Andreea Chiţu, Alexandru Raicu şi Vlăduţ Simionescu s-au calificat la Jocurile Olimpice

Judoka Andreea Chiţu, Alexandru Raicu şi Vlăduţ Simionescu au reușit calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, ducând la 93 numărul total al sportivilor din delegația României. ​
Kriszta Incze

Lupte: Kriszta Incze merge la JO de la Tokyo, după ce Coreea de Nord s-a retras

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Marţi, 15 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Luptătoarea Kriszta Incze s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce delegaţia Coreei de Nord s-a retras din competiţie, a anunţat, marţi, forul internaţional de profil. Două locuri au fost astfel realocate la feminin, la 62 de kilograme, exact categoria Krisztei Incze, şi la 53 kg.
Cluj Arena

Premieră pentru atletismul românesc - Campionatul European pe echipe va avea loc la Cluj

Campionatul European de Atletism pe echipe se va desfășura la Cluj în perioada 19 şi 20 iunie 2021. Competiția va aduce la start 48 de atleţi români, 25 de băieţi şi 23 de fete.​

webPR: Marele maestru azer Shakhriyar Mamedyarov a câștigat trofeul Superbet Chess Classic 2021 și un premiu în valoare de 90.000 de dolari

de Smile Media
Marele maestru azer Shakhriyar Mamedyarov a câștigat competiția Superbet Chess Classic 2021, prima etapă a Grand Chess Tour 2021. El a acumulat 6 puncte, la finalul Rundei a IX-a, în care a făcut remiză cu marele maestru francez Maxime Vachier-Lagrave. Shakhriyar Mamedyarov și-a adjudecat atât trofeul competiției, cât și marele premiu în valoare de 90.000 de dolari. Următoarea ediție Superbet Chess Classic Romania va avea loc în luna mai 2022.
Markis Kido

Badminton: Indonezianul Markis Kido, campion olimpic în 2008, a murit la 36 de ani

Luni, 14 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Jucătorul indonezian de badminton Markis Kido, medaliat olimpic cu aur la dublu, a murit la vârsta de 36 de ani din cauza unui infarct, a anunţat, luni, Federaţia Mondială de Badminton (BWF).
Jocurile Olimpice

JO 2020: Rareş Toader, al şaptelea atlet român calificat la Tokyo

de Red. Sport HotNews.ro
Atletul dinamovist Rareş Toader a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba de aruncarea greutăţii, informează Federaţia Română de Atletism.
Marian Dragulescu

Marian Drăgulescu (40 de ani), în finala de la sărituri la Cupa Mondială de Gimnastică de la Osijek

de A.I. HotNews.ro
Sâmbătă, 12 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Sportivul român Marian Drăgulescu s-a calificat, sâmbătă, în finala de la sărituri, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Osijek (Croaţia).
Andreea Verdes

​CE Gimnastică ritmică: Andreea Verdeș, în finală la individual compus

Vineri, 11 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Sportiva română Andreea Cristina Verdeş s-a calificat, vineri, în finala de la individual compus, la Campionatele Europene de gimnastică ritmică de la Varna (Bulgaria) şi rămâne în cursă pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

webPR: Superbet Chess Classic la jumătatea turneului: 5 runde jucate, 4 rămase de disputat și 3 lideri în clasament

• Kasparov: Bucureștiul este pe harta șahului mondial
Odată intrat la ceremonia de deschidere a turneului Superbet Chess Classic, vineri, 4 iunie, a fost greu să îți imaginezi că te afli la startul unei competiții de șah. Cei 10 jucători participanți la turneu, în frunte cu multiplul campion mondial, Garry Kasparov, au fost prezentați de către cunoscutul jurnalist și comentator sportiv, Radu Naum în stilul NBA, cu imagini care au rulat pe cele 14 ecrane gigant ale sălii.

Unde ar putea avea loc Jocurile Olimpice din 2032

Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) va vota pe 21 iulie pentru atribuirea Jocurilor Olimpice de vară din 2032, a anunţat joi această organizaţie, deschizând drumul pentru "candidatul său preferat".
Mihai Covaliu

Mihai Covaliu, ales în Comitetul Executiv al EOC: "Succesul de azi este recunoaşterea poziţiei Mişcării Olimpice din România"

Joi, 10 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Presedintele Comitetului Olimpic si Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, ales membru in Comitetul Executiv al Asociatiei Comitetelor Olimpice Europene (EOC) pentru mandatul 2021-2025, a declarat că acest succes reprezintă recunoaşterea poziţiei mişcării olimpice din România.
Ana Maria Branza face prima mutare

webPR: Se încinge lupta la vârful clasamentului Superbet Chess Classic Romania 2021: trei jucători conduc la egalitate, la jumătatea turneului

de HotNews.ro
Trei jucători se află la egalitate în plutonul fruntaș, la finalul Rundei a V-a a Superbet Chess Classic Romania 2021, care s-a încheiat miercuri seara: Wesley So, Alexander Grischuk și Shakhriyar Mamedyarov. Jucătorul azer a intrat ieri în topul clasamentului, după ce l-a învins pe jucătorul român Constantin Lupulescu. Astfel, la jumătatea turneului și înaintea zilei de pauză, joi 10 iunie, lupta pentru primul loc la Superbet Chess Classic a devenit extrem de disputată.
Clarisse Agbegnenou

Judo: Clarisse Agbegnenou, campioană mondială pentru a cincea oară

Sportiva franceză Clarisse Agbegnenou a câştigat a cincea sa medalie mondială de aur, cu prilejul Campionatelor Mondiale de judo de la Budapesta, după ce a învins-o în finală pe slovena Andreja Leski prin ippon, informează AFP.
Ansamblul de junioare al României la CE de gimnastica ritmica

CE Gimnastică ritmică: România, locul 12 în proba de ansamblu a junioarelor

Miercuri, 9 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
România a ocupat locul 12 în proba de ansamblu a junioarelor, miercuri, în prima zi a Campionatelor Europene de gimnastică ritmică de la Varna (Bulgaria).
Echipa refugiaţilor care va participa la JO de la Tokyo

JO Tokyo: Echipa refugiaţilor va fi formată din 29 de sportivi

Marţi, 8 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Comitetul Olimpic Internaţional (CIO) a prezentat, marţi, componenţa echipei refugiaţilor care va concura la Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie-8 august) şi care va fi formată din 29 de sportivi (19 bărbaţi şi 10 femei), din 11 ţări şi reprezentând 12 sporturi

Presiunea Jocurilor Olimpice - Un înalt oficial s-ar fi sinucis

Luni, 7 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Surse ale poliției metropolitane din Tokyo susțin că un înalt oficial implicat în organizarea Jocurilor Olimpice ar fi sărit în fața trenului într-o aparentă tentativă de suicid.

webPR: Primul șoc și prima victorie românească: Bogdan Deac intră pe primul loc în clasamentul Rundei a II-a a Superbet Chess Classic Romania 2021, alături de Fabiano Caruana, numărul 2 mondial

Runda a II-a a Superbet Chess Classic Romania s-a încheiat duminică, 6 iunie, cu un clasament surprinzător: Bogdan Deac, (numărul 2 în România și singurul junior din competiție) i s-a alăturat lui Fabiano Caruana (numărul 2 la nivel mondial), la egalitate, în topul clasamentului zilei, după ce a reușit să-l învingă pe numărul unu al Franței, Maxime Vachier-Lagrave. Fabiano Caruana a câștigat împotriva numărului unu al României, Constantin Lupulescu, iar celelalte partide s-au încheiat cu remiză.
Sifan Hassan

VIDEO Atletism: Sifan Hassan, record mondial la 10.000 metri

Duminică, 6 Iun 2021 Sport | Alte sporturi
Atleta olandeză Sifan Hassan a doborât duminică recordul mondial feminin pe distanţa de 10.000 metri după ce a fost cronometrată în 29 min. 06.
Larisa Iordache

Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la Cairo / Românca, cea mai bună la bârnă

Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la bârnă, duminică, la Cupa Mondială Challenge. Competiția a avut loc la Cairo.
Victor Mihalachi si Catalin Chirila

CE Kaiac-canoe: Cătălin Chirilă și Victor Mihalachi, bronz în proba de canoe-2 pe 1.000 m

Sportivii români Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi au cucerit medaliile de bronz în proba de canoe-2 pe 1.000 m, duminică, la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Poznan (Polonia).