ALTE SPORTURI
Christian Coleman

Christian Coleman, campion mondial la 100m, suspendat doi ani pentru că nu a respectat obligaţia de localizare antidoping

de Silviu Dumitru HotNews.ro
​Sprinterul american Christian Coleman, campion mondial en titre la 100 metri, a fost suspendat doi ani, pentru că nu a respectat obligaţia de localizare antidoping.
Larisa Iordache

Gimnastică: Larisa Iordache revine în competiţii

Luni, 26 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
La 24 de ani, gimnasta Larisa Iordache, medaliată olimpică, mondială şi multiplă campioană europeană, va reveni în luna noiembrie în competiţii, după o pauză de trei ani şi după trei operaţii la tendonul ahilian, informează COSR.
Tao Geoghegan Hart a castigat Turul Italiei
Ciclism

Britanicul Tao Geoghegan Hart (Ineos) a câştigat Turul Italiei

Duminică, 25 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
​Ciclistul britanic Tao Geoghegan Hart (Ineos) a câştigat duminică ediţia din acest an a Turului Italiei, la capătul etapei a 21-a, ultima, un contratimp individual pe distanţa de 15,7 km între oraşele Cernusco sul Naviglio şi Milano, adjudecată de coechipierul său, italianul Filippo Ganna.
Nathan Chen

​Patinaj artistic: Nathan Chen a câştigat competiţia Skate America

​Patinatorul american Nathan Chen (21 ani), câştigător şi al programului liber după ce a triumfat vineri la programul scurt, a terminat pe primul loc sâmbătă seara, la Las Vegas (Nevada), în competiţia Skate America, scrie AFP.
Thomas Bach

Thomas Bach,​ preşedintele CIO: Jocurile Olimpice nu trebuie să devină o 'piaţă' a protestelor politice

Sâmbătă, 24 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
Preşedintele Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, spune că Jocurile Olimpice ''nu sunt despre politică'' şi trebuie să evite să se transforme într-o ''piaţă a protestelor politice'', scrie Reuters.
Andreea Chitu

​Judo: Andreea Chiţu a obţinut medalia de bronz la Grand Slam-ul de la Budapesta

Vineri, 23 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
Sportiva Andreea Chiţu a obţinut, vineri, medalia de bronz la categoria 52 de kilograme, la Grand Slam-ul de judo de la Budapesta.
Testare Covid-19

Studiu: Care sunt efectele fizice și mentale ale Covid-19 în sport

de Red. Sport HotNews.ro
Marţi, 20 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
Un studiu realizat în comun de platforma Strava, cea mai mare comunitate sportivă mondială, cu peste 70 de milioane de practicanţi de sport, şi de Universitatea Stanford din Statele Unite, demonstrează costurile financiare, personale şi de motivaţie pe care le generează pandemia de Covid-19 în rândul comunităţii sportive americane, informează agenţia EFE.
Robert Glinta

Înotătorul Robert Glință, depistat pozitiv cu Covid-19

de A.I. HotNews.ro
Duminică, 18 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
Robert Glință, înotătorul român al momentului, a precizat, duminică, pe pagina personală de Instagram, că a fost depistat pozitiv cu Covid-19. Calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo (din vara anului viitor), sportivul a precizat că a intrat deja în izolare.
Laboratoare mobile pentru teste Covid-19

FOTO Cum s-au pregătit organizatorii Turului Spaniei pentru pandemia de Covid-19

Organizatorii Turului ciclist al Spaniei vor colabora cu Biorama şi cu Biolaser Laboratories pentru ca ediţia din acest an a competiţiei să se desfăşoare fără probleme pentru participanţi, astfel că pe traseu se va afla un laborator mobil pentru testele Covid-19.
Federica Pellegrini

Natație: Federica Pellegrini a fost testată pozitiv cu noul coronavirus

Vineri, 16 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
Sportiva italiană Federica Pellegrini, multiplă campioană mondială şi europeană la nataţie, a anunţat, joi, că a fost testată pozitiv cu coronavirus.
Daniel Wanjiru

Daniel Wanjiru, câştigătorul maratonului de la Londra în 2017, a fost suspendat patru ani

Miercuri, 14 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
​Kenyanul Daniel Wanjiru, câştigător al maratonului de la Londra în 2017, a fost suspendat patru ani pentru încălcarea regulamentelor antidoping, a anunţat Unitatea de Integritate a Atletismului (AIU), potrivit L’Equipe.
Daiya Seto

Se întâmplă în Japonia: Cvadruplu campion mondial, suspendat până la finalul anului pentru o relație extraconjugală

Înotătorul japonez Daiya Seto, cvadruplu campion mondial la nataţie, a fost suspendat până la finalul anului de către federaţia de la Tokyo, după ce a recunoscut că a avut o relaţie extraconjugală.
Mike Tyson

DigiSport: Momente bizare în direct la TV. Mike Tyson, incoerent, într-unul dintre cele mai ciudate interviuri. Cum a putut să apară

de Redactia HotNews.ro
Mike Tyson (54 de ani) se pregăteşte din greu pentru revenirea în ring, programată pe 28 noiembrie, împotriva lui Roy Jones Junior (51 de ani).
Canotaj, echipaj al Romaniei

​CE Canotaj: România a câștigat şase medalii (patru de aur) la Poznan

Duminică, 11 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
Delegaţia României a obţinut şase medalii (patru de aur) la Campionatul European de canotaj, de la Poznan, încheiat duminică, şi unde a aliniat 12 echipaje.

CE Canotaj: România a calificat opt echipaje din douăsprezece în finalele pentru medalii

Sâmbătă, 10 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
România a reuşit să califice în finalele pentru medalii nu mai puţin de opt echipaje din cele douăsprezece deplasate la Campionatele Europene de canotaj de la Poznan (Polonia).

​CE Canotaj: România are patru echipaje în finale, după prima zi a competiției de la Poznan

Vineri, 9 Oct 2020 Sport | Alte sporturi
​România are patru echipaje calificate în finale, după prima zi a Campionatelor Europene de canotaj pentru seniori de la Poznan (Polonia), cea de vineri.
Patricia Cires, Andrada-Maria Morosanu, Emanuela-Ioana Ciotau si Adelina Florina Vezeteu

Canotaj: România a cucerit şapte medalii la Europenele de juniori de la Belgrad

Duminică, 27 Sept 2020 Sport | Alte sporturi
Delegaţia României a cucerit şapte medalii, dintre care cinci de aur şi două de argint, duminică, la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori de la Belgrad.
Julian Alaphilippe, campion mondial la ciclism pe sosea

Julian Alaphilippe este noul campion mondial la ciclism pe şosea

Francezul Julian Alaphilippe a obţinut aurul duminică la Campionatele mondiale de ciclism pe şosea, de la Imola (Italia), la capătul unei curse de 258 km, scrie AFP.