SPORT
Xherdan Shaqiri

Euro 2020: Italia și Țara Galilor merg la braț în optimi / Elveția învinge Turcia și termină pe locul trei

de Silviu Dumitru HotNews.ro
Deja calificată în optimi, Italia a terminat Grupa A pe prima poziție după ce a învins și Țara Galilor, la Roma, scor 1-0. Chiar dacă au pierdut, galezii merg în runda următoare de pe locul secund. În aceeași grupă, Elveția a câștigat în fața Turciei, scor 3-1, și speră să se califice în optimile Campionatului European de pe locul al treilea.
U BT Cluj-Napoca

U-BT Cluj-Napoca, campioana României la baschet masculin

U BT Cluj a câștigat duminică, pe teren propriu, titlul național, după ce a învins formația CSM Oradea, scor 86-67 (38-35), în al cincilea meci, decisiv, al finalei Ligii Naționale de baschet masculin. U BT Cluj este campioană pentru a treia oară în ultimii 10 ani.
Costel Enache

Retrogradată în Liga 2, Poli Iași are un nou antrenor - Costel Enache va pregăti echipa din Copou

Costel Enache a fost numit, duminică, în funcția de antrenor principal al echipei CSM Poli Iași, grupare recent retrogradată în Liga a II-a.

Matteo Berrettini

Matteo Berrettini, campion la Queen's Club / Al cincilea titlu al carierei

Matteo Berrettini (9 ATP și principal favorit) a câștigat duminică turneul ATP de la Queen's Club (Londra), în finala căruia l-a învins în trei seturi pe britanicul Cameron Norrie (41 ATP).
Sorana Cirstea

WTA Bad Homburg: Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur de Andrea Petkovic

Aventura Soranei Cîrstea la turneul de la Bad Homburg (WTA 250) s-a oprit în turul întâi, fază a compeției unde sportiva noastră a fost învinsă de Andreea Petkovic.

Liudmila Samsonova

WTA Berlin: Liudmila Samsonova a câștigat turneul după ce a venit din calificări

Rusoaica ​Liudmila Samsonova (106 WTA, venită din calificări) a câștigat, duminică, turneul de categorie WTA 500 de la Berlin.

Max Verstappen

Formula 1: Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Franței

Duminică, 20 Iun 2021 Sport | Motor
Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) s-a impus, duminică, în Marele Premiu al Franței, a șaptea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) și de mexicanul Sergio Perez (Red Bull Racing).
Ana Maria Popescu

​Scrimă: Ana Maria Popescu a câștigat Carpathia Cup (Polonia)

Sportiva Ana Maria Popescu a câștigat, duminică, Carpathia Cup, competiție organizată la Rzeszow (Polonia), informează FR Scrimă.
Adrian Cernea

Dosar penal în cazul morții pilotului Adrian Cernea / Lucian Bode: "Nu înțeleg cum acest concurs nu a fost oprit de organizatori, deși existau avertizări"

Ministrul de Interne, Lucian Bode, a anunțat că a fost deschis dosar panal pentru ucidere din culpă în urma decesului pilotului Adrian Cernea care participa la un concurs de off road, iar la un moment dat mașina în care se afla a fost surprinsă de viitură. Bode a adăugat că nu înțelege de ce organizatorii nu au oprit concursul, deși existau avertizări ale meteorologilor și hidrologilor.
Ons Jabeur

Ons Jabeur a câștigat primul titlu din carieră / A învins-o pe Daria Kasatkina în finala de la Birmingham

Tunisianca Ons Jabeur a reușit să câstige primul său titlul WTA din carieră, după ce a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina (35 WTA), în finala turneului de la Birmingham (categorie WTA 250).
Ugo Humbert

Ugo Humbert, campion la Halle / Francezul a câștigat al treilea titlu din carieră

Ugo Humbert (31 ATP) a câștigat al treilea titlu din carieră, după ce s-a impus la Halle. Francezul l-a învins în finală pe rusul Andrey Rublev (7 ATP, al patrulea favorit).
Marc Marquez

MotoGP: Marc Marquez, prima victorie după aproximativ 17 luni / S-a impus în Marele Premiu al Germaniei

Marc Marquez (Repsol Honda), sextuplu campion mondial la MotoGP, a obținut, duminică, prima victorie după aproximativ 17 luni și după ce în iulie 2020 a suferit o accidentare importantă.
Milos Raonic

Milos Raonic, finalist în 2016, nu va participa la Wimbledon

Canadianul Milos Raonic (18 ATP) a anunțat că nu va participa la turneul de la Wimbledon (28 iunie - 11 iulie), din cauza unei accidentări la picior.
Patricia Tig

WTA Bad Homburg: Patricia Țig, în turul doi după ce a trecut de Mona Barthel

Patricia Țig (61 WTA) s-a calificat, duminică, în turul doi al turneului WTA 250 de la Bad Homburg, după ce învins-o pe Mona Barthel (187 WTA).
Daley Blind

Daley Blind, care evoluează cu un defibrilator implantat, despre Christian Eriksen: "Lăsați-l în pace! Și despre mine s-a spus că nu voi mai putea juca"

Fundașul olandez Daley Blind, care evoluează din 2020 cu un defibrilator în corp, i-a criticat pe cei care au afirmat că atacantul danez Christian Eriksen nu va mai juca fotbal.
Horia Tecau si Kevin Krawietz

Horia Tecău și Kevin Krawietz, campioni la Halle

Perechea Horia Tecău / Kevin Krawietz (România / Germania), cap de serie numărul 3, a câștigat proba de dublu din cadrul turneului ATP de la Halle (Germania).
Jocurile Olimpice

JO Tokyo: Un antrenor ugandez vaccinat, testat pozitiv cu noul coronavirus la sosirea în Japonia

Un membru al echipei olimpice ugandeze, vaccinat, a fost testat pozitiv cu noul coronavirus la sosirea în Japonia, cu aproape o lună înainte de începerea Jocurilor Olimpice de la Tokyo (23 iulie - 8 august), informează AFP.
Mamadou Bagayoko

U Craiova 1948 a transferat un fundaș din prima ligă belgiană

Nou-promovata FC U Craiova a anunțat transferul jucătorului ​Mamadou Bagayoko, care a evoluat pentru echipa KV Mechelen până sezonul trecut, în prima ligă belgiană.
Luis Enrique, selectionerul Spaniei

Explicațiile lui Luis Enrique după Spania vs Polonia 1-1 / Ce l-a nemulțumit pe selecționerul iberic

Luis Enrique, selecționerul Spaniei, a declarat că se aștepta la mai mult din partea jucătorilor care au intrat pe parcursul meciului cu Polonia, scor 1-1, din Grupa E a Campionatului European de fotbal.
Scuderia Ferrari

Amazon, furnizorul Ferrari pentru servicii cloud, învățare automată și inteligență artificială

Ferrari și Amazon Web Services (AWS) au încheiat un acord prin care divizia de cloud computing a grupului Amazon devine furnizor de servicii cloud, învățare automată și inteligență artificială pentru producătorul de automobile de lux, transmite Reuters.
Euro 2020

Pontul zilei la Euro 2020: Elveția vs Turcia - Unii caută primul gol, alții au speranțe mici pentru optimi

de D.S. HotNews.ro
Turcia este eliminată, fiind fără gol marcat și fără punct după două etape. În schimb, Elveția are o zestre măruntă, de numai un punct, obținut cu Țara Galilor, și nu și-a pierdut definitiv nădejdea că poate ajunge în ”optimi” de pe locul 3.
Lupte

CE Lupte (cadeți): Alexandru Ionescu a cucerit medalia de bronz

​Sportivul român Iosif Alexandru Ionescu a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 65 kg, la lupte greco-romane, sâmbătă, la Campionatele Europene pentru cadeți de la Samokov (Bulgaria), după ce l-a învins în meciul decisiv pe belarusul Zahar Ianevici.