Nikolai Ohlopkov, medalie de bronz la lupte libere

CE Lupte: Nikolai Okhlopkov, medalie de bronz pentru România la lupte libere

de Diana Ene HotNews.ro
Duminică, 16 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
Sportivul de origine rusă Nikolai Okhlopkov a adus României o medalie de bronz la cat. 61 kg, duminică, la lupte libere, în ultima zi a Campionatelor Europene de la Roma.
Lotul de atletism al Romaniei la Campionatele Balcanice indoor

Atletism: România, primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice indoor

România a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism indoor pentru seniori, desfăşurate sâmbătă la Istanbul, cu 5 de aur, 2 de argint şi 5 de bronz.
Sadulaev vs Saritov

CE Lupte: Albert Saritov, medaliat cu argint la lupte libere

Sâmbătă, 15 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
Albert Saritov a obţinut medalia de argint pentru România, sâmbătă seara, în limitele cat. 97 kg, la lupte libere, la Campionatele Europene de la Roma, după ce a fost învins în finală de rusul Abdulraşid Sadulaev.
Armand Duplantis, record mondial la saritura cu prajina

VIDEO Atletism: Suedezul Armand Duplantis, nou record mondial la săritura cu prăjina

Atletul suedez Armand Duplantis a stabilit un nou record mondial la săritura cu prăjina, trecând peste ştacheta înălţată la 6,18 m, sâmbătă în cadrul reuniunii în sală de la Glasgow, la doar o săptămână după ce a reuşit 6,17 m.
Alice Robinson
Schi alpin - Cupa Mondială

VIDEO Neozeelandeza Alice Robinson a câștigat slalomul uriaș de la Kranjska Gora

Tânăra neozeelandeză Alice Robinson (18 ani) şi-a dominat toate rivalele experimentate pentru a obţine a doua victorie din carieră, impunându-se sâmbătă în slalomul uriaş de la Kranjska Gora (Slovenia), contând pentru Cupa Mondială feminină de schi alpin, fiind cronometrată cu timpul de 1 min. 54 sec. 32/100.
Nicolae Buceanu

DigiSport: Nicolae Buceanu și-a cerut iubita în căsătorie de Valentine's Day și totul a fost filmat. Nu se aștepta la un asemenea răspuns

de DigiSport Digisport.ro
Ultramaratonistul Nicolae Buceanu și-a cerut iubita în căsătorie chiar pe 14 februarie, de Valentine's Day. Momentul a fost cu atât mai special cu cât s-a petrecut pe pista de atletism.
Jocurile Olimpice

Biatlon: Rusul Evgeny Ustyugov, deposedat de unul din titlurile olimpice din cauza dopajului

Biatlonistul rus Evgeny Ustyugov, care făcea obiectul unei noi proceduri antidoping din partea Federaţiei internaţionale (IBU), ca urmare a anomaliilor din paşaportul său biologic din perioada ianuarie 2010 şi februarie 2014, a fost sancţionat de forul tutelar cu retragerea medaliei de aur la ştafetă cucerită la Jocurile Olimpice de la Soci din 2014, a anunţat, sâmbătă, IBU.
Catalina Axente

CE Lupte: Cătălina Axente a câștigat medalia de bronz / Albert Saritov, în finală la lupte libere

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Vineri, 14 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
Sportiva română Cătălina Axente a cucerit medalia de bronz, vineri seara, în limitele cat. 72 kg, la Campionatele Europene de lupte de la Roma, după ce a învins-o în meciul decisiv pe italianca Enrica Rinaldi.
Andreea Grecu si Ioana Gheorghe

Bob 2: Andreea Grecu şi Ioana Gheorghe au câștigat medalia de argint la Campionatul European

Sportivele Andreea Grecu şi Ioana Gheorghe au câştigat, vineri, medalia de argint la bob 2 persoane feminin, la Campionatul European de la Sigulda.
Polo

Naţionala de polo a României va participa la turneul preolimpic, după retragerea Argentinei

de Red. Sport HotNews.ro
Naţionala masculină de polo a României va participa la turneul preolimpic, după retragerea Argentinei. Competiţia se desfăşoară în martie, la Rotterdam.
JO 2020, Tokyo

Coronavirusul și amenințarea - Ce spun oficialii japonezi despre Jocurile Olimpice de la Tokyo

Joi, 13 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
Toshiro Muto, preşedintele Comitetului de Organizare al Jocurilor Olimpice de la Tokyo, a declarat că nu este luată în calcul varianta amânării sau anulării JO, el precizând că există multe “zvonuri iresponsabile” în contextul răspândirii coronavirusului, relatează AFP.
Nadia Comaneci

Nadia Comăneci: "Cred că Marian Drăgulescu are șanse la finală la JO / Am câştigat la bob şi eu nu ştiam că avem aşa ceva în România"

Miercuri, 12 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
Fosta campioană olimpică Nadia Comăneci a declarat, miercuri, că Marian Drăgulescu are şanse la Jocurile Olimpice, mai ales că a ales să evolueze doar la un singur aparat, sărituri.
Alina Vuc

​CE Lupte: Alina Vuc şi Andreea Ana au fost învinse în sferturile de finală

​Sportivele române Alina Vuc şi Andreea Beatrice Ana, medaliate la competiţiile majore de anul trecut, au fost învinse, miercuri, în sferturile de finală ale Campionatelor Europene de lupte de la Roma.
Oksana Chusovitina

Tinerețe fără bătrânețe - Oksana Chusovitina (45 de ani) va participa la Olimpiada de la Tokyo, a opta din carieră

Uzbeca Oksana Chusovitina va disputa în această vară, la Tokyo, cea de-a opta Olimpiadă din cariera sa şi va îmbunătăţi astfel recordul stabilit în urmă cu patru ani, când a devenit cea mai vârstnică gimnastă participantă la Jocuri, informează AFP.
Alin Alexuc Ciurariu

​CE Lupte: Alin Alexuc-Ciurariu a câștigat medalia de aur la greco-romane (categoria 130 kg)

Marţi, 11 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
​Alin Alexuc-Ciurariu a obţinut, marţi, medalia de aur la lupte greco-romane, la categoria 130 de kilograme, în cadrul Campionatelor Europene de la Roma.
Marius Urzica, pe vremea cand concura

​Gimnastică artistică: Marius Urzică, acuzat că face selecția pe prietenii / Răspunsul antrenorului coordonator al lotului naţional masculin

Gimnastul Adelin Kotrong, vicecampion naţional la sărituri în 2019, a declarat, marţi, că antrenorul coordonator al lotului naţional, Marius Urzică, ar trebui demis din funcţie în urma celor mai slabe rezultate ale gimnasticii masculine româneşti, locul 24 din 25 de echipe la Campionatele Mondiale de la Stuttgart de anul trecut.

​CE Lupte: Alin Alexuc-Ciurariu, în finala categoriei 130 kg, la greco-romane

Luni, 10 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
Sportivul român Alin Alexuc-Ciurariu îl va înfrunta pe georgianul Levan Arabuli în finala cat. 130 kg, la greco-romane, marţi, la Campionatele Europene de lupte de la Roma.

Fotbal: Brazilia, campioana en-titre, s-a calificat la JO - România, printre echipele participante

Brazilia, campioana en-titre, a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Alături de brazilieni, la turneul de la Tokyo vor merge și argentinienii.
Teddy Riner

VIDEO Judo: Teddy Riner a pierdut pentru prima oară după 154 de meciuri / Ultima înfrângere, în septembrie 2010

Duminică, 9 Feb 2020 Sport | Alte sporturi
Japonezul Kokoro Kageura a pus capăt invincibilităţii lui Teddy Riner, francezul de 30 de ani fiind învins pentru prima oară după 154 de meciuri.
Mihai Tentea si Ciprian Daroczi

Bob: Mihai Tentea şi Ciprian Daroczi, campioni mondiali Under-23 la bob-2

Echipajul format din Mihai Cristian Tentea şi Ciprian Nicolae Daroczi a câştigat medalia de aur în proba de bob-2 masculin, sâmbătă, la Campionatele Mondiale Under-23 de la Winterberg (Germania).