ALTE SPORTURI
Sapte noi cazuri de doping la Jocurile Olimpice de la Beijing Comitetul Olimpic International (CIO) a anuntat ca la repetarea testelor de la Jocurile Olimpice Beijing 2008 au fost depistate sapte cazuri de doping la sase atleti, scrie Reuters. La toate cele sapte cazuri, testele demonstreaza utilizarea CERA, un hormon care mareste rezistenta organismului.* Vezi aici comunicatul CIO (eng.)
Despre doua feluri de campioni Pusa este campioana olimpica, dar a renuntat sa termine o cursa de maraton pentru a nu isi pune in pericol sanatatea si, implicit, cariera viitoare. Si Rick a cochetat la un moment dat cu ideea abandonului, insa nu s-a dat batut si a terminat propria cursa, la capatul careia a realizat un record mondial. Cei doi sunt amindoi alergatori de maraton. Pusa e profesionista, in timp ce Rick e  amator, care in plus alearga cu o proteza in loc de picior. Ce ii mai deosebeste insa?, se intreaba Marian Chiriac pe blogul alerg.wordpress.com.
Camelia Potec a obtinut un nou record european la 1.500 m Camelia Potec a stabilit un nou record european in proba de 1.500 metri, in cadrul Campionatelor de natatie din Franta, la Montpellier. Inotatoarea romanca a obtinut un timp de 15 minute si 52.37 secunde, doborand cu 0.47 de secunde precedentul record.
Atletism/ Constantina Dita Tomescu, abandon din cauza problemelor de respiratie Campioana olimpica de la Beijing in proba de maraton, Constantina Dita Tomescu nu a putut duce pana la capat maratonul de 40 km de la Londra. Atleta de 39 de ani a abandonat la jumatatea cursei din cauza unor probleme de respiratii.
Tom Daley, cel mai tanar olimpic britanic hartuit de colegii de scoala  Un exemplu pentru toti tinerii. Asa ar trebui sa fie Tom Daley. Sportivul de 14 ani a intrat in atentia publicului in momentul in care a reprezentat Marea Britanie la JO de la Beijing, la sarituri de pe trambulina, devenind cel mai tanar competitor al Marii Britanii, dar si cel mai tanar sportiv care ajunge in finala JO. Dar faima nu i-a adus numai bine. Recent, tatal sau l-a retras de la scoala de unde invata din cauza hartuirilor repetate la care era supus tanarul.
CE de judo: Alina Dumitru a castigat medalia de bronz Sportiva romana Alina Dumitru (campioana olimpica en-titre) a castigat medalia de bronz la Campionatele Europene de Judo, categoria 48 de kg, care se desfasoara la Tbilisi (Georgia), dupa ce a dispus prin ippon de Volga Lescenka (Belarus).
Ciclism / Tyler Hamilton depistat pozitiv pentru a treia oara in cariera A treia oara e cu noroc? N-a fost sa fie! Ciclistul Tyler Hamilton a fost depistat pozitiv pentru a treia oara in cariera sa. Americanul, care concureaza pentru echipa Rock Racing a fost implicat in diverse scandaluri de dopaj. Hamilton a fost suspendat doi ani in 2004 pentru dopaj prin transfuzie de sange.
Snooker / Politia investigheaza un meci aranjat din Campionatul Marii Britanii Controverse asupra partidei dintre Stephen Maguire si Jamie Burnett din decembrie 2008. Politia din Strathclyde a fost contactata de Comisia de Pariuri dupa ce un numar neobisnuit de persoane au pariat pe victoria lui Maguire cu 9-3. Partida, desfasurata in Campionatul de snooker al Marii Britanii, s-a terminat cu exact acest scor: 9-3, dupa ce adversarul lui, Burnett, a ratat o lovitura simpla la bila neagra in jocul al 12-lea.
Atletism / Usain Bolt cere 250.000 de dolari pentru a participa la o cursa Campionul olimpic Usain Bolt a cerut suma de 250.000 de dolari pentru a participa la Marele Premiu din Abuja (Nigeria), in 5 mai. Organizatorii au declarat ca nu pot sa ii ofere atat de mult si negociaza cu atletul pentru a tine un seminar despre beneficiile sportului in fata tinerilor atleti nigerieni. Iar pentru acest lucru, organizatorii sunt dispusi sa ii ofere 100.000 de dolari.
Ciclism / Lance Armstrong: E posibil sa-mi fie interzisa participarea la Turul Frantei Lance Armstrong e pe cale sa rateze cel mai important Tur din ciclismul international. Agentia Franceza de Anti-Doping (AFLD) i-ar putea interzice participarea la Turul Frantei deoarece americanul nu a respectat obligatia de a sta sub permanenta supraveghere a comisarului ce trebuia sa-i faca testele antidoping. E pacat. Dar e decizia lor, tara lor, evenimentul lor, sunt regulile lor asa ca trebuie sa jucam dupa ele, a declarat Armstrong, de sapte ori campion al Turului Frantei.
A adunat 20 de milioane de dolari pentru ca ii cara crosele lui Tiger Woods! Steven Williams, cel care ii cara crosele lui Tiger Woods de peste 10 ani de zile, are o avere de aproximativ 20 de milioane de dolari, informeaza jurnalistii spanioli de la AS. Impresionanta suma este una pe masura valorii lui Woods, celebrul sau partener.
Din nou maraton international la Bucuresti Mai sunt sase luni, dar e cert ca in octombrie la Bucuresti se va organiza un maraton international. Editia a doua a Bucharest City Marathon va avea loc pe 18 octombrie si va sta sub semnul promovarii miscarii si a unui mod de viata sanatos.Organizatorii spera sa adune la start peste 3500 de participanti.
Haltere/ Roxana Cocos, bronz la CE de la Bucuresti Romanca Roxana Cocos a obtinut, duminica, medalia de bronz la Campionatele Europene de Haltere care se desfasoara la Sala Polivalenta din Bucuresti in perioada 5-12 aprilie.
VIDEO Ciclism / Stijn Devolder a castigat a doua oara turul Flandrei Belgianul Stijn Devolder a castigat pentru a doua oara la rand Turul Flandrei. Sportivul in varsta de 29 de ani de la Quick Step a terminat turul in 6:01:58. Devolder i-a dedicat victoria de duminica lui Fredereik Nolf, compatriotul sau care a fost gasit mort in camera sa de hotel in timpul Turului de la Qatar, din februarie.
Gimnastica / Tamirjan si Dragoi aduc inca doua medalii Romaniei la CE Milano Anamaria Tamirjan si Gabriela Dragoi au obtinut medaliile de argint si bronz la barna in cadrul Campionatului European de Gimnastica de la Milano. Ucraineanca Demyanchuk a obtinut medalia de aur, fiind notata cu 14.775. UPDATE: La sol, Romania nu a reusit sa obtina nicio medalie. Campioana olimpica, Sandra Izbasa a fost marea dezamagire, clasandu-se doar pe locul sapte. Anamaria Tamirjan a fost la egalitate de puncte cu gimnasta din Spania, Izurieta si a ocupat locul al patrulea. Citeste si: Flavius Koczi a adus Romaniei prima medalie la CE Milano
Gimnastica / Flavius Koczi a adus Romaniei prima medalie la CE Milano Flavius Koczi a adus prima medalie Romaniei la Campionatul European de Gimnastica de la Milano. Romanul a obtinut nota 16.312 la sarituri si si-a adjudecat medalia de argint, la doar 13 miimi de locul intai. Celalat roman participant la aceasta proba, Daniel Popescu s-a clasat pe locul al cincilea. UPDATE: Romanul Cosmin Popescu s-a clasat pe locul 5 la paralele, fiind notat cu 15.075, la egalitate de puncte cu slovacul Piasecky.
CE Milano / Nici baietii n-au avut prea mult noroc la individual compus Flavius Koczi a obtinut locul al cincilea in proba de individual compus la Campionatul European de gimnastica de la Milano. Marius Berbecar s-a clasat doar pe locul 22, din 24. Medalia de aur a fost adjudecata de germanul Fabian Hambuechen.
CE Milano / Fara medalie pentru gimnastele romance la individual compus Romancele Anamaria Tamirjan si Diana Chelaru nu au putut aduce Romaniei nicio medalie de aur in prima finala de la Campionatul European de Gimnastica din Milano, proba individual compus. Desi a fost a doua la calificari, Tamarjan a obtinut doar locul al cincilea, iar Chelaru a ocupat pozitia a 14-a. Medalia de aur la individual compus i-a revenit rusoaicei Ksenia Semyonova.
Argint si bronz pentru luptatoarele romance la CE Vilnius Luptatoarele romance Estera Dobre si Ana Maria Paval au adus Romaniei primele medalii la Campionatul European de lupte din Vilnius, proba feminina. Dobre a obtinut medalia de argint la categoria 48 de kg, iar conationala sa, Paval si-a adjudecat bronzul la categoria 55 kg. UPDATE Eusebiu Diaconu a obtinut medalia de bronz la lupte greco-romane, categoria 60 kilograme. Romanul l-a invins in ultimul meci pe Davor Stefanek, scor 5-3.
Patru gimnasti romani calificati in finalele masculine de la CE Milano Patru gimnasti romani vor reprezenta Romania la finalele de sambata si duminica ale Campionatului European de Gimnastica de la Milano, Italia. Flavius Koczi s-a calificat la probele de individual compus si sarituri. Antrenorul Nicusor Pascu va avea de ales intre Daniel Popescu si Alin Jivan la proba de sarituri, deoarece cei doi romani au acelasi punctaj, dar o tara nu poate fi reprezentata decat de doi sportivi la acest aparat, Koczi fiind deja calificat de pe locul trei. Daniel Popescu s-a calificat si la proba de cal cu manere. Marius Berbecar si Cosmin Popescu vor evolua si ei in finala de la individual compus, respectiv paralele.