SPORT
Simona Halep, bandajul si accidentarea suferita la Roma

Simona Halep și rezultatul RMN-ului: Ultimele detalii despre revenirea pe teren și gravitatea accidentării suferite la Roma

de Silviu Dumitru HotNews.ro
O accidentare venită din senin a forțat-o pe Simona Halep să se retragă, miercuri, în turul al doilea al turneului de la Roma. După două zile, sportiva noastră a postat un mesaj prin care își anunță fanii cu privire la gravitatea situației.
Nationala de fotbal a Romaniei

România U23 va juca două meciuri amicale înaintea JO de la Tokyo

​Reprezentativa Under 23 a României va efectua un stagiu în Spania, la Marbella, unde are programate și două jocuri amicale, împotriva Mexicului și Australiei, selecționate calificate, de asemenea, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, informează frf.ro.
Copa Libertadores

​Copa Libertadores: Un meci a fost întrerupt de cinci ori din cauza gazelor lacrimogene

Meciul dintre echipa braziliană Atletico Mineiro și formația columbiană America de Cali (3-1), disputat joi în cadrul competiției de fotbal Copa Libertadores, a fost întrerupt de cinci ori de gazele lacrimogene lansate de forțele de ordine pentru a dispersa o manifestație antiguvernamentală din apropierea stadionului din Barranquilla (nordul Columbiei), informează AFP.

Dominic Thiem

Surpriză de proporții la Roma - Campionul de la US Open a fost eliminat în optimi

Surpriza zilei de joi de la Roma a fost oferită de Lorenzo Sonego. Ocupantul locului 33 s-a calificat în sferturi după ce l-a învins pe Dominic Thiem, al patrulea favorit, scor 6-4, (5)6-7, 7-6(5). Meciul a durat aproape trei ore și jumătate.
Mohamed Salah
Premier League

VIDEO Liverpool speră în continuare la un loc de Champions League (4-2 vs Manchester United)

Liverpool a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 4-2, echipa Manchester United, într-un meci contând pentru etapa a 34-a a campionatului Angliei, care ar fi trebuit să se dispute în urmă cu 11 zile.

Zinedine Zidane si Karim Benzema
La Liga

VIDEO Real Madrid rămâne în cursa pentru titlu (4-1 vs Granada)

Real Madrid a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 4-1, echipa Granada, în etapa a 36-a a campionatului Spaniei, și rămâne în cursa pentru câștigarea titlului.

Borussia Dortmund

VIDEO Borussia Dortmund a câștigat Cupa Germaniei (4-1 vs RB Leipzig)

Borussia Dortmund a câștigat, joi seară, Cupa Germaniei, învingând în finală, la Berlin, echipa RB Leipzig, scor 4-1.
AS Monaco s-a calificat in finala Cupei Frantei

VIDEO AS Monaco s-a calificat în finala Cupei Franței - Victorie categorică în fața unei echipe din liga a patra

AS Monaco s-a calificat în finala Cupei Franței, după ce a învins, joi, cu scorul de 5-1, echipa Rumilly Vallières (liga a patra), în semifinalele competiției.
Liga 2

Rapid București, cu un pas în Liga 1 (1-0 vs ASU Poli Timișoara)

Joi, 13 Mai 2021 Sport | Fotbal
Rapid București a învins, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa ASU Politehnica Timișoara, într-un meci din etapa a opta a play-off-ului Ligii 2.
Mircea Lucescu

Mircea Lucescu a reușit eventul cu Dinamo Kiev

Formația Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a câștigat, joi seară, Cupa Ucrainei, după ce la 25 aprilie a obținut și titlul național.
Elina Svitolina

Elina Svitolina, în sferturi la Roma / A trecut de Garbine Muguruza după un meci cu 11 break-uri

Elina Svitolina s-a calificat în sferturile competiției de la Madrid, după ce a trecut în două seturi de Garbine Muguruza. Meciul a durat o oră și 15 minute.
Liga 2

U Craiova 1948 a promovat în Liga 1

U Craiova 1948 a promovat în Liga 1 după ce a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat pe teren propriu împotriva celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc. Cu 50 de puncte acumulate, echipa pregatită de Eugen Trică și-a asigurat un loc care duce în prima ligă de fotbal a țării cu două etape înainte de finalul play-off-ului.
Rafael Nadal

Rafael Nadal, în sferturi la Roma / "Regele zgurii" a fost condus cu set și 3-0 și a salvat două mingi de meci

Rafael Nadal a avut parte de un duel extrem de dificil, joi, în optimile turneului de la Roma. Marele campion iberic a avut nevoie de trei ore și jumătate pentru a trece de canadianul Denis Shapovalov (14 ATP), scor 3-6, 6-4, 7-6(3).
Horia Tecau

Horia Tecău, în sferturile probei de dublu de la Roma - Victorie în fața lui Andy Murray

Perechea româno-germană Horia Tecău/Kevin Krawietz s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis ATP Masters 1000 de la Roma.
Joan Chelimo, Stella Ruto si Delvine Meringor au primit cetatenia romana

Trei atlete kenyene au primit cetățenia română: "Îmi doresc ca în 4-6 ani România să evolueze în Superliga Europei"

Joi, 13 Mai 2021 Sport | Alte sporturi
​Atletele kenyene Joan Chelimo (31 de ani), Stella Ruto (26 de ani) și Delvine Meringor (29 de ani) au primit, joi, cetățenia română, informează FR Atletism.
Iga Swiatek

Campioana de la Roland Garros, în sferturi la Roma - A salvat două mingi de meci

Iga Swiatek și Barbora Krejcikova au oferit o luptă de aproape trei ore, joi, în optimile turneului de la Roma. Campioana de la Roland Garros a salvat două mingi de meci și a obținut victoria în trei seturi.
Robert Glinta

CE Natație: România este reprezentată de opt sportivi

Federația Română de Natație și Pentatlon Modern a anunțat, joi, că opt sportivi reprezintă România la Campionatul European de la Budapesta, competiție care se desfășoară în perioada 10-23 mai.
Ashleigh Barty

WTA Roma: ​Lidera mondială s-a calificat în sferturi - Victorie în două seturi

Ashleigh Barty s-a calificat fără prea mari emoții în sferturile turneului de la Roma (WTA 1000) după ce a învins-o pe Veronika Kudermetova (28 WTA).
Alexandru Ciorniciuc

Alexandru Ciorniciuc, fost junior la Dinamo, a murit la doar 23 de ani

Alexandru Ciorniciuc, fost junior la FC Dinamo, care suferea de cancer la creier, a decedat, miercuri, la vârsta de 23 de ani.
Aryna Sabalenka

WTA Roma: Veste bună pentru Simona Halep - Aryna Sabalenka a fost eliminată în optimi

Surpriza zilei la turneul WTA 1000 de la Roma a fost furnizată de Cori Gauff. Jucătoarea în vârstă de doar 17 ani a învins-o în două seturi pe Aryna Sabalenka, cea mai în formă jucătoare din circuitul feminin.
Novak Djokovic

ATP Roma: Novak Djokovic, calificare la pas în sferturi - A cedat doar trei game-uri

Novak Djokovic și-a asigurat fără emoții un loc în sferturile turneului Masters 1000 de la Roma, după ce a trecut de Alejandro Davidovich Fokina (48 ATP).
Conor McGregor

Forbes: Conor McGregor, cel mai bine plătit sportiv în 2020 / Câți bani a câștigat irlandezul

Conor McGregor, vedeta artelor marțiale mixte (MMA), a fost cel mai bine plătit sportiv din lume în 2020, potrivit revistei Forbes.