ALTE SPORTURI
Eduard Novak, după ultima sa probă de la Jocurile Paralimpice: "Am reuşit să demonstrez că mai am un pic de forţă în picioare şi voinţă" Eduard Novak, ministrul Tineretului şi Sportului, a afirmat, vineri, după ce a concurat la Jocurile Paralimpice de la Tokyo în ultima sa probă, la ciclism pe şosea (categorii C4 şi C5), că la competiţia din Japonia a demonstrat că mai are voinţă şi "un pic de forţă în picioare".
Box: Mexicanca Jeanette Zacarias Zapata a murit la doar 18 ani, după ce săptămâna trecută a suferit un KO Sportiva mexicană Jeanette Zacarias Zapata a murit, joi, la vârsta de 18 ani, la cinci zile după ce a suferit un KO la un meci de box.
Jocurile Paralimpice: Octavian Tucaliuc, locul 7 în proba de aruncarea suliței Sportivul Octavian Vasile Tucaliuc a ocupat locul 7 în proba de aruncarea suliţei de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo. Cea mai bună aruncare a românului a fost de 45 de metri şi 51 de centimetri, cu care a ocupat ultima poziţie.
Transfer important în ciclism: Rohan Dennis a semnat cu Jumbo-Visma Rohan Dennis, dublul campion mondial la contratimp (2018, 2019), a semnat pentru următoarele două sezoane cu Jumbo-Visma, echipa recentului campion olimpic de la Tokyo, slovenul Primoz Roglic, a anunţat, miercuri, formaţia ciclistă olandeză pe site-ul său, citat de AFP.
VIDEO Moment emoționant la Tokyo - O atletă nevăzătoare, cerută în căsătorie de ghidul ei după cursa de la Jocurile Paralimpice Keula Nidreia Pereira Semedo, atletă nevăzătoare din Insulele Capului Verde, a avut surpriza de a fi cerută în căsătorie de cel care a ghidat-o pe pistă, la doar câteva secunde după ce a încheiat proba de 200 metri de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.
DigiSport: A câștigat aurul la Jocurile Paralimpice cu un record mondial, dar medalia i-a fost ”furată” de organizatori! Motivul Muhammad Ziyad Zolkefli a cucerit medalia de aur în proba de aruncare a greutății la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, stabilind un record mondial, însă ulterior a fost deposedat de premiu.
Jocurile Paralimpice: Motivul incredibil pentru care un atlet malaezian a fost deposedat de medalia de aur Muhammad Ziyad Zolkefli, atlet din Malaezia participant la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, a fost deposedat de medalia de aur obținută la aruncarea greutății pentru că a întârziat la concurs.
Camelia Potec, realeasă în funcţia de preşedinte al Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern Camelia Potec, campioană olimpică la Atena, a fost realeasă, marţi, în funcţia de preşedinte al Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, informează FRNPM.
VIDEO Jocurile Paralimpice: Eduard Novak, locul opt la contratimp pe șosea Eduard Novak, ministrul Tineretului şi Sportului, s-a clasat pe locul opt, în proba de contratimp pe şosea, categoria C4, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.​
Jacques Rogge, președinte timp de 11 ani al Comitetului Internaţional Olimpic, a murit În vârstă de 79 de ani, Jacques Rogge, fost președinte al Comitetului Olimpic Internaţional (CIO), a murit duminică.​
Atleta Yalemzerf Yehualaw, nou record mondial la semimaraton Atleta etiopiană Yalemzerf Yehualaw a doborât recordul mondial în proba de semimaraton, duminică, la Larne (Irlanda de Nord), cu timpul de 1h 03 min. 43 sec., îmbunătăţind cu aproape 20 de sec. (1h 04 02) vechia performanţă, informează AFP.
CM Mountain Bike: Vlad Dascălu, locul 4 în proba de cross-country olympic Ciclistul român Vlad Dascălu, fost campion mondial Under-23, s-a clasat pe locul patru în proba de cross-country olympic (XCO), sâmbătă, la Campionatele Mondiale de mountain bike de la Val di Sole (Italia).
Cei doi sportivi afgani au ajuns la Tokyo şi vor participa la Jocurile Paralimpice Sportivii Zakia Khudadadi şi Hossain Rasouli, evacuaţi în urmă cu câteva zile din Afganistan, au ajuns sâmbătă în satul paralimpic de la Tokyo, astfel că vor putea participa la competiţia din Japonia, a anunţat Comitetul Internaţional Paralimpic.
Ministrul Eduard Novak, despre medalia de argint de la Jocurile Paralimpice: "Șterge toate clipele grele din spatele ei" Ministrul Eduard Novak, medaliat cu argint la ciclism la Jocurile Paralimpice, a afirmat că participarea la Tokyo 2020 a fost un vis împlinit şi a subliniat că au fost momente în care a avut tentaţia de a renunţa.
CM Biatlon pe Role: George Buta a cucerit medalia de aur în proba de super sprint de 7.5 km George Buta a câştigat medalia de aur, vineri, în proba de super sprint de 7,5 km din cadrul Campionatelor Mondiale de Biatlon pe Role de la Nove Mesto (Cehia), anunţă Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.
Tenis de masă: Bobi Simion, locul 5 la Jocurile Paralimpice de la Tokyo Bobi Simion s-a clasat pe locul 5 la tenis de masă individual masculin, categoria 6, vineri, la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, după ce a fost învins de thailandezul Rungroj Thainiyom cu scorul de 3-2 (10-12, 11-6, 11-6, 9-11, 11-7), în sferturile de finală.
Eduard Novak îi mulțumește prim-ministrului Florin Cîțu după medalia de argint de la Jocurile Paralimpice Eduard Novak a cucerit medalia de argint la Jocurile Paralimpice de la Tokyo (ciclism, proba de urmărire individuală 4000 m), iar după festivitatea de premiere a ținut să-i mulțumescă într-o postare pe Facebook premierului Florin Cîțu pentru susținere.
Judo: Alex Bologa, medalie de bronz la Jocurile Paralimpice de la Tokyo Alex Bologa a cucerit vineri medalia de bronz la categoria -60 kg din cadrul competiţiei de judo de la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.
Vicepremierul Kelemen Hunor, mesaj după argintul câștigat de Eduard Novak la Jocurile Paralimpice Vicepremierul Kelemen Hunor (UDMR) a fost printre primii care l-au felicitat pe Eduard Novak, ministrul Tineretului și Sportului, pentru medalia de argint cucerită la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.
Mesajul postat de Ana Maria Popescu după ce ministrul Eduard Novak a cucerit argintul la Jocurile Paralimpice Eduard Novak a adus României prima medalie la Jocurile Paralimpice de la Tokyo, actualul ministru al Tineretului și Sportului cucerind argintul în proba de urmărire individuală 4000 m din cadrul concursului de ciclism. La puțin timp după această performanță, Ana Maria Popescu a postat un mesaj pe contul personal de Facebook.