ALTE SPORTURI
CM Scrimă: Echipa feminină de spadă a României, eliminată de Coreea de Sud în optimi Echipa feminină de spadă a României, compusă din Ana Maria Popescu, Raluca Sbârcea, Maria Udrea și Amalia Tătăran, a fost eliminată în optimile Campionatelor Mondiale de la Wuxi (China), informează FR de Scrimă.
CM Scrimă: Bianca Pascu, învinsă în optimile probei de sabie Singură reprezentanta a țării noastre în proba de sabie feminin la Campionatul Mondial de la Wuxi (China), Bianca Pascu, a părăsit competiția de pe tabloul de 16, fiind învinsă de chinezoaica Jiarui Qian, scor 14-15, informează FR de Scrimă.
​Înot: Americanul Ryan Lochte, de şase ori campion olimpic, suspendat 14 luni pentru dopaj Înotătorul Ryan Lochte, de şase ori campion olimpic, a acceptat o suspendare de 14 luni pentru dopaj pentru că a recurs la o perfuzie intravenoasă interzisă, a anunţat luni Agenţia americană antidoping (USADA), citată de Reuters.
​Turul Franței: Belgianul Serge Pauwels (Dimension Data), nevoit să abandoneze după ce a suferit o fractură la cot Belgianul Serge Pauwels, implicat într-o căzătură în ultimul kilometru al etapei a 15-a din Turul Franței, a suferit o fractură la cotul drept și a fost nevoit să abandoneze competiția, a anunţat, duminică, echipa Dimension Data.
VIDEO Turul Franței: Italianul Gianni Moscon (Sky), exclus din competiție după ce și-a lovit un adversar Ciclistul italian Gianni Moscon, unul dintre coechipierii lui Chris Froome în cadrul formaţiei Sky, a fost exclus din Turul Franţei după o altercaţie pe care a avut-o cu un adversar, duminică, în timpul etapei a 15-a, au anunţat surse oficiale, citate de AFP.
Turul Franței: Danezul Magnus Cort Nielsen (Astana) a câștigat etapa a 15-a; Geraint Thomas (Sky), în continuare tricou galben Magnus Cort Nielsen (Astana) a câștigat etapa a 15-a din Turul Franței, disputată între Millau și Carcassonne, pe distanța de 181,5 km. Cronometrat în 4h 25' 52'', rutierul danez a obținut prima sa victorie din carieră în Marea Buclă. Geraint Thomas (Sky) este în continuare purtătorul tricoului galben al competiției (liderul clasamentului general).
​CM Scrimă: Ana Maria Popescu, vicecampioană mondială la spadă Ana Maria Popescu a câștigat, duminică, medalia de argint în proba de spadă feminin individual, din cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă de la Wuxi (China). După un parcurs excelent până în finală, românca a cedat în ultimul act în fața italiencei Mara Navarria, care s-a impus cu scorul de 13-9.
CM Scrimă: Ana Maria Popescu, în finala probei individuale de spadă feminin Românca Ana Maria Popescu s-a calificat duminică în finala probei individuale de spadă feminin, din cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă de la Wuxi (China), şi are asigurată medalia de argint după ce a învins-o pe americanca Courtney Hurley cu 14-13.
JO 2020: Organizatorii de la Tokyo au prezentat mascotele competiției - Miraitowa şi Someity Comitetul de organizare al JO 2020 de la Tokyo a prezentat oficial duminică mascotele olimpice Miraitowa şi Someity, cu prilejul unei ceremonii grandioase care a marcat startul numărătoarei inverse pentru Jocurile Olimpice, relatează EFE.
​CM Scrimă: Ana Maria Popescu, în semifinale - Are asigurată medalia de bronz Românca Ana Maria Popescu şi-a asigurat medalia de bronz în proba individuală de spadă feminin, în cadrul Campionatelor Mondiale de scrimă de la Wuxi (China), după ce s-a calificat în semifinalele competiţiei.
​Turul Franței: Omar Fraile (Astana) a câștigat etapa a 14-a; Geraint Thomas (Sky), tricou galben în continuare Omar Fraile (Astana) a câștigat etapa cu numărul 14 din Turul Franței disputată între Saint-Paul-Trois-Châteaux și Mende, pe distanța de 188 de kilometri. Cronometrat în 4h 41' 57'', rutierul spaniol a fost urmat pe podium de Julian Alaphilippe (Quick-Step) și Jasper Stuyven (Trek–Segafredo). Geraint Thomas (Sky) este în continuare tricoul galben al competiției (liderul ierarhiei generale).
Coreea Open: Nordul și Sudul, din nou "împreună" - Echipă de dublu mixt din cele două țări, prima medalie de aur după 27 ani O echipă de tenis de masă dublu-mixt formată dintr-un jucător din Coreea de Nord și unul din Coreea de Sud devine prima echipă sportivă inter-coreeană care câștigă medaliile de aur după aproape trei decenii, conform BBC.
Turul Franței, etapa a 13-a: O nouă victorie pentru Peter Sagan; Geraint Thomas se menține tricou galben Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a câștigat etapa a 13-a din Turul Franței, desfășurată între Bourg d'Oisans și Valence, pe distanța de 169,5 kilometri. Purtătorul tricoului verde s-a impus la sprint, după 3h 45' 55'', obținând a treia victorie la actuala ediție a Marii Bucle.
VIDEO Turul Franţei: Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) a suferit o fractură de vertebră şi a abandonat competiția Ciclistul italian Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) a suferit o fractură de vertebră, joi, în timpul etapei a XII-a a Turului Franţei şi a abandonat competiţia, informează lequipe.fr.
Turul Franței: Geraint Thomas, învingător pe Alpe D'Huez - Al doilea succes consecutiv pentru rutierul de la Sky Geraint Thomas (Sky), purtătorul tricoului galben în Turul Franței, a câștigat cea mai importantă etapă din Alpi, desfășurată între Bourg-Saint-Maurice și L'Alpe d'Huez, pe distanța de 175,5 kilometri. Britanicul s-a impus la sprint în fața olandezului Tom Dumoulin (Sunweb), a francezului Romain Bardet (AG2R La Mondiale) și a coechipierului Chris Froome.
Patinatorul Denis Ten (25 de ani), medaliat cu bronz la JO de la Soci, a murit după ce a fost înjunghiat de doi necunoscuţi Denis Ten (Kazahstan), medaliat cu bronz la patinaj artistic, la Jocurile Olimpice de la Soci, a încetat din viaţă, joi, la vârsta de 25 de ani, după ce a fost înjunghiat de doi bărbaţi, informează agenţia Kazinform.
CM Scrimă: Toți reprezentații României au ajuns pe tablourile principale ale probelor individuale de sabie masculin şi spadă feminin Toţi sportivii români au trecut de grupele preliminare şi s-au calificat pe tablourile principale ale probelor individuale de sabie masculin şi spadă feminin, joi, la Campionatele Mondiale de scrimă de la Wuxi (China).
FRG despre cazul lui Marian Drăgulescu: "Nu putem încălca regulamentele pentru a înscrie un sportiv cu o afecţiune cardiacă, fără aviz medical de la INMS" Federaţia Română de Gimnastică a precizat, joi, într-un comunicat, că nu poate încălca regulamentele naţionale şi internaţionale pentru a-l înscrie pe sportivul Maria Drăgulescu cu o afecţiune cardiacă, fără aviz medical de la INMS, la Campioantele Europene de la Glasgow.
Marius Urzică, după ce Drăgulescu a acuzat că FRG nu îi oferă șansa de a concura pe propria răspundere la CE: "Nu are viza INMS pentru a concura. Nu o poate face nici pe semnătură" Antrenorul coordonator al lotului masculin de gimnastică, Marius Urzică, a declarat, joi, că Marian Drăgulescu nu are acordul Institutului Naţional de Medicină Sportivă (INMS) pentru a concura la Campionatele Europene de la Glasgow. Tehnicianul a precizat că nu există posibilitatea ca sportivul să concureze pe propria răspundere, informează News.ro.
Turul Franței: Geraint Thomas (Sky), noul tricou galben după victoria din etapa a 11-a Geraint Thomas (Sky) a câștigat etapa cu numărul 11 din Turul Franței, desfășurată între Albertville și La Rosiere, pe distanța de 108,5 kilometri, britanicul reușind să intre și în posesia tricoului galben. Thomas s-a impus ''en solitaire" la prima sosire în căţărare a ediţiei cu numărul 105 din Marea Buclă, cu 20 de secunde înaintea olandezului Tom Dumoulin (Sunweb) și a coechipierul său Chris Froome.