția l-a reținut pe principalul suspect Jucătoarea de golf Celia Barquin Arozamena (22 de ani) a fost găsită fără viață pe un teren de joc, prima ipoteză a poliției americane fiind aceea că ar fi fost bătută înainte de a fi ucisă. Conform US Today, principalul suspect a fost deja reținut de autoritățile americane.
Simon Yates, lider al clasamentului mondial UCI după victoria din Turul Spaniei Ciclistul britanic Simon Yates, de la echipa Mitchelton-Scott, a urcat pe primul loc în clasamentul mondial al Uniunii cicliste internaţionale (UCI), la o zi după succesul său în Turul Spaniei 2018.
Slavia Praga – Măgura Cisnădie şi SCM Râmnicu Vâlcea – Kastamonu, în turul II al Cupei EHF la handbal feminin Echipele de handbal feminin Măgura Cisnădie şi SCM Râmnicu Vâlcea şi-au aflat adversarele din turul al doilea al Cupei EHF şi vor juca pentru calificarea în turul 3 între 13 şi 21 octombrie.
Adversarele echipelor CSM Oradea şi Corona Sportul Studenţesc în preliminariile Ligii Campionilor la polo Vicecampioana României la polo, CSM Digi Oradea, va juca în compania unor formaţii din Italia, Franţa şi Turcia, în turul doi preliminar al Ligii Campionilor, iar Corona Sportul Studenţesc va avea adversare din Grecia, Rusia şi Muntenegru.
Simon Yates a câștigat Turul Spaniei - Elia Viviani (Quick Step), învingător în ultima etapă Simon Yates (Mitchelton-Scott) a câștigat ediția din 2018 a Turului Spaniei la ciclism, rutierul britanic încheind competiția cu un avantaj de un minut și 46 de secunde față de Enric Mas Nicolau (Quick-Step). Podiumul a fost completat de Miguel Moreno (Astana). Ultima etapă, disputată duminică, i-a revenit lui Elia Viviani (Quick Step).
​CM Canotaj: Echipajul feminin de 8+1 al României, locul 5 la Plovdiv Echipajul feminin de 8+1 al României a ocupat locul 5 la Campionatele Mondiale de canotaj de la Plovdiv, unde titlul mondial a revenit Statelor Unite ale Americii, urmate de Canada şi Australia.
VIDEO Saul «Canelo» Alvarez, victorie cu Ghennadi Golovkin - A câştigat titlurile WBC şi WBA la categoria mijlocie Pugilistul mexican Saul «Canelo» Alvarez a pus capăt "domniei" kazahului Ghennadi Golovkin la categoria mijlocie, administrându-i acestuia primul eşec din cariera profesionistă, sâmbătă, la Las Vegas (Nevada).
Turul Spaniei: Enric Nicolau (Quick Step), învingător în etapa a 20-a / Simon Yates, câștigător virtual al competiției Enric Mas Nicolau (Quick Step Floors) a câștigat etapa a 20-a din Turul Spaniei la ciclism (penultima), rezultat în urma căruia a urcat pe locul doi în clasamentul general. Sosit la finish al treilea, Simon Yates (Mitchelton - Scott) este la o singură etapă distanță (o formalitate) de cucerirea competiției.
Floyd Mayweather va reveni în ring în acest an pentru un meci cu Manny Pacquiao Americanul Floyd Mayweather a anunţat, sâmbătă, că va reveni în ring în acest an pentru un meci cu Manny Pacquiao, la trei ani de la primul lor duel.
CM Canotaj: Ionela Cozmiuc şi Gianina Beleagă, medalie de aur la dublu vâsle, categorie uşoară Echipajul feminin de dublu vâsle categorie uşoară al României, format din Ionela-Livia Cozmiuc şi Gianina-Elena Beleagă, a obţinut medalia de aur, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru seniori, de la Plovdiv.
CM Canotaj: Marius Cozmiuc şi Ciprian Tudosă, medalie de argint la Plovdiv Echipajul masculin de dublu rame al României, format din Marius-Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă, a obţinut medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru seniori, de la Plovdiv.
WADA: Comitetul independent de verificare a conformităţii recomandă reintegrarea Agenţiei Ruse Antidoping Comitetul independent de verificare a conformităţii recomandă reintegrarea Agenţiei Ruse Antidoping (RUSADA), suspendată în noiembrie 2015, a anunţat, vineri, Agenţia Mondială Antidoping (WADA), potrivit news.ro.
​VIDEO Turul Spaniei: Thibaut Pinot (Groupama - FDJ) a câștigat etapa a 19-a - Simon Yates (Mitchelton - Scott) își mărește avansul în clasamentul general Francezul Thibaut Pinot (Groupama - FDJ) s-a impus în etapa a 19-a din Turul Spaniei la ciclism, desfășurată între Lleida și Andorra. Naturlandia, pe o distanță de 154,4 km. Simon Yates (Mitchelton - Scott) s-a clasat pe locul secund al etapei și și-a mărit avansul în clasamentul general. Olandezul Steven Kruijswijk (Team LottoNL - Jumbo) a ocupat a treia poziție a podiumului.
Baschetbalist din NBA, arestat pentru că a sechestrat, lovit și strangulat o femeie Jabari Bird (24 de ani), jucător de baschet la Boston Celtics, a fost arestat după ce a agresat şi sechestrat o femeie. Informaţia a fost confirmată inclusiv de echipa lui Bird, după dezvăluirile făcute de presa din Statele Unite ale Americii.
Roxana Mărăcineanu, ministrul Sporturilor din Franța: "Sportul mi-a permis să ies din izolarea familială'' Sportul "mi-a permis să ies din izolarea familială", a declarat noul ministru al Sportului din Franţa, fosta înotătoare de origine română Roxana Mărăcineanu.
Spaniolul Manuel Montoya Fernandez este noul selecţioner al naţionalei masculine de handbal a României Tehnicianul spaniol Manuel Montoya Fernandez a fost prezentat vineri ca noul selecţioner al naţionalei masculine de handbal a României, într-o conferinţă de presă la sediul FRH.
​CM de Canotaj Plovdiv: Șase echipaje româneşti s-au calificat în finale Toate cele patru echipaje româneşti care au evoluat vineri în recalificări şi semifinale au obţinut biletele pentru finalele Campionatelor Mondiale de canotaj academic de la Plovdiv (Bulgaria) şi astfel numărul total al bărcilor care se vor bate la medalii a ajuns la şase.